Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde med
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO
Angel Vicioso vandt dramatisk etape

Angel Vicioso vandt dramatisk etape

09. maj 2011 17:00Foto: Sirotti

Alle deltagerne i årets Giro d’Italia stillede til start på Giroens tredje etape fra Reggio Emilia til Rapallo, inklusive Michal Golas (Vacansoleil), der skal giftes på lørdag. Desværre kom de ikke alle sammen med i mål. Wouter Weylandt var involveret i et grimt styrt og måtte transporteres væk i helikopter.

Annonce

Dagens etape blev præget af et udbrud bestående af Gianluca Brambilla (Colnago - CSF Inox). Pavel Brutt (Katusha Team), Bart De Clercq (Omega Pharma-Lotto) og Davide Ricci Bitt (iFarnese Vini - Neri Sottoli). Deres forspring var på intet tidspunkt over seks minutter, og da Team HTC-Highroad med hjælp fra Saxo Bank-SunGard og senere også Lampre-ISD satte sig frem og tog ansvar, blev det også hurtigt nedbragt til under fire minutter, og der var ikke nogen tidspunkter, hvor der ikke var god kontrol med de fem udbrydere.

 

Dagens stigning op til Passo del Bocco var især dyr for udbryderne. Deres forspring faldt her til omkring et minut, og Brambilla brugte sammen med De Clerq og Brutt kampen om bjergpointene til et angreb, som de fortsatte på nedkørslen.

 

I feltet havde Liquigas holdet sat sig frem på den meget tekniske nedkørsel, og der blev kørt så hurtigt, at motorcyklerne slet ikke kunne holde tilstrækkelig afstand. Resterne af femmandsudbruddet blev hurtigt opslugt, og der blev også kørt ind på de tre tilbageværendes forspring, som efter nedkørslen var helt nede på 44 sekunder.

 

Desværre skete der også styrt på den farlige nedkørsel, og værst gik det ud over Leopard-Treks Wouter Weylandt, som blev liggende bevidstløs på asfalten i over en halv time, hvor løbets læger forsøgte at genoplive rytteren. Det lykkedes desværre ikke.

 

Med omkring 15 kilometer til mål var det slut for resten af udbryderne. Lampres arbejde i fronten af feltet havde gjort det af med det lille forspring, de havde efter nedkørslen fra Passo del Bocco.

 

På dagens sidste stigning var der angreb igen, der opstod splittelse i feltet, og det lykkedes en ny femmands udbrydergruppe med Pablo Lastras (Movistar), Christophe Le Mevel og David Millar (Garmin-Cervelo), Daniel Moreno (Katusha) og Angel Vicioso (Androni) at komme af sted og dermed snyde sprinterne for endnu en massespurt. Christophe Le Mevel og David Millar (Garmin-Cervélo) indledte spurten i frontgruppen, men de kunne ikke stille noget op imod Angel Vicioso (Androni), som vandt etapen foran David Millar, mens Pablo Lastras blev treer. 

 

I den samlede stilling var der også ændringer. Mark Cavendish mistede meget tid og måtte slippe førertrøjen til David Millar. På grund af Wouter Weylandts voldsomme styrt besluttede arrangørerne imidlertid at aflyse sejrsceremonien, og der var altså ikke nogen kåring af dagens etapevinder eller uddeling af trøjer efter dagens etape.

 

Resultat af 3. etape
 1 Angel Vicioso Arcos - Androni Giocattoli 03.57.38
2 David Millar - Team Garmin-Cervelo 
3 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 
4 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 
5 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 
6 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 0.12
7 Jerome Pineau - Quickstep Cycling Team 
8 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 0.21
9 Fabio Taborre - Acqua & Sapone 
10 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 
11 Davide Vigano - Leopard Trek 
12 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
13 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 
14 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 
15 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 
16 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo 
17 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 
18 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 
19 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
20 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi 
21 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
22 Danilo Wyss - BMC Racing Team 
23 Michele Scarponi - Lampre - ISD 
24 Oliver Zaugg - Leopard Trek 
25 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale 
26 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team 
27 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 
28 Yaroslav Popovych - Team RadioShack 
29 Joaquin Rodriguez Oliver - Katusha Team 
30 Marco Pinotti - HTC-Highroad 
31 Denis Menchov - Geox-TMC 
32 Giovanni Visconti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
33 Dario Cataldo - Quickstep Cycling Team 
34 David Arroyo Duran - Movistar Team 
35 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 
36 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 
37 Thomas Rohregger - Leopard Trek 
38 Francesco Failli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
39 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 
40 Addy Engels - Quickstep Cycling Team 
41 Jose Rujano Guillen - Androni Giocattoli 
42 Danilo Di Luca - Katusha Team 
43 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 
44 Paolo Tiralongo - Pro Team Astana 
45 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 
46 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 
47 Emanuele Sella - Androni Giocattoli 
48 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 
49 Craig Lewis - HTC-Highroad 
50 Thomas Lovkvist - Sky Procycling 
51 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad 
52 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 
53 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 
54 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 
55 Giampaolo Caruso - Katusha Team 
56 Dario David Cioni - Sky Procycling 
57 Francesco Masciarelli - Pro Team Astana 
58 Sergio Pardilla Belllon - Movistar Team 
59 Massimo Codol - Acqua & Sapone 
60 Carlos Alberto Betancourt Gomez - Acqua & Sapone 
61 Pieter Weening - Rabobank Cycling Team 
62 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 
63 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli 
64 Mathias Frank - BMC Racing Team 
65 Johann Tschopp - BMC Racing Team 
66 Eduard Vorganov - Katusha Team 
67 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 
68 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 
69 Vasili Kiryienka - Movistar Team 
70 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 
71 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 
72 Martin Kohler - BMC Racing Team 
73 Manuel Belletti - Colnago - CSF Inox 
74 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 
75 Bruno Pires - Leopard Trek 
76 Morris Possoni - Sky Procycling 
77 Tiago Machado - Team RadioShack 
78 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 
79 Ivan Rovny - Team RadioShack 
80 Brice Feillu - Leopard Trek 
81 Alexsandr Dyachenko - Pro Team Astana 
82 John Gadret - AG2R La Mondiale 
83 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
84 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 
85 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 
86 Michael Barry - Sky Procycling 
87 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 
88 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 
89 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto 
90 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 
91 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
92 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 
93 Carlos Jose Ochoa - Androni Giocattoli 
94 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
95 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 
96 Kjell Carlstrom - Sky Procycling 
97 Diego Ulissi - Lampre - ISD 
98 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 
99 Evgeny Petrov - Pro Team Astana 
100 Peter Kennaugh - Sky Procycling 
101 Volodymir Gustov - Saxo Bank Sungard 
102 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 
103 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 
104 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
105 David Blanco Rodriguez - Geox-TMC 
106 Cayetano Jose Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 
107 Marcel Wyss - Geox-TMC 
108 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 
109 Kristof Vandewalle - Quickstep Cycling Team 
110 Francisco Jose Ventoso Alberdi - Movistar Team 
111 Richie Porte - Saxo Bank Sungard 
112 Branislau Samoilau - Movistar Team 
113 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 
114 Philip Deignan - Team RadioShack 
115 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
116 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone 0.47
117 Carlos Sastre Candil - Geox-TMC 1.14
118 Josep Jufre Pou - Pro Team Astana 
119 Russell Downing - Sky Procycling 
120 Juan Horrach Rippoll - Katusha Team 
121 Davide Appollonio - Sky Procycling 1.40
122 Chris Butler - BMC Racing Team 
123 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack 
124 Carlos Oyarzun - Movistar Team 2.32
125 Ignatas Konovalovas - Movistar Team 
126 Klaas Lodewyck - Omega Pharma-Lotto 
127 Danilo Hondo - Lampre - ISD 3.20
128 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 
129 Maxim Gourov - Pro Team Astana 
130 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 
131 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 
132 Bjorn Selander - Team RadioShack 
133 Chad Beyer - BMC Racing Team 
134 Simon Zahner - BMC Racing Team 
135 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 
136 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 
137 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 
138 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 
139 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox 
140 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 
141 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 
142 Mark Cavendish - HTC-Highroad 
143 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad 
144 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
145 Julien Berard - AG2R La Mondiale 
146 Jesus Hernandez Blazquez - Saxo Bank Sungard 
147 Fabian Wegmann - Leopard Trek 
148 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana 
149 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank Sungard 
150 Maxim Belkov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
151 Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale 
152 Alexander Kristoff - BMC Racing Team 
153 Tom Stamsnijder - Leopard Trek 
154 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 
155 Manuel Antonio Leal Cardoso - Team RadioShack 
156 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto 
157 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 
158 Daniel Sesma - Euskaltel-Euskadi 
159 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 
160 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi 
161 Filippo Savini - Colnago - CSF Inox 
162 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 
163 Marco Marzano - Lampre - ISD 
164 Dominic Klemme - Leopard Trek 
165 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 
166 Robert Hunter - Team RadioShack 
167 Giampaolo Cheula - Geox-TMC 
168 Dmitry Kozontchuk - Geox-TMC 
169 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 
170 Mark Renshaw - HTC-Highroad 5.18
171 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 5.24
172 Matteo Tosatto - Saxo Bank Sungard 6.24
173 Tiziano Dall'Antonia - Liquigas-Cannondale 
174 Francesco Chicchi - Quickstep Cycling Team 
175 Robbie McEwen - Team RadioShack 
176 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team 
177 Pavel Brutt - Katusha Team 
178 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 
179 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 
180 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 6.28
181 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 6.43
182 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 
183 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC 
184 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 
185 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo 
186 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 
187 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 
188 Matthew Wilson - Team Garmin-Cervelo 
189 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 
190 Alex Rasmussen - HTC-Highroad 
191 Michael Morkov - Saxo Bank Sungard 
192 Cameron Meyer - Team Garmin-Cervelo 
193 Simon Spilak - Lampre - ISD 
194 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
195 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 
196 Frantisek Rabon - HTC-Highroad 
197 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
198 Laurent Didier - Saxo Bank Sungard 
199 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank Sungard 
200 Daniele Righi - Lampre - ISD 
201 Claudio Corioni - Acqua & Sapone 9.33
202 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi 
203 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 
204 Patrick Gretsch - HTC-Highroad 
205 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 13.33
206 Chris Barton - BMC Racing Team 

Udgået
DNF Wouter Weylandt - Leopard Trek 

Samlet stilling
1 David Millar - Team Garmin-Cervelo 10.04.29
2 Angel Vicioso Arcos - Androni Giocattoli 0.07
3 Kanstantsin Sivtsov - HTC-Highroad 0.09
4 Marco Pinotti - HTC-Highroad 
5 Craig Lewis - HTC-Highroad 
6 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 0.12
7 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 0.13
8 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 0.18
9 Yaroslav Popovych - Team RadioShack 0.19
10 Tiago Machado - Team RadioShack 
11 Philip Deignan - Team RadioShack 
12 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 0.26
13 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 0.29
14 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale 0.31
15 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 
16 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 
17 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 
18 Jussi Veikkanen - Omega Pharma-Lotto 
19 Michele Scarponi - Lampre - ISD 0.33
20 Murilo Antonio Fischer - Team Garmin-Cervelo 
21 Diego Ulissi - Lampre - ISD 
22 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 0.35
23 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 
24 Pieter Weening - Rabobank Cycling Team 
25 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 0.37
26 Richie Porte - Saxo Bank Sungard 0.39
27 Volodymir Gustov - Saxo Bank Sungard 
28 Jerome Pineau - Quickstep Cycling Team 0.42
29 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.46
30 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
31 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
32 Thomas Lovkvist - Sky Procycling 
33 Michael Barry - Sky Procycling 
34 Dario David Cioni - Sky Procycling 
35 Peter Kennaugh - Sky Procycling 
36 Michal Golas - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
37 Luis Pasamontes Rodriguez - Movistar Team 0.47
38 David Arroyo Duran - Movistar Team 
39 Francisco Jose Ventoso Alberdi - Movistar Team 
40 Sergio Pardilla Belllon - Movistar Team 
41 Vasili Kiryienka - Movistar Team 
42 Branislau Samoilau - Movistar Team 
43 Emanuele Sella - Androni Giocattoli 0.48
44 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 
45 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 
46 Jose Rujano Guillen - Androni Giocattoli 
47 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 
48 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
49 Carlos Jose Ochoa - Androni Giocattoli 
50 Danilo Wyss - BMC Racing Team 0.50
51 Martin Kohler - BMC Racing Team 
52 Alberto Ongarato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
53 Mathias Frank - BMC Racing Team 
54 Johann Tschopp - BMC Racing Team 
55 Oliver Zaugg - Leopard Trek 0.51
56 Dario Cataldo - Quickstep Cycling Team 
57 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 
58 Davide Vigano - Leopard Trek 
59 Thomas Rohregger - Leopard Trek 
60 Addy Engels - Quickstep Cycling Team 
61 Brice Feillu - Leopard Trek 
62 Bruno Pires - Leopard Trek 
63 Kristof Vandewalle - Quickstep Cycling Team 
64 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 0.52
65 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 0.58
66 John Gadret - AG2R La Mondiale 
67 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 
68 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 
69 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 0.59
70 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 
71 Paolo Tiralongo - Pro Team Astana 
72 Francesco Masciarelli - Pro Team Astana 
73 Evgeny Petrov - Pro Team Astana 
74 Alexsandr Dyachenko - Pro Team Astana 
75 Denis Menchov - Geox-TMC 1.02
76 Marcel Wyss - Geox-TMC 
77 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 
78 David Blanco Rodriguez - Geox-TMC 
79 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 
80 Manuel Belletti - Colnago - CSF Inox 1.03
81 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.11
82 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 
83 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 
84 Joaquin Rodriguez Oliver - Katusha Team 1.13
85 Giampaolo Caruso - Katusha Team 
86 Danilo Di Luca - Katusha Team 
87 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 1.14
88 Fabio Taborre - Acqua & Sapone 1.16
89 Oscar Gatto - Farnese Vini - Neri Sottoli 
90 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 
91 Vladimir Miholjevic - Acqua & Sapone 
92 Andrea Noe - Farnese Vini - Neri Sottoli 
93 Carlos Alberto Betancourt Gomez - Acqua & Sapone 
94 Massimo Codol - Acqua & Sapone 
95 Kjell Carlstrom - Sky Procycling 
96 Francesco Failli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
97 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 
98 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 1.21
99 Inaki Isasi Flores - Euskaltel-Euskadi 1.22
100 Igor Anton Hernandez - Euskaltel-Euskadi 
101 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 
102 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel-Euskadi 
103 Fumiyuki Beppu - Team RadioShack 1.38
104 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone 1.42
105 Josep Jufre Pou - Pro Team Astana 1.52
106 Carlos Sastre Candil - Geox-TMC 1.55
107 Giovanni Visconti - Farnese Vini - Neri Sottoli 1.57
108 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Neri Sottoli 
109 Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto 2.01
110 Davide Appollonio - Sky Procycling 2.05
111 Chris Butler - BMC Racing Team 2.09
112 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2.10
113 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 2.13
114 Morris Possoni - Sky Procycling 2.14
115 Russell Downing - Sky Procycling 2.29
116 Cayetano Jose Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 2.36
117 Klaas Lodewyck - Omega Pharma-Lotto 2.42
118 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 2.52
119 Eduard Vorganov - Katusha Team 2.55
120 Mark Cavendish - HTC-Highroad 2.56
121 Ignatas Konovalovas - Movistar Team 2.58
122 Carlos Oyarzun - Movistar Team 3.02
123 Lars Ytting Bak - HTC-Highroad 3.08
124 Robert Hunter - Team RadioShack 3.18
125 Bjorn Selander - Team RadioShack 
126 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 3.26
127 Alessandro Vanotti - Liquigas-Cannondale 3.30
128 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto 
129 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 
130 Danilo Hondo - Lampre - ISD 3.32
131 Maxim Belkov - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.45
132 Alexander Kristoff - BMC Racing Team 3.49
133 Simon Zahner - BMC Racing Team 
134 Chad Beyer - BMC Racing Team 
135 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
136 Fabian Wegmann - Leopard Trek 3.50
137 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 
138 Tom Stamsnijder - Leopard Trek 
139 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox 3.52
140 Dominic Klemme - Leopard Trek 3.54
141 Yuriy Krivtsov - AG2R La Mondiale 3.57
142 Julien Berard - AG2R La Mondiale 
143 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 4.10
144 Federico Canuti - Colnago - CSF Inox 
145 Olivier Kaisen - Omega Pharma-Lotto 4.11
146 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 4.13
147 Danilo Napolitano - Acqua & Sapone 4.15
148 Dmitry Kozontchuk - Geox-TMC 4.17
149 Daniel Sesma - Euskaltel-Euskadi 4.21
150 Giampaolo Cheula - Geox-TMC 4.24
151 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 4.32
152 Gorazd Stangelj - Pro Team Astana 4.35
153 Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale 4.41
154 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox 4.51
155 Ivan Rovny - Team RadioShack 4.59
156 Juan Horrach Rippoll - Katusha Team 5.00
157 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 5.04
158 Daniel Navarro Garcia - Saxo Bank Sungard 5.20
159 Jesus Hernandez Blazquez - Saxo Bank Sungard 5.22
160 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 5.25
161 Mark Renshaw - HTC-Highroad 5.30
162 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 5.36
163 Maxim Gourov - Pro Team Astana 5.42
164 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 5.45
165 Marco Marzano - Lampre - ISD 5.48
166 Filippo Savini - Colnago - CSF Inox 5.52
167 Robbie McEwen - Team RadioShack 6.22
168 Manuel Antonio Leal Cardoso - Team RadioShack 6.24
169 Tiziano Dall'Antonia - Liquigas-Cannondale 6.34
170 Matteo Tosatto - Saxo Bank Sungard 6.36
171 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 6.42
172 Pierre Cazaux - Euskaltel-Euskadi 6.43
173 Lars Petter Nordhaug - Sky Procycling 6.49
174 Francesco Chicchi - Quickstep Cycling Team 6.54
175 Simon Spilak - Lampre - ISD 6.55
176 Jos Van Emden - Rabobank Cycling Team 6.57
177 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 
178 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 7.01
179 Laurent Didier - Saxo Bank Sungard 
180 Michael Morkov - Saxo Bank Sungard 
181 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank Sungard 7.03
182 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 7.06
183 Pavel Brutt - Katusha Team 7.16
184 Mauricio Ardila Cano - Geox-TMC 7.24
185 Daniele Righi - Lampre - ISD 7.33
186 Rick Flens - Rabobank Cycling Team 7.35
187 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 8.14
188 Alex Rasmussen - HTC-Highroad 8.25
189 Brett Lancaster - Team Garmin-Cervelo 8.27
190 Francesco Reda - Quickstep Cycling Team 8.36
191 Cameron Meyer - Team Garmin-Cervelo 8.37
192 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 9.10
193 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 9.20
194 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 
195 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
196 Frantisek Rabon - HTC-Highroad 9.35
197 Giairo Ermeti - Androni Giocattoli 9.41
198 Leonardo Giordani - Farnese Vini - Neri Sottoli 10.15
199 Jorge Azanza Soto - Euskaltel-Euskadi 10.34
200 Matthew Wilson - Team Garmin-Cervelo 10.51
201 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 11.08
202 Claudio Corioni - Acqua & Sapone 12.12
203 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 13.47
204 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 14.09
205 Patrick Gretsch - HTC-Highroad 20.31
206 Chris Barton - BMC Racing Team 24.22

Pointkonkurrencen

1 Alessandro Petacchi - Lampre - ISD 28 pts
2 Angel Vicioso Arcos - Androni Giocattoli 25
3 David Millar - Team Garmin-Cervelo 20
4 Mark Cavendish - HTC-Highroad 20
5 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 16
6 Manuel Belletti - Colnago - CSF Inox 16
7 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 14
8 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 14
9 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 12
10 Borut Bozic - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
11 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 12
12 Fabio Taborre - Acqua & Sapone 11
13 Bram Tankink - Rabobank Cycling Team 10
14 Davide Appollonio - Sky Procycling 10
15 Matteo Tosatto - Saxo Bank Sungard 9
16 Jerome Pineau - Quickstep Cycling Team 9
17 Tyler Farrar - Team Garmin-Cervelo 9
18 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 8
19 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 8
20 Robbie McEwen - Team RadioShack 8
21 Marco Marzano - Lampre - ISD 6
22 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 5
23 Davide Vigano - Leopard Trek 5
24 Alexander Kristoff - BMC Racing Team 5
25 Alberto Contador Velasco - Saxo Bank Sungard 4
26 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4
27 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 3
28 Alan Marangoni - Liquigas-Cannondale 3
29 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 3
30 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 2
31 Francisco Jose Ventoso Alberdi - Movistar Team 2
32 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 2
33 Danilo Hondo - Lampre - ISD 2
34 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 1
35 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone 1

Bjergkonkurrencen
1 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 5 point
2 Christophe Le Mevel - Team Garmin-Cervelo 3
3 Sebastian Lang - Omega Pharma-Lotto 3
4 Pavel Brutt - Katusha Team 3
5 Pablo Lastras Garcia - Movistar Team 2
6 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 2
7 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 2
8 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 1
9 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 1
10 Davide Ricci Bitti - Farnese Vini - Neri Sottoli 1

Ungdomskonkurrencen
1 Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto 10.04.58
2 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 0.02
3 Diego Ulissi - Lampre - ISD 0.04
4 Dennis Van Winden - Rabobank Cycling Team 0.06
5 Steven Kruijswijk - Rabobank Cycling Team 
6 Peter Kennaugh - Sky Procycling 0.17
7 Mathias Frank - BMC Racing Team 0.21
8 Kevin Seeldraeyers - Quickstep Cycling Team 0.22
9 Robert Kiserlovski - Pro Team Astana 0.30
10 Roman Kreuziger - Pro Team Astana 
11 Francesco Masciarelli - Pro Team Astana 
12 Marcel Wyss - Geox-TMC 0.33
13 Rafael Valls Ferri - Geox-TMC 
14 Fabio Andres Duarte Arevalo - Geox-TMC 
15 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 0.42
16 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 
17 Carlos Alberto Betancourt Gomez - Acqua & Sapone 0.47
18 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 
19 Gerald Ciolek - Quickstep Cycling Team 0.52
20 Davide Appollonio - Sky Procycling 1.36
21 Chris Butler - BMC Racing Team 1.40
22 Cayetano Jose Sarmiento Tunarrosa - Acqua & Sapone 2.07
23 Klaas Lodewyck - Omega Pharma-Lotto 2.13
24 Bjorn Selander - Team RadioShack 2.49
25 Mikael Cherel - AG2R La Mondiale 2.57
26 Gert Dockx - Omega Pharma-Lotto 3.01
27 Bart De Clercq - Omega Pharma-Lotto 
28 Alexander Kristoff - BMC Racing Team 3.20
29 Chad Beyer - BMC Racing Team 
30 Davide Malacarne - Quickstep Cycling Team 3.21
31 Dominic Klemme - Leopard Trek 3.25
32 Julien Berard - AG2R La Mondiale 3.28
33 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 3.41
34 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 3.44
35 Javier Francisco Aramendia Lorente - Euskaltel-Euskadi 4.03
36 Ivan Rovny - Team RadioShack 4.30
37 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel-Euskadi 4.35
38 Peter Stetina - Team Garmin-Cervelo 5.16
39 Simon Spilak - Lampre - ISD 6.26
40 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 6.32
41 Cameron Meyer - Team Garmin-Cervelo 8.08
42 Thomas Peterson - Team Garmin-Cervelo 8.41
43 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Neri Sottoli 8.51
44 Elia Favilli - Farnese Vini - Neri Sottoli 
45 Adam Blythe - Omega Pharma-Lotto 10.39
46 Patrick Gretsch - HTC-Highroad 20.02
47 Chris Barton - BMC Racing Team 23.53

Holdkonkurrencen
1 Team Garmin-Cervelo 29.31.38
2 HTC-Highroad 0.18
3 Team RadioShack 0.28
4 Movistar Team 0.35
5 Rabobank Cycling Team 
6 Androni Giocattoli 0.36
7 Liquigas-Cannondale 0.40
8 Omega Pharma-Lotto 
9 Lampre-ISD 0.42
10 Saxo Bank Sungard 0.48
11 Quickstep Cycling Team 0.51
12 Sky Procycling 0.55
13 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
14 BMC Racing Team 0.59
15 Leopard Trek 1.00
16 Katusha Team 1.01
17 AG2R La Mondiale 1.07
18 Pro Team Astana 1.08
19 Geox-TMC 1.11
20 Colnago-CSF Inox 1.20
21 Farnese Vini-Neri Sottoli 1.25
22 Acqua & Sapone 
23 Euskaltel-Euskadi 1.31

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Healthy Ageing Tour Junio...(2.NCUPJW) 10/03-12/03

Tirreno-Adriatico(2.UWT) 10/03-16/03

Danilith Nokere Koerse(1.1) 13/03

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

MANGLER DU EN CYKEL? VELOMIO.COM - SØGEMASKINEN FOR CYKLER OG UDSTYR