Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alberto Contador vandt fortjent

Alberto Contador vandt fortjent

18. marts 2007 17:090

Fuldt fortjent vandt Alberto Contador i dag løbets sidste etape af Paris-Nice, og dermed tog han også den samlede sejr foran Davide Rebellin.

Allerede fra starten af dagens etape blev der angrebet. Det endte med at 11 ryttere, Chavanel, Kreuziger, Vila, Andy Schleck, Casar, Verdugo, Voeckler, Perez, Fofonov, Devolder og Paulinho kom afsted.

Der gik dog ikke lang tid før, at Thomas Voeckler ikke gad det længere, og kørte fra de resterende ti. Derefter startede en lang jagt imellem Voeckler og feltet anført af hele Discovery Channel holdet.

Med godt 40 kilometer til mål var det slut for Voeckler. Discovery Channel holdets høje tempo havde indhentet den tapre franskmand.

Ganske kort efter at Voeckler var indhentet, prøvede fire nye ryttere deres held. Maxime Monfort (Cofidis), Marcus Burghardt (T-Mobile), Francisco Perez Sanchez (Caisse d’Epargne) og Alexandre Botcharov (Credit Agricole) fik hurtigt et stort forspring på 40 sekunder ned til feltet.

Lige så snart feltet ramte dagens sidste stigning, satte Discovery Channel igen et voldsomt tempo, og halvvejs oppe rykkede Contador sig fri af feltet. Alene indhentede han de fire ryttere foran sig, og fortsatte derefter alene mod mål.

Bagved Contador blev der samlet en gruppe med blandt andet Lopez, Rodriquez, Leon Sanchez, Botcharov, Pellisotti, Valjavec, Rebellin, Evans, Horner og Frank Schleck.

På intet tidspunkt arbejdede denne gruppe dog godt sammen, så Contador havde næsten 40 sekunder på toppen af stigningen. På nedkørslen hjalp Schleck flere gange Rebellin med at holde tempoet oppe, men 17 sekunders forspring med 3 kilometer til mål, var det tætteste de kom på Contador.

Dermed kunne Contador køre ind til en yderst fortjent sejr, ikke kun på etapen, men også samlet.

Resultat af 7. etape
1 Alberto Contador - Discovery Channel 3.15.47 (39.686 km/t)
2 David López García - Caisse d'Epargne 0.19
3 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne
4 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 0.22
5 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
6 Franco Pellizotti - Liquigas
7 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital
8 Davide Rebellin - Gerolsteiner
9 Fränk Schleck - Team CSC
10 Cadel Evans - Predictor-Lotto
11 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne
12 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 1.00
13 Sébastien Joly - Française Des Jeux
14 Andy Schleck - Team CSC
15 David Millar - Saunier Duval-Prodir
16 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic
17 Patxi Vila - Lampre-Fondital
18 Levi Leipheimer - Discovery Channel
19 Yaroslav Popovych - Discovery Channel
20 Chris Horner - Predictor-Lotto
21 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 1.05
22 Sylvain Chavanel - Cofidis 1.45
23 Roman Kreuziger - Liquigas
24 Tom Danielson - Discovery Channel
25 Igor Astarloa - Milram
26 Maxim Iglinsky - Astana
27 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
28 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir
29 Marcus Burghardt - T-Mobile
30 Rémi Pauriol - Crédit Agricole
31 Maxime Monfort - Cofidis
32 Amaël Moinard - Cofidis
33 Sandy Casar - Française Des Jeux
34 Bobby Julich - Team CSC
35 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne
36 Patrik Sinkewitz - T-Mobile
37 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 2.51
38 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir
39 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance
40 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance
41 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto
42 Steve Zampieri - Cofidis
43 David Loosli - Lampre-Fondital
44 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic
45 Pieter Weening - Rabobank
46 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 4.32
47 Benoît Joachim - Astana
48 Philippe Gilbert - Française Des Jeux
49 Aleksandr Kuschynski - Liquigas
50 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi
51 Patrick Calcagni - Liquigas
52 Juan Antonio Flecha - Rabobank
53 Joost Posthuma - Rabobank 10.28
54 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
55 Dmitriy Muravyev - Astana
56 Mario Aerts - Predictor-Lotto
57 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance 13.33
58 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux
59 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
60 Christophe Laurent - Crédit Agricole
61 Alberto Ongarato - Milram
62 Bert Roesems - Predictor-Lotto
63 Josep Jufré - Predictor-Lotto
64 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi
65 Stijn Devolder - Discovery Channel
66 Roger Hammond - T-Mobile
67 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir
68 Frédéric Bessy - Cofidis
69 Freddy Bichot - Agritubel
70 Benoît Salmon - Agritubel
71 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi
72 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
73 Nicolas Vogondy - Agritubel
74 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
75 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic 17.08
76 Ralf Grabsch - Milram
77 Mathew Hayman - Rabobank
78 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic
79 Thomas Fothen - Gerolsteiner
80 Matthias Russ - Gerolsteiner
81 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi

Udgået på dagens etape
DNS Tom Boonen - Quickstep-Innergetic
DNS Sebastian Siedler - Milram
DNF José Antonio Redondo - Astana
DNF Matej Mugerli - Liquigas
DNF Murilo Fischer - Liquigas
DNF Luca Paolini - Liquigas
DNF Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
DNF Jurgen Van de Walle - Quickstep-Innergetic
DNF Matteo Tosatto - Quickstep-Innergetic
DNF Gert Steegmans - Quickstep-Innergetic
DNF Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval-Prodir
DNF Iban Mayo - Saunier Duval-Prodir
DNF Romain Feillu - Agritubel
DNF Guennadi Mikhailov - Astana
DNF Aaron Kemps - Astana
DNF Thomas Frei - Astana
DNF Björn Schröder - Milram
DNF Martin Müller - Milram
DNF Mirco Lorenzetto - Milram
DNF Brett Lancaster - Milram
DNF Nicolas Jalabert - Agritubel
DNF Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis
DNF Stéphane Augé - Cofidis
DNF Jakob Piil - T-Mobile
DNF David Zabriskie - Team CSC
DNF Christian Vande Velde - Team CSC
DNF Luke Roberts - Team CSC
DNF Alexandr Kolobnev - Team CSC
DNF Kasper Klostergård - Team CSC
DNF Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
DNF Aitor Pérez Arrieta - Caisse d'Epargne
DNF José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
DNF Daniele Righi - Lampre-Fondital
DNF Sergio Paulinho - Discovery Channel
DNF Tomas Vaitkus - Discovery Channel
DNF Axel Merckx - T-Mobile
DNF Gregory Henderson - T-Mobile
DNF Bert Grabsch - T-Mobile
DNF Thomas Lövkvist - Française Des Jeux
DNF Roy Sentjens - Predictor-Lotto
DNF William Bonnet - Crédit Agricole
DNF Koos Moerenhout - Rabobank
DNF Gerben Löwik - Rabobank
DNF Matthew White - Discovery Channel
DNF Claudio Corioni - Lampre-Fondital

Samlet slutstilling
1 Alberto Contador - Discovery Channel 29.55.22
2 Davide Rebellin - Gerolsteiner 0.26
3 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.42
4 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 0.49
5 Franco Pellizotti - Liquigas 0.57
6 David López García - Caisse d'Epargne 1.00
7 Cadel Evans - Predictor-Lotto 1.01
8 Fränk Schleck - Team CSC 1.08
9 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 1.12
10 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 1.22
11 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.29
12 Sébastien Joly - Française Des Jeux 1.36
13 David Millar - Saunier Duval-Prodir 1.46
14 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
15 Patxi Vila - Lampre-Fondital 2.10
16 Andy Schleck - Team CSC 2.20
17 Sylvain Chavanel - Cofidis 2.29
18 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 2.35
19 Roman Kreuziger - Liquigas 2.41
20 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 2.55
21 Maxim Iglinsky - Astana 3.02
22 Maxime Monfort - Cofidis 3.26
23 Bobby Julich - Team CSC 3.41
24 Chris Horner - Predictor-Lotto 4.02
25 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 4.15
26 Levi Leipheimer - Discovery Channel 5.52
27 Sandy Casar - Française Des Jeux 7.04
28 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir 7.27
29 Francisco Pérez - Caisse d'Epargne 8.48
30 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 9.55
31 Hubert Dupont - Ag2r Prévoyance 10.04
32 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 10.53
33 Patrik Sinkewitz - T-Mobile 11.06
34 Marcus Burghardt - T-Mobile 11.41
35 Patrick Calcagni - Liquigas 11.56
36 Joost Posthuma - Rabobank 12.20
37 José Luis Arrieta - Ag2r Prévoyance 12.45
38 Mikel Astarloza - Euskaltel-Euskadi 12.55
39 Tom Danielson - Discovery Channel 14.22
40 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 17.16
41 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 19.40
42 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 19.45
43 Benoît Joachim - Astana 19.49
44 Yuriy Krivtsov - Ag2r Prévoyance 22.18
45 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic 22.44
46 Amaël Moinard - Cofidis 23.04
47 Steve Zampieri - Cofidis 24.18
48 Roger Hammond - T-Mobile 24.33
49 Markel Irizar - Euskaltel-Euskadi 25.24
50 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 26.43
51 Igor Astarloa - Milram 26.50
52 Frédéric Bessy - Cofidis 29.51
53 Stijn Devolder - Discovery Channel 29.57
54 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 29.58
55 Alberto Ongarato - Milram 30.18
56 Christophe Rinero - Saunier Duval-Prodir 30.45
57 Mario Aerts - Predictor-Lotto 32.11
58 Josep Jufré - Predictor-Lotto 33.21
59 Aleksandr Kuschynski - Liquigas 33.28
60 Dmitriy Muravyev - Astana 33.30
61 Pieter Weening - Rabobank 33.37
62 Iker Camaño - Saunier Duval-Prodir 33.57
63 Bert Roesems - Predictor-Lotto 34.08
64 Christophe Laurent - Crédit Agricole 34.17
65 Kevin Van Impe - Quickstep-Innergetic 35.43
66 David Loosli - Lampre-Fondital 36.00
67 Juan Antonio Flecha - Rabobank 39.06
68 Freddy Bichot - Agritubel 40.11
69 Matthias Russ - Gerolsteiner 42.09
70 Benoît Salmon - Agritubel 43.56
71 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 46.40
72 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux 47.28
73 Rubén Pérez - Euskaltel-Euskadi 48.27
74 Nicolas Vogondy - Agritubel 52.07
75 Cyril Dessel - Ag2r Prévoyance
76 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 54.32
77 Steven De Jongh - Quickstep-Innergetic 55.44
78 Mathew Hayman - Rabobank 56.30
79 Ralf Grabsch - Milram 56.35
80 Wilfried Cretskens - Quickstep-Innergetic 57.32
81 Thomas Fothen - Gerolsteiner 58.51

Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 65 pts
2 Tom Danielson - Discovery Channel 42
3 Alberto Contador - Discovery Channel 36
4 Levi Leipheimer - Discovery Channel 29
5 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 25
6 Sandy Casar - Française Des Jeux 22
7 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 20
8 Sylvain Chavanel - Cofidis 20
9 Amaël Moinard - Cofidis 17
10 David López García - Caisse d'Epargne 15
11 Davide Rebellin - Gerolsteiner 13
12 Dmitriy Muravyev - Astana 11
13 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 10
14 Fränk Schleck - Team CSC 10
15 Nicolas Vogondy - Agritubel 8
16 Gorka Verdugo - Euskaltel-Euskadi 7
17 Cadel Evans - Predictor-Lotto 7
18 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 5
19 David Loosli - Lampre-Fondital 5
20 Patrik Sinkewitz - T-Mobile 4
21 Roman Kreuziger - Liquigas 4
22 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1
23 Sébastien Joly - Française Des Jeux 1
24 Joost Posthuma - Rabobank 1
25 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 1
26 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 1
27 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1
28 Matthias Russ - Gerolsteiner 1

Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Franco Pellizotti - Liquigas 90 pts
2 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 81
3 Davide Rebellin - Gerolsteiner 80
4 Alberto Contador - Discovery Channel 74
5 Samuel Sánchez - Euskaltel-Euskadi 66
6 David López García - Caisse d'Epargne 60
7 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 59
8 Tadej Valjavec - Lampre-Fondital 51
9 Sébastien Joly - Française Des Jeux 51
10 Joaquím Rodríguez - Caisse d'Epargne 48
11 Fränk Schleck - Team CSC 46
12 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 45
13 David Millar - Saunier Duval-Prodir 40
14 Cadel Evans - Predictor-Lotto 38
15 Mathew Hayman - Rabobank 38
16 Samuel Dumoulin - Ag2r Prévoyance 36
17 Roman Kreuziger - Liquigas 34
18 Yaroslav Popovych - Discovery Channel 33
19 Levi Leipheimer - Discovery Channel 33
20 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 30
21 Patxi Vila - Lampre-Fondital 25
22 Igor Astarloa - Milram 23
23 Andy Schleck - Team CSC 19
24 Maxim Iglinsky - Astana 19
25 Joost Posthuma - Rabobank 19
26 Sylvain Chavanel - Cofidis 17
27 Patrick Calcagni - Liquigas 16
28 Josep Jufré - Predictor-Lotto 12
29 Bobby Julich - Team CSC 11
30 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 11
31 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 11
32 Sandy Casar - Française Des Jeux 7
33 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 7
34 Pierrick Fédrigo - Bouygues Telecom 7
35 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 6
36 Freddy Bichot - Agritubel 6
37 Sébastien Rosseler - Quickstep-Innergetic 5
38 Thomas Fothen - Gerolsteiner 5
39 Dmitriy Muravyev - Astana 4
40 Maxime Monfort - Cofidis 4
41 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir 4
42 Alberto Ongarato - Milram 4
43 Marcus Burghardt - T-Mobile 3
44 Amaël Moinard - Cofidis 3
45 Nicolas Vogondy - Agritubel 3
46 Roger Hammond - T-Mobile 2
47 Christophe Laurent - Crédit Agricole 2
48 Chris Horner - Predictor-Lotto 1

Slutstilling i Ungdomskonkurrencen
1 Alberto Contador - Discovery Channel 29.55.22
2 Luis León Sánchez - Caisse d'Epargne 0.42
3 Andy Schleck - Team CSC 2.20
4 Roman Kreuziger - Liquigas 2.41
5 Maxime Monfort - Cofidis 3.26
6 Jurgen Van den Broeck - Predictor-Lotto 4.15
7 Jesús Del Nero - Saunier Duval-Prodir 7.27
8 Marcus Burghardt - T-Mobile 11.41
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 17.16
10 Amaël Moinard - Cofidis 23.04
11 Philippe Gilbert - Française Des Jeux 26.43
12 Rémi Pauriol - Crédit Agricole 29.58
13 Matthias Russ - Gerolsteiner 42.09
14 Alan Pérez - Euskaltel-Euskadi 46.40
15 Mathieu Ladagnous - Française Des Jeux 47.28
16 Thomas Fothen - Gerolsteiner 58.51

Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Caisse d'Epargne 89.49.06
2 Team CSC 3.50
3 Predictor-Lotto 5.26
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 5.30
5 Saunier Duval-Prodir 9.41
6 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 10.44
7 Française des Jeux 11.10
8 Liquigas 12.38
9 Euskaltel-Euskadi 21.04
10 Bouygues Telecom 21.07
11 Lampre-Fondital 22.24
12 AG2r Prévoyance 22.42
13 Crédit Agricole 28.22
14 Astana 30.57
15 T-Mobile Team 38.50
16 Gerolsteiner 56.29
17 Quickstep-Innergetic 1.02.37
18 Rabobank 1.07.55
19 Team Milram 1.18.43
20 Agritubel 1.35.55

Foto: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

Kampioenschap van Vlaanderen(1.1) 18/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?