Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alberto Contador slog til igen

Alberto Contador slog til igen

29. marts 2007 18:100
Alberto Contador har fået en fantastisk start på sæsonen og i dag tog han endnu en sejr, da han vandt 4. etape af Vuelta a Castilla y Leon. Kun Koldo Gil Perez (Saunier Duval-Prodir) kunne følge Discovery Channel-rytteren, men måtte give fortabt i spurten.

Team CSCs Christian Vande Velde og Volodomir Gustov kom sammen i mål 2.08 min. efter Alberto Contador.

I den samlede stilling overtog Alberto Contador også føringen og har nu 36 sekunder ned til nummer to Koldo Gil Perez.


Resultat af 4. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.52.04 (39.92 km/t)
2 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir
3 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir 0.28
4 Manuel Beltran - Liquigas
5 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
6 David Lopez - Caisse d'Epargne 0.29
7 Julian Sanchez - Relax-Gam 0.33
8 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia 0.34
9 Oscar Sevilla - Relax-Gam
10 Jan Hruska - Relax-Gam 0.38
11 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04
12 José Azevedo - Benfica
13 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 1.19
14 Robert Gesink - Rabobank 1.24
15 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
18 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
19 Vladimir Miholjevic - Liquigas
20 Pieter Weening - Rabobank 1.37
21 Angel Vallejo - Relax-Gam 1.51
22 Christian Vandevelde - Team CSC 2.09
23 Volodymir Gustov - Team CSC
24 Eduardo Gonzalo - Agritubel
25 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur 2.12
26 Danail Petrov - Benfica 2.25
27 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur
28 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 2.30
29 Aaron Villegas - Orbea
30 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
31 Mikel Pradera - Benfica
32 Manuel Calvente - Agritubel
33 Jesus Hernandez - Relax-Gam
34 David Martin - Viña Magna-Cropu
35 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.36
36 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 2.40
37 Karsten Kroon - Team CSC 2.42
38 Dario Cataldo - Liquigas
39 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 2.47
40 William Walker - Rabobank 2.50
41 Michael Blaudzun - Team CSC 2.53
42 Rui Lavarinhas - Benfica
43 Ivan Melero - Orbea
44 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 3.03
45 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
46 Juan Jose Oroz - Orbea 3.06
47 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
48 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos 3.11
49 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
50 Alessandro Vanotti - Liquigas 3.20
51 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
52 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 3.24
53 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos
54 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir 3.35
55 Ramon Troncoso - Karpin Galicia 3.42
56 Marc De Maar - Rabobank
57 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias
58 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
59 Inigo Lazkano - Orbea
60 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu
61 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos 3.46
62 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 3.49
63 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 3.52
64 Sergio Ribeiro - Benfica
65 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos
66 Nicki Sørensen - Team CSC
67 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
68 Florent Brard - Caisse d'Epargne 4.00
69 Denis Robin - Agritubel
70 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 4.23
71 Patrick Calcagni - Liquigas 4.35
72 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur
73 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur
74 Julen Zubero - Orbea 4.51
75 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia
76 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu
77 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu 5.00
78 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias
79 Carlos Sastre - Team CSC
80 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu
81 Benoît Salmon - Agritubel
82 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu
84 Javier Aramendia - Orbea
85 Raul Garcia - Relax-Gam
86 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Denis Menchov - Rabobank
88 Michael Rasmussen - Rabobank
89 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
90 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu
91 Kjell Carlström - Liquigas
92 Michael Albasini - Liquigas
93 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
94 Javier Benitez - Benfica
95 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
96 David Abal - Karpin Galicia
97 Xabat Otxotorena - Orbea 6.01
98 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 6.04
99 Denis Kudashev - Relax-Gam 5.50
100 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur 6.11
101 Max Van Heeswijk - Rabobank 6.34
102 Thorwald Veneberg - Rabobank 7.24
103 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 7.47
104 José A. Pecharroman - Benfica
105 Didac Ortega - Benfica
106 Emilien Benoit Berges - Agritubel
107 Benoît Sinner - Agritubel
108 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi 9.12
109 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos
110 Joaquin Sobrino - Relax-Gam
111 Josu Agirre - Orbea
112 Magnus Backstedt - Liquigas 9.18
113 Linas Balciunas - Agritubel 9.26
114 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 10.06
115 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
116 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 11.02
117 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu 11.24
118 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 11.43
119 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias
120 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
121 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos
122 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur
123 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos


Samlet stilling efter 4. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 11.04.16
2 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 0.36
3 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir 0.46
4 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 0.48
5 Oscar Sevilla - Relax-Gam 0.55
6 David Lopez - Caisse d'Epargne 0.58
7 Jan Hruska - Relax-Gam 1.05
8 Julian Sanchez - Relax-Gam 1.06
9 Manuel Beltran - Liquigas 1.13
10 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 1.18
11 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.21
12 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia 1.22
13 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.28
14 Vladimir Miholjevic - Liquigas 1.36
15 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.40
16 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias 1.46
17 José Azevedo - Benfica 1.54
18 Robert Gesink - Rabobank 2.03
19 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 2.20
20 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.30
21 Pieter Weening - Rabobank
22 Angel Vallejo - Relax-Gam 2.33
23 Christian Vandevelde - Team CSC 2.53
24 Volodymir Gustov - Team CSC 2.54

25 Santos Gonzalez - Karpin Galicia 3.05
26 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 3.11
27 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias 3.21
28 Eduardo Gonzalo - Agritubel 3.24
29 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
30 Michael Blaudzun - Team CSC 3.27
31 Karsten Kroon - Team CSC 3.30
32 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur 3.37
33 Ivan Melero - Orbea 3.39
34 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
35 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 3.40
36 Aaron Villegas - Orbea
37 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
38 Danail Petrov - Benfica 3.42
39 David Martin - Viña Magna-Cropu 3.43
40 William Walker - Rabobank 3.45
41 Mikel Pradera - Benfica 3.49
42 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 3.53
43 Florent Brard - Caisse d'Epargne 3.57
44 Manuel Calvente - Agritubel 4.00
45 Jesus Hernandez - Relax-Gam
46 Juan Jose Oroz - Orbea 4.03
47 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 4.04
48 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
49 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos 4.08
50 Dario Cataldo - Liquigas 4.11
51 Nicki Sørensen - Team CSC 4.12
52 Alessandro Vanotti - Liquigas 4.21
53 Marc De Maar - Rabobank 4.23
54 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia 4.24
55 Ramon Troncoso - Karpin Galicia 4.32
56 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 4.37
57 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu 4.38
58 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.56
59 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir 5.05
60 Rui Lavarinhas - Benfica 5.06
61 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos 5.08
62 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 5.11
63 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias 5.13
64 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 5.15
65 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
66 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos 5.17
67 Sergio Ribeiro - Benfica 5.26
68 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 5.27
69 Inigo Lazkano - Orbea 5.29
70 Denis Menchov - Rabobank 5.31
71 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur 5.33
72 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos 5.36
73 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia
74 Patrick Calcagni - Liquigas 5.39
75 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur 5.42
76 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 5.44
77 Benoît Salmon - Agritubel 5.46
78 Javier Benitez - Benfica 5.53
79 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 5.56
80 Michael Albasini - Liquigas 6.00
81 Javier Aramendia - Orbea 6.03
82 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu 6.04
83 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias 6.08
84 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu 6.09
85 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 6.16
86 David Abal - Karpin Galicia 6.18
87 Julen Zubero - Orbea 6.19
88 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 6.29
89 Carlos Sastre - Team CSC 6.31
90 Kjell Carlström - Liquigas 6.32
91 Raul Garcia - Relax-Gam 6.47
92 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu 7.02
93 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu 7.35
94 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
95 Xabat Otxotorena - Orbea 7.42
96 Michael Rasmussen - Rabobank 7.45
97 Denis Robin - Agritubel 7.52
98 Denis Kudashev - Relax-Gam
99 Max Van Heeswijk - Rabobank 8.04
100 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur 8.47
101 Emilien Benoit Berges - Agritubel 9.22
102 Benoît Sinner - Agritubel 9.49
103 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 9.59
104 Magnus Backstedt - Liquigas 10.38
105 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 10.48
106 Josu Agirre - Orbea 11.21
107 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 11.27
108 Thorwald Veneberg - Rabobank 11.47
109 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu 12.14
110 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos 12.15
111 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu
112 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 12.25
113 Linas Balciunas - Agritubel 12.46
114 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi 12.53
115 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 13.04
116 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos 13.09
117 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne 13.38
118 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 15.37
119 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 20.08
120 José A. Pecharroman - Benfica 20.18
121 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur 20.28
122 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 21.11
123 Didac Ortega - Benfica 22.39


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 10 pts
2 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 8
3 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia 6
4 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 6
5 Manuel Beltran - Liquigas 4
6 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 4
7 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 3
8 David Lopez - Caisse d'Epargne 2
9 Raul Garcia - Relax-Gam 2
10 Julian Sanchez - Relax-Gam 1
11 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos 1


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 67 pts
2 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 43
3 Javier Benitez - Benfica 40
4 Jan Hruska - Relax-Gam 38
5 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 37
6 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 23
7 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 20
8 Magnus Backstedt - Liquigas 20
9 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 18
10 David Lopez - Caisse d'Epargne 17
11 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 17
12 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir 16
13 Florent Brard - Caisse d'Epargne 16
14 Manuel Beltran - Liquigas 15
15 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 14
16 Patrick Calcagni - Liquigas 14
17 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 14
18 Oscar Sevilla - Relax-Gam 12
19 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 12
20 Nicki Sørensen - Team CSC 10
21 Julian Sanchez - Relax-Gam 9
22 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
23 Alessandro Vanotti - Liquigas 9
24 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia 8
25 Karsten Kroon - Team CSC 8


Kombinationskonkurrencen efter 4. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 4 pts
2 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 11
3 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 20
4 David Lopez - Caisse d'Epargne 24
5 Manuel Beltran - Liquigas 28
6 Julian Sanchez - Relax-Gam 39
7 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia 39
8 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 102
9 Jan Hruska - Relax-Gam 11
10 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 11
11 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir 15


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Saunier Duval-Prodir 33.15.05
2 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
3 Relax-Gam 0.44
4 Liquigas 3.13
5 Caisse d'Epargne 4.10
6 Rabobank 5.11
7 Euskaltel-Euskadi 5.52
8 Team CSC 6.04
9 Karpin Galicia 6.07
10 Benfica 6.29
11 Andalucia-Cayasur 6.51
12 Fuerteventura-Canarias 7.10
13 Orbea 8.43
14 Agritubel 8.45
15 Grupo Nicolás Mateos 9.16
16 Viña Magna-Cropu 11.35

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia Internazion...(2.WWT) 26/06-05/07

Tour de Pologne(2.UWT) 05/07-11/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 01/07-05/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?