Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Årets første sejr til Napolitano

Årets første sejr til Napolitano

19. maj 2012 17:50Foto: Sirotti

Danilo Napolitano (Acqua & Sapone) vandt 4. etape af det franske etapeløb Circuit Lorraine.

Annonce

De 158 kilometer lange etape fra Briefy til Metz endte i en massespurt, hvor Napolitano var den hurtigste. Nacer Bouhani (FDJ-BigMat) blev toer og forsvarede dermed førertrøjen, mens gårsdagens etapevinder, Sébastien Hinault (AG2R La Mondiale), blev nummer tre.

 

Dagens sejr var den første for Napolitano, siden han i juli 2010 vandt 1. etape af Wallonien Rundt. Han har været tæt på flere gange tidligere i år med to andenpladser, en tredje- og en fjerdeplads.

 

Samlet fører Bouhani stadig. Det er blevet til massespurter på alle etaper indtil videre, og FDJ-BigMat rytteren har været bedst til at samle bonussekunder. Han har 14 sekunder ned til Hinault inden den afsluttende etape i morgen.
 

Resultat af 4. etape
1 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 3.24.20
2 Nacer Bouhanni - FDJ-Big Mat
3 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale
4 Francesco Lasca - Caja Rural
5 Julien Simon - Saur - Sojasun
6 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
7 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Le Credit En Ligne
8 Laurent Pichon - Bretagne - Schuller
9 Bobbie Traksel - Landbouwkrediet-Euphony
10 Julien El Fares - Team Type 1 - Sanofi
11 Giuseppe De Maria - Team Idea
12 Steven Tronet - Auber 93
13 Fabien Bacquet - Auber 93
14 Victor Manakov - RusVelo
15 Tony Hurel - Team Europcar
16 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar
17 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural
18 Sergey Klimov - RusVelo
19 Reinier Honig - Landbouwkrediet-Euphony
20 Benoit Drujon - Auber 93
21 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Euphony
22 Cyril Lemoine - Saur - Sojasun
23 Fabricio Ferrari - Caja Rural
24 Karol Domagalski - Caja Rural
25 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Euphony
26 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
27 Aaron Kemps - Champion System Pro Cycling Team
28 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli
29 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
30 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli
31 Jonathan Monsalve - Androni Giocattoli
32 Matthias Friedemann - Champion System Pro Cycling Team
33 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne
34 Rémi Cusin - Team Type 1 - Sanofi
35 Carlos Alberto Betancur Gomez - Acqua & Sapone
36 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
37 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
38 Eric Berthou - Bretagne - Schuller
39 Claudio Corioni - Acqua & Sapone
40 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony
41 Cyril Gautier - Team Europcar
42 Ivan Savitsky - RusVelo
43 Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet-Euphony
44 Steve Chainel - FDJ-Big Mat
45 Renaud Dion - Bretagne - Schuller
46 Kurt Hovelynck - Landbouwkrediet-Euphony
47 Kiel Reijnen - Team Type 1 - Sanofi
48 Alessandro Donati - Acqua & Sapone
49 Maxime Mederel - Saur - Sojasun
50 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne
51 Aristide Ratti - Team Idea
52 Rubens Bertogliati - Team Type 1 - Sanofi
53 William Dugan - Team Type 1 - Sanofi
54 Alexander Riabkin - Caja Rural
55 Tomas Aurelio Gil Martinez - Androni Giocattoli
56 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne
57 Alessandro Bisolti - Team Idea
58 Craig Lewis - Champion System Pro Cycling Team
59 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
60 Jonathan Thire - Auber 93
61 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone
62 Pierre Rolland - Team Europcar
63 Arnaud Gerard - FDJ-Big Mat
64 Brice Feillu - Saur - Sojasun
65 Marco Frapporti - Team Idea
66 Matti Helminen - Landbouwkrediet-Euphony
67 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone
68 Mathieu Drujon - Auber 93
69 Gorik Gardeyn - Champion System Pro Cycling Team
70 Luca Dodi - Team Idea
71 Stijn Devolder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
72 Dimitri Le Boulch - Auber 93
73 Yohan Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne
74 Nikita Eskov - RusVelo
75 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
76 Damien Monier - Cofidis, Le Credit En Ligne
77 Joris Boillat - Champion System Pro Cycling Team
78 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
79 Johan Mombaerts - Auber 93
80 Antonio Santoro - Androni Giocattoli
81 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller
82 Franco Pellizotti - Androni Giocattoli
83 David de la Cruz Melgarejo - Caja Rural
84 Nicolas Bazin - Auber 93
85 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
86 Javier Megias Leal - Team Type 1 - Sanofi
87 Arnaud Courteille - FDJ-Big Mat
88 Igor Romero Etxebarria - Caja Rural
89 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
90 Jacek Morajko - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
91 Perrig Quemeneur - Team Europcar
92 Blel Kadri - AG2R La Mondiale
93 Dimitri Champion - Bretagne - Schuller
94 Rémi Pauriol - FDJ-Big Mat
95 Paolo Ciavatta - Acqua & Sapone
96 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne
97 Valery Valynin - RusVelo
98 Alessandro Bertolini - Androni Giocattoli
99 Cyril Bessy - Saur - Sojasun 0.24
100 Yohann Gene - Team Europcar 0.32
101 Etienne Tortelier - Saur - Sojasun
102 Simone Boifava - Team Idea 0.35
103 Jean Marc Marino - Saur - Sojasun 1.15
104 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
105 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller 9.35
106 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller
107 Clinton Robert Avery - Champion System Pro Cycling Team 9.54
108 Julien Antomarchi - Team Type 1 - Sanofi
109 Andrea Palini - Team Idea

 

Samlet stilling
1 Nacer Bouhanni - FDJ-Big Mat 16.43.16
2 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 0.14
3 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.18
4 Steven Tronet - Auber 93 0.22
5 Rémi Cusin - Team Type 1 - Sanofi 0.23
6 Cyril Lemoine - Saur - Sojasun 0.24
7 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.25
8 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Le Credit En Ligne 0.27
9 Alessandro Bisolti - Team Idea
10 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar 0.28
11 Julien El Fares - Team Type 1 - Sanofi
12 Fabricio Ferrari - Caja Rural
13 Matthias Friedemann - Champion System Pro Cycling Team
14 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Euphony
15 Julien Simon - Saur - Sojasun
16 Garikoitz Bravo Oiarbide - Caja Rural
17 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli
18 Romain Lemarchand - AG2R La Mondiale
19 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony
20 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli
21 Dirk Bellemakers - Landbouwkrediet-Euphony
22 Sébastien Delfosse - Landbouwkrediet-Euphony
23 Tony Hurel - Team Europcar
24 Alessandro Donati - Acqua & Sapone
25 Steve Chainel - FDJ-Big Mat
26 Pierre Rolland - Team Europcar
27 Sergey Klimov - RusVelo
28 Eric Berthou - Bretagne - Schuller
29 Laurent Pichon - Bretagne - Schuller
30 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne
31 Carlos Alberto Betancur Gomez - Acqua & Sapone
32 Jonathan Monsalve - Androni Giocattoli
33 Romain Zingle - Cofidis, Le Credit En Ligne
34 Giuseppe De Maria - Team Idea
35 Jonathan Thire - Auber 93
36 Nicolas Bazin - Auber 93
37 Arnaud Gerard - FDJ-Big Mat
38 Yohan Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne
39 Danail Andonov Petrov - Caja Rural
40 Brice Feillu - Saur - Sojasun
41 Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
42 Rubens Bertogliati - Team Type 1 - Sanofi
43 Maxime Mederel - Saur - Sojasun
44 Tomas Aurelio Gil Martinez - Androni Giocattoli
45 Florian Guillou - Bretagne - Schuller
46 David de la Cruz Melgarejo - Caja Rural
47 Javier Megias Leal - Team Type 1 - Sanofi
48 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne
49 Franco Pellizotti - Androni Giocattoli 0.40
50 Cyril Gautier - Team Europcar 1.22
51 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.24
52 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone
53 Jacek Morajko - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
54 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne 1.41
55 Alexander Riabkin - Caja Rural
56 Yohann Gene - Team Europcar 1.56
57 Nikita Eskov - RusVelo 2.08
58 Francesco Lasca - Caja Rural 2.27
59 Kurt Hovelynck - Landbouwkrediet-Euphony 2.32
60 Matti Helminen - Landbouwkrediet-Euphony 2.37
61 Mickaël Buffaz - Cofidis, Le Credit En Ligne
62 Marco Frapporti - Team Idea
63 Craig Lewis - Champion System Pro Cycling Team
64 Perrig Quemeneur - Team Europcar
65 Dimitri Champion - Bretagne - Schuller
66 Luca Dodi - Team Idea 3.21
67 Gorik Gardeyn - Champion System Pro Cycling Team
68 Sébastien Duret - Bretagne - Schuller 3.24
69 Karol Domagalski - Caja Rural 3.39
70 Claudio Corioni - Acqua & Sapone 4.10
71 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale 4.23
72 Stijn Devolder - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4.34
73 Johan Mombaerts - Auber 93 4.35
74 Damien Monier - Cofidis, Le Credit En Ligne 4.37
75 Valery Valynin - RusVelo
76 Dimitri Le Boulch - Auber 93 4.43
77 Joris Boillat - Champion System Pro Cycling Team 5.01
78 Fabien Bacquet - Auber 93 5.02
79 Renaud Dion - Bretagne - Schuller
80 Mathieu Drujon - Auber 93
81 Antonio Santoro - Androni Giocattoli
82 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone 5.16
83 Paolo Ciavatta - Acqua & Sapone
84 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5.23
85 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6.24
86 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 6.45
87 Jean Marc Marino - Saur - Sojasun 6.49
88 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 6.52
89 Aristide Ratti - Team Idea 7.02
90 Rémi Pauriol - FDJ-Big Mat 7.49
91 Alessandro Bertolini - Androni Giocattoli 8.12
92 Cyril Bessy - Saur - Sojasun 8.29
93 Bobbie Traksel - Landbouwkrediet-Euphony 8.49
94 Igor Romero Etxebarria - Caja Rural 9.02
95 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller 10.03
96 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller
97 Benoit Drujon - Auber 93 10.15
98 Julien Antomarchi - Team Type 1 - Sanofi 11.15
99 Arnaud Courteille - FDJ-Big Mat 11.27
100 Reinier Honig - Landbouwkrediet-Euphony 11.39
101 Etienne Tortelier - Saur - Sojasun 12.11
102 William Dugan - Team Type 1 - Sanofi 12.35
103 Aaron Kemps - Champion System Pro Cycling Team 13.02
104 Kiel Reijnen - Team Type 1 - Sanofi 15.45
105 Simone Boifava - Team Idea 17.53
106 Andrea Palini - Team Idea 19.08
107 Clinton Robert Avery - Champion System Pro Cycling Team 20.40
108 Victor Manakov - RusVelo 26.51
109 Ivan Savitsky - RusVelo 30.03

 

Pointkonkurrencen
1 Nacer Bouhanni - FDJ-Big Mat 81 pts
2 Sébastien Hinault - AG2R La Mondiale 65
3 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 56
4 Francesco Lasca - Caja Rural 39
5 Cyril Lemoine - Saur - Sojasun 28
6 Steven Tronet - Auber 93 26
7 Julien Simon - Saur - Sojasun 26
8 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 25
9 Steve Chainel - FDJ-Big Mat 16
10 Julien El Fares - Team Type 1 - Sanofi 15
11 Matthias Friedemann - Champion System Pro Cycling Team 15
12 Giuseppe De Maria - Team Idea 15
13 Claudio Corioni - Acqua & Sapone 14
14 Fabricio Ferrari - Caja Rural 12
15 Egoitz Garcia Echeguibel - Cofidis, Le Credit En Ligne 11
16 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10
17 Nicolas Edet - Cofidis, Le Credit En Ligne 9
18 Riccardo Chiarini - Androni Giocattoli 8
19 Laurent Pichon - Bretagne - Schuller 8
20 Fabien Bacquet - Auber 93 8
21 Bobbie Traksel - Landbouwkrediet-Euphony 8
22 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar 6
23 Pierre Rolland - Team Europcar 6
24 Yohann Gene - Team Europcar 6
25 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Euphony 5
26 Geoffroy Lequatre - Bretagne - Schuller 5
27 Florent Barle - Cofidis, Le Credit En Ligne 4
28 Kiel Reijnen - Team Type 1 - Sanofi 4
29 Gilles Devillers - Landbouwkrediet-Euphony 3
30 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 3
31 Kurt Hovelynck - Landbouwkrediet-Euphony 3
32 Alessandro Bisolti - Team Idea 2
33 Victor Manakov - RusVelo 2
34 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
35 Tony Hurel - Team Europcar 1
36 Sergey Klimov - RusVelo 1

 

Bjergkonkurrencen
1 Carlos Alberto Betancur Gomez - Acqua & Sapone 77
2 Nicolas Vogondy - Cofidis, Le Credit En Ligne 45
3 Johan Mombaerts - Auber 93 40
4 Pierre Rolland - Team Europcar 30
5 Clinton Robert Avery - Champion System Pro Cycling Team 30
6 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 30
7 Julien Antomarchi - Team Type 1 - Sanofi 23
8 Jean-Marc Bideau - Bretagne - Schuller 18
9 David de la Cruz Melgarejo - Caja Rural 10
10 Franco Pellizotti - Androni Giocattoli 10
11 Alessandro Bisolti - Team Idea 10
12 Eric Berthou - Bretagne - Schuller 10
13 Florian Guillou - Bretagne - Schuller 10
14 Cyril Gautier - Team Europcar 10
15 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 10
16 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 10
17 Yohan Bagot - Cofidis, Le Credit En Ligne 8
18 Brice Feillu - Saur - Sojasun 8
19 Joris Boillat - Champion System Pro Cycling Team 8
20 Renaud Dion - Bretagne - Schuller 8
21 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
22 Rémi Cusin - Team Type 1 - Sanofi 6
23 Antonio Santoro - Androni Giocattoli 6
24 Arnaud Courteille - FDJ-Big Mat 6
25 Etienne Tortelier - Saur - Sojasun 6
26 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3

 

Holdkonkurrencen
1 Caja-Rural 50.11.12
2 AG2R La Mondiale
3 Cofidis
4 Auber 93
5 Team Europcar
6 FDJ-BigMat
7 Landbouwkrediet
8 Saur-Sojasun
9 Team Type 1 Sanofi
10 Bretagne Schuller
11 Androni Giocattoli
12 Vacansoleil-DCM 0.56
13 Acqua & Sapone
14 Team Idea 2.09

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer(JO) 24/07

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger