Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Sidste dag ved bane-EM havde tre danskere i aktion og med en sølvmedalje til Amalie Dideriksen. Storbritannien endte som bedste nation.
Annonce
Dagens danske indsats bød på Amalie Dideriksens afslutning af omnium, mens Casper Folsach og Mathias Møller udgjorde det danske par i parløb. Det kan du læse om andetsteds.
Dagens discipliner med dansk deltagelse
Omnium - damer Sølv til Amalie Dideriksen
Parløb - herrer 15.-plads til Capser Folsach og Mathias Møller
Tjekkisk og hollandsk keirin-guld
I OL-disciplinen keirin fik Tjekkiet sin første og eneste guldmedalje ved dette EM. I en hurtig finale kunne Pavel Kelemen spurte sejren hjem fra spids. Verdensmesteren, François Pervis (Frankrig), fik sølv i en målfotoafgørelse foran russeren Denis Dmitriev.
Hos damerne vandt hollandske Elis Litglee endnu en guldmedalje og satte en tyk streg under Holldn som EM's bedste sprinternation. Også her blev det fransk sølv og russisk bronze, denne gang til Virginie Cueff og Ekaterina Gnidenko.
Dobbelt-op til Archibald
Katie Archibald vandt damernes EM i 3000 meter individuelt forfølgelsesløb. I finalen mod franske Elise Delzenne var hun ganske suveræn og vandt med tiden 3.32,832 - 4,5 sekunder foran Delzenne. Ciara Horne vandt bronzefinalen og sikrede dermed endnu en britisk medalje.
Værd at bemærke om damernes individuelle forfølgelsesløb er, at Amalie Dideriksens tid fra gårsdagens omnium på 3.33,833 havde rakt til en plads i guldfinalen. Ved U23 EM tidligere i år slog Dideriksen netop Archibald i kampen om guld i forfølgelsesløb.
I EM's sidste disciplin vandt Archibald guld igen. Det var i udskilningsløb. Her slog hun sikkert Annalisa Cucinotta fra Italien i sidste spurt. Spanske Irene Usabiaga fik bronze. Med Archibalds guld endte Storbritannien som EM's bedste nation med seks guldmedaljer mod Hollands fem.
Medaljestatistik
1 Storbritannien 6 guld - 0 sølv - 3 bronze
2 Holland 5 guld - 2 sølv - 2 bronze
3 Rusland 2 guld - 3 sølv - 3 bronze
4 Polen 2 guld - 1 sølv - 2 bronze
5 Spanien 2 guld - 0 sølv - 1 bronze
6 Frankrig 1 guld - 5 sølv - 2 bronze
7 Schweiz 1 guld - 2 sølv - 1 bronze
8 Italien 1 guld - 2 sølv - 0 bronze
9 Tjekkiet 1 guld - 0 sølv - 1 bronze
10 Tyskland 0 guld - 4 sølv - 3 bronze
11 Danmark 0 guld - 2 sølv - 1 bronze
12 Hviderusland 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
12 Litauen 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
Resultat af keirin - herrer
1 Pavel Kelemen - Tjekkiet
2 François Pervis - Frankrig
3 Denis Dmitriev - Rusland
4 Krzysztof Maksel - Polen
5 Michaël d'Almeida - Frankrig
6 Tomas Babek - Tjekkiet
7 Christos Volikakis - Grækenland
8 Jason Kenny - Storbritannien
9 Nikita Shurshin - Rusland
10 Sergio Aliaga - Spanien
11 Mateusz Lipa - Polen
12 Joachim Eilers - Tyskland
13 Sergii Omelchenko - Aserbajdsjan
13 Matthijs Buchli - Holland
13 Hugo Haak - Holland
13 Jose Moreno - Spanien
13 Volodymyr Buchynyskyy - Ukraine
13 Andriy Vynokurov - Ukraine
19 Miroslav Minchev - Bulgarien
19 Matthew Crampton - Storbritannien
19 Luca Ceci - Italien
19 Francesco Ceci - Italien
19 Svajunas Jonauskas - Litauen
24 Artsiom Zaitsau - Hviderusland
24 Jani Mikkonen - Finland
24 Davit Askurava - Georgien
24 Maximilian Dornbach - Tyskland
24 Zafeiris Volikakis - Grækenland
29 Vasilijus Lendel - Litauen
30 Sandor Szalontay - Ungarn
30 Eoin Mullen - Irland
DSQ Uladzislau Novik - Hviderusland
A-finale
1 Pavel Kelemen - Tjekkiet
2 François Pervis - Frankrig
3 Denis Dmitriev - Rusland
4 Krzysztof Maksel - Polen
5 Michaël d'Almeida - Frankrig
6 Tomas Babek - Tjekkiet
B-finale
1 Christos Volikakis - Grækenland
2 Jason Kenny - Storbritannien
3 Nikita Shurshin - Rusland
4 Sergio Aliaga - Spanien
5 Mateusz Lipa - Polen
DNF Joachim Eilers - Tyskland
Anden runde - heat 1
1 François Pervis - Frankrig
2 Michaël d'Almeida - Frankrig
3 Tomas Babek - Tjekkiet
4 Nikita Shurshin - Rusland
5 Christos Volikakis - Grækenland
6 Joachim Eilers - Tyskland
Anden runde - heat 2
1 Krzysztof Maksel - Polen
2 Denis Dmitriev - Rusland
3 Pavel Kelemen - Tjekkiet
4 Jason Kenny - Storbritannien
5 Mateusz Lipa - Polen
6 Sergio Aliaga - Spanien
Første runde - heat 1
1 Joachim Eilers - Tyskland
2 Sergii Omelchenko - Aserbajdsjan
3 Zafeiris Volikakis - Grækenland
4 Vasilijus Lendel - Litauen
5 Artsiom Zaitsau - Hviderusland
Første runde - heat 2
1 Nikita Shurshin - Rusland
2 Sandor Szalontay - Ungarn
3 Jose Moreno - Spanien
4 Francesco Ceci - Italien
5 Volodymyr Buchynyskyy - Ukraine
Første runde - heat 3
1 Christos Volikakis - Grækenland
2 Hugo Haak - Holland
3 Tomas Babek - Tjekkiet
4 Svajunas Jonauskas - Litauen
5 Luca Ceci - Italien
Første runde - heat 4
1 Pavel Kelemen - Tjekkiet
2 Jason Kenny - Storbritannien
3 Andriy Vynokurov - Ukraine
4 Eoin Mullen - Irland
5 Jani Mikkonen - Finland
Første runde - heat 5
1 Mateusz Lipa - Polen
2 Maximilian Dornbach - Tyskland
3 Matthijs Buchli - Holland
4 Miroslav Minchev - Bulgarien
5 François Pervis - Frankrig
6 Sergio Aliaga - Spanien
Første runde - heat 6
1 Krzysztof Maksel - Polen
2 Denis Dmitriev - Rusland
3 Michaël d'Almeida - Frankrig
4 Matthew Crampton - Storbritannien
5 Davit Askurava - Georgien
6 Uladzislau Novik - Hviderusland
Første runde - opsamlingsheat 1
1 Michaël d'Almeida - Frankrig
2 Sergii Omelchenko - Aserbajdsjan
3 Miroslav Minchev - Bulgarien
4 Jani Mikkonen - Finland
Første runde - opsamlingsheat 2
1 Tomas Babek - Tjekkiet
2 Matthijs Buchli - Holland
DNF Sandor Szalontay - Ungarn
DNF Eoin Mullen - Irland
Første runde - opsamlingsheat 3
1 François Pervis - Frankrig
2 Hugo Haak - Holland
3 Luca Ceci - Italien
4 Davit Askurava - Georgien
Første runde - opsamlingsheat 4
1 Denis Dmitriev - Rusland
2 Andriy Vynokurov - Ukraine
3 Francesco Ceci - Italien
4 Zafeiris Volikakis - Grækenland
Første runde - opsamlingsheat 5
1 Sergio Aliaga - Spanien
2 Volodymyr Buchynyskyy - Ukraine
3 Matthew Crampton - Storbritannien
4 Artsiom Zaitsau - Hviderusland
5 Vasilijus Lendel - Litauen
Første runde - opsamlingsheat 6
1 Jason Kenny - Storbritannien
2 Jose Moreno - Spanien
3 Svajunas Jonauskas - Litauen
4 Maximilian Dornbach - Tyskland
DSQ Uladzislau Novik - Hviderusland
Resultat af keirin - damer
1 Elis Ligtlee - Holland
2 Virginie Cueff - Frankrig
3 Ekaterina Gnidenko - Rusland
4 Lyubov Basova - Ukraine
5 Kristina Vogel - Tyskland
6 Olivia Montauban - Frankrig
7 Anastasiia Voinova - Rusland
8 Tania Calvo - Spanien
9 Helena Casas - Spanien
10 Katy Marchant - Storbritannien
11 Katarzyna Kirschenstein - Polen
12 Urszula Los - Polen
13 Maila Andreotti - Italien
13 Laurine Van Riessen - Holland
15 Shannon McCurley - Irland
15 Migle Marozaite - Litauen
17 Nicky Degrendele - Belgien
18 Victoria Williamson - Storbritannien
18 Simona Krupeckaite - Litauen
A-finale
1 Elis Ligtlee - Holland
2 Virginie Cueff - Frankrig
3 Ekaterina Gnidenko - Rusland
4 Lyubov Basova - Ukraine
5 Kristina Vogel - Tyskland
6 Olivia Montauban - Frankrig
B-finale
1 Anastasiia Voinova - Rusland
2 Tania Calvo - Spanien
3 Helena Casas - Spanien
4 Katy Marchant - Storbritannien
5 Katarzyna Kirschenstein - Polen
6 Urszula Los - Polen
Anden runde - heat 1
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Ekaterina Gnidenko - Rusland
3 Virginie Cueff - Frankrig
4 Katy Marchant - Storbritannien
5 Tania Calvo - Spanien
6 Urszula Los - Polen
Anden runde - heat 2
1 Elis Ligtlee - Holland
2 Olivia Montauban - Frankrig
3 Lyubov Basova - Ukraine
4 Anastasiia Voinova - Rusland
5 Helena Casas - Spanien
6 Katarzyna Kirschenstein - Polen
Første runde - heat 1
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Helena Casas - Spanien
3 Katy Marchant - Storbritannien
4 Katarzyna Kirschenstein - Polen
5 Lyubov Basova - Ukraine
6 Laurine Van Riessen - Holland deklasseret
Første runde - heat 2
1 Elis Ligtlee - Holland
2 Ekaterina Gnidenko - Rusland
3 Olivia Montauban - Frankrig
4 Victoria Williamson - Storbritannien
5 Shannon McCurley - Irland
6 Migle Marozaite - Litauen
Første runde - heat 3
1 Virginie Cueff - Frankrig
2 Tania Calvo - Spanien
3 Simona Krupeckaite - Litauen
4 Anastasiia Voinova - Rusland
5 Urszula Los - Polen
6 Nicky Degrendele - Belgien
7 Maila Andreotti - Italien
Første runde - opsamlingheat 1
1 Lyubov Basova - Ukraine
2 Urszula Los - Polen
3 Katy Marchant - Storbritannien
4 Maila Andreotti - Italien
5 Migle Marozaite - Litauen
DNF Victoria Williamson - Storbritannien
DNF Simona Krupeckaite - Litauen
Første runde - opsamlingheat 2
1 Anastasiia Voinova - Rusland
2 Olivia Montauban - Frankrig
3 Katarzyna Kirschenstein - Polen
4 Laurine Van Riessen - Holland
5 Shannon McCurley - Irland
6 Nicky Degrendele - Belgien
Resultat af 3000 meter individuelt forfølgelsesløb - damer
1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Elise Delzenne - Frankrig
3 Ciara Horne - Storbritannien
4 Mieke Kröger - Tyskland
5 Gudrun Stock - Tyskland
6 Katarzyna Pawlowska - Polen
7 Melanie Spath - Irland
8 Tamara Balabolina - Rusland
9 Coralie Demay - Frankrig
10 Edita Mazureviciute - Litauen
11 Gloria Rodriguez - Spanien
12 Agata Drozdek - Polen
13 Silvia Valsecchi - Italien
14 Aleksandra Goncharova - Rusland
15 Beatrice Bartelloni - Italien
16 Irene Usabiaga - Spanien
17 Katsiaryna Piatrouskaya - Hviderusland
18 Ina Savenka - Hviderusland
19 Doris Schweizer - Schweiz
20 Josie Knight - Irland
21 Kaat Van der Meulen - Belgien
22 Eleni Michalitsa Tsavari - Grækenland
23 Sara Ferrara - Finland
24 Vaida Pikauskaite - Litauen
25 Inna Metalnikova - Ukraine
Guldfinale
1 Katie Archibald - Storbritannien 3.32,832
2 Elise Delzenne - Frankrig 3.37,331
Bronzefinale
3 Ciara Horne - Storbritannien 3.35,288
4 Mieke Kröger - Tyskland 3.36,372
Kvalifikation
1 Katie Archibald - Storbritannien 3.31,959
2 Elise Delzenne - Frankrig 3.36,047
3 Ciara Horne - Storbritannien 3.36,735
4 Mieke Kröger - Tyskland 3.37,744
5 Gudrun Stock - Tyskland 3.38,154
6 Katarzyna Pawlowska - Polen 3.39,158
7 Melanie Spath - Irland 3.40,698
8 Tamara Balabolina - Rusland 3.41,845
9 Coralie Demay - Frankrig 3.41,909
10 Edita Mazureviciute - Litauen 3.42,096
11 Gloria Rodriguez - Spanien 3.42,314
12 Agata Drozdek - Polen 3.42,462
13 Silvia Valsecchi - Italien 3.42,633
14 Aleksandra Goncharova - Rusland 3.43,919
15 Beatrice Bartelloni - Italien 3.43,945
16 Irene Usabiaga - Spanien 3.44,815
17 Katsiaryna Piatrouskaya - Hviderusland 3.45,148
18 Ina Savenka - Hviderusland 3.46,531
19 Doris Schweizer - Schweiz 3.46,612
20 Josie Knight - Irland 3.47,228
21 Kaat Van der Meulen - Belgien 3,47,736
22 Eleni Michalitsa Tsavari - Grækenland 3.53,118
23 Sara Ferrara - Finland 3.53,286
24 Vaida Pikauskaite - Litauen 3.55,449
25 Inna Metalnikova - Ukraine 3.55,735
Resultat af udskilningsløb - damer
1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Annalisa Cucinotta - Italien
3 Irene Usabiaga - Spanien
4 Kirsten Wild - Holland
5 Kaat Van der Meulen - Belgien
6 Tamara Balabolina - Rusland
7 Fiona Dutriaux - Frankrig
8 Lucja Pietrzak - Polen
9 Jarmila Machacova - Tjekkiet
10 Lisa Klein - Tyskland
11 Iryna Semionova - Ukraine
12 Kristina Jakubovskaja - Litauen
13 Lauren Creamer - Irland
14 Sara Ferrara - Finland
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce