Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Andre Steensen Jysk-Fynsk mester

Andre Steensen Jysk-Fynsk mester

12. maj 2007 19:130
I dag blev de Jyske-Fynske mesterskaber i enkeltstart kørt. Arrangmentet blev afholdt af Holstebro Cycle Club. I A-klassen fik André Steensen sin første sejr som seniorrytter, da han kørte de 40 kilometer i tiden 54:28, hvilket var et minut hurtigere end Michael Tronborg fra Team Designa Køkken og Alex Rasmussen.

"Jeg har altid været glad for at køre enkeltstart, men på holdets nye Pinarello Montello, så er det jo en sand fornøjelse, der forpligter. Jeg følte mig godt kørende, men føler stadig, at jeg kan forbedre mig en hel del inden DM om 1½ måned - så det bliver spændende", smilte en godt tilfreds Michael Tronborg efter løbet, som altså gav en sølvmedalje.

Klasse: A Distance: 40 km.
1 André Steensen Glud & Marstrand 0.54,28
2 Michael Tronborg Team Designa Køkken 0.55,27
3 Alex Rasmussen Team Odense Energi 0.55,46
4 Jacob Kollerup Team Vision Bike  0.56,13
5 Michael Færk Christensen HCK Herning 0.56,14
6 Daniel Holm Foder Team Designa Køkken 0.56,34
7 Thomas  Japp Team Vision Bike  0.56,35
8 Casper Jørgensen Team Odense Energi 0.56,40
9 Troels Loftager Nielsen ABC 0.56,41
10 Martin Mortensen Team Designa Køkken 0.56,42
11 Lars Ulrich Team Odense Energi 0.57,12

Klasse: B Distance: 40 km.
1 Morten Kruse  Brink HCK Herning 0.57,33
2 Kristian  Skov Odder CK 0.58,04
3 Keld Fjord CK Kronborg 0.59,30
4 Kenneth  Nielsen Cycling Langeland 1.00,01
5 Anders Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 1.00,15
6 Thomas  Jørgensen Skive CK 1.00,16

Klasse: C Distance: 20 km.
1 Lasse Munck Asmussen Middelfart CC 0.29,10
2 Anders Poul Hansen CK FIX Rødovre 0.29,49
3 Dennis Bonnichsen Middelfart CC 0.29,50
4 Jerone Enevoldsen Fredericia CC 0.30,08
5 Lars Lund Cykling Odense 0.30,13
6 Claus Vinnick Hansen Vejen BK 0.30,15
7 Michael Truelsen Jepsen Svendborg CC 0.30,16
8 John Kronborg Ebsen Cycling Nord 0.30,20
9 Andresa Munck Asmussen Middelfart CC 0.30,30
10 Michael Barner Nielsen Viborg Cycling 0.30,40
11 Jannick Hyldtoft Hansen Tønder ACK 0.30,42

Klasse: Junior Distance: 20 km.
1 Jimmy Sørensen HCK Herning 0.28,28
2 Frederik  Just Glud & Marstrand Hob.-Hor. 0.28,34
3 Max Møller Elmholt HCK Herning 0.29,00
4 Thomas Kousgaard HCK Herning 0.29,01
5 Nicolaj Overgaard Viborg Cycling 0.29,05
6 Lenni Andersen HCK Herning 0.29,25
7 Kasper  Sørensen Glud & Marstrand Hob.-Hor. 0.29,31
8 Nikolaj Emil Svenningsen HCK Herning 0.29,40
9 Steffan Hansen Esbjerg Cykel Ring 0.29,56
10 Nicolai Steensen Glud & Marstrand Hob.-Hor. 0.29,57
11 Mathias Gade Jakobsen Glud & Marstrand Hob.-Hor. 0.30,04

Klasse: Dame A Distance: 20 km.
1 Jette Cathrine Fuglsang CK Aarhus 0.31,30
2 Maria Kruse CK Aarhus 0.32,13
3 Annette Berg Sorø BC 0.32,19

Klasse: Dame B Distance: 20 km.
1 Bente Jensen Hvidovre CK 0.34,30

Klasse: Begynder Distance: 20 km.
1 Danny Skovgren ABC 0.30,42
2 Mikkel Rønberg Thomsen CK Aarhus 0.30,56
3 Jan Alsted Ottesen Esbjerg Cykel Ring 0.31,07
4 Jimmy Alsted Ottesen Esbjerg Cykel Ring 0.31,23
5 Jeppe Engberg CK Aarhus 0.31,35

Klasse: Veteran H40 Distance: 20 km.
1 Jesper Nielsen Herning CK 0.27,53
2 Henrik Parbst Hvidovre CK 0.29,14
3 Jan Steen Mathiesen HCC Holstebro 0.29,43
4 Lars  Christensen Aalborg CR 0.30,06
5 Danner Kirkel HAC Horsens 0.30,27

Klasse: Veteran H50 Distance: 20 km.
1 Hans Jørgen  Hellerup Hammel CK 0.30,18
2 Per Sandahl Hammel CK 0.31,04
3 Jørn Madsen HCC Holstebro 0.31,33
4 Svend Erik Hansen Svendborg CC 0.31,57

Klasse: Veteran H60 Distance: 20 km.
1 John Helleskov Team HFCK & Ko 0.31,34
2 Søren Vagtholm Cykling Odense 0.31,40
3 Heinz Gerhardt Munter Cykling Odense 0.34,11

Klasse: Dame Junior Distance: 15 km.
1 Maria Grandt Petersen Esbjerg Cykel Ring 0.23,18

Klasse: Ungdom Distance: 20 km.
1 Christian  Mathiesen Hobro CK38 0.29,44
2 Mark Sehested Pedersen Roskilde Cykel Ring 0.30,23
3 Kristian  Haugaard Odder CK 0.30,28
4 Asbjørn Kragh Andersen Middelfart CC 0.30,33
5 Nicklas Røssner Hansen Silkeborg IF Cykling 0.30,38
6 Samuel Rytter Ravn Roskilde Cykel Ring 0.30,40
7 Jacques Stilling Randers CK 0.30,41
8 Jesper Kousgaard HCK Herning 0.30,50
9 Heine Børgesen Hobro CK38 0.31,25
10 Jeppe Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring 0.31,30
11 Simon Pedersen  Larsen Esbjerg Cykel Ring 0.31,44
12 Thore Bradtberg DCR - Ballerup 0.31,48
13 Casper Degn Larsen HCK Herning 0.31,58
14 Anders Damgaard Christiansen HAC Horsens 0.32,03
15 Michael Andersen Thy Cykle Ring 0.32,07
16 Lasse Haggren Hansen Sønderborg CK 0.32,19
17 Dion Jimmy Hansen DCR - Ballerup 0.32,19
18 Søren Sølvsten Nielsen Silkeborg IF Cykling 0.32,30
19 Filip Hansen Grenaa CC 0.32,35
20 Peter Horn Bøkhøj Hobro CK38 0.32,37
21 Rasmus Brandstrup Sterobo Cykling Odense 0.32,37
22 Daniel Malmros Christiansen Odder CK 0.32,41
23 Nicolai Mondrup Jensen Odder CK 0.32,43

Klasse: Ældste Distance: 15 km.
1 Søren Kragh Andersen Middelfart CC 0.23,19
2 Lasse Zink Mortensen Rødekro CC 0.23,33
3 Aske L. Vorre Vejle 0.23,34
4 Christian H. Sørensen Randers CK 0.23,37
5 Lucas Udby Hobro CK38 0.23,44
6 Jesper H. Petersen Esbjerg Cykel Ring 0.23,45
7 Jonas Kim Rasmussen Middelfart CC 0.24,08
8 Simon Bigum Cykling Odense 0.24,09
9 Martin  Grøn Silkeborg IF Cykling 0.24,23
10 Nicolaj   Nielsen Kolding BC 0.24,24
11 Jonas Lykke Nielsen Esbjerg Cykel Ring 0.24,34
12 Thomas Strange Hansen Silkeborg IF Cykling 0.24,38
13 Peter Mathiesen HCC Holstebro 0.24,40
14 Lennart Guldberg Lauridsen HCK Herning 0.24,41
15 Mads L. Christensen Esbjerg Cykel Ring 0.24,45
16 Frederik Thalund Jensen HCK Herning 0.24,49
17 Mads Würtz Schmidt   Randers CK 0.25,00
18 Jacob Ø. Markussen HAC Horsens 0.25,06
19 Jonas Schmidt-Christensen Vejen BC 0.25,20

Klasse: Mellemste drenge Distance: 10 km.
1 Kenni H.S. Hansen Silkeborg IF Cykling 0.16,36
2 Anders Holm Gylling CK Aarhus 0.17,00
3 Mikkel R. Andersen Nr. Søby CK 0.17,03
4 Simon Larsen Kolding BC 0.17,04
5 Henrik Pedersen Nr. Søby CK 0.17,16
6 Christoffe Lisson HCK Herning 0.17,40
7 Niklas Vestergaard Eg HCK Herning 0.18,01
8 Kasper Würtz Schmidt Randers CK 0.18,24
9 Patrick Leth Odder CK 0.18,31
10 Mathias Rask Jeppesen Vejen BK 0.18,32

Klasse: Mellemste piger Distance: 10 km.
1 Anne-Mette Frederiksen Esbjerg Cykel Ring 0.18,38
2 Nina Krebs Ovesen Silkeborg IF Cykling 0.18,55

Klasse: Yngste Distance: 10 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen Silkeborg IF Cykling 0.17,41
2 Anton Charmig CK Aarhus 0.19,27
3 Mikkel Honore Middelfart CC 0.19,36
4 Rasmus Beck Knudsen Esbjerg Cykel Ring 0.20,16
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger