Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

70 km soloudbrud gav sejr i Asturien

70 km soloudbrud gav sejr i Asturien

27. april 2012 19:38Foto: Sirotti

I dag begyndte Asturien Rundt, hvor den ellers upåagtede Alejandro Marque (Carmin-Prio-Tavira) vandt efter 1. etape efter omkring 70 kilometers solokørsel.

Dagens etape gik fra Oviedo til Gijón over 162 kilometer med et par hårde stigninger undervejs. Toppen af den sidste, Alto de San Martín de Huerces, lå blot 14 kilometer fra mål.

 

Efter cirka 20 kilometer blev et syvmandsudbrud dannet. Det bestod af Roman Osuna (Andalucía), Alexander Ryabkin (Caja Rural), Nicolas Capdepuy (Burgos-BH), Illart Zuazubiskar (Orbea), Alejandro Marque (Carmin-Prio-Tavira), Joao Pereira (Carmin-Prio-Tavira) og Salvador Guardiola (Gios).

 

40 kilometer senere toppede gruppens forspring til feltet på lidt over fem minutter. Her begyndte 1. kategori-stigningen El Fito, og her satte Movistar sig frem i feltet, og på toppen var forspringet omkring tre og et halvt minut.

 

På den regnvåde nedkørsel trak Marque fra de andre i udbruddet, og han kom langt foran. Med 48 kilometer til mål havde han lidt over tre minutter ned til forfølgerne og fem minutter til feltet, der blev hentet kort tid efter.

 

Marque holdt sig foran feltet op ad Alto de San Martín de Huerces og rundede toppen et minut foran sine nærmeste forfølgere. På nedkørslen og det sidste flade stykke kunne de ikke hente ham, og dermed blev det til en flot solosejr til kontinentalrytteren.

 

Pablo Urtasun (Euskaltel-Euskadi) vandt spurten om andenpladsen, da næste gruppe kom i mål 29 sekunder efter Marque, mens Javier Moreno (Movistar) tog tredjepladsen.


Resultat af 1. etape
1 Alejandro Marque - Carmim - Prio 4.03.21
2 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi 0.29
3 Javier Moreno - Movistar Team
4 Sergio Sousa - Efapel - Glassdrive
5 Yohan Bagot - Cofidis, le Credit en Ligne
6 Rémy Di Gregorio - Cofidis, le Credit en Ligne
7 David Blanco - Efapel - Glassdrive
8 Ricardo Mestre - Carmim - Prio
9 Beñat Intxausti - Movistar Team
10 Henrique Casimiro - Carmim - Prio
11 David López - Movistar Team
12 Cesar Fonte - Efapel - Glassdrive
13 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi
14 Hernani Broco - Caja Rural
15 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi
16 Jon Izagirre - Euskaltel-Euskadi
17 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi
18 David Livramento - Carmim - Prio
19 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
20 David De La Cruz - Caja Rural
21 Iván Ramiro Parra - EPM - UNE
22 Giovanny Baez - EPM - UNE
23 Sergey Shilov - Lokosphinx 1.26
24 Mikhail Antonov - Lokosphinx
25 Jose Vicente Toribio - Andalucia
26 Jaume Rovira Pous - Gios - Deyser Leon Kastro
27 José Gonçalves - Onda
28 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi
29 Camilo Suárez - EPM - UNE
30 Adrián Saez De Arregi - Euskaltel-Euskadi
31 Pedro Merino - Gios - Deyser Leon Kastro
32 Marcos García - Caja Rural
33 Nuno Ribeiro - Efapel - Glassdrive
34 Igor Merino - Orbea Continental
35 Jorge Martín Montenegro - Argentina
36 David Moncoutie - Cofidis, le Credit en Ligne
37 Garikoitz Bravo - Caja Rural
38 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team
39 Antonio Piedra - Caja Rural 2.17
40 Higinio Fernández Suarez - Spain
41 Jose Belda Mira - Spain
42 Sergio Ribeiro - Efapel - Glassdrive
43 Ricardo Vilela - Efapel - Glassdrive 3.15
44 Omar Fraile - Orbea Continental 3.32
45 Jesús Merino Criado - Spain
46 Sergey Belykh - Lokosphinx
47 Damien Branaa - Burgos BH - Castilla y Leon
48 Robigzon Oyola - EPM - UNE
49 Mauricio Ortega Ramírez - EPM - UNE
50 Jesus Del Pino Corrochano - Spain
51 Aitor Pérez - Gios - Deyser Leon Kastro
52 Daniel Silva - Onda
53 Fco Jarley Colorado - EPM - UNE
54 José Fco Pacheco - Gios - Deyser Leon Kastro
55 José M Gutiérrez Revuelta - Spain
56 Celio Sousa - Onda
57 Mikel Bizkarra - Orbea Continental
58 Carlos Verona - Burgos BH - Castilla y Leon
59 Kirill Sveshniskov - Lokosphinx
60 Alexey Kunshin - Lokosphinx 4.27
61 Rudy Molard - Cofidis, le Credit en Ligne
62 Nelson Vitorino - Carmim - Prio 5.10
63 Efren Carazo - Burgos BH - Castilla y Leon 5.39
64 Filipe Cardoso - Efapel - Glassdrive
65 Nicolas Edet - Cofidis, le Credit en Ligne
66 David Gutiérrez - Onda
67 Ignatas Konovalovas - Movistar Team
68 Jaime Vergara - EPM - UNE 6.05
69 José Luis Roldan - Andalucia 6.16
70 Xabier Zabalo - Orbea Continental
71 Javier Chacon - Andalucia
72 Delio Fernández - Onda
73 Julian Sánchez Pimienta - Caja Rural
74 Jonathan Gonzalez - Gios - Deyser Leon Kastro
75 Yelko Gomez - Caja Rural
76 David Belda - Burgos BH - Castilla y Leon 8.22
77 Evgeny Shalunov - Lokosphinx 8.43
78 Enrique Sanz - Movistar Team
79 Dmitry Sokolov - Lokosphinx
80 Haritz Orbe - Orbea Continental
81 Helder Oliveira - Onda 9.36
82 Marzio Bruseghin - Movistar Team 10.06
83 Alexander Ryabkin - Caja Rural
84 Pablo Torres - Burgos BH - Castilla y Leon
85 Pascual Orengo - Burgos BH - Castilla y Leon
86 Mauricio Muller - Argentina
87 Jose Antonio Carrasco - Gios - Deyser Leon Kastro
88 Luis Angel Mate - Cofidis, le Credit en Ligne
89 Florent Barle - Cofidis, le Credit en Ligne
90 Pablo Lechuga - Andalucia
91 Salvador Guardiola - Gios - Deyser Leon Kastro
92 José David Martínez Alcaraz - Spain
93 Illart Zuazubiskar - Orbea Continental 13.40
94 Oscar Santamaria - Burgos BH - Castilla y Leon
95 Enrique Tomas Gil - Argentina
96 José Iván Gutiérrez - Movistar Team
97 Victor Holgado - Spain
98 Raul Alarcon - Efapel - Glassdrive
99 Jose Aguilar Vega - Andalucia
100 Mario Gonzalez - Spain
101 Roman Osuna - Andalucia
102 Nicolas Capdepuy - Burgos BH - Castilla y Leon
103 Samuel Caldeira - Carmim - Prio
104 Joao Cabreira - Onda
105 Valter Pereira - Carmim - Prio
106 Aritz Bagües - Orbea Continental
107 Sergio Carrasco - Andalucia
108 Walter Pedraza - EPM - UNE
109 Maxim Kozyrev - Lokosphinx
110 Jose Luis Cano - Andalucia
111 Jose Rafael Martinez - Gios - Deyser Leon Kastro
112 Nicolas Vogondy - Cofidis, le Credit en Ligne
113 Aritz Etxebarria - Orbea Continental
114 Joao Pereira - Carmim - Prio 17.57
115 Victor Gabriel Gomez - Argentina 18.44
116 Leandro Atencio - Argentina
117 Juan Ignacio Curuchet - Argentina
 

Udgået

DNF Bruno Lima - Onda
 

Samlet stilling
1 Alejandro Marque - Carmim - Prio 4.03.08
2 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi 0.36
3 Javier Moreno - Movistar Team 0.38
4 Sergio Sousa - Efapel - Glassdrive 0.42
5 Yohan Bagot - Cofidis, le Credit en Ligne
6 Rémy Di Gregorio - Cofidis, le Credit en Ligne
7 David Blanco - Efapel - Glassdrive
8 Ricardo Mestre - Carmim - Prio
9 Beñat Intxausti - Movistar Team
10 Henrique Casimiro - Carmim - Prio
11 David López - Movistar Team
12 Cesar Fonte - Efapel - Glassdrive
13 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi
14 Hernani Broco - Caja Rural
15 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi
16 Jon Izagirre - Euskaltel-Euskadi
17 Peio Bilbao - Euskaltel-Euskadi
18 David Livramento - Carmim - Prio
19 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
20 David De La Cruz - Caja Rural
21 Iván Ramiro Parra - EPM - UNE
22 Giovanny Baez - EPM - UNE
23 José Gonçalves - Onda 1.38
24 Sergey Shilov - Lokosphinx 1.39
25 Mikhail Antonov - Lokosphinx
26 Jose Vicente Toribio - Andalucia
27 Jaume Rovira Pous - Gios - Deyser Leon Kastro
28 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi
29 Camilo Suárez - EPM - UNE
30 Adrián Saez De Arregi - Euskaltel-Euskadi
31 Pedro Merino - Gios - Deyser Leon Kastro
32 Marcos García - Caja Rural
33 Nuno Ribeiro - Efapel - Glassdrive
34 Igor Merino - Orbea Continental
35 Jorge Martín Montenegro - Argentina
36 David Moncoutie - Cofidis, le Credit en Ligne
37 Garikoitz Bravo - Caja Rural
38 Jesús Herrada Lopez - Movistar Team
39 Antonio Piedra - Caja Rural 2.30
40 Higinio Fernández Suarez - Spain
41 Jose Belda Mira - Spain
42 Sergio Ribeiro - Efapel - Glassdrive
43 Ricardo Vilela - Efapel - Glassdrive 3.28
44 Omar Fraile - Orbea Continental 3.45
45 Jesús Merino Criado - Spain
46 Sergey Belykh - Lokosphinx
47 Damien Branaa - Burgos BH - Castilla y Leon
48 Robigzon Oyola - EPM - UNE
49 Mauricio Ortega Ramírez - EPM - UNE
50 Jesus Del Pino Corrochano - Spain
51 Aitor Pérez - Gios - Deyser Leon Kastro
52 Daniel Silva - Onda
53 Fco Jarley Colorado - EPM - UNE
54 José Fco Pacheco - Gios - Deyser Leon Kastro
55 José M Gutiérrez Revuelta - Spain
56 Celio Sousa - Onda
57 Mikel Bizkarra - Orbea Continental
58 Carlos Verona - Burgos BH - Castilla y Leon
59 Kirill Sveshniskov - Lokosphinx
60 Alexey Kunshin - Lokosphinx 4.40
61 Rudy Molard - Cofidis, le Credit en Ligne
62 Nelson Vitorino - Carmim - Prio 5.23
63 Efren Carazo - Burgos BH - Castilla y Leon 5.52
64 Filipe Cardoso - Efapel - Glassdrive
65 Nicolas Edet - Cofidis, le Credit en Ligne
66 David Gutiérrez - Onda
67 Ignatas Konovalovas - Movistar Team
68 Jaime Vergara - EPM - UNE 6.18
69 José Luis Roldan - Andalucia 6.29
70 Xabier Zabalo - Orbea Continental
71 Javier Chacon - Andalucia
72 Delio Fernández - Onda
73 Julian Sánchez Pimienta - Caja Rural
74 Jonathan Gonzalez - Gios - Deyser Leon Kastro
75 Yelko Gomez - Caja Rural
76 David Belda - Burgos BH - Castilla y Leon 8.35
77 Evgeny Shalunov - Lokosphinx 8.56
78 Enrique Sanz - Movistar Team
79 Dmitry Sokolov - Lokosphinx
80 Haritz Orbe - Orbea Continental
81 Helder Oliveira - Onda 9.49
82 Alexander Ryabkin - Caja Rural 10.17
83 Marzio Bruseghin - Movistar Team 10.19
84 Pablo Torres - Burgos BH - Castilla y Leon
85 Pascual Orengo - Burgos BH - Castilla y Leon
86 Mauricio Muller - Argentina
87 Jose Antonio Carrasco - Gios - Deyser Leon Kastro
88 Luis Angel Mate - Cofidis, le Credit en Ligne
89 Florent Barle - Cofidis, le Credit en Ligne
90 Pablo Lechuga - Andalucia
91 Salvador Guardiola - Gios - Deyser Leon Kastro
92 José David Martínez Alcaraz - Spain
93 Samuel Caldeira - Carmim - Prio 13.50
94 Illart Zuazubiskar - Orbea Continental 13.52
95 Oscar Santamaria - Burgos BH - Castilla y Leon 13.53
96 Enrique Tomas Gil - Argentina
97 José Iván Gutiérrez - Movistar Team
98 Victor Holgado - Spain
99 Raul Alarcon - Efapel - Glassdrive
100 Jose Aguilar Vega - Andalucia
101 Mario Gonzalez - Spain
102 Roman Osuna - Andalucia
103 Nicolas Capdepuy - Burgos BH - Castilla y Leon
104 Joao Cabreira - Onda
105 Valter Pereira - Carmim - Prio
106 Aritz Bagües - Orbea Continental
107 Walter Pedraza - EPM - UNE
108 Maxim Kozyrev - Lokosphinx
109 Jose Luis Cano - Andalucia
110 Jose Rafael Martinez - Gios - Deyser Leon Kastro
111 Nicolas Vogondy - Cofidis, le Credit en Ligne
112 Aritz Etxebarria - Orbea Continental
113 Sergio Carrasco - Andalucia 14.03
114 Joao Pereira - Carmim - Prio 18.10
115 Victor Gabriel Gomez - Argentina 18.55
116 Leandro Atencio - Argentina 18.57
117 Juan Ignacio Curuchet - Argentina
 

Pointkonkurrencen
1 Alejandro Marque - Carmim - Prio 25
2 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi 20
3 Javier Moreno - Movistar Team 16
4 Sergio Sousa - Efapel - Glassdrive 14
5 Yohan Bagot - Cofidis, le Credit en Ligne 12
6 Rémy Di Gregorio - Cofidis, le Credit en Ligne 10
7 David Blanco - Efapel - Glassdrive 9
8 Ricardo Mestre - Carmim - Prio 8
9 Beñat Intxausti - Movistar Team 7
10 Henrique Casimiro - Carmim - Prio 6
11 David López - Movistar Team 5
12 Cesar Fonte - Efapel - Glassdrive 4
13 Miguel Minguez - Euskaltel-Euskadi 3
14 Hernani Broco - Caja Rural 2
15 Victor Cabedo - Euskaltel-Euskadi 1
 

Bjergkonkurrencen
1 Alejandro Marque - Carmim - Prio 12
2 Salvador Guardiola - Gios - Deyser Leon Kastro 10
3 Nicolas Capdepuy - Burgos BH - Castilla y Leon 8
4 Roman Osuna - Andalucia 4
5 Jon Izagirre - Euskaltel-Euskadi 3
6 Henrique Casimiro - Carmim - Prio 2
7 Joao Pereira - Carmim - Prio 2
8 Pablo Urtasun - Euskaltel-Euskadi 1
9 Alexander Ryabkin - Caja Rural 1
 

Spurtkonkurrencen
1 Alejandro Marque - Carmim - Prio 3
2 Samuel Caldeira - Carmim - Prio 3
3 Alexander Ryabkin - Caja Rural 2
4 Victor Gabriel Gomez - Argentina 2
5 Illart Zuazubiskar - Orbea Continental 1
6 José Gonçalves - Onda 1
 

Holdkonkurrencen
1 Carmim - Prio 12.11.01
2 Movistar Team 0.29
3 Efapel - Glassdrive
4 Euskaltel - Euskadi
5 Cofidis, Le Credit En Ligne 1.26
6 Caja Rural
7 EPM - UNE
8 Lokosphinx 5.26
9 Gios Deyser - Leon Kastro
10 Spain 7.08
11 Onda 7.32
12 Orbea Continental
13 Burgos BH - Castilla y Leon 11.45
14 Andalucia 13.00
15 Argentina 24.14 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?