Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alessandro Petacchi hurtigst

Alessandro Petacchi hurtigst

23. februar 2007 17:280

Alessandro Petacchi havde fredag eftermiddag i Lagos mere held, end i de tidligere massespurter i dette års udgave af Volta ao Algarve, hvor italieneren bl.a. er blevet deklasseret på 1. etape.

I dagens massespurt var 'Alé Jet' dog hurtigst på 3. etape over 208,3 kilometer. En etape, som to ryttere ikke kom til at opleve, da de blev smidt ud med for høj hæmatokrit værdi. Det drejede sig om portugiseren Samuel Caldeira og bulgarieren Daniel Petrov.

Alessandro Petacchi (Milram) vandt foran Bernhard Eisel (T-Mobile) og Tomas Vaitkus (Team Discovery Channel). Med 2. pladsen overtager Bernhard Eisel førertrøjen, imens Alessandro Petacchi avancerer til 2. pladsen.

Resultat af 3. etape
1 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 5.05.46
2 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile
3 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel
4 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
5 René Haselbacher (Aut) Astana
6 Martin Garrido Mayorga (Arg) Duja-Tavira
7 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
8 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
9 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
10 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
11 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic
12 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com
13 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
15 Javier Benitez (Spa) Benfica
16 Olaf Pollack (Ger) Wiesenhof-Felt
17 Robert Hunter (RSA) Barloworld
18 Addy Engels (Ned) Quickstep-Innergetic
19 Bruno Neves (Por) LA-MSS
20 Marco Velo (Ita) Milram
21 Pedro Soeiro (Por) Barbot-Halcon
22 Nick Nuyens (Bel) Cofidis
23 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
24 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
25 Christophe Detilloux (Bel) Française Des Jeux
26 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
27 Sergio Ribeiro (Por) Benfica
28 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
29 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
30 Luis Pinheiro (Por) Liberty Seguros
31 Nuno Marta Duarte (Por) Madeinox-Bric-Loulé
32 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
33 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
34 Tom Leezer (Ned) Rabobank Continental
35 Sergio Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
36 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica
37 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
38 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
39 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
40 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux
41 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
42 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt
43 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
44 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
45 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
46 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros
47 Hubert Schwab (Swi) Quickstep-Innergetic
48 Pablo Urtasun (Spa) Liberty Seguros
49 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
50 Gregory Rast (Swi) Astana
51 Andreas Klöden (Ger) Astana
52 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental
53 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Riberalves-Boavista
54 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel
55 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
56 Andre Cardoso (Por) Paredes Rota dos Móveis
57 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
58 José Azevedo (Por) Benfica
59 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental
60 Pedro Cardoso (Por) LA-MSS
61 Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
62 Fabio Sacchi (Ita) Milram
63 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
64 Jurgen Van den Broeck (Bel) Predictor-Lotto
65 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
66 Arjen De Baat (Ned) Rabobank Continental
67 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista
68 Claudio Faria (Por) LA-MSS
69 Hugo Sabido (Por) Barloworld
70 Virgilio Martins Santos (Por) Riberalves-Boavista
71 David Blanco (Spa) Duja-Tavira
72 Jörg Ludewig (Ger) Wiesenhof-Felt
73 Bas Giling (Ned) Wiesenhof-Felt
74 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
75 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis
76 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira
77 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira
78 Kevin De Weert (Bel) Cofidis
79 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental
80 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
81 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
82 Matthias Kessler (Ger) Astana
83 José Carlos Silva Rodrigues (Por) Vitória-ASC
84 Steffen Wesemann (Swi) Wiesenhof-Felt
85 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
86 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Benfica
87 Maarten Wynants (Bel) Quickstep-Innergetic
88 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto
89 Mikel Pradera (Spa) Benfica
90 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
91 Sébastien Minard (Fra) Cofidis
92 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros
93 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros
94 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel
95 Thierry Marichal (Bel) Française Des Jeux
96 Ryan Cox (RSA) Barloworld
97 Xavier Tondo (Spa) LA-MSS 1.11
98 Stephen Gallagher (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 1.41
99 André Moreira Vital (Por) Madeinox-Bric-Loulé
100 Stefan Kushlev (Bul) Riberalves-Boavista
101 Rui Filipe Pinto (Por) Barbot-Halcon
102 Bruno Pires (Por) LA-MSS
103 Rui Costa (Por) Benfica
104 Sergio Paulinho (Por) Discovery Channel
105 Angel Vazquez Iglesias (Spa) LA-MSS
106 Edgar Anão (Por) LA-MSS
107 Celestino Pinho (Por) Barbot-Halcon
108 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros
109 Alexis Rodríguez (Spa) Paredes Rota dos Móveis
110 Antonio Colom (Spa) Astana
111 Gilberto Sampaio (Por) Vitória-ASC
112 Fernando Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé 12.31
113 Rui Sá (Por) Barbot-Halcon
114 Jorge Alberto Brito Ferraz (Por) Barbot-Halcon
115 Pedro Costa (Por) Vitória-ASC
116 César Antunes Quiterio (Por) Liberty Seguros
117 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
118 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto
119 Benoît Joachim (Lux) Astana
120 Gilberto Martins (Por) Madeinox-Bric-Loulé
121 Daniel Musiol (Ger) Wiesenhof-Felt
122 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis
123 Ricardo Martins (Por) Paredes Rota dos Móveis
124 Celio Cristiano Sousa (Por) Riberalves-Boavista
125 Serguei Ivanov (Rus) Astana
126 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
127 Matthew White (Aus) Discovery Channel
128 Steffen Radochla (Ger) Wiesenhof-Felt
129 Luis Silva (Por) Duja-Tavira
130 Devi Vervaeke (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 13.00
131 Paulo Barroso (Por) Vitória-ASC
132 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
133 Niels Scheuneman (Ned) Unibet.com
134 Alejandro M. Marques (Spa) Madeinox-Bric-Loulé
135 Helder Oliveira (Por) Madeinox-Bric-Loulé
136 Scott Davis (Aus) T-Mobile
137 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com
138 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
139 Torsten Schmidt (Ger) Wiesenhof-Felt
140 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira
141 José Martins (Por) Vitória-ASC
142 Nelson Hugo Rocha (Por) Riberalves-Boavista
143 Marcel Sieberg (Ger) Milram
144 Ricardo Horta (Por) Barbot-Halcon
145 Claus Michael Møller (Den) Barbot-Halcon
146 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
147 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
148 Renato Silva (Por) Benfica
149 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
150 Björn Schröder (Ger) Milram
151 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Riberalves-Boavista
152 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram
153 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
154 Jacek Morajko (Pol) Riberalves-Boavista
155 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
156 Bruno Sa (Por) Paredes Rota dos Móveis
157 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota dos Móveis
158 Tyler Farrar (USA) Cofidis
159 Paidi O'Brien (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
160 Ilzo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
161 Martyn Maaskant (Ned) Rabobank Continental
162 José Manuel De Sousa Cunha (Por) Vitória-ASC
163 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
164 José Vaz (Por) Madeinox-Bric-Loulé
165 João Cabreira (Por) LA-MSS
166 Enrico Degano (Ita) Barloworld
167 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld
168 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
169 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
170 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
171 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
172 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
173 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
174 Rob Ruijgh (Ned) Rabobank Continental 22.03
175 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental
176 Virgilo Neves (Por) Paredes Rota dos Móveis
177 Simon Kelly (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly


Samlet stilling efter 3. etape
1 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 14.12.52
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 0.03
3 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic
4 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 0.05
5 René Haselbacher (Aut) Astana 0.07
6 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 0.10
7 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.11
8 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental
9 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld 0.12
10 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux
11 Pablo Urtasun (Spa) Liberty Seguros
12 Nuno Marta Duarte (Por) Madeinox-Bric-Loulé 0.14
13 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental 0.15
14 Krassimir Vasilev (Bul) Duja-Tavira
15 Martin Garrido Mayorga (Arg) Duja-Tavira 0.16
16 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
17 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis
18 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt
19 Sergio Ribeiro (Por) Benfica
20 Javier Benitez (Spa) Benfica
21 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel
22 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
23 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
24 Hector Guerra Garcia (Spa) Liberty Seguros
25 Marco Velo (Ita) Milram
26 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica
27 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
28 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
29 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
30 Andreas Klier (Ger) T-Mobile
31 Arnaud Coyot (Fra) Unibet.com
32 Carlos Da Cruz (Fra) Française Des Jeux
33 Gregory Rast (Swi) Astana
34 Johan Coenen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
35 Tom Leezer (Ned) Rabobank Continental
36 Andre Cardoso (Por) Paredes Rota dos Móveis
37 Hubert Schwab (Swi) Quickstep-Innergetic
38 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile
39 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
40 Olaf Pollack (Ger) Wiesenhof-Felt
41 Bert Roesems (Bel) Predictor-Lotto
42 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel
43 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis
44 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
45 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel
46 Christophe Mengin (Fra) Française Des Jeux
47 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental
48 Luis Pinheiro (Por) Liberty Seguros
49 Claudio Faria (Por) LA-MSS
50 Bas Giling (Ned) Wiesenhof-Felt
51 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
52 Arjen De Baat (Ned) Rabobank Continental
53 Sergio Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
54 Christophe Detilloux (Bel) Française Des Jeux
55 Pedro Soeiro (Por) Barbot-Halcon
56 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile
57 Pedro Cardoso (Por) LA-MSS
58 Jörg Ludewig (Ger) Wiesenhof-Felt
59 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
60 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile
61 Bruno Neves (Por) LA-MSS
62 José Azevedo (Por) Benfica
63 Maarten Wynants (Bel) Quickstep-Innergetic
64 Mikel Pradera (Spa) Benfica
65 Markus Eichler (Ger) Unibet.com
66 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
67 Steve Cummings (GBr) Discovery Channel
68 Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux
69 Wim Van Huffel (Bel) Predictor-Lotto
70 Fabio Sacchi (Ita) Milram
71 Guennadi Mikhailov (Rus) Astana
72 Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Liberty Seguros
73 Andreas Klöden (Ger) Astana
74 José Carlos Silva Rodrigues (Por) Vitória-ASC
75 Steffen Wesemann (Swi) Wiesenhof-Felt
76 David Blanco (Spa) Duja-Tavira
77 Hugo Sabido (Por) Barloworld
78 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira
79 Jurgen Van den Broeck (Bel) Predictor-Lotto
80 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
81 Ryan Cox (RSA) Barloworld
82 Addy Engels (Ned) Quickstep-Innergetic
83 Virgilio Martins Santos (Por) Riberalves-Boavista
84 Nuno Ribeiro (Por) Liberty Seguros
85 Hugo Manuel Vitor Izidoro (Por) Riberalves-Boavista
86 Robert Hunter (RSA) Barloworld
87 Preben Van Hecke (Bel) Predictor-Lotto
88 Nick Nuyens (Bel) Cofidis
89 Bruno Miguel Castanheira Gomes (Por) Benfica
90 Kevin De Weert (Bel) Cofidis
91 Thierry Marichal (Bel) Française Des Jeux
92 Matthias Kessler (Ger) Astana
93 Stijn Vandenbergh (Bel) Unibet.com
94 Sébastien Minard (Fra) Cofidis
95 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis
96 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 1.13
97 Xavier Tondo (Spa) LA-MSS 1.27
98 Antonio Colom (Spa) Astana 1.57
99 Bruno Pires (Por) La Mss
100 Celestino Pinho (Por) Barbot-Halcon
101 Stephen Gallagher (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
102 Hernani Broco (Por) Liberty Seguros
103 Edgar Anão (Por) LA-MSS
104 Alexis Rodríguez (Spa) Paredes Rota dos Móveis
105 Rui Costa (Por) Benfica
106 Gilberto Sampaio (Por) Vitória-ASC
107 Sergio Paulinho (Por) Discovery Channel
108 Angel Vazquez Iglesias (Spa) LA-MSS
109 Stefan Kushlev (Bul) Riberalves-Boavista
110 André Moreira Vital (Por) Madeinox-Bric-Loulé
111 Rui Filipe Pinto (Por) Barbot-Halcon
112 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto 12.36
113 Pedro Costa (Por) Vitória-ASC 12.47
114 César Antunes Quiterio (Por) Liberty Seguros
115 Serguei Ivanov (Rus) Astana
116 Luis Silva (Por) Duja-Tavira
117 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
118 Steffen Radochla (Ger) Wiesenhof-Felt
119 Daniel Musiol (Ger) Wiesenhof-Felt
120 Rui Sá (Por) Barbot-Halcon
121 Celio Cristiano Sousa (Por) Riberalves-Boavista
122 Jorge Alberto Brito Ferraz (Por) Barbot-Halcon
123 Ricardo Martins (Por) Paredes Rota dos Móveis
124 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
125 Gilberto Martins (Por) Madeinox-Bric-Loulé
126 Benoît Joachim (Lux) Astana
127 Fernando Sousa (Por) Madeinox-Bric-Loulé
128 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis
129 Matthew White (Aus) Discovery Channel
130 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com 13.10
131 Tyler Farrar (USA) Cofidis 13.11
132 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota dos Móveis 13.14
133 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld 13.16
134 Bruno Sa (Por) Paredes Rota dos Móveis
135 Helder Oliveira (Por) Madeinox-Bric-Loulé
136 Nelson Hugo Rocha (Por) Riberalves-Boavista
137 Martyn Maaskant (Ned) Rabobank Continental
138 Devi Vervaeke (Bel) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly
139 Jacek Morajko (Pol) Riberalves-Boavista
140 Ricardo Mestre (Por) Duja-Tavira
141 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
142 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
143 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros
144 Alejandro M. Marques (Spa) Madeinox-Bric-Loulé
145 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Riberalves-Boavista
146 Ricardo Horta (Por) Barbot-Halcon
147 Servais Knaven (Ned) T-Mobile
148 Scott Davis (Aus) T-Mobile
149 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
150 Davide Viganò (Ita) Quickstep-Innergetic
151 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
152 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
153 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
154 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
155 Ilzo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
156 Evert Verbist (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
157 Paulo Barroso (Por) Vitória-ASC
158 Torsten Schmidt (Ger) Wiesenhof-Felt
159 Wim De Vocht (Bel) Predictor-Lotto
160 Claus Michael Møller (Den) Barbot-Halcon
161 Niels Scheuneman (Ned) Unibet.com
162 José Manuel De Sousa Cunha (Por) Vitória-ASC
163 José Vaz (Por) Madeinox-Bric-Loulé
164 João Cabreira (Por) LA-MSS
165 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
166 Tom Steels (Bel) Predictor-Lotto
167 José Martins (Por) Vitória-ASC 14.01
168 Paidi O'Brien (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 14.42
169 Marcel Sieberg (Ger) Milram 14.48
170 Björn Schröder (Ger) Milram
171 Enrico Degano (Ita) Barloworld 14.57
172 Renato Silva (Por) Benfica 15.04
173 Alessandro Cortinovis (Ita) Milram 15.13
174 Rob Ruijgh (Ned) Rabobank Continental 22.19
175 Evgeny Popov (Rus) Rabobank Continental
176 Virgilo Neves (Por) Paredes Rota dos Móveis 37.10
177 Simon Kelly (Irl) Murphy & Gunn-Newlyn-Donnelly-Sean Kelly 45.56


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 55 pts
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 46
3 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 32
4 René Haselbacher (Aut) Astana 30
5 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 26
6 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic 25
7 Fabrizio Guidi (Ita) Barloworld 24
8 Jimmy Casper (Fra) Unibet.com 20
9 Roy Sentjens (Bel) Predictor-Lotto 11
10 Martin Garrido Mayorga (Arg) Duja-Tavira 10
11 Stefan Van Dijck (Ned) Wiesenhof-Felt 10
12 Giosuè Bonomi (Ita) Barloworld 10
13 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux 8
14 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis 7
15 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 6
16 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 6
17 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
18 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental 5
19 Tyler Farrar (USA) Cofidis 5
20 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
21 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux 4
22 Pablo Urtasun (Spa) Liberty Seguros 4
23 Nuno Marta Duarte (Por) Madeinox-Bric-Loulé 2
24 Bruno Barbosa (Por) Paredes Rota dos Móveis 2
25 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental 1


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 17 pts
2 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental 15
3 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental 10
4 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux 7
5 Nelson Vitorino (Por) Duja-Tavira 6
6 Tyler Farrar (USA) Cofidis 6
7 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 5
8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 1


Kombinationskonkurrencen efter 3. etape
1 Tom Stubbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 25 pts
2 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista 28
3 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental 29
4 Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux 35
5 Thomas Berkhout (Ned) Rabobank Continental 40
6 Tyler Farrar (USA) Cofidis 156
7 Bernhard Eisel (Aut) T-Mobile 2
8 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 4
9 Tomas Vaitkus (Ltu) Discovery Channel 7
10 Gert Steegmans (Bel) Quickstep-Innergetic 9
11 René Haselbacher (Aut) Astana 9


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 Tiago Machado (Por) Riberalves-Boavista
2 Lars Boom (Ned) Rabobank Continental
3 Greg Van Avermaet (Bel) Predictor-Lotto
4 Tom Leezer (Ned) Rabobank Continental
5 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Continental


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Discovery Channel 42.39.21
2 Team Milram
3 Quickstep-Innergetic
4 Astana
5 Barloworld 0.03
6 Duja-Tavira
7 Gerolsteiner
8 Française des Jeux
9 Team Wiesenhof Felt
10 Benfica
11 T-Mobile Team
12 Cofidis
13 Chocolade Jacques
14 Unibet.Com
15 Riberalves-Boavista
16 Liberty Seguros
17 Predictor-Lotto
18 Rabobank
19 La Mss
20 Madeinox-Bric-Loule 1.44
21 Barbot-Halcon 3.25
22 Fercase/Rota Dos Moveis 14.15
23 Vitoria-Asc
24 Murphy & Gunn-Newlyn 27.44

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 24/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger