Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Arvesen tog førertrøjen fra Voigt

Arvesen tog førertrøjen fra Voigt

15. juni 2006 18:130
Kurt-Asle Arvesen tog førertrøjen på den 179 km. lange 3. etape af Ster Elektrotoer, der havde start og mål i Valkenburg og blev afsluttet den berygtede Cauberg stigning, som også benyttes i Amstel Gold Race. Etapen blev vundet af Frederik Willems fra det belgiske Chocolade Jacques mandskab.

Kurt-Asle Arvesen og Frederik Willems kom af sted med en 11 mand stor gruppe efter 45 km. af dagens etape og gruppen havde på et tidspunkt hele seks minutter til feltet og endte med et tilpas stort forspring til, at det nu er Arvesen, der er den bedst placerede rytter i det samlede klassement.

"De arbejdede godt for mig, og jeg vil især sige stor tak til Jens fordi han hjalp mig meget, selvom han selv havde førertrøjen inden etapen. Jeg synes det ser rigtigt fornuftigt ud med hensyn til at kunne vinde løbet med stillingen som den er nu", sagde Arvesen efter etapen.

Arvesen kunne dog ikke gøre noget i kampen om etapesejren. "De var to ryttere fra Chocolade Jacques, som kørte lidt taktisk til slut og det lykkedes dem at vinde etapen, men jeg er godt tilfreds med førertrøjen," siger Arvesen.

I morgen venter endnu en hård etape, der køres på mange af de kendte stigninger fra Fleche Wallone og Liégé-Bastogne-Liégé.

Resultat af 3. etape
1 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.23.25
2 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 0.11
3 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 0.18
4 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com
5 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
6 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
7 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic
8 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 0.40
9 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 0.57
10 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert 3.54
11 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
12 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 4.02
13 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
14 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
15 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
16 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic
17 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
18 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com
19 Alain Van Katwijk (Ned) ProComm-Van Hemert
20 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano
21 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
22 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic
23 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
24 Jens Voigt (Ger) Team CSC
25 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen
26 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert
27 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
28 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano
29 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
30 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic
31 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
32 Matej Jurco (Svk) Team Milram
33 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
34 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
35 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
36 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic
37 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
38 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen
39 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
40 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano
41 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert
42 Marc De Maar (Ned) Rabobank
43 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
44 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
45 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
46 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
47 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
48 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano
49 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert
50 Marc Wauters (Bel) Rabobank
51 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert
52 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert
53 Erik Dekker (Ned) Rabobank
54 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano
55 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen
56 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
57 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC
58 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
59 Egon Van Kessel (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
60 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
61 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen
62 Christian Müller (Ger) Team CSC 4.11
63 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
64 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 4.14
65 Martin Müller (Ger) Team Milram
66 Juha-Matti Ala Luusua (Fin) ProComm-Van Hemert
67 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
68 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
69 Marvin Van Der Pluym (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
70 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
71 Jan Van Velzen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
72 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
73 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
74 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
75 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4.25
76 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
77 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
78 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 4.29
79 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
80 Sander Oostlander (Ned) Team Löwik Meubelen 4.39
81 Robin Van Der Lijn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 4.43
82 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 4.44
83 Matti Breschel (Den) Team CSC
84 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
85 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto
86 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
87 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 4.53
88 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 4.55
89 Dennis Smit (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 4.59
90 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 5.01
91 Marc Reef (Ned) Team Löwik Meubelen
92 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
93 Theo Eltink (Ned) Rabobank
94 Adriaan Helmantel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
95 Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
96 Jasper Lenferink (Ned) Team Löwik Meubelen
97 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 5.20
98 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 5.21
99 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
100 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com
101 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
102 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 5.37
103 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
104 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago
105 Martin Pedersen (Den) Team CSC
106 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
107 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano
108 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 5.59
109 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic 14.48
110 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
111 Niki Terpstra (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
112 Koen Zanders (Ned) Cyclingteam Jo Piels
113 Sieger Haakma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
114 Franck Terwel (Ned) Cyclingteam Jo Piels
115 Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels 15.17
116 Arne Hassink (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 21.26
117 Nico Van Dijk (Ned) Cyclingteam Jo Piels
118 Fulco Van Gulik (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team
DNF Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Lars Michaelsen (Den) Team CSC
DNF Erwin Goenga (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Jos Harms (Ned) Team Löwik Meubelen
DNF Jurgen Lindhout (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team

Samlede klassement efter 3. etape
1 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 7.09.42
2 Jurgen Van De Walle (Bel) Quickstep-Innergetic 0.20
3 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.33
4 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 0.35
5 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 0.36
6 Marco Serpellini (Ita) Unibet.com 0.39
7 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.56
8 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 1.12
9 Sven Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 1.47
10 Jens Voigt (Ger) Team CSC 3.21
11 Erik Dekker (Ned) Rabobank 3.29
12 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 3.34
13 Sébastien Rosseler (Bel) Quickstep-Innergetic 3.41
14 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Innergetic
15 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
16 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 3.49
17 Christian Müller (Ger) Team CSC 3.51

18 Kevin Van Impe (Bel) Quickstep-Innergetic
19 Marc Wauters (Bel) Rabobank 3.52
20 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3.55
21 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 4.02
22 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 4.03
23 Matej Jurco (Svk) Team Milram 4.05
24 Marc De Maar (Ned) Rabobank 4.08
25 Nico Sijmens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 4.10
26 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.com 4.14
27 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 4.16
28 Folkert De Haan (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 4.18
29 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 4.20
30 Jos Pronk (Ned) ProComm-Van Hemert 4.21
31 Serge Baguet (Bel) Quickstep-Innergetic 4.22
32 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
33 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 4.23
34 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano 4.24
35 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
36 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
37 Thomas Berkhout (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 4.28
38 Kasper Klostergaard (Den) Team CSC 4.32
39 Arnoud Van Groen (Ned) Team Löwik Meubelen 4.35
40 Dirk Bellemakers (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten
41 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 4.36
42 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
43 Jeroen Boelen (Ned) ProComm-Van Hemert 4.43
44 Marcel Beima (Ned) ProComm-Van Hemert 4.44
45 Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 4.46
46 Albert Timmer (Ned) Team Löwik Meubelen 4.47
47 Juha-Matti Ala Luusua (Fin) ProComm-Van Hemert 4.50
48 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 4.51
49 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
50 Alain Van Katwijk (Ned) ProComm-Van Hemert
51 Frédéric Amorison (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 4.52
52 Wouter Weylandt (Bel) Quickstep-Innergetic 4.53
53 Christian Murro (Ita) Team Tenax Salmilano
54 Hans Bloks (Ned) Team Löwik Meubelen 4.54
55 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
56 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 4.55
57 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 4.56
58 Roy Curvers (Ned) ProComm-Van Hemert 4.57
59 Bjorn Hoeben (Ned) ProComm-Van Hemert 5.00
60 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 5.01
61 Matthé Pronk (Ned) Unibet.com
62 Yvo Kusters (Ned) ProComm-Van Hemert 5.03
63 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano 5.08
64 Marvin Van Der Pluym (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 5.10
65 Martin Müller (Ger) Team Milram
66 Rick Fransen (Ned) Team Löwik Meubelen 5.13
67 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 5.15
68 Matti Breschel (Den) Team CSC
69 Wouter Van Mechelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.16
70 Davide Vigano (Ita) Quickstep-Innergetic
71 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 5.19
72 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5.20
73 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano 5.22
74 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
75 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 5.23
76 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano 5.24
77 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 5.25
78 Thijs Van Amerongen (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 5.32
79 Jan Van Velzen (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5.34
80 Theo Eltink (Ned) Rabobank
81 Alessandro Bertuola (Ita) Team Tenax Salmilano 5.35
82 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 5.37
83 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 5.39
84 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
85 Geert Omloop (Bel) Unibet.com 5.44
86 Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 5.49
87 Adriaan Helmantel (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5.55
88 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 6.02
89 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 6.05
90 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6.10
91 Jean-Claude Lebeau (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 6.17
92 Steven Cummings (GBr) Landbouwkrediet-Colnago 6.20
93 Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 6.21
94 Egon Van Kessel (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 6.24
95 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 6.33
96 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 6.37
97 René Weissinger (Ger) Skil-Shimano 7.05
98 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 7.18
99 Martin Pedersen (Den) Team CSC 7.23
100 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
101 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 7.28
102 Marc Reef (Ned) Team Löwik Meubelen 7.30
103 Dennis Smit (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 7.48
104 Sander Oostlander (Ned) Team Löwik Meubelen 7.51
105 Iljo Keisse (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.54
106 Jasper Lenferink (Ned) Team Löwik Meubelen 8.48
107 Robin Van Der Lijn (Ned) Van Vliet-EBH Advocaten 8.57
108 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 11.01
109 Niki Terpstra (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 14.34
110 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 15.11
111 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep-Innergetic 16.00
112 Sieger Haakma (Ned) Cyclingteam Jo Piels 16.36
113 Franck Terwel (Ned) Cyclingteam Jo Piels 18.25
114 Koen Zanders (Ned) Cyclingteam Jo Piels 19.05
115 Peter Schulting (Ned) Cyclingteam Jo Piels 20.33
116 Fulco Van Gulik (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 21.55
117 Arne Hassink (Ned) Ubbink-Syntec Cycling Team 22.29
118 Nico Van Dijk (Ned) Cyclingteam Jo Piels 23.56
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER