Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Andre Greipel vandt første etape i Østrig

Andre Greipel vandt første etape i Østrig

05. juli 2009 15:400
Østrig Rundt, Österreich Rundfahrt, startede i dag med en 142 kilometer lang etape til Messepark. Som ventet blev det hele afgjort i en massespurt, hvor Andre Greipel (Team Columbia-HTC) viste sig at være den hurtigste, da han vandt foran Graeme Brown, Manuel Belletti og Steffen Radochla.

Dagens etape blev længe præget af et to-mandsudbrud bestående af Martin Velits fra Team Milram og Garmin rytteren Svein Tuft. Undervejs havde de over ni minutters forspring, men med små 10 kilometer tilbage, lykkedes det feltet at indhente dem. Derefter lykkedes det Columbia holdet at køre Greipel flot frem til sejren, som er holdets nummer 50 i år.

I morgen bliver det dog en helt anderledes etape, hvor rytterne skal opad Kitzbüheler Horn, som er en kæmpe stigning.

Resultat af 1. etape
1 Andre Greipel - Team Columbia - HTC 03:15:03
2 Graeme Brown - Rabobank
3 Manuel Belletti - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
4 Steffen Radochla - ELK Haus
5 Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
6 Jonas Ljungblad - Silence-Lotto
7 Mathew Hayman - Rabobank
8 Thomas Fothen - Team Milram
9 Ben Swift - Team Katusha
10 Werner Riebenbauer - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
11 Roy Sentjens - Silence-Lotto
12 Christopher Sutton - Garmin - Slipstream
13 Cristiano Benenati - ISD
14 Harald Starzengruber - ELK Haus
15 Ian Stannard - ISD
16 Emanuel Vona - ISD
17 Marco Velo - Quick Step
18 Sebastian Siedler - Vorarlberg - Corratec
19 Eloy Teruel Rovira - Contentpolis-Ampo
20 Gorik Gardeyn - Silence-Lotto
21 Luca Barla - Team Milram
22 Martin Reimer - Cervelo TestTeam
23 Robert Kiserlovski - Fuji-Servetto
24 Francesco Reda - Quick Step
25 Denis Galimzyanov - Team Katusha
26 Marcus Burghardt - Team Columbia - HTC
27 Dries Devenyns - Quick Step
28 Petr Lechner - KTM - Junkers
29 Guennady Mikhaylov - Team Katusha
30 Dario Cataldo - Quick Step
31 Alexander Serov - Team Katusha
32 Rafael Serrano Fernandez - Contentpolis-Ampo
33 Jelle Vanendert - Silence-Lotto
34 Dominik Roels - Team Milram
35 Pieter Weening - Rabobank
36 William Frischkorn - Garmin - Slipstream
37 Kevin Seeldrayers - Quick Step
38 Josef Kugler - KTM - Junkers
39 Jeremy Hunt - Cervelo TestTeam
40 Fredrik Kessiakoff - Fuji-Servetto
41 Cristiano Fumagalli - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
42 Bram Tankink - Rabobank
43 Reto Hollenstein - Vorarlberg - Corratec
44 Xavier Florencio Cabre - Cervelo TestTeam
45 Leonardo Bertagnolli - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
46 Peter Pichler - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
47 Markus Eichler - Team Milram
48 Thomas Vedel Kvist - Quick Step
49 Timothy Duggan - Garmin - Slipstream
50 Michael Knopf - KTM - Junkers
51 Martin Velits - Team Milram
52 Jan Barta - KTM - Junkers
53 Pedro Jose Vera Alcaraz - Contentpolis-Ampo
54 Rene Haselbacher - Vorarlberg - Corratec
55 Marcel Sieberg - Team Columbia - HTC
56 Stefan Rucker - ELK Haus
57 Gianpaolo Caruso - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
58 Markus Eibegger - ELK Haus
59 Paolo Bailetti - Fuji-Servetto
60 Benat Intxausti Elorriaga - Fuji-Servetto
61 Artur Gajek - Team Milram
62 Hubert Schwab - Quick Step
63 Thomas Peterson - Garmin - Slipstream
64 Koos Moerenhout - Rabobank
65 Christoph Sokoll - Vorarlberg - Corratec
66 Michael Pichler - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
67 Bram De Groot - Rabobank
68 Stefan Denifl - ELK Haus
69 Elias Schmaeh - Vorarlberg - Corratec
70 David Schöggl - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
71 Hannes Gründlinger - KTM - Junkers
72 Ruben Reig Conejero - Contentpolis-Ampo
73 Oscar Garcia-Casarrubios - Contentpolis-Ampo
74 Ermanno Capelli - Fuji-Servetto
75 Sergio Dominguez Munoz - Contentpolis-Ampo
76 Gert Dockx - Team Columbia - HTC
77 Christian Kux - Team Milram
78 Juan Jose Cobo Acebo - Fuji-Servetto
79 Martin Riska - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
80 Cameron Wurf - Fuji-Servetto
81 Edward King - Cervelo TestTeam
82 Huub Duyn - Garmin - Slipstream
83 Matthias Russ - Team Milram
84 Javier Echarri Marin - Contentpolis-Ampo
85 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
86 Maxim Belkov - ISD
87 Björn Thurau - ELK Haus
88 Ruslan Pidgornyy - ISD
89 Matthias Brändle - ELK Haus
90 Olivier Kaisen - Silence-Lotto
91 Rick Flens - Rabobank
92 Stefan Pöll - KTM - Junkers
93 Stefan Probst - KTM - Junkers
94 Massimiliano Gentili - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
95 Michael Albasini - Team Columbia - HTC
96 Alessandro Proni - ISD
97 Rupert Probst - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
98 Luca Solari - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
99 Claudio Jose Casas Gallego - Contentpolis-Ampo
100 Jan Valach - ELK Haus
101 Harald Morscher - Vorarlberg - Corratec
102 Morris Possoni - Team Columbia - HTC
103 Bart Dockx - Silence-Lotto
104 Luis Angel Mate Mardones - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
105 Kilian Patour - Garmin - Slipstream
106 Joaquin Novoa Menedez - Cervelo TestTeam
107 Stanislau Samoilav - Quick Step
108 Gabriel Rasch - Cervelo TestTeam
109 Serguei Klimov - Team Katusha
110 Francesco Ginanni - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
111 Luigi Sestilli - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
112 Philipp Ludescher - Vorarlberg - Corratec
113 Wim Van Huffel - Vorarlberg - Corratec
114 Dominik Hrinkow - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
115 Ivan Rovny - Team Katusha
116 Oscar Pujol Munoz - Cervelo TestTeam
117 Davide Ricci Bitti - ISD
118 Luca Mirenda G. - ISD
119 Kai Reus - Rabobank
120 Dainius Kairelis - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
121 Filippo Simeoni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
122 Laszlo Bodrogi - Team Katusha
123 Daniel Fleeman - Cervelo TestTeam
124 Svein Tuft - Garmin - Slipstream
125 Robert Gaszmayr - KTM - Junkers
126 Javier Megias Leal - Fuji-Servetto
127 Luca Celli - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
128 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
129 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
130 Michiel Elijzen - Silence-Lotto 00:00:31
131 Riccardo Zoidl - RC ARBÖ Wels Gourmetfein 00:00:46
132 Adam Hansen - Team Columbia - HTC 00:03:28

Samlet stilling
1 Andre Greipel - Team Columbia - HTC 03:14:52
2 Martin Velits - Team Milram 00:00:02
3 Graeme Brown - Rabobank 00:00:05
4 Svein Tuft - Garmin - Slipstream
5 Manuel Belletti - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 00:00:07
6 Michael Knopf - KTM - Junkers 00:00:10
7 Stefan Pöll - KTM - Junkers
8 Steffen Radochla - ELK Haus 00:00:11
9 Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
10 Jonas Ljungblad - Silence-Lotto
11 Mathew Hayman - Rabobank
12 Thomas Fothen - Team Milram
13 Ben Swift - Team Katusha
14 Werner Riebenbauer - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
15 Roy Sentjens - Silence-Lotto
16 Christopher Sutton - Garmin - Slipstream
17 Cristiano Benenati - ISD
18 Harald Starzengruber - ELK Haus
19 Ian Stannard - ISD
20 Emanuel Vona - ISD
21 Marco Velo - Quick Step
22 Sebastian Siedler - Vorarlberg - Corratec
23 Eloy Teruel Rovira - Contentpolis-Ampo
24 Gorik Gardeyn - Silence-Lotto
25 Luca Barla - Team Milram
26 Martin Reimer - Cervelo TestTeam
27 Robert Kiserlovski - Fuji-Servetto
28 Francesco Reda - Quick Step
29 Denis Galimzyanov - Team Katusha
30 Marcus Burghardt - Team Columbia - HTC
31 Dries Devenyns - Quick Step
32 Petr Lechner - KTM - Junkers
33 Guennady Mikhaylov - Team Katusha
34 Dario Cataldo - Quick Step
35 Alexander Serov - Team Katusha
36 Rafael Serrano Fernandez - Contentpolis-Ampo
37 Jelle Vanendert - Silence-Lotto
38 Dominik Roels - Team Milram
39 Pieter Weening - Rabobank
40 William Frischkorn - Garmin - Slipstream
41 Kevin Seeldrayers - Quick Step
42 Josef Kugler - KTM - Junkers
43 Jeremy Hunt - Cervelo TestTeam
44 Fredrik Kessiakoff - Fuji-Servetto
45 Cristiano Fumagalli - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
46 Bram Tankink - Rabobank
47 Reto Hollenstein - Vorarlberg - Corratec
48 Xavier Florencio Cabre - Cervelo TestTeam
49 Leonardo Bertagnolli - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
50 Peter Pichler - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
51 Markus Eichler - Team Milram
52 Thomas Vedel Kvist - Quick Step
53 Timothy Duggan - Garmin - Slipstream
54 Jan Barta - KTM - Junkers
55 Pedro Jose Vera Alcaraz - Contentpolis-Ampo
56 Rene Haselbacher - Vorarlberg - Corratec
57 Marcel Sieberg - Team Columbia - HTC
58 Stefan Rucker - ELK Haus
59 Gianpaolo Caruso - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
60 Markus Eibegger - ELK Haus
61 Paolo Bailetti - Fuji-Servetto
62 Benat Intxausti Elorriaga - Fuji-Servetto
63 Artur Gajek - Team Milram
64 Hubert Schwab - Quick Step
65 Thomas Peterson - Garmin - Slipstream
66 Koos Moerenhout - Rabobank
67 Christoph Sokoll - Vorarlberg - Corratec
68 Michael Pichler - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
69 Bram De Groot - Rabobank
70 Stefan Denifl - ELK Haus
71 Elias Schmaeh - Vorarlberg - Corratec
72 David Schöggl - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
73 Hannes Gründlinger - KTM - Junkers
74 Ruben Reig Conejero - Contentpolis-Ampo
75 Oscar Garcia-Casarrubios - Contentpolis-Ampo
76 Ermanno Capelli - Fuji-Servetto
77 Sergio Dominguez Munoz - Contentpolis-Ampo
78 Gert Dockx - Team Columbia - HTC
79 Christian Kux - Team Milram
80 Juan Jose Cobo Acebo - Fuji-Servetto
81 Martin Riska - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
82 Cameron Wurf - Fuji-Servetto
83 Edward King - Cervelo TestTeam
84 Huub Duyn - Garmin - Slipstream
85 Matthias Russ - Team Milram
86 Javier Echarri Marin - Contentpolis-Ampo
87 Adriano Angeloni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
88 Maxim Belkov - ISD
89 Björn Thurau - ELK Haus
90 Ruslan Pidgornyy - ISD
91 Matthias Brändle - ELK Haus
92 Olivier Kaisen - Silence-Lotto
93 Rick Flens - Rabobank
94 Stefan Probst - KTM - Junkers
95 Massimiliano Gentili - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
96 Michael Albasini - Team Columbia - HTC
97 Alessandro Proni - ISD
98 Rupert Probst - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
99 Luca Solari - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
100 Claudio Jose Casas Gallego - Contentpolis-Ampo
101 Jan Valach - ELK Haus
102 Harald Morscher - Vorarlberg - Corratec
103 Morris Possoni - Team Columbia - HTC
104 Bart Dockx - Silence-Lotto
105 Luis Angel Mate Mardones - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
106 Kilian Patour - Garmin - Slipstream
107 Joaquin Novoa Menedez - Cervelo TestTeam
108 Stanislau Samoilav - Quick Step
109 Gabriel Rasch - Cervelo TestTeam
110 Serguei Klimov - Team Katusha
111 Francesco Ginanni - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
112 Luigi Sestilli - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
113 Philipp Ludescher - Vorarlberg - Corratec
114 Wim Van Huffel - Vorarlberg - Corratec
115 Dominik Hrinkow - RC ARBÖ Wels Gourmetfein
116 Ivan Rovny - Team Katusha
117 Oscar Pujol Munoz - Cervelo TestTeam
118 Davide Ricci Bitti - ISD
119 Luca Mirenda G. - ISD
120 Kai Reus - Rabobank
121 Dainius Kairelis - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
122 Filippo Simeoni - Ceramica Flaminia - Bossini Docce
123 Laszlo Bodrogi - Team Katusha
124 Daniel Fleeman - Cervelo TestTeam
125 Robert Gaszmayr - KTM - Junkers
126 Javier Megias Leal - Fuji-Servetto
127 Luca Celli - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
128 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
129 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
130 Michiel Elijzen - Silence-Lotto 00:00:42
131 Riccardo Zoidl - RC ARBÖ Wels Gourmetfein 00:00:57
132 Adam Hansen - Team Columbia - HTC 00:03:39


Pointkonkurrencen
1 Andre Greipel - Team Columbia - HTC 16 pts
2 Martin Velits - Team Milram 12
3 Graeme Brown - Rabobank 12
4 Manuel Belletti - Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 10
5 Steffen Radochla - ELK Haus 8
6 Bernardo Riccio - Ceramica Flaminia - Bossini Docce 7
7 Svein Tuft - Garmin - Slipstream 6
8 Jonas Ljungblad - Silence-Lotto 6
9 Mathew Hayman - Rabobank 5
10 Thomas Fothen - Team Milram 4
11 Ben Swift - Team Katusha 3
12 Werner Riebenbauer - RC ARBÖ Wels Gourmetfein 2
13 Michael Knopf - KTM - Junkers 1
14 Stefan Pöll - KTM - Junkers 1


Bjergkonkurrencen
1 Oscar Pujol Munoz - Cervelo TestTeam 6 pts
2 Martin Velits - Team Milram 5
3 Svein Tuft - Garmin - Slipstream 5
4 Fredrik Kessiakoff - Fuji-Servetto 3
5 Dries Devenyns - Quick Step 1
6 Harald Morscher - Vorarlberg - Corratec 1


Holdkonkurrencen
1 Silence-Lotto 09:45:09
2 Rabobank
3 ISD
4 Team Milram
5 Team Katusha
6 Quick Step
7 ELK Haus
8 Team Columbia-HTC
9 Garmin-Slipstream
10 Ceramica Flaminia - Bossini Docce
11 Contentpolis-Ampo
12 Cervelo TestTeam
13 Vorarlberg - Corratec
14 KTM - Junkers
15 Fuji-Servetto
16 RC ARBÖ Wels Gourmetfein
17 Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER