Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
A-ranglisten: Blue Water overhaler Christina Watches

A-ranglisten: Blue Water overhaler Christina Watches

21. maj 2012 12:00Foto: Feltet.dk

Weekendens løb gav de ikke de store ændringer på Feltet.dk's A-rangliste. André Steensen (Glud & Marstrand-LRØ) fører stadig, mens hans hold også stadig er nummer et.

Annonce

På rytternes rangliste er hele top 4 faktisk uændret. Så Steensen har således stadig Christian Moberg (Glud & Marstrand-LRØ) og Morten Øllegaard (Team Concordia Forsikring-Himmerland) samt Sebastian Lander (Glud & Marstrand-LRØ) lige efter sig. Vinderen i Ganløse, Christian Ranneries (Team Concordia Forsikring-Himmerland), rykker op som nummer fem, hvilket er syv pladser bedre end i sidste uge. Det skubber naturligt nok de næste en plads ned. Vinderen i Horsens, Søren Pugdahl (Blue Water Cycling), rykker også i top 10 med en delt niendeplads og er sprunget hele 30 pladser frem i forhold til sidste uge.

 

På holdranglisten er det stadig Glud & Marstrand-LRØ i spidsen med nogenlunde uændret forspring til Team Concordia Forsikring-Himmerland på andenpladsen. Interessant er Blue Water Cycling lige akkurat rykket forbi Christina Watches-Onfone, så de nu overtager tredjepladse. Den eneste anden ændring i top 10 er, at Herning CK rykker op på en delt tiendeplads.

 

I weekenden er det pinse, hvilket betyder, at der både køres lørdag, søndag og mandag, og af samme grund vil A-ranglisten altså ikke blive opdateres før efter løbene mandag. Der er fire løb i alt, arrangeret af Hedehusene-Fløng, Silkeborg, Herning og Hammel.

 

Du kan se et regneark med listen, en detaljeret stilling, Post Cup-stillingen samt pointsystem og kalender ved at klikke på teksten i dette afsnit.

 

Feltet.dk's A-rangliste pr. 20. maj 2012

1 André Steensen - Glud & Marstrand-LRØ 145
2 Christian Moberg Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 107
2 Morten Øllegaard - Team Concordia Forsikring-Himmerland 107
4 Sebastian Lander - Glud & Marstrand-LRØ 100
5 Christian Ranneries - Team Concordia Forsikring-Himmerland 99
6 Michael Reihs - Christina Watches-Onfone 96
7 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Himmerland 84
8 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 81
9 Søren Pugdahl - Blue Water Cycling 69
9 Nicolai Brøchner - Team Designa Køkken-Knudsgaard 69
11 Lars Andersson - Team Concordia Forsikring-Himmerland 67
11 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 67
13 Kristian Sobota - Christina Watches-Onfone 66
13 Kalle Corneliussen - Herning CK 66
15 Martin Lind - Christina Watches-Onfone 65
16 Michael Berling - Cycle Premier Racing Team 61
17 Andreas Frisch - Blue Water Cycling 59
17 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 59
19 Angelo Furlan - Christina Watches-Onfone 56
20 Kasper Linde Jørgensen - Glud & Marstrand-LRØ 55
21 Alexander Mørk - Team Designa Køkken-Knudsgaard 54
21 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling 54
23 Mathias Gade Jacobsen - Glud & Marstrand-LRØ 51
24 Stig Hemmingsen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 44
25 Kaspar Schjønnemann Larsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 42
25 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For 42
25 Thomas Guldhammer - Team Tre-For 42
28 Niki Østergaard - Glud & Marstrand-LRØ 41
28 Casper Degn Larsen - Blue Water Cycling 41
30 Michael Bjørn Johansen - Bornholm Pro Cycling 39
30 Stefan Ravn Olsen - Team Lyngby CC 39
32 Patrick Clausen - Glud & Marstrand-LRØ 38
33 Klaus H. Stenger - Team Tre-For 37
33 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 37
35 Rasmus Mygind - Team Designa Køkken-Knudsgaard 36
36 Andreas Rosenberg - Næstved BC 35
37 Aske Louring Vorre - Team Tre-For 34
38 Morten Høberg - Team Concordia Forsikring-Himmerland 32
38 Peder Jacobsen - CC Hillerød 32
40 Jimmi Sørensen - Christina Watches-Onfone 30
40 Mads Meyer - Team Designa Køkken-Knudsgaard 30
40 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling 30
43 Daniel Foder - Christina Watches-Onfone 27
44 Mathias Øllegaard - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 26
44 Jesper Hansen - Odder CK 26
46 Martin Grøn - BikeToyz - Kvickly Odder 25
47 Rasmus Andersen - Hvidovre CK 24
48 Rasmus Quaade - Blue Water Cycling 23
48 Mikkel Black Christensen - Odder CK 23
50 Anders Damgaard Christiansen - BikeToyz - Kvickly Odder 22
51 Kristian Haugaard Jensen - Team Tre-For 21
51 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling 21
51 Mathias Lisson - Team Designa Køkken-Knudsgaard 21
51 Claus Holm - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 21
55 Jesper Odgaard Nielsen - Blue Water Cycling 19
55 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 19
55 Anders Holm - Bornholm Pro Cycling 19
55 Magnus Damsbo Lund - Team Lyngby CC 19
59 Philip Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 18
59 Mads Hardahl - Aalborg CR 18
61 Mads Moltke Steen - BikeToyz - Kvickly Odder 16
62 Jannik Hyldtoft Hansen - Team Tre-For 15
63 Troels Christensen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 14
64 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand-LRØ 13
64 Nicolai Steensen - BikeToyz - Kvickly Odder 13
64 Christian Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 13
67 Jesper Mørkøv - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 12
67 Jesper Juul Andreasen - Bornholm Pro Cycling 12
69 Jakob Bering - Randers CK 11
70 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 10
70 Morten Christensen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 10
70 Klaus Vorgod Kristensen - Herning CK 10
70 Jørgen Hertz - CK Fix 10
74 Claus Crone - Team Davinci Specialized DMK 9
75 Mathias Holm Hemmsen - Team Tre-For 8
76 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand-LRØ 7
76 Lenni Andersen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 7
76 Adrian Udesen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 7
76 Stefan Linné Jørgensen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 7
76 John Ebsen - Odder CK 7
81 Martin Pedersen - Christina Watches-Onfone 6
81 Michel Sandstød - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 6
83 Rasmus Guldhammer - Christina Watches-Onfone 5
83 Patrik Ericsson - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 5
83 Rasmus Juliussen - Bornholm Pro Cycling 5
83 Sebastian Bidstrup Andersen - Bornholm Pro Cycling 5
87 Nikolaj Sørensen - Team Designa Køkken-Knudsgaard 4
88 Markus Kilsgaard - Lyngby CC 3
89 Mark Petersen - J. Jensen - Sandstød Salg & Event 2
90 Magnus Cort Nielsen - Team Concordia Forsikring-Himmerland 1

 

Holdranglisten pr. 20. maj 2012

1 Glud & Marstrand-LRØ 557
2 Team Concordia Forsikring-Himmerland 450
3 Blue Water Cycling 352
4 Christina Watches-Onfone 351
5 Team Designa Køkken-Knudsgaard 250
6 Team Tre-For 209
7 J. Jensen - Sandstød Salg & Event 203
8 Bornholm Pro Cycling 159
9 Team Lyngby CC 125
10 BikeToyz - Kvickly Odder 76
10 Herning CK 76
12 Cycle Premier Racing Team 61
13 Odder CK 56
14 Næstved BC 35
15 CC Hillerød 32
16 Hvidovre CK 24
17 ABC 18
17 Aalborg CR 18
19 Randers CK 11
20 CK Fix 10
21 Team Davinci Specialized DMK 9
22 Lyngby CC 3

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Tour de Pologne(2.UWT) 09/08-15/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 12/08-15/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 13/08-22/08

Watersley Junior Challenge(2.NCUP) 13/08-15/08

Vuelta a España(2.UWT) 14/08-05/09

La Ronde Des Vallées(2.1) 14/08-15/08

Grote Prijs Jef Scherens(1.1) 15/08

La Polynormande(1.1) 15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger