Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alessandro Petacchi tog revanche

Alessandro Petacchi tog revanche

14. maj 2007 17:320

For anden dag i træk endte dagens etape i Giro d'Italia med en massespurt, hvor Alesandro Petacchi (Milram) var hurtigst.

Den hurtige italiener vandt foran Robert Förster (Gerolsteiner) og Maximiliano Richeze (Ceramica Panaria-Navigare).

Dagens etape blev præget af et langt udbrud, som blev startet allerede efter fire kilometer, da Giovanni Visconti (Quickstep-Innergetic) angreb. Quickstep-rytteren fik dog hurtig følgeskab af fire øvrige ryttere, som var Alexandre Pichot (Bouygues Telecom), Mikhail Ignatiev (Tinkoff Credit Systems), Mickaël Buffaz (Cofidis) og Elio Aggiano (Tinkoff Credit Systems). De fem ryttere arbejde godt sammen og midtvejs på etapen, hvad de oparbejdet et forspring på godt 7 minutter ned til feltet.

Men så stoppede enigheden også i gruppen, hvilket resulterede i at unge Mikhail Ignatiev og Giovanni Visconti angreb fra gruppen. De to ryttere fandt ind i et godt samarbejde, og det lignende længe at de to ryttere skulle afgøre etapen, men med blot fire kilometer til mål blev de hentet.

Straks udbruddet blev hentet slog Matteo Tosatto (Quickstep-Innergetic) kontra, men selvom Tosatto havde fødselsdag, så fik han ingen gav af feltet, da han blev kørt ind. Da feltet kørte under 1000 meter mærket angreb Nicholas Roche (Crédit Agricole), men også han måtte se sig hentet med 700 meter til mål. I samme øjeblik styrtede hans holdkammerat Thor Hushovd sammen med en række andre ryttere. Deriblandt skulle Damiano Cunego (Lampre) og Gilberto Simoni (Saunier Duval) være.

Milram toget fortsatte tog spurten for Petacchi, som blev perfekt afleveret og kunne sikkert køre sejren hjem. Petacchi var efter etapen overlykkelig og tårerne trillede ned af kinderne på italieneren. Publikum hyldede efterfølgende også ham til den store guldmedalje.

I det samlede klassement lykkedes det igen Enrico Gasparotto (Liquigas) at snuppe førertrøjen fra kaptajnen Danilo Di Luca.


Resultat af 3. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 4.22.57
2 Robert Förster - Gerolsteiner
3 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
4 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
5 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
6 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
7 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
8 Enrico Gasparotto - Liquigas
9 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse D'Epargne
10 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Aitor Perez Arrieta - Caisse D'Epargne
12 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
13 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
14 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
15 Franck Renier - Bouygues Telecom
16 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
17 Julian Dean - Crédit Agricole
18 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
19 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
20 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
21 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
22 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
23 Eddy Mazzoleni - Astana
24 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team
25 Max Van Heeswijk - Rabobank
26 Maxim Gourov - Astana
27 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
28 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
30 Paolo Savoldelli - Astana
31 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic
32 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Dmitriy Muravyev - Astana
34 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
35 Sven Krauss - Gerolsteiner
36 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
37 Alexei Markov - Caisse D'Epargne
38 Oscar Gatto - Gerolsteiner
39 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
40 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
41 Franco Pellizotti - Liquigas
42 Eric Berthou - Caisse D'Epargne
43 William Walker - Rabobank
44 Ian McLeod - Française des Jeux
45 Assan Bazayev - Astana
46 Nicholas Roche - Crédit Agricole
47 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
48 Steve Morabito - Astana
49 Angelo Furlan - Crédit Agricole
50 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
51 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare
52 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
53 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
54 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
55 Leon Van Bon - Rabobank
56 Pablo Lastras Garcia - Caisse D'Epargne
57 Andrey Mizourov - Astana
58 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
59 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
60 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
61 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
62 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
63 Patrice Halgand - Crédit Agricole
64 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
65 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare
66 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare
67 Sergio Ghisalberti - Team Milram
68 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
69 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
70 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
71 Marco Marzano - Lampre - Fondital
72 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
73 David Arroyo Duran - Caisse D'Epargne
74 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
75 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
76 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
77 Juan José Haedo - Team CSC
78 Axel Merckx - T-Mobile Team
79 Mario Aerts - Predictor - Lotto
80 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
82 Danilo Di Luca - Liquigas
83 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
84 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
85 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
86 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
87 Matthias Russ - Gerolsteiner
88 Christian Knees - Team Milram
89 Tim Klinger - Gerolsteiner
90 Thomas Fothen - Gerolsteiner
91 Vincenzo Nibali - Liquigas
92 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
93 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
94 Andrea Noe' - Liquigas
95 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
96 Volodymir Gustov - Team CSC
97 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
98 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
99 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
100 Andy Schleck - Team CSC
101 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
102 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
103 Alberto Losada Alguacil - Caisse D'Epargne
104 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
105 Serguei Yakovlev - Astana
106 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
107 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto
108 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
109 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
110 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
111 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole
112 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
113 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
114 Davide Rebellin - Gerolsteiner
115 Koos Moerenhout - Rabobank
116 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
117 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
118 Brett Lancaster - Team Milram
119 Martin Müller - Team Milram
120 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
121 Fabien Patanchon - Française des Jeux
122 Michael Blaudzun - Team CSC
123 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
124 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
125 Lilian Jégou - Française des Jeux
126 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi
127 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
128 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic
129 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
130 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
131 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
132 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
133 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
134 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
135 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
136 Frantisek Rabon - T-Mobile Team
137 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
138 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
139 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System
140 Marco Pinotti - T-Mobile Team
141 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
142 David Zabriskie - Team CSC
143 Vladimir Miholjevic - Liquigas
144 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
145 Charles Wegelius - Liquigas
146 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
147 Fabio Sabatini - Team Milram
148 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
149 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
150 Mirco Lorenzetto - Team Milram 0.42
151 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
152 Alberto Ongarato - Team Milram
153 Benoît Joachim - Astana
154 Joan Horrach Rippoll - Caisse D'Epargne
155 Aaron Olson - T-Mobile Team
156 Carl Naibo - AG2r Prévoyance
157 Francis Mourey - Française des Jeux
158 Alessandro Vanotti - Liquigas
159 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
160 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
161 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
162 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare
163 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
164 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
165 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
166 Matteo Bono - Lampre - Fondital
167 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
168 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
169 Matti Breschel - Team CSC
170 Michael Rasmussen - Rabobank
171 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1.03
172 Alexandr Kolobnev - Team CSC
173 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 1.31
174 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
175 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
176 Arnaud Gérard - Française des Jeux 1.57
177 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
178 Mathieu Perget - Caisse D'Epargne
179 Yohann Gène - Bouygues Telecom
180 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
181 Christophe Kern - Crédit Agricole 2.10
182 Fabian Cancellara - Team CSC
183 Thor Hushovd - Crédit Agricole
184 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 3.32
185 Alessandro Cortinovis - Team Milram
186 Timothy Gudsell - Française des Jeux
187 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 13.59
188 Gregory Henderson - T-Mobile Team 14.22
189 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
190 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
191 Nick Gates - Predictor - Lotto 15.07
192 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom

Udgåede ryttere
Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic
Carlos Da Cruz - Francaise de Jeux
Volker Ordowski - Gerolsteiner
Graeme Brown - Rabobank
Michael Barry - T-Mobile
Adam Hansen - T-Mobile Team


Samlet stilling efter 3. etape
1 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 10.03.48
2 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
3 Andrea Noè (Ita) Liquigas
4 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
6 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
7 Paolo Savoldelli (Ita) Astana 0.13
8 Eddy Mazzoleni (Ita) Astana
9 Andrey Mizourov (Kaz) Astana
10 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana
11 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana
12 Andy Schleck (Lux) Team CSC 0.30
13 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
14 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
15 David Zabriskie (USA) Team CSC

16 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa) Lampre - Fondital 0.42
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre - Fondital
18 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - Fondital
19 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - Fondital
20 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre - Fondital
21 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
22 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
24 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.02
26 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
27 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
28 Andrei Kunitski (Blr) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
29 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
30 Evgeni Petrov (Rus) Tinkoff Credit System 1.04
31 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit System
32 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.05
33 Robbie McEwen (Aus) Predictor - Lotto 1.08
34 Julian Dean (NZl) Crédit Agricole 1.13
35 Francesco Bellotti (Ita) Crédit Agricole
36 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole
37 Paolo Bettini (Ita) Quickstep - Innergetic 1.14
38 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse D'Epargne 1.23
39 David Arroyo Duran (Spa) Caisse D'Epargne
40 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse D'Epargne
41 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse D'Epargne
42 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse D'Epargne
43 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval - Prodir 1.25
44 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval - Prodir
45 Iban Mayo Diez (Spa) Saunier Duval - Prodir
46 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval - Prodir
47 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval - Prodir
48 Josep Jufre Pou (Spa) Predictor - Lotto 1.28
49 Wim Van Huffel (Bel) Predictor - Lotto
50 Matthew Lloyd (Aus) Predictor - Lotto
51 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Predictor - Lotto
52 Dario David Cioni (Ita) Predictor - Lotto
53 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval - Prodir 1.31
54 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.32
55 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
56 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner
57 Tim Klinger (Ger) Gerolsteiner
58 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.33
59 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
60 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
61 Brett Lancaster (Aus) Team Milram
62 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
63 Steve Zampieri (Swi) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.38
64 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
65 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
66 Mario Aerts (Bel) Predictor - Lotto 1.43
67 Max Van Heeswijk (Ned) Rabobank 1.47
68 William Walker (Aus) Rabobank
69 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
70 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.49
71 Axel Merckx (Bel) T-Mobile Team
72 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
73 Marco Pinotti (Ita) T-Mobile Team
74 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval - Prodir 1.52
75 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse D'Epargne 1.53
76 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare 2.01
77 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
78 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria - Navigare
79 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
80 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria - Navigare
81 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 2.07
82 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
83 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole 2.14
84 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 2.15
85 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2r Prévoyance 2.17
86 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2r Prévoyance
87 Hubert Dupont (Fra) AG2r Prévoyance
88 Marco Marzano (Ita) Lampre - Fondital 2.19
89 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.23
90 Steven Cummings (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.26
91 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel - Euskadi 2.38
92 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi
93 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
94 Branislau Samoilau (Blr) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.39
95 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 2.40
96 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria - Navigare 2.41
97 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare 2.43
98 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 2.50
99 Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux
100 Nicholas Roche (Irl) Crédit Agricole
101 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit System 2.57
102 Matteo Tosatto (Ita) Quickstep - Innergetic 3.03
103 Hubert Schwab (Swi) Quickstep - Innergetic
104 Amaël Moinard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.15
105 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit System 3.21
106 Daniele Contrini (Ita) Tinkoff Credit System
107 Laszlo Bodrogi (Hun) Crédit Agricole 3.30
108 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 3.37
109 Assan Bazayev (Kaz) Astana 3.39
110 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole 3.40
111 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team 3.41
112 Salvatore Commesso (Ita) Tinkoff Credit System 3.43
113 Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) Tinkoff Credit System
114 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep - Innergetic
115 Leonardo Scarselli (Ita) Quickstep - Innergetic
116 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria - Navigare 3.44
117 Nicolas Crosbie (Fra) Bouygues Telecom
118 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
119 Julien Loubet (Fra) AG2r Prévoyance 3.54
120 Tristan Valentin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.55
121 Alexei Markov (Rus) Caisse D'Epargne 4.01
122 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre - Fondital 4.02
123 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 4.04
124 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
125 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC 4.07
126 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 4.09
127 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 4.24
128 Alexandre Usov (Blr) AG2r Prévoyance 4.26
129 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 4.27
130 Lloyd Mondory (Fra) AG2r Prévoyance 4.34
131 Carl Naibo (Fra) AG2r Prévoyance
132 Dionisio Galparsoro Martinez (Spa) Euskaltel - Euskadi 4.38
133 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi
134 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria - Navigare 4.50
135 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas 5.06
136 Ian McLeod (RSA) Française des Jeux 5.07
137 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
138 Addy Engels (Ned) Quickstep - Innergetic 5.20
139 Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.25
140 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
141 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval - Prodir 5.26
142 Eric Berthou (Fra) Caisse D'Epargne 5.38
143 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 5.54
144 Danilo Napolitano (Ita) Lampre - Fondital 5.57
145 Brian Vandborg (Den) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.01
146 Gabriele Balducci (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6.04
147 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.09
148 Iban Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi 6.15
149 Mathieu Perget (Fra) Caisse D'Epargne 6.19
150 Mauro Facci (Ita) Quickstep - Innergetic 6.21
151 Matti Breschel (Den) Team CSC 6.24
152 Maxim Gourov (Kaz) Astana 6.26
153 Steve Morabito (Swi) Astana 6.28
154 Benoît Joachim (Lux) Astana
155 Giovanni Visconti (Ita) Quickstep - Innergetic 6.31
156 Juan José Haedo (Arg) Team CSC 6.32
157 Stefano Zanini (Ita) Predictor - Lotto 6.38
158 Christophe Riblon (Fra) AG2r Prévoyance 6.40
159 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.41
160 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 6.52
161 Arnaud Gérard (Fra) Française des Jeux 7.04
162 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 7.05
163 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 7.22
164 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank 7.23
165 Martin Müller (Ger) Team Milram 7.24
166 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval - Prodir 7.32
167 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi 7.54
168 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 7.58
169 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.02
170 Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom 8.07
171 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.18
172 Mathieu Heijboer (Ned) Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8.37
173 Matteo Bono (Ita) Lampre - Fondital 8.45
174 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.47
175 Aaron Olson (USA) T-Mobile Team 8.48
176 Laurent Mangel (Fra) AG2r Prévoyance 9.43
177 Leon Van Bon (Ned) Rabobank 10.03
178 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel - Euskadi 10.18
179 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 11.15
180 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 12.27
181 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole 12.51
182 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 13.41
183 Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole 15.01
184 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner 15.19
185 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 17.11
186 Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux 18.30
187 Gregory Henderson (NZl) T-Mobile Team 18.36
188 Elio Aggiano (Ita) Tinkoff Credit System 20.22
189 Nikolai Trusov (Rus) Tinkoff Credit System 22.47
190 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 23.14
191 Nick Gates (Aus) Predictor - Lotto 24.33
192 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel - Euskadi 29.50

Foto: Sirotti

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER