Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Efter at have været i udbrud på de sidste 20 kilometer vandt Bakelandts i dag i Grand Prix de Wallonie foran Thomas Voeckler.
Annonce
Jan Bakelandts vandt i dag 1.1 løbet Grand Prix de Wallonie foran Thomas Voeckler og Mathias Frank.
Generelt var løbet præget af et udbrud, der blev hentet med cirka 40 kilometer igen. Herefter fulgte en periode med mange angreb, hvor Bakelandts, Voeckler og Frank med cirka 20 kilometer igen, fik et etableret forspring til feltet.
Der blev kæmpet for at hente de tre udbrydere, og forspringet lå og svingede mellem 15 og 30 sekunder til de nærmeste forfølgere, men det lykkedes ikke at hente de tre mand i front.
På de sidste kilometer faldt Mathias Frank fra i fronten, og dermed skulle vinderen findes blandt de Voeckler og Bakelandts. Her trak Bakelandts altså det længste strå, og han ligner derfor en uhyggelig stærk hjælper for Phillippe Gilbert ved det kommende VM.
Resultat
1 Jan Bakelants - Belgian National Team 04.54.47
2 Thomas Voeckler - Team Europcar
3 Mathias Frank - BMC Racing Team 0.08
4 Florian Vachon - Bretagne-Seche Environnement 0.14
5 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.18
6 Tom Dumoulin - Team Argos-Shimano
7 Zico Waeytens - Topsport Vlaanderen-Baloise
8 Sylvain Chavanel - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.29
9 Julien Simon - Sojasun 0.31
10 Philippe Gilbert - BMC Racing Team
11 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
12 Jelle Vanendert - Lotto Belisol
13 Clément Koretzky - Bretagne-Seche Environnement
14 Guillaume Levarlet - Cofidis, Solutions Credits
15 Maxime Vantomme - Crelan-Euphony
16 Greg Van Avermaet - BMC Racing Team
17 Tiesj Benoot - Belgian National Team
18 Pieter Jacobs - Topsport Vlaanderen-Baloise
19 Dirk Bellemakers - Lotto Belisol 0.35
20 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs-Wanty
21 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff 0.37
22 Jasper Stuyven - Belgian National Team 0.42
23 Jempi Drucker - Accent Jobs-Wanty 0.45
24 Pierre-Henri Lecuisinier - Team Europcar 0.49
25 Dimitri Peyskens - Belgian National Team
26 Laurent Evrard - Wallonie-Bruxelles
27 Fabio Polazzi - Wallonie-Bruxelles
28 Arthur Vanoverberghe - Topsport Vlaanderen-Baloise
29 Dieter Bouvry - Belgian National Team
30 Natnael Berhane - Team Europcar
31 Romain Guillemois - Team Europcar 0.54
32 Samuel Dumoulin - Ag2R La Mondiale
33 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen-Baloise
34 Boris Dron - Wallonie-Bruxelles
35 Stijn Steels - Crelan-Euphony
36 Geoffroy Lequatre - Bretagne-Seche Environnement 0.57
37 Alexandre Pichot - Team Europcar
38 Edward Theuns - Belgian National Team
39 Olivier Chevalier - Wallonie-Bruxelles
40 Kristof Vandewalle - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
41 Gianluca Brambilla - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
42 Bert Grabsch - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 1.07
43 Marco Marcato - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.10
44 Bert De Backer - Team Argos-Shimano 1.12
45 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
46 Michael Olsson - Team Argos-Shimano
47 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol 1.23
48 Jonathan Cantwell - Team Saxo-Tinkoff 2.00
49 Arnaud Gerard - Bretagne-Seche Environnement 2.12
50 Edwig Cammaerts - Cofidis, Solutions Credits 2.14
51 Romain Hardy - Cofidis, Solutions Credits
52 Maxime Bouet - Ag2R La Mondiale 2.36
53 Cyril Lemoine - Sojasun 3.03
54 Guillaume Bonnafond - Ag2R La Mondiale 4.50
55 Frederik Veuchelen - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5.13
56 Jan Ghyselinck - Cofidis, Solutions Credits 5.42
57 Romain Lemarchand - Cofidis, Solutions Credits 6.46
58 Alexis Guerin - FDJ 8.06
59 Olivier Pardini - Verandas Willems
60 Thomas Degand - Accent Jobs-Wanty
61 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Credits 8.09
62 Boris Vallee - Color Code-Biowanze
63 Lawrence Warbasse - BMC Racing Team
64 Nikodemus Holler - Team Argos-Shimano
65 Gilles Devillers - Crelan-Euphony
66 Loic Pestiaux - Color Code-Biowanze
67 Dmads Christensen - Team Saxo-Tinkoff
68 Eliot Lietaer - Topsport Vlaanderen-Baloise
69 Tom Dernies - Wallonie-Bruxelles
70 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
71 Eduardo Sepulveda - Bretagne-Seche Environnement
72 Sébastien Duret - Bretagne-Seche Environnement
73 Bertjan Lindeman - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
74 Jonas Aaen - Team Saxo-Tinkoff
75 Florent Barle - Cofidis, Solutions Credits
76 Roy Curvers - Team Argos-Shimano
77 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano
78 Albert Timmer - Team Argos-Shimano
79 Florian Guillou - Bretagne-Seche Environnement
80 Klaas Sys - Crelan-Euphony
81 Vincent Jerome - Team Europcar
82 Silvan Dillier - BMC Racing Team
83 Antoine Demoitie - Wallonie-Bruxelles
84 Chris Juul Jensen - Team Saxo-Tinkoff 8.18
85 Jakub Novak - BMC Racing Team 8.30
86 Jérôme Gilbert - Accent Jobs-Wanty 12.35
87 Ludwig De Winter - Color Code-Biowanze
88 Sergio Ferrari - Verandas Willems
89 Ian Vansumere - T.Palm-Pôle Continental Wallon
90 Jérémy Burton - Verandas Willems
91 Axel Gremelpont - T.Palm-Pôle Continental Wallon
92 Gaëtan Pons - T.Palm-Pôle Continental Wallon
93 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
94 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
95 Antoine Warnier - Color Code-Biowanze
96 Jean-Albert Carnevali - Verandas Willems
97 Gediminas Bagdonas - Ag2R La Mondiale
98 Jorne Carolus - Lotto Belisol
99 Brian Bulgac - Lotto Belisol
100 Julien Stassen - Wallonie-Bruxelles
101 Jonathan Dufrasne - Wallonie-Bruxelles
102 Armindo Fonseca - Bretagne-Seche Environnement
103 Arnaud Labbe - Cofidis, Solutions Credits
104 Frédéric Brun - Ag2R La Mondiale
105 Thomas Wertz - Color Code-Biowanze
106 Wouter Poels - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
107 Ludovic Robeet - Color Code-Biowanze
108 Reinier Honig - Crelan-Euphony
109 Christophe Premont - Crelan-Euphony
110 Nicolas Vogondy - Accent Jobs-Wanty
111 Jay Mccarty - Team Saxo-Tinkoff
112 Takashi Miyazawa - Team Saxo-Tinkoff
113 Serge De Wortelaer - Color Code-Biowanze
114 Anders Lund - Team Saxo-Tinkoff
115 Frans Claes - Crelan-Euphony 12.52
116 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12.55
117 Davide Appollonio - Ag2R La Mondiale 13.40
118 Murilo Antonio Fischer - FDJ
119 Yannick Eijssen - BMC Racing Team
120 Floris Smeyers - Verandas Willems
121 Arnaud Demare - FDJ
122 Perrig Quemeneur - Team Europcar
123 Laurent Mangel - FDJ
124 Olivier Le Gac - FDJ
125 Niels Vandyck - Verandas Willems
126 Benoît Poitevin - FDJ 18.44
127 Romain Hubert - Color Code-Biowanze
128 Glen Van De Maele - T.Palm-Pôle Continental Wallon
129 Axel Domont - Ag2R La Mondiale
130 Louis Convens - T.Palm-Pôle Continental Wallon
131 Quentin Jauregui - Team Argos-Shimano
132 Maxime Vekeman - T.Palm-Pôle Continental Wallon
133 Jonathan Baratto - T.Palm-Pôle Continental Wallon
134 Julien Dechesne - T.Palm-Pôle Continental Wallon
135 Quentin Borcy - Verandas Willems
136 Arnaud Geronboux - Color Code-Biowanze
137 Olivier Poppe - Verandas Willems
Udgået
DNF Loïc Vliegen - Belgian National Team
DNF Sean De Bie - Belgian National Team
DNF Kévin Thome - Verandas Willems
DNF Quentin Bertholet - Wallonie-Bruxelles
DNF Davide Malacarne - Team Europcar
DNF Tom Vessey - T.Palm-Pôle Continental Wallon
DNF Gregory Habeaux - Accent Jobs-Wanty
DNF Staf Scheirlinckx - Accent Jobs-Wanty
DNF Kevin Van Melsen - Accent Jobs-Wanty
DNF Tom David - Crelan-Euphony
DNF Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Preben Van Hecke - Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Sander Helven - Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Jean Marc Marino - Sojasun
DNF Maxime Mederel - Sojasun
DNF Jean-Lou Paiani - Sojasun
DNF Rémi Pauriol - Sojasun
DNF Brice Feillu - Sojasun
DNF Jonathan Hivert - Sojasun
DNF Yannick Talabardon - Sojasun
DNF Steve Chainel - Ag2R La Mondiale
DNF Yann Huguet - Team Argos-Shimano
DNF Julien Taramarcaz - BMC Racing Team
DNF Nacer Bouhanni - FDJ
DNF Anthony Geslin - FDJ
DNF Gaetan Bille - Lotto Belisol
DNF Stig Broeckx - Lotto Belisol
DNF Jurgen Van De Walle - Lotto Belisol
DNF Joost Van Leijen - Lotto Belisol
DNF Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
DNF Niki Terpstra - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
DNF Peter Velits - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
DNS Vegard Stake Laengen - Bretagne-Seche Environnement
DNS Dylan Teuns - Belgian National Team
Annonce
Annonce
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce