Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alejandro Valverde bedst i Murcia

Alejandro Valverde bedst i Murcia

10. marts 2007 16:420

I dag blev den kuperet 23 km lange enkeltstart afviklet i Vuelta a Murcia. På enkeltstarten viste Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) gode enkeltstartsevner og vandt enkeltstarten foran José Ángel Gómez Marchante (Saunier Duval) og Angel Vicioso (Relax-GAM). Team CSCs Inigo Cuesta var bedste CSC-rytter og blev nummer 5 på enkeltstarten.



Samlet overtager Alejandro Valverde føringen foran Angel Vicioso, og det ligner dermed en samlet sejr til Caisse d'Epargne-rytteren, når løbets sidste etape afvikles i morgen.


Resultat af 4. etape

1 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 32.57
2 José Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 0.31
3 Angel Vicioso - Relax-Gam 0.35
4 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canari 0.52
5 Inigo Cuesta - Team CSC 1.04
6 José Rujano - Unibet.com 1.07
7 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir
8 Michele Scarponi - Acqua Sapone-C.Mokambo 1.09
9 Jens Voigt - Team CSC 1.10
10 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 1.11
11 Stefano Garzelli - Acqua Sapone-C.Mokambo 1.17
12 Denis Menchov - Rabobank 1.23
13 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
14 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 1.27
15 Gilberto Simoni - Saunier Duval-Prodir 1.29
16 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 1.30
17 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 1.37
18 David Bernabeu - Fuerteventura-Canari 1.42
19 Paolo Savoldelli - Astana
20 Victor Hugo Peña - Unibet.com 1.45
21 Luis Pasamontes - Unibet.com 1.47
22 Jose Joaquin Rojas - Caisse d'Epargne 1.50
23 Dario Andriotto - Acqua Sapone-C.Mokambo 1.53
24 Oscar Sevilla - Relax-Gam 1.56
25 Giuseppe Palumbo - Acqua Sapone-C.Mokambo
26 José Adrian Bonilla - Fuerteventura-Canari 1.57
27 Andrey Kashechkin - Astana 1.59
28 Julian Sanchez - Relax-Gam 2.12
29 Rodrigo Garcia - Fuerteventura-Canari 2.13
30 Daniel Navarro - Astana 2.14
31 Jose Ruiz - Andalucia-Cajasur 2.15
32 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 2.22
33 Marco Marzano - Lampre-Fondital 2.24
34 Mauricio A. Ardila - Rabobank 2.27
35 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 2.29
36 Nicki Sørensen - Team CSC 2.32
37 Giampaolo Caruso - Lampre-Fondital 2.33
38 Lars Bak - Team CSC 2.36
39 Morris Possoni - Lampre-Fondital 2.37
40 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 2.40
41 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 2.41
42 Robert Gesink - Rabobank
43 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 2.42
44 Giuseppe Muraglia - Acqua Sapone-C.Mokambo 2.43
45 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi 2.45
46 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 2.46
47 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cajasur 2.48
48 Michael Schär - Astana 2.54
49 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 2.56
50 Santiago Perez - Relax-Gam
51 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 2.58
52 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canari 2.59
53 Massimo Codol - Acqua Sapone-C.Mokambo 3.03
54 Eddy Mazzoleni - Astana 3.05
55 Matteo Carrara - Unibet.com 3.07
56 Michael Blaudzun - Team CSC
57 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cajasur 3.08
58 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 3.12
59 Jorge Ferrio - Andalucia-Cajasur 3.15
60 Alexey Kolessov - Astana 3.16
61 Steve Morabito - Astana
62 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 3.18
63 Marcos A. Serrano - Karpin-Galicia 3.21
64 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 3.28
65 Sebastian Langeveld - Rabobank 3.32
66 Carlos Castaño - Karpin-Galicia 3.41
67 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur 3.43
68 Claudio José Casas - Andalucia-Cajasur 3.49
69 Dmitry Kozontchuk - Rabobank 3.50
70 Michal Golas - Unibet.com 3.54
71 Lander Aperribay - Euskaltel-Euskadi 3.55
72 Baden Cooke - Unibet.com
73 Oscar Garcia - Relax-Gam 4.01
74 David Abal - Karpin-Galicia
75 Mario De Sarraga - Relax-Gam 4.07
76 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir 4.10
77 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia 4.11
78 Antonio Olmo - Andalucia-Cajasur
79 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur 4.12
80 Andrea Masciarelli - Acqua Sapone-C.Mokambo 4.15
81 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 4.20
82 Iker Flores - Fuerteventura-Canari 4.21
83 David De La Fuente - Saunier Duval-Prodir 4.25
84 Jorge Perez - Relax-Gam 4.30
85 Luis Fernandez - Karpin-Galicia 4.35
86 David Muñoz - Fuerteventura-Canari 4.40
87 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 4.42
88 Stefano Cavallari - Acqua Sapone-C.Mokambo 4.44
89 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne 4.45
90 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 4.53
91 Juan José Haedo - Team CSC 5.03
92 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 5.09
93 Jeremy Hunt - Unibet.com 5.30
94 Matti Breschel - Team CSC 5.32
95 Miguel Ochoa - Grupo Nicolas Mateos 5.33
96 Graeme Brown - Rabobank 6.13
97 Vicente Peiro - Grupo Nicolas Mateos 6.22
98 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 6.26
99 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia 6.56
100 José Antonio Baños - Grupo Nicolas Mateos 7.05
101 Gorka Amuriza - Grupo Nicolas Mateos 7.36
102 Evgeniy Sladkov - Astana 11.15


Samlet stilling efter 4. etape
1 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 8.16.35
2 Angel Vicioso - Relax-Gam 0.35
3 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canari 0.52
4 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 1.07
5 Michele Scarponi - Acqua Sapone-C.Mokambo 1.09
6 Jens Voigt - Team CSC 1.10
7 Stefano Garzelli - Acqua Sapone-C.Mokambo 1.17
8 Denis Menchov - Rabobank 1.23
9 Damiano Cunego - Lampre-Fondital
10 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 1.37
11 David Bernabeu - Fuerteventura-Canari 1.42
12 Jose Joaquin Rojas - Caisse d'Epargne 1.50
13 Dario Andriotto - Acqua Sapone-C.Mokambo 1.53
14 Oscar Sevilla - Relax-Gam 1.56
15 Giuseppe Palumbo - Acqua Sapone-C.Mokambo
16 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi 2.22
17 Marco Marzano - Lampre-Fondital 2.24
18 Nicki Sørensen - Team CSC 2.32
19 Lars Bak - Team CSC 2.36
20 Robert Gesink - Rabobank 2.41
21 Isidro Nozal - Karpin-Galicia 2.46
22 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cajasur 2.48
23 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 2.56
24 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 2.58
25 Massimo Codol - Acqua Sapone-C.Mokambo 3.03
26 Eddy Mazzoleni - Astana 3.05
27 Matteo Carrara - Unibet.com 3.07
28 Michael Blaudzun - Team CSC
29 Sebastian Langeveld - Rabobank 3.32
30 Carlos Castaño - Karpin-Galicia 3.41
31 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur 3.43
32 Dmitry Kozontchuk - Rabobank 3.50
33 Baden Cooke - Unibet.com 3.55
34 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 4.14
35 Andrea Masciarelli - Acqua Sapone-C.Mokambo 4.15
36 Michal Golas - Unibet.com 4.17
37 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 4.20
38 Luis Pasamontes - Unibet.com 4.50
39 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 4.53
40 Juan José Haedo - Team CSC 5.03
41 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 5.09
42 Jeremy Hunt - Unibet.com 5.30
43 Giampaolo Caruso - Lampre-Fondital 5.38
44 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 5.45
45 Giuseppe Muraglia - Acqua Sapone-C.Mokambo 5.48
46 Graeme Brown - Rabobank 6.13
47 Francesco Gavazzi - Lampre-Fondital 6.33
48 Julian Sanchez - Relax-Gam 7.02
49 Inigo Cuesta - Team CSC 7.23
50 José Rujano - Unibet.com 7.26
51 Iker Flores - Fuerteventura-Canari
52 Gilberto Simoni - Saunier Duval-Prodir 7.48
53 Sylvester Szmyd - Lampre-Fondital 7.49
54 José Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 7.53
55 Paolo Savoldelli - Astana 8.01
56 Victor Hugo Peña - Unibet.com 8.17
57 Andrey Kashechkin - Astana 8.18
58 Rodrigo Garcia - Fuerteventura-Canari 8.32
59 Daniel Navarro - Astana 8.33
60 Jose Ruiz - Andalucia-Cajasur 8.34
61 José Adrian Bonilla - Fuerteventura-Canari 8.49
62 Morris Possoni - Lampre-Fondital 8.56
63 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 9.00
64 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 9.01
65 Santiago Perez - Relax-Gam 9.15
66 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cajasur 9.27
67 Jorge Ferrio - Andalucia-Cajasur 9.34
68 Steve Morabito - Astana 9.35
69 Beñat Intxausti - Grupo Nicolas Mateos 9.37
70 Unai Uribarri - Euskaltel-Euskadi
71 Marcos A. Serrano - Karpin-Galicia 9.40
72 Claudio José Casas - Andalucia-Cajasur 10.08
73 Oscar Garcia - Relax-Gam 10.20
74 David Abal - Karpin-Galicia
75 Mario De Sarraga - Relax-Gam 10.26
76 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir 10.29
77 Antonio Olmo - Andalucia-Cajasur 10.30
78 Manuel Ortega - Andalucia-Cajasur 10.31
79 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 10.43
80 Jorge Perez - Relax-Gam 10.49
81 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 10.51
82 Luis Fernandez - Karpin-Galicia 10.54
83 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 11.01
84 Stefano Cavallari - Acqua Sapone-C.Mokambo 11.03
85 Sébastien Portal - Caisse d'Epargne 11.04
86 David De La Fuente - Saunier Duval-Prodir 11.26
87 Mauricio A. Ardila - Rabobank 11.43
88 Jorge Azanza - Euskaltel-Euskadi 11.45
89 Matti Breschel - Team CSC 11.51
90 Miguel Ochoa - Grupo Nicolas Mateos 11.52
91 Michael Schär - Astana 12.10
92 Vicente Ballester - Fuerteventura-Canari 12.15
93 Alexey Kolessov - Astana 12.32
94 Diego Milan - Grupo Nicolas Mateos 12.45
95 Lander Aperribay - Euskaltel-Euskadi 13.11
96 José Antonio Baños - Grupo Nicolas Mateos 13.24
97 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia 13.27
98 Gorka Amuriza - Grupo Nicolas Mateos 15.35
99 Vicente Peiro - Grupo Nicolas Mateos 15.38
100 David Muñoz - Fuerteventura-Canari 15.41
101 Enrique Salgueiro - Karpin-Galicia 16.12


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 50 point
2 Graeme Brown - Rabobank 35
3 Baden Cooke - Unibet.com 34
4 Jose Joaquin Rojas - Caisse d'Epargne 33
5 Danilo Napolitano - Lampre-Fondital 32
6 Angel Vicioso - Relax-Gam 28
7 José Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 26
8 Juan José Haedo - Team CSC 22
9 Giuseppe Palumbo - Acqua Sapone-C.Mokambo 19
10 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canari 14
11 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 14
12 Inigo Cuesta - Team CSC 12
13 Jens Voigt - Team CSC 10

14 José Rujano - Unibet.com 10
15 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 9
16 Lars Bak - Team CSC 9
17 Rodrigo Garcia - Fuerteventura-Canari 9
18 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur 8
19 Michele Scarponi - Acqua Sapone-C.Mokambo 8
20 Michal Golas - Unibet.com 7
21 Denis Menchov - Rabobank 6
22 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 6
23 Gustav Erik Larsson - Unibet.com 6
24 Stefano Garzelli - Acqua Sapone-C.Mokambo 5
25 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 5


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur 9 point
2 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 4
3 José Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 3
4 Julian Sanchez - Relax-Gam 2
5 Daniel Navarro - Astana 2
6 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia 2
7 Rodrigo Garcia - Fuerteventura-Canari 1
8 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 1


Kombinationskonkurrencen efter 4. etape
1 Manuel Vazquez - Andalucia-Cajasur 50 point
2 Pablo De Pedro - Grupo Nicolas Mateos 61
3 José Angel Gomez - Saunier Duval-Prodir 64
4 Julian Sanchez - Relax-Gam 82
5 Rodrigo Garcia - Fuerteventura-Canari 82
6 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 102
7 Gonzalo Rabunal - Karpin-Galicia 137
8 Alejandro Valverde - Caisse d'Epargne 2
9 Angel Vicioso - Relax-Gam 8
10 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canari 13
11 Jose Joaquin Rojas - Caisse d'Epargne 16


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Caisse d'Epargne 24.53.12
2 Unibet.Com 0.36
3 Acqua Sapone-C.Mokambo 0.52
4 Relax-Gam 1.16
5 Team CSC 1.19
6 Lampre-Fondital 1.50
7 Rabobank 3.04
8 Fuerteventura-Canarias 4.09
9 Saunier Duval-Prodir 5.59
10 Andalucia-Cajasur 11.03
11 Astana 11.52
12 Karpin-Galicia 12.40
13 Euskaltel-Euskadi 15.29
14 Grupo Nicolas Mateos 20.58

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

OL - Herrer(JO) 25/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 25/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER