Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alex Rasmussen sejrede igen

Alex Rasmussen sejrede igen

09. juni 2006 23:150
Proglogen endte med, at 42 ryttere kom samlet til mål, hvor Alex Rasmussen spurtsejrede foran Simon Lerbech (Team Mermaid) og Max Nielsen (Farsø CK).

Samlet fører Alex Rasmussen naturligvis etapeløbet, da han fik 10 bonussekunder for etapesejren.


Resultat prolog
1 Alex Rasmussen Team Odense Energi 2 01:11:35
2 Simon Lerbech Team Mermaid 01:11:35
3 Max Nielsen     Farsø CK 01:11:35
4 Janif Hecht Team Vision Bikes 2 01:11:35
5 Lukás Petr Team BRNO 01:11:35
6 Thomas Bruun Eriksen Team Mermaid 01:11:35
7 Pavel Zitta Team BRNO 01:11:35
8 Christer Rake Stavanger Sykleklubb 01:11:35
9 Tomás Micik Team BRNO 01:11:35
10 Klaus Nielsen Team Alb-Gold Mountain Bike 01:11:35
11 Michael Johansen Team Vision Bikes 2 01:11:35
12 Lars Sørensen Politiets Idrætsforening 01:11:35
13 Petter Persson Team Trek-Åstorps CK 01:11:35
14 Jakob Kollerup Team Vision Bikes 1 01:11:35
15 Søren Petersen Farsø CK 01:11:35
16 Bjørn Nybru Stavanger Sykleklubb 01:11:35
17 Keld Fjord CK Kronborg 01:11:35
18 Daniel Byder Team Mermaid 01:11:35
19 Patrick Wonsyld Team Vision Bikes 1 01:11:35
20 Mads Bugge Andersen Team Vision Bikes 1 01:11:35
21 Casper Jørgensen Team Odense Energi 2 01:11:35
22 Svein Erik Vold Stavanger Sykleklubb 01:11:35
23 Rene Arntkilde Farsø CK 01:11:35
24 Lars Bo Lomholt Hillerød CK 01:11:35
25 Thomas Japp Hansen Team Vision Bikes 2 01:11:35
26 Kristian Egholm Team Odense Energi 1 01:11:35
27 Martin Gustavsen Stavanger Sykleklubb 01:11:35
28 Thomas Bendixen Team Vision Bikes 2 01:11:35
29 Anders Fialla Team Odense Energi 1 01:11:35
30 Lars Nybo Nielsen Team Vision Bikes 01:11:35
31 Benjamin Justesen Team Vision Bikes 1 01:11:35
32 Michael Jæger Amager CR 01:11:35
33 Elmar Hantzsch RG Nordland 01:11:35
34 Daniel Kreutzfeldt Team Odense Energi 2 01:11:35
35 Morten Sommer Espensen ABC 01:11:35
36 Benny Elofsson Värnamo Cykelklubb 01:11:35
37 Lars Nørrevang ABC 01:11:35
38 Troels Nielsen Politiets Idrætsforening 01:11:35
39 Jack Rasmussen Brøndby CC 01:11:35
40 Marcus Pettersson Team Trek-Åstorps CK 01:11:35
41 Martin Lollesgaard Team Odense Energi 1 01:11:35
42 Michael Demin Team Mermaid 01:11:35
43 Kasper Elmar Malmkjær Herning CK 01:11:57
44 Kasper Jørgensen Team Odense Energi 2 01:11:57
45 Jesper Lund Farsø CK 01:12:13
46 Oliver Stock RG Nordland 01:12:13
47 Gustav Karlsson Team Trek-Åstorps CK 01:12:13
48 Karel Bu´cek Team BRNO 01:12:13
49 Lars Christensen ABC 01:12:13
50 Rasmus Hansen Farsø CK 01:15:13
51 Peter Lemke RG Nordland 01:21:13
52 Jan Busse RG Nordland 01:21:13
53 Tomás Zablacky Team Brno 01:21:13


Samlet stilling efter prologen
1 Alex Rasmussen Team Odense Energi 2 01:11:20
2 Simon Lerbech Team Mermaid 01:11:25
3 Max Nielsen     Farsø CK 01:11:30
4 Janif Hecht Team Vision Bikes 2 01:11:35
5 Lukás Petr Team BRNO 01:11:35
6 Thomas Bruun Eriksen Team Mermaid 01:11:35
7 Pavel Zitta Team BRNO 01:11:35
8 Christer Rake Stavanger Sykleklubb 01:11:35
9 Tomás Micik Team BRNO 01:11:35
10 Klaus Nielsen Team Alb-Gold Mountain Bike 01:11:35
11 Michael Johansen Team Vision Bikes 2 01:11:35
12 Lars Sørensen Politiets Idrætsforening 01:11:35
13 Petter Persson Team Trek-Åstorps CK 01:11:35
14 Jakob Kollerup Team Vision Bikes 1 01:11:35
15 Søren Petersen Farsø CK 01:11:35
16 Bjørn Nybru Stavanger Sykleklubb 01:11:35
17 Keld Fjord CK Kronborg 01:11:35
18 Daniel Byder Team Mermaid 01:11:35
19 Patrick Wonsyld Team Vision Bikes 1 01:11:35
20 Mads Bugge Andersen Team Vision Bikes 1 01:11:35
21 Casper Jørgensen Team Odense Energi 2 01:11:35
22 Svein Erik Vold Stavanger Sykleklubb 01:11:35
23 Rene Arntkilde Farsø CK 01:11:35
24 Lars Bo Lomholt Hillerød CK 01:11:35
25 Thomas Japp Hansen Team Vision Bikes 2 01:11:35
26 Kristian Egholm Team Odense Energi 1 01:11:35
27 Martin Gustavsen Stavanger Sykleklubb 01:11:35
28 Thomas Bendixen Team Vision Bikes 2 01:11:35
29 Anders Fialla Team Odense Energi 1 01:11:35
30 Lars Nybo Nielsen Team Vision Bikes 01:11:35
31 Benjamin Justesen Team Vision Bikes 1 01:11:35
32 Michael Jæger Amager CR 01:11:35
33 Elmar Hantzsch RG Nordland 01:11:35
34 Daniel Kreutzfeldt Team Odense Energi 2 01:11:35
35 Morten Sommer Espensen ABC 01:11:35
36 Benny Elofsson Värnamo Cykelklubb 01:11:35
37 Lars Nørrevang ABC 01:11:35
38 Troels Nielsen Politiets Idrætsforening 01:11:35
39 Jack Rasmussen Brøndby CC 01:11:35
40 Marcus Pettersson Team Trek-Åstorps CK 01:11:35
41 Martin Lollesgaard Team Odense Energi 1 01:11:35
42 Michael Demin Team Mermaid 01:11:35
43 Kasper Elmar Malmkjær Herning CK 01:11:57
44 Kasper Jørgensen Team Odense Energi 2 01:11:57
45 Jesper Lund Farsø CK 01:12:13
46 Oliver Stock RG Nordland 01:12:13
47 Gustav Karlsson Team Trek-Åstorps CK 01:12:13
48 Karel Bu´cek Team BRNO 01:12:13
49 Lars Christensen ABC 01:12:13
50 Rasmus Hansen Farsø CK 01:15:13
51 Peter Lemke RG Nordland 01:21:13
52 Jan Busse RG Nordland 01:21:13
53 Tomás Zablacky Team Brno 01:21:13
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?