Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Bane-EM: Torsdagens overblik

Bane-EM: Torsdagens overblik

15. oktober 2015 22:42Foto: Velodrome Suisse

Seks medaljesæt blev torsdag uddelt ved bane-EM i schweiziske Grenchen. Danmark snuppede en bronzemedalje i holdforfølgelsesløb. Her kan du se, hvordan det ellers gik.

I alt var seks danskere i aktion i dag. Lasse Norman, Rasmus Quaade, Casper Pedersen og Daniel Hartvig i holdforfølgelsesløb; Amalie Dideriksen i pointløb og Casper Folsach i scratch. Der er skrevet artikler andetsteds om dem.

 

Dagens discipliner med dansk deltagelse

Holdforfølgelsesløb - herrer Bronze til 4000 meter-holdet

Pointløb - damer 6.-plads til Amalie Dideriksen

Scratch - herrer 19.-plads til Casper Folsach

 

Britisk damefirer var suveræne

De britiske damer vandt sikkert guld i holdforfølgelsesløb. Allerede efter 2000 meter havde de hentet deres modstandere fra Rusland. Briterne fortsatte de udenom og kørte videre til en imponerende sluttid på 4.17,010.

 

Bronzefinalen bød på stor dramatik, da Polen førte klart over Hviderusland, idet de kørte ud på sidste omgang. Polske Katarzyna Pawlowska slog ud efter sin føring, og da hun skulle ind på hjul bagved, kom hun til at køre ind i den forankørende og styrtede. Da en anden af Polens ryttere allerede var slået væk, var der kun to ryttere tilbage, og det er ikke nok. Dermed gik bronzen til Hviderusland.

 

Hollandsk og russisk guld i holdsprint

I holdsprint blev det hollandsk guld hos herrerne, mens damernes finale blev vundet af Rusland.

 

De hollandske herrer var ellers blevet slået af Polen i kvalifikationen, men forreste rytter på det polske hold lagde for hårdt ud, og de to ryttere bag ham kom ikke med. Det betød, at Holland havde mere overskud til sidst og dermed vandt guldet. Tyskland slog Frankrig i bronzefinalen.

 

Russerne var for stærke mod Tyskland i damernes finale. Russerne trak fra med det samme, og det kunne tyskerne ikke svare på. I bronzefinalen blev det til endnu en hollandsk medalje foran Spanien.

 

Medaljestatistik efter torsdag

1 Storbritannien 2 guld - 0 sølv - 0 bronze

2 Polen 1 guld - 1 sølv - 1 bronze

3 Rusland 1 guld - 1 sølv - 0 bronze

4 Holland 1 guld - 0 sølv - 1 bronze

5 Spanien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze

6 Schweiz 0 guld - 2 sølv - 0 bronze

7 Tyskland 0 guld - 1 sølv - 2 bronze

8 Frankrig 0 guld - 1 sølv - 0 bronze

9 Danmark 0 guld - 0 sølv - 1 bronze

9 Hviderusland 0 guld - 0 sølv - 1 bronze

 

Resultat af holdforfølgelsesløb - damer
1 Storbritannien

2 Rusland

3 Hviderusland

4 Polen

5 Italien

6 Irland

7 Frankrig

8 Tyskland

9 Spanien
10 Ukraine
 

Guldfinale

1 Storbritannien 4.17,010
Laura Trott, Katie Archibald, Elinor Barker, Joanna Rowsell

 

2 Rusland indhentet
Gulnaz Badykova, Tamara Balabolina, Aleksandra Chekina, Maria Savitskaya
 

Bronzefinale

1 Hviderusland 4.32,595
Katsiaryna Piatrouskaya, Polina Pivavarava, Ina Savenka, Marina Shmayankova

 

2 Polen indhentet
Malgorzata Wojtyra, Edyta Jasinska, Katarzyna Pawlowska, Natalia Rutkowska

Finale om 5.-pladsen

1 Italien 4.30,021
Simona Frapporti, Beatrice Bartelloni, Tatiana Guderzo, Silvia Valsecchi

2 Irland 4.34,413
Lydia Boylan, Josie Knight, Eimear Moran, Melanie Spath

 

Finale om 7.-pladsen

1 Frankrig 4.30,519
Elise Delzenne, Coralie Demay, Fiona Dutriaux, Roxane Fournier

 

2 Tyskland 4.33,097
Charlotte Becker, Lisa Klein, Mieke Kröger, Gudrun Stock

Første runde

1 Storbritannien 4.17,708 (vinder af ”semifinale”)
Katie Archibald, Elinor Barker, Ciara Horne, Joanna Rowsell

 

2 Rusland 4.28,451 (vinder af ”semifinale”)
Evgenia Romanyuta, Gulnaz Badykova, Tamara Balabolina, Aleksandra Goncharova

3 Polen 4.27,562
Malgorzata Wojtyra, Edyta Jasinska, Katarzyna Pawlowska, Natalia Rutkowska

4 Hviderusland 4.29,548
Katsiaryna Piatrouskaya, Polina Pivavarava, Ina Savenka, Marina Shmayankova

5 Italien 4.30,294
Simona Frapporti, Beatrice Bartelloni, Tatiana Guderzo, Silvia Valsecchi

6 Irland 4.31,666
Lydia Boylan, Josie Knight, Caroline Ryan, Melanie Spath

 

7 Tyskland 4.32,535
Charlotte Becker, Mieke Kröger, Stephanie Pohl, Gudrun Stock

8 Frankrig 4.38,238
Elise Delzenne, Coralie Demay, Fiona Dutriaux, Roxane Fournier


Kvalifikation

1 Storbritannien 4.21,089
Laura Trott, Elinor Barker, Ciara Horne, Joanna Rowsell

 

2 Rusland 4.30.664
Evgenia Romanyuta, Gulnaz Badykova, Tamara Balabolina, Aleksandra Goncharova

3 Italien 4.32,480
Simona Frapporti, Beatrice Bartelloni, Tatiana Guderzo, Silvia Valsecchi

4 Polen 4.33,305
Malgorzata Wojtyra, Edyta Jasinska, Katarzyna Pawlowska, Natalia Rutkowska

5 Tyskland 4.33,326
Charlotte Becker, Mieke Kröger, Stephanie Pohl, Gudrun Stock

6 Hviderusland 4.33,404
Katsiaryna Piatrouskaya, Polina Pivavarava, Ina Savenka, Marina Shmayankova

7 Frankrig 4.34,521
Elise Delzenne, Coralie Demay, Fiona Dutriaux, Roxane Fournier

8 Irland 4.35,090
Lydia Boylan, Josie Knight, Caroline Ryan, Melanie Spath

9 Spanien 4.40,765
Leire Olaberria, Maria De Mar Bonnin, Gloria Rodriguez, Irene Usabiaga

10 Ukraine 4.48,152
Tetyana Klimchenko, Oksana Kliachina, Inna Metalnikova, Ganna Solovei

 

 

Resultat af holdsprint - herrer

1 Holland

2 Polen

3 Tyskland

4 Frankrig

5 Storbritannien
6 Rusland
7 Hviderusland
8 Spanien
9 Ukraine
10 Bulgarien

 

Guldfinale

1 Nils Van 't Hoenderdaal - Jeffrey Hoogland - Hugo Haak (Holland) 43,232

2 Grzegorz Drejgier - Rafal Sarnecki - Krzysztof Maksel (Polen) 43,358
 

Bronzefinale

1 Robert Förstemann - Max Niederlag - Joachim Eilers (Tyskland) 43,210
2 Kevin Sireau - Quentin Lafargue - Michaël D'Almeida (Frankrig) 43,794

 

Kvalifikation
1 Grzegorz Drejgier - Rafal Sarnecki - Krzysztof Maksel (Polen) 43,127
2 Nils Van 't Hoenderdaal - Jeffrey Hoogland - Hugo Haak (Holland) 43,224

3 Robert Förstemann - Max Niederlag - Maximilian Levy (Tyskland) 43,537
4 Kevin Sireau - Quentin Lafargue - Michaël D'Almeida (Frankrig) 43,934
5 Philip Hindes - Jason Kenny - Lewis Oliva (Storbritannien) 44,024
6 Pavel Yakushevskiy - Kirill Samusenko - Alexey Tkachev (Rusland) 44,247
7 Yauhen Veramchuk - Artsiom Zaitsau - Uladzislau Novik (Hviderusland) 44,495
8 Jose Moreno - Juan Peralta - Sergio Aliaga (Spanien) 44,716
9 Volodymyr Buchynyskyy - Andriy Vynokurov - Andriy Kutsenko (Ukraine) 45,435
10 Stanislav Krastev - Radoslav Konstantinov - Miroslav Minchev (Bulgarien) 49,692
 

 

Resultat af holdsprint - damer

1 Rusland

2 Tyskland

3 Holland

4 Spanien

5 Storbritannien
6 Frankrig
7 Litauen
8 Ukraine
9 Polen
10 Finland

 

Guldfinale

1 Daria Shmeleva - Anastasiia Voinova (Rusland) 32,433
2 Miriam Welte - Kristina Vogel (Tyskland) 33,013

 

Bronzefinale

1 Laurine Van Riessen - Elis Ligtlee (Holland) 33,091
2 Tania Calvo - Helena Casas (Spanien) 33,302

 

Kvalifikation
1 Anastasiia Voinova - Daria Shmeleva (Rusland) 32,324
2 Miriam Welte - Kristina Vogel (Tyskland) 32,611
3 Laurine Van Riessen - Elis Ligtlee (Holland) 32,955
4 Tania Calvo - Helena Casas (Spanien) 33,087
5 Jessica Varnish - Katy Marchant (Storbritannien) 33,149
6 Virginie Cueff - Olivia Montauban (Frankrig) 33,721
7 Migle Marozaite - Simona Krupeckaite (Litauen) 33,892
8 Olena Starikova - Lyubov Basova (Ukraine) 34,082
9 Urszula Los - Katarzyna Kirschenstein (Polen) 34,689
10 Sara Ferrara - Pia Pensaari (Finland) 38,020

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Race Torquay(1.1) 30/01

Trofeo Felanitx, Ses Sali...(1.1) 30/01

Trofeo Andratx Lloseta(1.1) 31/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.WWT) 01/02

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 01/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger