Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Amager Cykle Ring med ny profil

25. august 2012 12:40Foto: Amager Cykle Ring

Amager Cykle Ring kunne ved et event i onsdags, ligesom de professionelle cykelhold, præsentere nyt tøj design og nye sponsorer, som alle har tegnet kontrakt for de næste tre år.

Det nye tøj er i et mere frisk design og den orange farve, som klubben er kendt på, går igen på trøje og bukser.  Nogle vil spørge, hvorfor er Amager orange, det plejer at være den Hollandske farve – hvor til holdet svarer, der er jo også en sammenhæng mellem Holland og Amager’s historie. Samt er det gode, at det er en farve, som gør rytterne synlige i feltet og i trafikken, på de mange tusinde træningskilometer.  Tøjet er for øvrigt leveret af Bioracer, som også leverer tøj til blandt andet det belgiske, franske og tyske landshold.

 

Hovedsponsoratet er delt mellem Skoda Amager, Sydbank og it-virksomheden Proact, men flere lokale virksomheder, som JD Transport, Rebo A/S, J. Christophersen A/S, Delfin Vask og Cykel Guruen på Amagerbrogade bidrager også til klubben som har eksisteret siden 1940 og som i dag har 300 medlemmer.

 

Tøjet blev præsenteret af klubbens unge ryttere og dem har Amager Cykle Ring rigtig mange af, så mange, at det nok er landets største på dette felt. 

 

Klubbens æresmedlem og sportsdirektør fra Quick Step, Brian Holm deltog også i arrangementet og fortalte om sin start og ungdom i Amager Cykle Ring. Arrangementet foregik hos SMC-Biler på Englandsvej og Brian fortalte om, da han satte officiel Danmarksrekord på 10 kilometer distancen. Rekordforsøget foregik netop på Englandsvej fra bilforhandlerne ved Løjtegårdsvej, fem kilometer ud mod Dragør og retur. Rekorden blev sat den 28. august 1982 kl. 06.00 om morgenen og er ikke blevet slået endnu. Brian kørte de 10 km på 12 minutter og 16 sekunder.

 

Slutteligt blev klubbens nye Junior Team, som er etableret i samarbejde med cykelklubben Fix Rødovre, præsenteret. Formålet med holdet er, at skabe gode ryttere og holde på talenterne fra de to klubber, således de ikke forsvinder til andre teams. Sportsdirektør og træner for disse ryttere er Guytan Lilholdt. Guytan har selv kørt på diverse teams, senest på Christina Watches med Michael Rasmussen og er søn af Søren Lilholdt. Det er planen at udvide dette hold til næste år, med flere sponsorer og ryttere fra området under navnet: Cycling Elite Copenhagen. 

DEL
KOMMENTARER
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 01/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NYE SKO? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER