Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Astana tilføjer tre ryttere til stjernespækket hold

Astana tilføjer tre ryttere til stjernespækket hold

22. oktober 2021 11:00Foto: A.S.O. / Pauline Ballet

Astana Qazaqstan Team er ikke færdige med at tilføje ryttere til næste sæsons holdkort, og kan derfor præsentere både Alexandr Riabushenko, Simone Velasco og Michele Gazzoli som en del af det kasakhiske mandskab fra næste sæson.

Annonce

Holdmanager Alexandr Vinokurov har haft travlt med at udfylde rytterlisten til næste sæson, når det kasakhiske hold igen skal fylde vejene under det nye navn Astana Qazaqstan Team.

 

Holdet kan derfor afsløre i en pressemeddelelse, at både Alexandr Riabushenko, Simone Velasco og Michele Gazzoli kommer til at køre i de blå trøjer ved sæsonskiftet.

 

De tre ryttere kommer til at blive en værdifuld del af det målrettede hold, hvor de skal hjælpe holdets stjerner med at jagte sejre ved næste sæsons start.

 

Det betyder, at belarussiske Alexandr Riabushenko skifter fra UAE-Team Emirates efter fire år på det arabiske hold, hvor han blandt andet er noteret for sejre i Baskerlandet Rundt, Coppa Agostoni og podiepladser i Memorial Marco Pantani og Coppa Sabatini.

 

”Alexandr Riabushenko er allerede en kendt rytter på holdet, der har vist gode resultater i endagsløb, og jeg tror, at vi kan forbedre hans retning. Alexandr kan samtidigt vise sig som en god hjælp til vores ledere i etapeløbene,” udtaler holdmanageren.

 

Og netop i endagsløbene vil Riabushenko blive støttet af italienske Simone Velasco, der skifter fra det russiske ProTour-hold Gazprom - RusVelo. Her har den italienske cykelrytter blandt andet kørt en podieplads hjem i Tirreno-Adriatico og etapesejre i Coppi e Bartali og Tour de Limousin.

 

”Simone Velasco tager et skridt ind i World Touren med vores hold, og jeg tror, at det her nye kapitel vil motivere ham. Vi har set ham udvikle sig meget de seneste år, og det ser ud som om, at han kan styrke vores færd i endagsløb,” forklarer Vinokurov.

 

Det største skift kommer derimod til at ske for den unge italiener Michele Gazzoli, som skifter fra det italienske kontinentalhold Team Colpack Ballan til det kasakhiske WorldTour-hold. Italieneren kørte en imponerende fjerde plads hjem i dette års U23 VM og vandt derudover også det ikoniske U23-endagsløb Gran Premio della Liberazione.

 

”Michele Gazzoli er en ung rytter og det her vil være hans første professionelle hold. Vi ser et stort potentiale i den her rytter, og jeg tror, at vores hold kan tilbyde ham det nødvendige for en god udvikling på et professionelt niveau,” afslutter den kasakhiske holdmanager.

Annonce

DEL
INFO
UAE Team Emirates
Nyheder Profil Ryttere Resultater
Gazprom - RusVelo
Nyheder Profil Ryttere Resultater
Astana - Premier Tech
Nyheder Profil Ryttere Resultater
Alexandr Riabushenko
Nyheder
Simone Velasco
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger