Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Alberto Loddo slog til i Spanien

Alberto Loddo slog til i Spanien

04. maj 2007 19:500

Annonce

Dagens etape i Vuelta Asturia blev efter 168 kilometer afgjort i en massespurt, og her var Alberto Loddo fra Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia holdet den stærkeste. Han henviste Francisco José Ventoso Alberdi (Saunier Duval) og Aurélien Passeron (Acqua & Sapone - Caffe Mokambo) til anden og tredjepladsen. Ventoso kunne dog glæde sig over, at han med seks bonussekunder overtog løbets samlede førsteplads.

For Alberto Loddo var det sjette sejr i denne sæson. De første fem kom alle sammen i Tour de Langkawi tilbage i februar måned, så måske Loddo kan ramme en ny stime igen.

Resultat af 2. etape

1 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 4.03.13
2 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
3 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
4 David Muñoz - Fuerteventura - Canarias
5 Jonas Ljungblad - Unibet.com
6 Diego Milán Jiménez - Grupo Nicolás Mateos
7 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
8 Danail Petrov - Benfica
9 Matteo Carrara - Unibet.com
10 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
11 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia
12 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
13 Rodrigo García Rena - Fuerteventura - Canarias
14 Angel Vicioso Arcos - Relax - Gam
15 Hugo Sabido - Barloworld
16 Xabat Otxotorena - Orbea - Laukiz F.T.
17 Carlos Nozal Vega - Liberty Seguros
18 Pablo Urtasun Perez - Liberty Seguros
19 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
20 Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
21 Didac Ortega Ors - Benfica
22 Juan Jose Oroz Ugalde - Orbea - Laukiz F.T.
23 Giampaolo Cheula - Barloworld
24 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
25 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur
26 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
27 David Bernabeu Armengol - Fuerteventura - Canarias
28 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com
29 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
30 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam
31 John-Lee Augystyn - Barloworld
32 Juan Carlos Fernandez Mora - Extremadura - Spiuk
33 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
34 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
35 José Herrada Lopez - Viña Magna - Cropu
36 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
37 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu
38 Filipe Cardoso - Liberty Seguros
39 Marcos A. Serrano - Karpin Galicia
40 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
41 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
42 José Azevedo - Benfica
43 Gonzalo Zambrano - Spanish National Team
44 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
45 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T.
46 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir
47 Andoni Aranaga Azkune - Euskaltel - Euskadi
48 Jordi Grau Sogas - Liberty Seguros
49 Pieter Jacobs - Unibet.com
50 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
51 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
52 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
53 Jeremy Hunt - Unibet.com
54 Mario De Sárraga - Relax - Gam
55 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
56 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
57 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
58 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir
59 Jaume Rovira Pons - Spanish National Team
60 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld
61 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir
62 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
63 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
64 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
65 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
66 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
67 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
68 Javier Echarri Marín - Grupo Nicolás Mateos
69 Rui Miguel Sousa Barbosa - Liberty Seguros
70 Renato Silva - Benfica
71 Luis Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu
72 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias
73 Antonio Jesús - Liberty Seguros
74 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
75 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
76 Ryan Cox - Barloworld
77 Javier Ramirez Abeja - Fuerteventura - Canarias
78 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
79 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
80 Bruno Lima - Viña Magna - Cropu
81 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk
82 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi
83 Hugo Sancho - Benfica
84 David Gutierrez Gutierrez - Spanish National Team
85 Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
86 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu
87 Niels Scheuneman - Unibet.com
88 Gil Suray - Unibet.com
89 Jan Hruska - Relax - Gam
90 José Miguel Elías Galindo - Relax - Gam
91 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias
92 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos
93 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos
94 Iban Iriondo Uranga - Euskaltel - Euskadi
95 Hernani Broco - Liberty Seguros
96 James Lewis Perry - Barloworld
97 Eduardo Gonzalez Gonzalez - Spanish National Team
98 David Abal Diego - Karpin Galicia
99 Vicente Peiró - Grupo Nicolás Mateos
100 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
101 Helder Miranda - Benfica
102 Jesus Tendero Marcos - Viña Magna - Cropu
103 Rui Lavarinhas - Benfica
104 Gorka Amuriza Gumucio - Grupo Nicolás Mateos
105 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T.
106 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
107 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
108 José Hernández Fernández - Spanish National Team
109 Claudio José Casas Gallego - Andalucia - Cayasur
110 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
111 Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
112 Benat Intxausti Elorriaga - Grupo Nicolás Mateos
113 Ramón Troncoso - Karpin Galicia
114 Pedro García Villa - Spanish National Team
115 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
116 Javier Megías Leal - Saunier Duval - Prodir 0.19
117 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi 0.40
118 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T.
119 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 0.55
120 Stijn Vandenbergh - Unibet.com
121 Frank Vandenbroucke - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
122 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1.02
123 Angel Rodriguez Garcia - Extremadura - Spiuk
124 Félix Cárdenas - Barloworld 1.06
125 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
126 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk 2.52
127 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 3.05
128 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team
129 Raúl Alarcón García - Saunier Duval - Prodir 7.05

Udgået på dagens etape
DNF José E. Cima Magariños - Spanish National Team

Samlet stilling efter 2. etape
1 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 7.27.46
2 Angel Vicioso Arcos - Relax - Gam 0.04
3 Pablo Urtasun Perez - Liberty Seguros 0.12
4 David Muñoz - Fuerteventura - Canarias 0.16
5 Danail Petrov - Benfica
6 Matteo Carrara - Unibet.com
7 Rodrigo García Rena - Fuerteventura - Canarias
8 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur
9 Giampaolo Cheula - Barloworld
10 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
11 David Bernabeu Armengol - Fuerteventura - Canarias
12 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam
13 Francisco Mancebo Perez - Relax - Gam
14 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir
15 Nuno Ribeiro - Liberty Seguros
16 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir 0.18
17 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 0.21
18 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia
19 Juan Carlos Fernandez Mora - Extremadura - Spiuk
20 John-Lee Augystyn - Barloworld
21 Marcos A. Serrano - Karpin Galicia
22 Jordi Grau Sogas - Liberty Seguros
23 José Azevedo - Benfica
24 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam
25 Jaume Rovira Pons - Spanish National Team
26 Santiago Perez Fernandez - Relax - Gam
27 Alberto Fernández - Saunier Duval - Prodir
28 Antonio Jesús - Liberty Seguros
29 Alessandro Donati - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.50
30 Xabat Otxotorena - Orbea - Laukiz F.T.
31 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur
32 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 2.51
33 Diego Milán Jiménez - Grupo Nicolás Mateos 2.53
34 Carlos Nozal Vega - Liberty Seguros
35 Philippe Schnyder - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
36 Juan Jose Oroz Ugalde - Orbea - Laukiz F.T.
37 Didac Ortega Ors - Benfica
38 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
39 Victor Manuel Gomes Colinas - Viña Magna - Cropu
40 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
41 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T.
42 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
43 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
44 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld
45 Rui Miguel Sousa Barbosa - Liberty Seguros
46 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
47 Antonio Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur
48 Hernani Broco - Liberty Seguros
49 José Miguel Elías Galindo - Relax - Gam
50 Vicente Peiró - Grupo Nicolás Mateos
51 Helder Miranda - Benfica
52 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 8.48
53 Filipe Cardoso - Liberty Seguros 10.13
54 Javier Cherro Molina - Fuerteventura - Canarias 10.15
55 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 10.16
56 Hugo Sabido - Barloworld
57 Josu Mondelo Díaz - Extremadura - Spiuk
58 José Herrada Lopez - Viña Magna - Cropu
59 Juan José Abril Merino - Viña Magna - Cropu
60 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
61 Marco Cavallari - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
62 Javier Moreno Bazan - Extremadura - Spiuk
63 Luis Alvarez Martín - Viña Magna - Cropu
64 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur
65 Iker Mezo Askargorta - Orbea - Laukiz F.T.
66 Pedro Romero Ocampo - Extremadura - Spiuk
67 Diego Gallego Arnaiz - Viña Magna - Cropu
68 Javier Echarri Marín - Grupo Nicolás Mateos
69 Niels Scheuneman - Unibet.com
70 Gil Suray - Unibet.com
71 Hugo Sancho - Benfica
72 Eduardo Gonzalez Gonzalez - Spanish National Team
73 Jan Hruska - Relax - Gam
74 Julen Zubero - Orbea - Laukiz F.T.
75 Joseba Zumeta Etxabe - Orbea - Laukiz F.T.
76 David Abal Diego - Karpin Galicia
77 Rui Lavarinhas - Benfica
78 Gorka Amuriza Gumucio - Grupo Nicolás Mateos
79 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi 10.56
80 Alberto Loddo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 11.30
81 Renato Silva - Benfica 11.39
82 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 11.40
83 Jonas Ljungblad - Unibet.com
84 Edgardo Simon - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
85 Ignacio Sarabia Diaz - Extremadura - Spiuk
86 Gonzalo Zambrano - Spanish National Team
87 Mario De Sárraga - Relax - Gam
88 Andoni Aranaga Azkune - Euskaltel - Euskadi
89 Pieter Jacobs - Unibet.com
90 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
91 Gaizka Lasa Larraya - Karpin Galicia
92 José Antonio Pecharroman Fabian - Benfica
93 Bruno Lima - Viña Magna - Cropu
94 Eladio Jiménez - Karpin Galicia
95 Javier Ramirez Abeja - Fuerteventura - Canarias
96 Jeremy Hunt - Unibet.com
97 Martin Mata Cabello - Viña Magna - Cropu
98 Ryan Cox - Barloworld
99 David Gutierrez Gutierrez - Spanish National Team
100 Claudio José Casas Gallego - Andalucia - Cayasur
101 Fabio Borghesi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
102 Andoni Lafuente - Euskaltel - Euskadi
103 Iban Iriondo Uranga - Euskaltel - Euskadi
104 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi
105 Ivan Melero Coco - Orbea - Laukiz F.T.
106 Jesus Tendero Marcos - Viña Magna - Cropu
107 José Hernández Fernández - Spanish National Team
108 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos
109 James Lewis Perry - Barloworld
110 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
111 Pedro García Villa - Spanish National Team
112 Ramón Troncoso - Karpin Galicia
113 Benat Intxausti Elorriaga - Grupo Nicolás Mateos
114 Javier Megías Leal - Saunier Duval - Prodir 11.59
115 Josu Agirre Aseginolaza - Orbea - Laukiz F.T. 12.20
116 Stijn Vandenbergh - Unibet.com 12.35
117 Frank Vandenbroucke - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
118 Mattia Turrina - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
119 Denis Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.37
120 Angel Rodriguez Garcia - Extremadura - Spiuk 12.42
121 Bruno Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.46
122 Félix Cárdenas - Barloworld
123 Fernando Torres - Extremadura - Spiuk 13.03
124 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team 13.15
125 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 13.20
126 Eladio Sanchez Prado - Fuerteventura - Canarias 15.35
127 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos
128 Ivan Degasperi - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 21.15
129 Raúl Alarcón García - Saunier Duval - Prodir 28.20

Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 11 pts
2 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 10
3 Antonio Jesús - Liberty Seguros 8
4 Jesús Ramírez Torres - Extremadura - Spiuk 6
5 Koldo Gil Perez - Saunier Duval - Prodir 5
6 Ruben Lobato - Saunier Duval - Prodir 5
7 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 4
8 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias 2
9 Oscar Pujol Muñoz - Spanish National Team 2
10 Jorge Ferrío Luque - Andalucia - Cayasur 1

Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Relax-GAM 22.24.06
2 Fuerteventura-Canarias
3 Saunier Duval-Prodir 0.05
4 Liberty Seguros
5 Andalucia-Cayasur 2.42
6 Benfica
7 Barloworld
8 Karpin-Galicia 2.47
9 Orbea-Laukiz F.T. 7.48
10 Extremadura-Spiuk 12.42
11 Grupo Nicolás Mateos 15.14
12 Unibet.com 20.00
13 Spanish National Team 20.05
14 Acqua & Sapone-Caffè Mokambo 21.10
15 Viña Magna-Cropu 22.37
16 Euskaltel-Euskadi 24.01
17 Serramenti PVC Diquigiovanni-Selle Italia 25.25

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR