Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Nyeste opdatering af Feltet.dk’s A-rangliste giver fortsat føring til Alexander Kamp. På holdranglisten er det stadig Team TREFOR - Blue Water i teten.
Annonce
En weekend i u23 DM’s tegn er lagt bag os. Selvom man i Randers også fandt plads til at afvikle endnu et A-løb imellem de to DM-løb, var det imidlertid i disse, at de fleste points til Feltet.dk’s A-rangliste var på højkant. Og her benyttede den allerede førende Alexander Kamp, sig af muligheden til at udbygge sit forspring. En fjerdeplads og 20 points i søndagens linieløb blev det til.
Vinderen af dette, Jonas Gregaard Wilsly, sætter 50 fede points ind på kontoen, og bevæger sig dermed akkurat ind i top 10 fra en plads som nummer 30 på den foregående ranglisteopdatering.
Yderst formstærke Søren Kragh Andersen der var hjemvendt til Danmark for at føje DM-titler til sin allerede imponerende sæsonhøst, er, i kraft af podieplaceringer ved begge DM-løb, hoppet fra 12. til 6. pladsen.
På fjerde- og femtepladsen bytter Casper Folsach og Andreas Hyldgaard Jeppesen plads, men kun få points adskiller de to.
Mads Würtz Schmidt henter med sin sejr på u23 DM-enkeltstarten 40 gode points. Han kravler langsomt opad listen, og slutter sig til et meget tæt felt, der kæmper om at være nærmeste udfordrer til Alexander Kamp. Fra Asbjørn Kragh Andersens andenplads til syvendepladsen som Würtz indtager, er der således kun sølle 19 points.
Team TREFOR - Blue Water øger igen lidt på holdranglisten. Med den utrolige triple-sejr i u23 DM-linieløbet har de nu atter et solidt hul ned til Team coloQuick, som dog ikke er længere end et par gode løb væk fra, at kunne erobre førstepladsen.
Rytterranglisten
1 Alexander KAMP Team coloQuick 158
2 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 110
3 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 105
4 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 99
5 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 95
6 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 92
7 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 91
8 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 80
9 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 75
10 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 74
11 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 53
11 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 53
13 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 51
14 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 48
15 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 46
16 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 45
17 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
18 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 42
19 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 41
19 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 41
21 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 37
22 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 36
23 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 35
24 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 34
25 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 33
26 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 32
27 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 30
27 Magnus CORT Orica-Greenedge 30
29 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 29
30 Marc HESTER One Pro Cycling 26
31 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
31 Mads CORELL Team coloQuick 25
31 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 25
34 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 24
35 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 23
35 Emil WANG Team ABC Elite 23
35 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 23
38 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 21
39 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 20
39 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 20
39 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 20
39 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 20
43 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 18
44 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Trefor - Blue Water 17
45 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 16
46 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 15
47 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 14
47 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 14
47 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 14
47 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
51 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
51 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 13
53 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 12
53 Torkil VEYHE Odder CK 12
53 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 12
53 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
57 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 11
57 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
57 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
57 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 11
61 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 10
61 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 10
61 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 10
64 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 9
65 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 8
65 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
65 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 8
65 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
69 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 7
69 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 7
69 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 7
72 Richard LARSÉN Team Argon 18 Scandinavia 6
72 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 6
72 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
75 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
75 Frederik ZEUNER Herning CK 5
75 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 5
75 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
75 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
80 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
80 Mikkel BAHNSEN Randers CK 4
80 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 4
80 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
80 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 4
85 Anders KROGH JENSEN Randers CK 3
85 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 3
85 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 3
88 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 2
88 Rasmus GINNERUP Randers CK 2
88 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 2
88 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
88 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
88 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 2
94 Erik LAHM Odder CK 1
94 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 1
94 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
94 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 1
94 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 1
94 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 1
94 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 1
94 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
94 Marius THERKILDSEN Herning CK 1
94 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 1
94 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
94 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 1
94 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 1
94 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 1
94 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 1
94 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 1
94 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 1
94 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
94 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
94 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 1
Holdranglisten
1 Team TREFOR - Blue Water 710
2 Team coloQuick 647
3 Team Almeborg-Bornholm 346
4 Riwal Platform Cycling Team 243
5 Team ABC Elite 63
6 Team IBT Isolering - Ridley 59
7 CULT Energy Pro Cycling 56
8 Team Soigneur - FBL 45
9 Team Jutlander Bank 41
10 Odder CK 34
11 Randers CK 19
12 Kalundborg CC 18
13 Team WeBike-CK Aarhus 13
14 Aalborg CR 6
14 Herning CK 6
14 Frederikshøj Cycling Club 6
17 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
17 Team Ltech 5
19 Hvidovre CK 1
19 C.C. Gladsaxe 1
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce