Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Anders Lund vinder A-klassen i CK Fix

Anders Lund vinder A-klassen i CK Fix

07. maj 2006 23:070
”Det blev et rigtig hårdt løb, hvor der blev kørt fra start”. Sådan fortæller Anders Lund, Team GLS som sluttede dagen øverst på podiet i A-klassen.
"Første gang kommer vi 9 mand af sted: 3 Visionbikes og 3 GLS’ere – Thomas Rieber-Sellebjerg, Anders B. Hansen og jeg selv, fortæller Anders Lund. Vi kører 100% for det, men kan mærke at det gør Visionbikes ikke. De begynder meget hurtigt at sidde over i et taktisk spil. Midtvejs bliver gruppen derfor også hentet af en gruppe bagfra, hvor dagens 4. startende GLS’er, Kristoffer G. Nielsen er med. Vi er så oppe på 20-25 mand, og der skal omgrupperes", fortæller Anders Lund.

"Det ender med, at jeg kommer af sted sammen med Thomas (Rieber-Sellebjerg) og 2 Visionbikes. Siden kommer der en gruppe på 6-7 mand mere op. Vi var alle sammen trætte ovenpå i går, og på den hårde indledning, så der blev nærmest rullet i gruppen, uden at det bragte feltet tættere på. Trætheden er så udtalt, at første gang vi prøver noget, får vi lov at køre, siger Anders Lund. Jeg kommer igen af sted. Denne gang sammen med Nicola Aistrup fra Python Pro, Næstved og en Viosionbikes rytter. 7 km før mål rykker Nicola og Visionbikes manden ryger af. 3,5 km før mål rykker jeg selv fra Nicola på en bakke og holder ham 10 sekunder bag mig til mål", slutter dagens glade vinder, Anders Lund, Team GLS.


Vinderne af alle klasserne
Klasse A - Anders Lund - Team Gls
Klasse B - Dennis Wachmann - Ck Kronborg
Klasse C - Rasmus Andersen - Hvidovre Ck
YNGP - Amalie Didereksen - ACR
MEL - Mathis Johansson - Nakskov Cc
MELP - Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR
ÆLD - Sebastian Nielsen - Ck Fix
ÆLDP - Pernille Frendorf - Greve CC
UNG - Rasmus Christian Quaade - Ck Fix
JUN - Morten Høberg Nielsen - Team Gls
YNG - Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe
DJUN - Rie Strand Olsen - Greve Cc
BEG - Rasmus Bjørn Lauridsen - Abc
DA - Anette Berg - Team Mermaid
DB - Gro Høyer Thielst - Amager CR
D45 - Linda Søstrup Andersen - Holbæk
H40 - Jan Roesgarth - Hvidovre Ck
H50 - Per Nielsen - Team Hfck & Ko
H60 - John Helleskov - Team Hfck & Ko

Resultaterne fra alle klasserne

Klasse A 166 km.
1 Anders Lund - Team Gls 04.05,30:
2 Nikola Aistrup - Team Python Pro Næstved 04.06,50:
3 Benjamin Wittrup Justesen - Team Vision-bikes 04.07,30:
4 Glenn Bak - Farsø CK 04.08,45:
5 Janif Hecht - Team Vision-bikes 04.10,00:
6 Thomas Riber-sellebjerg - Team Gls 04.10,00:
7 Thomas Japp Hansen - Team Vision-bikes s.t.
8 Simon Lerbech Jensen - Team Mermaid 04.10,30:
9 Lars Bo Lomholt - Hillerød Ck 04.16,00:
10 Mads Nicolaysen - Team Python Pro Næstved s.t.


Klasse B 139 km.
1 Dennis Wachmann - Ck Kronborg s.t.
2 Troels Toftager Nielsen - Politiets Ca s.t.
3 Peter Iten - Abc s.t.
4 Kasper Collin Christensen - Ck Fix s.t.
5 Anders Dellien - CK Ringe s.t.
6 Rasmus Sjørup - Abc s.t.
7 Niels Bay Petersen - Cc Gladsaxe s.t.
8 Thomas Henrik Nielsen - Abc s.t.
9 Henrik Helt Hansen - Amager Cr s.t.
10 Jesper Thomsen - Ck Kronborg s.t.
11 Martin Christiansen - Politiets Ca s.t.
12 Niels Hoe-svendsen - Fbl s.t.


Klasse C 90 km.
1 Rasmus Andersen - Hvidovre Ck 02.10,45:
2 Leslie Lau - Køge Cr s.t.
3 Mads Tandrup - Roskilde Cr s.t.
4 Henrik Trzepacz - Politiets Ca s.t.
5 Nikolaj Richardt Jørgensen - Hillerød Ck s.t.
6 Michael Grønhof-andersen - Hvidovre Ck s.t.
7 Jan Tvernø - Kck Herlev s.t.
8 Martin Tindgaard - Abc s.t.
9 Henrik Bandsholm - Hvidovre Ck s.t.
10 Jesper Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
11 Martin Pedersen - Kck Herlev s.t.
12 Heine Hansen - Cc Gladsaxe s.t.
13 Jonas Jørgensen - Næstved Bc s.t.
14 Morten Vinge Olsen - Hillerød Ck s.t.
15 Luca Buono - Lfck s.t.
16 Kim Franzpötter - Politiets Ca s.t.
17 Morten Eistrup - Abc s.t.
18 Kristian Spodsberg Pedersen - Cykling Odense s.t.
19 Michael Randrup - Cc Gladsaxe s.t.


YNGP 15 km.
1 Amalie Didereksen - ACR 00.36,50:
2 Freja Strand Olsen - Greve CC 00.42,32:


MEL 30 km.
1 Mathis Johansson - Nakskov Cc 00.59,30:
2 Jonas Stevns Jacobsen - Amager Cr s.t.
3 Mads Pedersen - Holbæk Cr s.t.
4 Jon Van Dijk Nielsen - Dcr Ballerup s.t.
5 Emil Anton Libak Simonsen - Amager Cr s.t.
6 Elias Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
7 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc s.t.
8 Mads Elkjær Møller - Holbæk Cr s.t.
9 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Tobias Bagger - Ordrup Cc s.t.
11 Kristian Holm - Cc Gladsaxe s.t.


MELP 30 km.
1 Amanda Marie Dyrkilde - Roskilde CR 01.00,03:
2 Nadia - DCR 01.02,05:


ÆLD 45 km.
1 Sebastian Nielsen - Ck Fix 01.13,08:
2 Mikkel Lindendorf Ravn - Slagelse Cr s.t.
3 Thore Frederik Bradtberg - Dcr Ballerup s.t.
4 Nicklas Dahl Jakobsen - Team Cycling Ringsted 01.16,11:
5 Jannick Berg - Ck Fix s.t.
6 Dennis Daniel Christensen - Ordrup Cc s.t.
7 Thomas Grand Schmidt - Greve Cc s.t.
8 Alex Clausen - Ck Fix s.t.
9 Jonathan Enevoldsen - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Andreas Dencker - Ordrup Cc s.t.
11 Frederik Bjørke Schwartz - Dcr Ballerup s.t.
12 Nicholas Rathmann Lerche - Roskilde Cr s.t.
13 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
14 Oliver Holm Christensen - Kalundborg Cc s.t.
15 Anders Bjerremand - Hfck s.t.
16 Thomas Gunnar Truelsen - Kalundborg Cc s.t.
17 Stefan Linné Jørgensen - Ck Fix s.t.
18 Kevin Nyberg Simper - Korsør Cc s.t.
19 Mathias Holm - Cc Gladsaxe s.t.
20 Jakob Bertelsen - Ordrup Cc s.t.
21 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.


ÆLDP 45 km.
1 Pernille Frendorf - Greve CC 01.16,11:
2 Camilla West Hansen - Fix Rødocre 01.36,16:
3 Mie Poulsen - Korsør CC s.t.


UNG 60 km.
1 Rasmus Christian Quaade - Ck Fix 01.29,30:
2 Mathias Lisson - Roskilde Cr s.t.
3 Patrick Clausen - Ck Fix 01.32,10:
4 Samuel Rytter Ravn - Roskilde Cr s.t.
5 Thorvald Larsen - Slagelse Cr s.t.
6 Adrian Kaltoft Udesen - Ordrup Cc s.t.
7 Emil Søeberg Hovmand - Ordrup Cc s.t.
8 Simon Olsen - Hillerød Ck s.t.
9 Stefan Reinert Djurhuus - Amager Cr s.t.
10 Lenni Helleskov Busk - Dcr Ballerup s.t.
11 Nicolai Tøttrup Clausen - Team Cycling Ringsted s.t.
12 Mark Sehested Pedersen - Kalundborg Cc s.t.
13 Rasmus Holm Thomassen - Dcr Ballerup s.t.
14 Jacob Mørkøv - Dcr Ballerup s.t.
15 Joakim Lindboe Brüchmann - Dcr Ballerup s.t.
16 Marc Christian Garby - Team Cycling Ringsted s.t.
17 Philip Ankersø Sørensen - Hillerød Ck s.t.


JUN 111 km.
1 Morten Høberg Nielsen - Team Gls 03.52,01:
2 Jesper Bollhorn - Ck Fix s.t.
3 Kristian Sobota - Amager Cr s.t.
4 Tobias Larsson - Eslöus s.t.
5 Morten Øllegaard - Team Python Pro Næstved s.t.
6 Anders Meinecke - Amager Cr s.t.
7 Casper Jon Sonne Skovgaard - Bornholms Cc s.t.


YNG 15 km.
1 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe 00.29,08:05
2 Helmut Wacker - Roskilde Cr 00.30,00:
3 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
4 Jonas Wang - Ck Fix s.t.
5 Magnus Bak Klavis - ARC s.t.


DJUN 75 km.
1 Rie Strand Olsen - Greve Cc 02.17,00:
2 Inge K. Baumgarten - Roskilde Cr s.t.
3 Katrine Bjaler - Ck Fix s.t.


BEG 60 km.
1 Rasmus Bjørn Lauridsen - Abc 01.58,01:
2 Nicolai Karlsen - Abc 01.58,40:
3 Bernhard Franzpötter - Roskilde Cr s.t.
4 Niels Mogensen - Køge Cr s.t.
5 Anders Hedelund Nielsen - Dbc s.t.
6 Rasmus Niebuhr - Kck Herlev s.t.
7 Christian Henrik Hedegaard - Roskilde Cr s.t.
8 Kristian Israelsen Olsen - Abc s.t.
9 Steffen Ørselv Rasmussen - Dcr Ballerup s.t.
10 Morten Husted Permin - Ordrup Cc s.t.
11 Steen Madsen - Hillerød Ck s.t.
12 Lars Almind - Ck Fix s.t.
13 Lars Jensen - Cc Gladsaxe s.t.
14 Enrico Delpino - Amager Cr s.t.
15 Michael Buck Kesby - Dcr Ballerup s.t.
16 Miso Irick - CK Ringen s.t.


DA 111 km.
1 Anette Berg - Team Mermaid 03.50,00:
2 Jette Schlüter - Roskilde Cr s.t.


DB 75 km.
1 Gro Høyer Thielst - Amager CR 02.17,00:
2 Katarina Knutsson - CK Ringen s.t.
3 Berit Carlsen - Abc s.t.
4 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets Ca s.t.


D45 75 km
1 Linda Søstrup Andersen - Holbæk Cr 02.17,00:


H40 111 km
1 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck 03.50,00:
2 Jan Eberhardt Sørensen - Politiets Ca s.t.
3 Jim Knudsen - Kalundborg Cc s.t.
4 Esben Tange - Hvidovre Ck s.t.
5 Kim Westen - Nakskov Cc s.t.
6 Erik Madsen - Cc Gladsaxe s.t.
7 Peter Christensen - Lyngby Cc s.t.
8 Henrik Zachariassen - Abc s.t.
9 Michael Bornak - Hillerød Ck s.t.
10 Martin Lohmann - Kck Herlev s.t.
11 Morten Strøm - Cc Gladsaxe s.t.
12 Heinz Vange - Greve Cc s.t.
13 Jan Per Rudis - Roskilde Cr s.t.
14 Mads Bødker - Cc Gladsaxe s.t.
15 Mikael Wassmann - Kck Herlev s.t.


H50 90 km.
1 Per Nielsen - Team Hfck & Ko s.t.
2 Roland Nihlen - Eslov s.t.
3 Claus Richard Larsen - Abc s.t.
4 Mads H. Rønnov-jessen - Lyngby Cc s.t.
5 Børge Bundgaard Sørensen - Greve Cc s.t.
6 John Mehr - Amager Cr s.t.
7 Bjørn Midtgaard - Holbæk Cr s.t.
8 Paul Michael Kristensen - Roskilde Cr s.t.
9 Claus August Van Der Goot - Team Cycling Ringsted s.t.
10 Henrik Rasmussen - Team Hfck & Ko s.t.
11 Steen Byskov Thomsen - Greve Cc s.t.
12 Svend Erik Pedersen - Greve Cc s.t.
13 Frank Garfeldt Kofoed - Lyngby Cc s.t.
14 Allan Gall - Abc s.t.
15 Ole Glargaard - Hillerød Ck s.t.


H60 75 km.
1 John Helleskov - Team Hfck & Ko 02.17,00:
2 Ole Hammelsvang - Team Hfck & Ko s.t.
3 Leif Jørgensen - Kalundborg Cc s.t.
4 Leif Aage Nielsen - Politiets Ca s.t.
5 Leif Møller Jensen - Nakskov Cc s.t.
6 Jelle Simonsen - Team Cycling Ringsted s.t.
7 Rene Højvang Jensen - Team Hfck & Ko s.t.
8 Ole Zornig - Dbc s.t.
9 Jørgen Bengtsen - Abc s.t.
10 Børge Christensen - Nakskov Cc s.t.
11 Jørgen Emil Hansen - Nordsjællands Ck s.t.
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?