Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Årets første Euskaltel sejr en realitet

Årets første Euskaltel sejr en realitet

04. april 2006 14:450
Samuel Sanchez vandt 2. etape af Baskerlandet Rundt, og dermed sikrede han Euskaltel årets første ProTour sejr. Sanchez vandt i et spurtopgør foran Liberty Seguros rytteren Contador.

Dagens etape blev præget af mange stigninger på dagens etape. Rytterne kørte også offensivt fra starten. Dog var der ikke rigtigt nogle, der kunne komme fri fra feltet. Det lykkedes dog en 6-mandsgruppe at komme afsted. Det var Le Boulanger (Bouygues), Isasi (Euskaltel), Arrieta (AG2R), Dupont (AG2R), Nuñez (Kaiku) og nordmanden Mads Kaggestad (Credit Agricole). Efter adskillige kilometer i udbrud måtte nordmanden dog lade sig falde tilbage til feltet, da kræfterne slap op.

Feltet kom først i fart rigtig for alvor med små 50 kilometer til mål og cirka 15 kilometer senere blev de 5 udbrydere kørt ind, derefter forsøgte Saunier Duval flere gang at springe feltet ved angreb fra Gomez Marchante, Piepoli og Lobato. Det lykkedes dog ikke, herefter prøvede Bertagnolli (Cofidis) at køre solo opad den sidste stigning, men han fik siden hen følgeskab af Aitor Osa og Contador (Liberty Seguros). Udbruddet så ud til at holde, men på nedkørslen lykkedes det først Samuel Sanchez at komme op, derefter kom hele favoritgruppen på cirka 15 ryttere også op med blot 2 kilometer til mål.

Men så angreb Samuel Sanchez og Contador igen, og det lykkedes dem lige præcis at holde de øvrige ryttere på afsted. Contador åbnede spurten tidlig, men Samuel Sanchez overspurtede ham på de sidste 100 meter og vandt en flot sejr.

Resultat
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.10.55
2 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.02
4 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
5 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
6 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
7 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
8 Frank Schleck (Lux) Team CSC
9 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
10 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital
11 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
12 M. A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
13 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
14 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
15 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
16 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.07
17 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.09
18 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 0.27
19 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.11
20 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
21 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic
22 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
23 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
24 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
25 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
27 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
28 Yon Bru (Spa) Kaiku
29 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
30 Igor Anton (Spa) Eusktalel-Euskadi
31 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
33 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
34 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
35 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
36 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
37 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 1.32
39 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.41
40 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2.00
41 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 2.01
42 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
44 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
45 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Unai Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
47 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 2.14
48 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 3.09
49 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku 3.16
50 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam 3.22
51 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 3.28
52 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.52
53 Oscar Freire (Spa) Rabobank
54 Ivan Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
55 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
56 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.12
57 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5.37
58 Adrian Palomares (Spa) Kaiku
59 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
60 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
61 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
62 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
63 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 10.41
64 Israel Nuñez (Spa) Kaiku 10.45
65 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11.00
66 Andrea Noe (Ita) Liquigas
67 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
68 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
69 Björn Schröder (Ger) Team Milram
70 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
72 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
73 Daniel Becke (Ger) Team Milram
74 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
75 Luis Perez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
76 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
77 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
78 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
79 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
81 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
82 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
83 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Jens Voigt (Ger) Team CSC
85 Jorge Azanza (Spa) Kaiku
86 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
87 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
88 Raul Garcia De Mateo (Spa) Relax-Gam
89 Jonathan Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
90 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
91 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
92 Luis Fernandez (Spa) Phonak Hearing Systems
93 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
94 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
95 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
96 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
97 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
98 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux
99 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
100 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
101 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
102 Jose Almagro (Spa) Relax-Gam
103 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam
104 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
105 Theo Eltink (Ned) Rabobank
106 Iker Camaño (Spa) Euskaltel-Euskadi
107 Denis Menchov (Rus) Rabobank
108 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
109 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
110 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
111 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
112 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 11.08
113 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 11.13
114 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
115 Pieter Weening (Ned) Rabobank
116 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
117 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
118 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance
119 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic
120 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
121 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.26
122 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15.49
123 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
124 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
125 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 16.45
126 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas
127 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
128 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
129 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
130 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
131 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
132 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
133 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
134 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
135 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
136 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku
137 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
138 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole
139 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 19.19
140 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
141 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
142 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
143 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
144 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
145 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
146 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
147 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
148 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
149 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
150 Daniel Musiol (Ger) Team Milram
151 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
152 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
153 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
154 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
155 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
156 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
157 David George (RSA) Relax-Gam
158 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
159 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
160 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
161 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
162 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
163 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
164 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
165 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
166 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
167 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
168 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 21.30
169 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 23.16
170 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital


Samlet stilling efter 2. etape
1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.33.22
2 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.02
4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC
6 M. A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
7 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
8 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
9 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital
10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
11 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
12 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
14 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
16 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 0.07
17 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.09
18 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 0.27
19 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 1.11
20 Yon Bru (Spa) Kaiku
21 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
22 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
23 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
25 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
28 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
29 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
30 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team
32 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
33 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2.00
34 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.01
35 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
36 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
37 Unai Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
38 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.38
39 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 3.10
40 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku 3.16
41 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 3.28
42 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 3.50
43 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
44 Igor Anton (Spa) Eusktalel-Euskadi
45 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
46 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 4.40
47 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
48 Oscar Freire (Spa) Rabobank 4.52
49 Ivan Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
50 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 4.53
51 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 5.37
52 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 5.48
53 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.01
54 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam
55 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 7.31
56 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.16
57 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
58 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
59 Adrian Palomares (Spa) Kaiku
60 David Etxebarria (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8.24
61 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 10.41
62 Andrea Noe (Ita) Liquigas 11.00
63 Luis Perez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
64 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 11.13
65 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
66 Pieter Weening (Ned) Rabobank
67 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
68 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 11.35
69 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 11.37
70 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 11.57
71 Iker Camaño (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.33
72 Björn Schröder (Ger) Team Milram 13.39
73 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
74 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
75 Jens Voigt (Ger) Team CSC
76 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
77 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
78 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
79 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
80 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
81 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
82 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
83 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
84 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
85 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
86 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
87 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
88 Raul Garcia De Mateo (Spa) Relax-Gam
89 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
90 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
91 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
92 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux
93 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 13.47
94 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 13.52
95 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 16.45
96 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 17.01
97 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
98 Luis Fernandez (Spa) Phonak Hearing Systems
99 Jonathan Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
100 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux
101 Jose Almagro (Spa) Relax-Gam
102 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam
103 Denis Menchov (Rus) Rabobank
104 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 17.14
105 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance
106 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 17.57
107 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 18.28
108 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole 19.24
109 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
110 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
111 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
112 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
113 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku
114 Israel Nuñez (Spa) Kaiku 21.11
115 Mikel Pradera (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.26
116 Daniel Becke (Ger) Team Milram
117 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
118 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
119 Jorge Azanza (Spa) Kaiku
120 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
121 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
122 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux
123 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
124 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 21.39
125 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 21.58
126 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
127 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
128 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
129 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 22.46
130 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
131 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.52
132 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 24.08
133 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
134 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
135 Theo Eltink (Ned) Rabobank
136 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 25.20
137 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
138 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
139 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
140 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
141 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
142 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
143 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 26.02
144 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 26.15
145 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 27.11
146 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
147 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears
148 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
149 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 28.57
150 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 29.04
151 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 29.45
152 Daniel Musiol (Ger) Team Milram
153 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
154 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
155 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
156 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
157 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku
158 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir
159 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
160 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 29.53
161 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 32.27
162 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
163 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
164 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
165 David George (RSA) Relax-Gam
166 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
167 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
168 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 36.24
169 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
170 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 42.20


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 41 pts
2 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 28
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 25
4 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 20
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC 20
6 Oscar Freire (Spa) Rabobank 20
7 M. A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 18
8 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 16
9 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 14
10 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 10
11 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 10
12 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 9
13 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 9
14 Yon Bru (Spa) Kaiku 8
15 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital 6
16 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku 6
17 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
18 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 5
19 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 4
20 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
21 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
22 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 2
23 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
24 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 27 pts
2 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 21
3 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 20
4 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 19
5 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 18
6 Israel Nuñez (Spa) Kaiku 18
7 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 15
8 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 12
9 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 11
10 Igor Anton (Spa) Eusktalel-Euskadi 10
11 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
12 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
13 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
14 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
15 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 4
16 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 4
17 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
18 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
19 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 2
20 Yon Bru (Spa) Kaiku 2
21 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic 2
22 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital 1
23 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1
24 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 1
25 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1


Spurtkonkurrencen efter 2. etape
1 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom 9 pts
2 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 6
3 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 6
4 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
5 Israel Nuñez (Spa) Kaiku 3
6 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
7 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2
8 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 2
9 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
10 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1
11 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Liberty Seguros - Würth Team 22.41.19
2 T- Mobile Team 0.07
3 Saunier Duval - Prodir 0.09
4 Euskaltel - Euskadi 1.09
5 Lampre - Fondital 1.11
6 Discovery Channel Pro Cycling Team 2.01
7 Phonak Hearing Systems 3.50
8 Cofidis, le credit par telephone 4.52
9 Caisse D'Epargne - Illes Balears
10 Kaiku 11.30
11 Gerolsteiner 13.39
12 Rabobank 14.41
13 Quick Step - Innergetic 14.48
14 Davitamon - Lotto 15.56
15 Credit Agricole 17.27
16 Team Milram 17.36
17 AG2R Prevoyance 18.33
18 Relax Fuenlabrada 18.54
19 Team CSC 20.44
20 Liquigas 21.58
21 Bouygues Telecom 27.16
22 Francaise Des Jeux 30.45
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?