Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Alex Rasmussen ude - Francesco Chicchi vandt

Alex Rasmussen ude - Francesco Chicchi vandt

01. august 2007 17:050

Årets første etape af Post Danmark Rundt blev en stor skuffelse for den danske mester Alex Rasmussen, da han efter et styrt på den sidste kilometer måtte forlade løbet i en ambulance. Etapen blev vundet af Francesco Chicchi (Liquigas), som på de sidste meter skubbede cyklen foran JJ Haedo (Team CSC).

Etapen blev kørt fra Thisted til Aalborg og var 175 kilometer lang. Det var inden start en frygtet etape blandt flere af rytterne, da vinden kunne splitte feltet op i atomer.

Allerede kort efter start angreb Kristoffer G. Nielsen (Team GLS) og som den første fik han et hul ned til feltet. Desværre fik den unge rytter ikke andre med sig, så efter at have været oppe på et lille minut i forspring lod han sig falde tilbage til feltet efter at have vundet den første bakkespurt.

Derefter slog Jacob Nielsen (Glud & Marstrand Horsens) og Martin Mortensen (Team Designa Køkken) kontra. De to ryttere arbejdede godt sammen og fik hurtigt oparbejdet et forspring på godt ni minutter.

Med godt 70 kilometer til mål satte Team CSC sig frem i feltet, og sammen med T-Mobile fik de hurtigt forspringet til at falde. Samtidigt resulterede det høje tempo, at feltet blev delt i to lige store stykker.

Med tyve kilometer til mål, hvilket vil sige omkring fem kilometer før rytterne kørte ind i Aalborg, blev de to udbrydere så indhentet igen. Jacob Nielsen kan dog glæde sig over, at han fører i bakkekonkurrencen, så det danske hold Glud & Marstrand Horsens har en af trøjerne i morgen.

Derefter startede en stor kamp forrest i feltet, hvor sprinterholdene prøvede at holde det hele samlet. T-Mobile (Mark Cavendish), Rabobank (Graeme Brown), Team CSC (JJ Haedo), Liquigas (Francesco Chicchi) og Team Odense Energi (Alex Rasmussen) var alle at se forrest i feltet.

Dermed endte det hele også i den forventede massespurt. Desværre var der et styrt inde på den sidste kilometer, grundet uforsvarlig kørsel af Rabobank rytteren Graeme Brown, som efter etapen blev deklasseret, som den danske mester Alex Rasmussen uheldigvis var indblandet i.

Dermed skulle det hele afgøres mellem Francesco Chicchi, som blev kørt fremragende frem at den store svensker Magnus Bäckstedt, JJ Haedo og Mark Cavendish. Og de tre ryttere kom ind i den nævnte rækkefølge.

Resultat af 1. etape
1 Francesco Chicchi - Liquigas 3.56'09
2 Juan José Haedo - Team CSC
3 Mark Cavendish - T-Mobile
4 Tom Steels - Predictor-Lotto
5 Mathew Haymann - Rabobank
6 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS
7 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
8 Enrico Gasparotto - Liquigas
9 Stefano Zanini - Predictor-Lotto
10 Clemens Frankhauser - ELK Haus - Simplon
11 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
12 Evert Verbist - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
13 Michael Mørkøv - Team GLS
14 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano
15 Casper Jørgensen - Team Odense Energi
16 Jacob Moe Rasmussen - Team GLS
17 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
18 Art Vierhouten - Skil-Shimano
19 Michael Vanderaerden * - DFL Cyclingnews - Litespeed
20 Iljo Keisse - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
21 Niki Østergaard - Team GLS
22 Magnus Backstedt - Liquigas
23 Jurgen Van Den Broeck - Predictor-Lotto
24 David Harrigan - DFL Cyclingnews - Litespeed
25 Robby Meul - DFL Cyclingnews - Litespeed
26 Denys Kostyuk - Team Intel Action
27 Vincenzo Nibali - Liquigas
28 Gerben Löwik - Rabobank
29 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
30 Matti Breschel - Team CSC
31 Arnoud Coyot - Team Unibet.com - Canyon
32 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
33 Niko Eeckhout - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
34 Nicki Sørensen - Team CSC
35 Michael Blaudzun - Team CSC
36 Markus Eichler - Team Unibet.com - Canyon
37 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
38 Kenny Lisabeth - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
39 Harald Totschnig - ELK Haus - Simplon
40 Thomas Oredsson - Team GLS
41 Bert Roesems - Predictor-Lotto
42 René Jørgensen - Team Designa Køkken
43 Bart Dockx - Predictor-Lotto
44 Dmitry Kozontchuk - Rabobank
45 Matthe Pronk - Team Unibet.com - Canyon
46 Marcin Osinski - Team Intel Action
47 Jonas Ljundsblad - Team Unibet.com - Canyon
48 Martin Lollesgaard - Team Odense Energi
49 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken
50 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
51 Robert Lauscha - ELK Haus - Simplon
52 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand Horsens
53 Michael Pichler - ELK Haus - Simplon
54 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
55 Rick Flens - Rabobank
56 Marc Weisshaupt - ELK Haus - Simplon
57 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens
58 Anders Fialla - Team Odense Energi
59 David Deroo - Skil-Shimano
60 Leon Van Bon - Rabobank
61 Allan Johansen - Team CSC
62 Morten Reckweg - Team GLS
63 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
64 Michael Reihs - Team Designa Køkken
65 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
66 Bogdan Bondariew - Team Intel Action
67 Marco Pinotti - T-Mobile
68 Kenny De Ketele - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
69 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
70 Mauro Da Dalto - Liquigas
71 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
72 Krzysztof Miara - Team Intel Action
73 Alessandro Vanotti - Liquigas
74 Jan Valach - ELK Haus - Simplon
75 Matti Helminen - DFL Cyclingnews - Litespeed
76 Jesper Mørkøv - Team Odense Energi
77 Fredrik Johansson - Team Designa Køkken
78 Daniel Foder - Team Designa Køkken
79 Lars Ulrich - Team Odense Energi
80 Servais Knaven - T-Mobile
81 Luca Paolini - Liquigas
82 Marek Rutkiewicz - Team Intel Action
83 Greg Henderson - T-Mobile
84 Frantisek Rabon - T-Mobile
85 Marcus Ljungqvist - Team CSC
86 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens
87 Anders Lund - Team CSC
88 Bart Vanheule - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
89 Roman Kreuziger - Liquigas
90 Kane Oakley - DFL Cyclingnews - Litespeed
91 Kasper Schjønnemann - Glud & Marstrand Horsens
92 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
93 Kaoru Ouchi - Skil-Shimano
94 Piotr Chmielewski - Team Intel Action
95 Jan Boven - Rabobank
96 Jan Almblad - Team GLS
97 Robert Radosz - Team Intel Action
98 Lorenzo Bernucci - T-Mobile
99 Max Van Heeswijk - Rabobank
100 Stefan Denifl - ELK Haus - Simplon
101 Kristoffer G. Nielsen - Team GLS
102 Michael Larsen - Team Odense Energi
103 Martin Mortensen - Team Designa Køkken
104 Cameron Jennings - DFL Cyclingnews - Litespeed
105 Erwin Thijs - Team Unibet.com - Canyon
106 Tomas Konecny - ELK Haus - Simplon
107 Ian Stannard - T-Mobile
108 Benny De Schrooder - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
109 Jeremy Vennell - DFL Cyclingnews - Litespeed
110 Jimmy Casper - Team Unibet.com - Canyon
111 Aaron Olson - T-Mobile
112 Tom Criel - Team Unibet.com - Canyon
113 Alex Rasmussen - Team Odense Energi
114 Graeme Brown - Rabobank
115 Nic Ingels - Predictor-Lotto
116 Kenny Dehaes - Cho.Jacques-T.Vlaanderen
117 Kasper Linde Jørgensen - Team Odense Energi 6'00

Samlet stillingen efter 1. etape
1 Francesco Chicchi - Liquigas 3.55.59
2 Juan José Haedo - Team CSC 0.04
3 Martin Mortensen - Team Designa Køkken
4 Mark Cavendish - T-Mobile Professional Cycling 0.06
5 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens
6 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 0.08
7 Tom Steels - Predictor-Lotto 0.10
8 Mathew Haymann - Rabobank
9 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS
10 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
11 Enrico Gasparotto - Liquigas
12 Stefano Zanini - Predictor-Lotto
13 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
14 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken
15 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
16 Michael Mørkøv - Team GLS
17 Casper Jørgensen - Team Odense Energi
18 Jacob Moe Rasmussen - Team GLS
19 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
20 Art Vierhouten - Skil-Shimano
21 Michael Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed
22 Iljo Keisse - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
23 Niki Østergaard - Team GLS
24 Magnus Backstedt - Liquigas
25 Jurgen Van Den Broeck - Predictor-Lotto
26 David Harrigan - DFL-Cyclingnews-Litespeed
27 Robby Meul - DFL-Cyclingnews-Litespeed
28 Denys Kostyuk - Intel-Action
29 Vincenzo Nibali - Liquigas
30 Gerben Löwik - Rabobank
31 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
32 Matti Breschel - Team CSC
33 Arnaud Coyot - Unibet.com
34 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
35 Niko Eeckhout - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
36 Nicki Sørensen - Team CSC
37 Michael Blaudzun - Team CSC
38 Markus Eichler - Unibet.com
39 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
40 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
41 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
42 Thomas Oredsson - Team GLS
43 Bert Roesems - Predictor-Lotto
44 René Jørgensen - Team Designa Køkken
45 Bart Dockx - Predictor-Lotto
46 Dmitry Kozontchuk - Rabobank
47 Matthe Pronk - Unibet.com
48 Marcin Osinski - Intel-Action
49 Jonas Ljundsblad - Unibet.com
50 Martin Lollesgaard - Team Odense Energi
51 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken
52 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
53 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
54 Lasse Bøchmann - Glud & Marstrand Horsens
55 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
56 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
57 Rick Flens - Rabobank
58 Marc Weisshaupt - Elk Haus-Simplon
59 Michael Skelde - Glud & Marstrand Horsens
60 Anders Fialla - Team Odense Energi
61 David Derod - Skil-Shimano
62 Leon Van Bon - Rabobank
63 Allan Johansen - Team CSC
64 Morten Reckweg - Team GLS
65 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
66 Michael Reihs - Team Designa Køkken
67 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
68 Bogdan Bondariew - Intel-Action
69 Marco Pinotti - T-Mobile Professional Cycling
70 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
71 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
72 Mauro Da Dalto - Liquigas
73 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
74 Krzysztof Miara - Intel-Action
75 Alessandro Vanotti - Liquigas
76 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
77 Matti Helminen - DFL-Cyclingnews-Litespeed
78 Jesper Mørkøv - Team Odense Energi
79 Fredrik Johansson - Team Designa Køkken
80 Daniel Foder - Team Designa Køkken
81 Lars Ulrich - Team Odense Energi
82 Servais Knaven - T-Mobile Professional Cycling
83 Luca Paolini - Liquigas
84 Marek Rutkiewicz - Intel-Action
85 Greg Henderson - T-Mobile Professional Cycling
86 Frantisek Rabon - T-Mobile Professional Cycling
87 Marcus Ljungqvist - Team CSC
88 Morten Christiansen - Glud & Marstrand Horsens
89 Anders Lund - Team CSC
90 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
91 Roman Kreuziger - Liquigas
92 Kane Oakley - DFL-Cyclingnews-Litespeed
93 Kasper Schjønnemann - Glud & Marstrand Horsens
94 Kaoru Ouchi - Skil-Shimano
95 Piotr Chmielewski - Intel-Action
96 Jan Boven - Rabobank
97 Jan Almblad - Team GLS
98 Robert Radosz - Intel-Action
99 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Professional Cycling
100 Max Van Heeswijk - Rabobank
101 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
102 Kristoffer G. Nielsen - Team GLS
103 Michael Larsen - Team Odense Energi
104 Cameron Jennings - DFL-Cyclingnews-Litespeed
105 Erwin Thijs - Unibet.com
106 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
107 Ian Stannard - T-Mobile Professional Cycling
108 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
109 Jeremy Vennell - DFL-Cyclingnews-Litespeed
110 Jimmy Casper - Unibet.com
111 Aaron Olson - T-Mobile Professional Cycling
112 Tom Criel - Unibet.com
113 Alex Rasmussen - Team Odense Energi
114 Nic Ingels - Predictor-Lotto 3.56.38
115 Graeme Brown - Rabobank 3.56.39
116 Kenny Dehaes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.56.51
117 Kasper Linde Jørgensen - Team Odense Energi 4.02.09

Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Francesco Chicchi - Liquigas 15 pts
2 Juan José Haedo - Team CSC 12
3 Mark Cavendish - T-Mobile Professional Cycling 10
4 Martin Mortensen - Team Designa Køkken 10
5 Tom Steels - Predictor-Lotto 9
6 Mathew Haymann - Rabobank 8
7 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS 7
8 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 6
9 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 6
10 Enrico Gasparotto - Liquigas 5
11 Stefano Zanini - Predictor-Lotto 4
12 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 3
13 Jens-Erik Madsen - Team Designa Køkken 2
14 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 2
15 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1

Bakkekonkurrencen efter 1. etape
1 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand Horsens 26 pts
2 Martin Mortensen - Team Designa Køkken 22
3 Kristoffer G. Nielsen - Team GLS 14
4 René Jørgensen - Team Designa Køkken 10
5 Matti Breschel - Team CSC 6
6 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens 4
7 Marek Rutkiewicz - Intel-Action 4
8 Maarten Tjallingii - Skil-Shimano 2

Ungdomskonkurrencen efter 1. etape
1 Martin Mortensen - Team Designa Køkken 3.56.03
2 Mark Cavendish - T-Mobile Professional Cycling 0.02
3 Jonas Aaen Jørgensen - Team GLS 0.06
4 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
5 Enrico Gasparotto - Liquigas
6 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
7 Evert Verbist - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
8 Michael Mørkøv - Team GLS
9 Casper Jørgensen - Team Odense Energi
10 Rune Udby - Glud & Marstrand Horsens
11 Michael Vanderaerden - DFL-Cyclingnews-Litespeed
12 Iljo Keisse - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
13 Niki Østergaard - Team GLS
14 Jurgen Van Den Broeck - Predictor-Lotto
15 Denys Kostyuk - Intel-Action
16 Vincenzo Nibali - Liquigas
17 Matti Breschel - Team CSC
18 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
19 Markus Eichler - Unibet.com
20 Fabien Bacquet - Skil-Shimano
21 Dmitry Kozontchuk - Rabobank
22 Marcin Osinski - Intel-Action
23 Martin Lollesgaard - Team Odense Energi
24 Kasper Jebjerg - Team Designa Køkken
25 Jakob Fuglsang - Team Designa Køkken
26 Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
27 Lasse Bøchmann - Glud & Marstrand Horsens
29 Dominique Cornu - Predictor-Lotto
30 Rick Flens - Rabobank
31 David Derod - Skil-Shimano
32 Morten Reckweg - Team GLS
33 Floris Goesinnen - Skil-Shimano
34 Preben Van Hecke - Predictor-Lotto
35 Kenny De Ketele - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
36 André Steensen - Glud & Marstrand Horsens
37 Michael Berling - Glud & Marstrand Horsens
38 Krzysztof Miara - Intel-Action
39 Jesper Mørkøv - Team Odense Energi
40 Daniel Foder - Team Designa Køkken
41 Lars Ulrich - Team Odense Energi
42 Frantisek Rabon - T-Mobile Professional Cycling
43 Anders Lund - Team CSC
44 Bart Vanheule - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
45 Roman Kreuziger - Liquigas
46 Kasper Schjønnemann - Glud & Marstrand Horsens
48 Stefan Denifl - Elk Haus-Simplon
49 Kristoffer G. Nielsen - Team GLS
50 Ian Stannard - T-Mobile Professional Cycling
51 Tom Criel - Unibet.com
52 Alex Rasmussen - Team Odense Energi
53 Nic Ingels - Predictor-Lotto 3.56.38
54 Kenny Dehaes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.56.51
55 Kasper Linde Jørgensen - Team Odense Energi 4.02.09

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Liquigas 11.48.27
2 Team GLS
3 Predictor-Lotto
4 Skil-Shimano
5 Team CSC
6 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
7 DFL-Cyclingnews-Litespeed
8 Rabobank
9 Elk Haus-Simplon
10 Team Designa Køkken
11 TEAM CANYON
12 Team Odense Energi
13 Glud & Marstrand Horsens
14 Intel-Action
15 T-Mobile Professional Cycling
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE