Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Andreas Klöden sejrer igen

Andreas Klöden sejrer igen

11. april 2007 19:010

Annonce

Astanas Andreas Klöden har fået en fremragende start på sæsonen, og onsdag eftermiddag kunne han tilføje endnu en sejr til sit CV. Det skete, da den anden halv etape blev kørt af etapeløbet Circuit de la Sarthe. Det var en 8,8 km lang enkeltstart.

Andreas Klöden kørte enkeltstart i tiden 10.12, så var blot 2 sekunder hurtigere end briten og enkeltstartsspecialisten Bradley Wiggins. Sidste mand på podiet blev svenske Magnus Bäckstedt, som begynder at finde formen frem imod Paris-Roubaix efter en længere skadespause.

Samlet overtager Andreas Klöden også føringen.

Resultat af 2b. etape
1 Andreas Kloden - Astana 10.12 (51.73 km/t)
2 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.02
3 Magnus Backsted - Liquigas 0.12
4 Vincenzo Nibali - Liquigas 0.16
5 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 0.18
6 Paolo Savoldelli - Astana 0.20
7 Mattei Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
8 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
9 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
10 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux
11 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.22
12 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
13 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare
14 Christophe Kern - Crédit Agricole 0.24
15 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
16 Nicolas Vogondy - Agritubel 0.25
17 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.26
18 Laurent Brochard - Bouygues Telecom
19 José Alber. Martinez - Agritubel
20 Matej Murgeli - Liquigas 0.28
21 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
22 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 0.29
23 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
24 Markus Zberg - Gerolsteiner
25 Thomas Frei - Astana 0.30
26 Paul Martens - Skil-Shimano 0.31
27 Florian Morizot - Auber 0.32
28 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
29 Johan Lindgren - Française des Jeux 0.33
30 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
31 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 0.35
32 Christian Müller - Skil-Shimano 0.36
33 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 0.37
34 Maxime Mederel - Auber
35 Lilian Jegou - Française des Jeux 0.38
36 Robert Förster - Gerolsteiner
37 Stéphane Auge - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.40
38 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.41
39 Chris. Meschenmoser - Skil-Shimano 0.42
40 Eddy Mazzoleni - Astana
41 David Le Lay - Bretagne-Armor Lux
42 Mickael Delage - Française des Jeux
43 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
44 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
45 Angelo Furlan - Crédit Agricole 0.43
46 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 0.45
47 Marcel Strauss - Gerolsteiner
48 Mikel Gaztanaga - Agritubel
49 Michael Albasini - Liquigas 0.46
50 Christophe Diguet - Auber 0.47
51 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
52 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 0.49
53 Steve Chainel - Auber
54 Maxim Gourov - Astana 0.50
55 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
56 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle
57 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 0.51
58 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 0.52
59 Pierre Rolland - Crédit Agricole 0.57
60 Cédric Coutouly - Agritubel 0.58
61 Ariel Maxim. Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 0.59
62 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
63 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.00
64 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 1.02
65 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.03
66 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
67 Freddy Bichot - Agritubel 1.04
68 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
69 Anthony Ravard - Agritubel 1.06
70 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 1.08
71 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 1.10
72 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare
73 Andrus Aug - Ceramica Flaminia
74 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
75 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 1.16
76 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
77 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
78 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.17
79 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 1.18
80 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 1.19
81 Julien Belgy - Bouygues Telecom
82 Guillaume Levarlet - Auber 1.25
83 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle 1.27
84 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle 1.28
85 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 1.32
86 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
87 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.34
88 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux 1.35
89 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 1.37
90 Maxim Iglinskiy - Astana
91 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 1.38
92 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1.39
93 Jérémy Galland - Auber 1.41


Samlet stilling efter 2b. etapen
1 Andreas Kloden - Astana 7.11.52
2 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.02
3 Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle 0.11
4 Magnus Backsted - Liquigas 0.12
5 Vincenzo Nibali - Liquigas 0.16
6 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux
7 Paolo Savoldelli - Astana 0.20
8 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
9 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
10 Markus Fothen - Gerolsteiner 0.22
11 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
12 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria-Navigare
13 Christophe Kern - Crédit Agricole 0.24
14 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano
15 Nicolas Vogondy - Agritubel 0.25
16 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 0.26
17 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
18 José Alber. Martinez - Agritubel
19 Matej Murgeli - Liquigas 0.28
20 Damien Monier - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
21 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 0.29
22 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
23 Markus Zberg - Gerolsteiner
24 Thomas Frei - Astana 0.30
25 Paul Martens - Skil-Shimano 0.31
26 Robert Förster - Gerolsteiner 0.32
27 Florian Morizot - Auber
28 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
29 Johan Lindgren - Française des Jeux 0.33
30 Angelo Furlan - Crédit Agricole
31 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
32 Lilian Jegou - Française des Jeux 0.35
33 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
34 Christian Müller - Skil-Shimano 0.36
35 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 0.37
36 Maxime Mederel - Auber
37 Stéphane Auge - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.38
38 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
39 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 0.41
40 Chris. Meschenmoser - Skil-Shimano 0.42
41 Eddy Mazzoleni - Astana
42 David Le Lay - Bretagne-Armor Lux
43 Mickael Delage - Française des Jeux
44 Carlos Da Cruz - Française des Jeux
45 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 0.45
46 Marcel Strauss - Gerolsteiner
47 Mikel Gaztanaga - Agritubel
48 Michael Albasini - Liquigas 0.46
49 Christophe Diguet - Auber 0.47
50 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
51 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 0.49
52 Steve Chainel - Auber
53 Maxim Gourov - Astana 0.50
54 William Frischkorn - Team Slipstream powered by Chipotle
55 Rik Verbrugghe - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
56 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 0.51
57 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 0.52
58 Pierre Rolland - Crédit Agricole 0.57
59 Cédric Coutouly - Agritubel 0.58
60 Ariel Maxim. Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 0.59
61 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
62 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.00
63 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 1.02
64 Nicolas Roche - Crédit Agricole 1.03
65 Mattei Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
66 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
67 Freddy Bichot - Agritubel 1.04
68 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
69 Anthony Ravard - Agritubel
70 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 1.08
71 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 1.10
72 Andrus Aug - Ceramica Flaminia
73 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
74 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 1.16
75 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
76 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 1.17
77 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 1.18
78 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 1.19
79 Guillaume Levarlet - Auber 1.25
80 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle 1.27
81 Tyler Butterfield - Team Slipstream powered by Chipotle 1.28
82 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 1.32
83 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.34
84 Charles Guilbert - Bretagne-Armor Lux 1.35
85 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 1.37
86 Maxim Iglinskiy - Astana
87 Yukihiro Doi - Skil-Shimano 1.38
88 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1.39
89 Jérémy Galland - Auber 1.41
90 Julien Belgy - Bouygues Telecom 1.55
91 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 2.02
92 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 2.06
93 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 2.14


Bjergkonkurrencen efter 2b. etapen
1 Anthony Ravard - AGR 12 pts
2 Lilian Jegou - Française des Jeux 10
3 Paul Martens - Skil-Shimano 5
4 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia 4
5 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 4
6 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 3
7 Maxim Iglinskiy - Astana 2


Pointkonkurrencen efter 2b. etapen
1 Robert Förster - Gerolsteiner 40 pts
2 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance 32
3 Angelo Furlan - Crédit Agricole 30
4 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 30
5 Ariel Maxim. Richeze - Ceramica Panaria-Navigare 20
6 Kilian Patour - Team Slipstream p/b Chipotle 17
7 Anthony Ravard - Agritubel 17
8 Adam Wadecki - Ceramica Flaminia 16
9 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 16
10 Andrus Aug - Ceramica Flaminia 15
11 Mikel Gaztanaga - Agritubel 14
12 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 13
13 Andreas Kloden - Astana 10
14 Magnus Backsted - Liquigas 10
15 Piet Rooijakkers - Skil-Shimano 10
16 Bradley Wiggins - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 9
17 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux 8
18 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 8
19 Antonio Bucciero - Ceramica Panaria-Navigare 8
20 Vincenzo Nibali - Liquigas 7
21 Laurent Brochard - Bouygues Telecom 6
22 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia 6
23 Lilian Jegou - Française des Jeux 5
24 Paolo Savoldelli - Astana 5
25 Mattei Priamo - Ceramica Panaria-Navigare 4
26 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 3
27 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2
28 Stéphane Auge - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2
29 Steve Chainel - Auber 93 2
30 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1


Ungdomskonkurrencen efter 2b. etapen

1 Vincenzo Nibali - Liquigas
2 Matthieu Ladagnous - Française des Jeux
3 Thomas Frei - Astana 0.14
4 Florian Morizot - Auber 0.16
5 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
6 Johan Lindgren - Française des Jeux 0.17
7 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 0.19
8 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 0.21
9 Mickael Delage - Française des Jeux 0.26
10 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 0.29
11 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 0.33
12 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 0.36
13 Pierre Rolland - Crédit Agricole 0.41
14 Christopher Sutton - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 0.44
15 Nicolas Roche - Crédit Agricole 0.47
16 Piotr Zielinski - Bretagne-Armor Lux 1.00
17 Guillaume Levarlet - Auber 1.09
18 Taylor Tolleson - Team Slipstream powered by Chipotle 1.11
19 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.18
20 Fabien Bacquet - Skil-Shimano 1.21
21 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole 1.23
22 Anthony Colin - Roubaix Lille Metropole 1.50


Holdkonkurrencen efter 2b. etapen

1 Astana 21.36.26
2 Liquigas 0.06
3 Cofidis-Le Crédit par Téléphone
4 Gerolsteiner 0.21
5 Française des Jeux 0.23
6 Ceramica Panaria-Navigare 0.24
7 Crédit Agricole 0.33
8 Skil-Shimano 0.41
9 Agritubel 0.46
10 Team Slipstream powered by Chipotle 0.48
11 AG2r Prévoyance 1.02
12 Auber 1.06
13 Bouygues Telecom 1.08
14 Ceramica Flaminia 1.40
15 Bretagne-Armor Lux 2.04
16 Roubaix Lille Metropole 3.02

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 25/07

Prueba Villafranca - Ordi...(1.1) 25/07

Oberösterreich Juniorenr...(2.1) 23/07-25/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger