Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Beat Zberg sejrede i Tour de l'Ain

Beat Zberg sejrede i Tour de l'Ain

12. august 2007 17:000
På 1. etape af Tour de l'Ain blev vundet af Beat Zberg (Gerolsteiner). Den schweiziske mester var bedst, da rytterne skulle køre fra Montluel til Hauteville Lompnes over 152,5 km. Beat Zberg kom i mål 6 sekunder foran Niels Brouzes (Auber 93) og Giovanni Visconti (QuickStep).

13 ryttere tog næsten to minutter til de øvrige ryttere i klassementet. Danske Brian Vandborg kom i mål, som nummer 25 og tabte 1 minut og 50 sekunder til dagens etapevinder.  

Beat Zberg fører naturligvis også Tour de l’Ain samlet.


Resultat af 1. etape
1 Beat Zberg - Gerolsteiner 3.24.50 (44.45 km/t)
2 Niels Brouzes - Auber 93 0.06
3 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic
4 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom
5 Bauke Mollema - Rabobank (Continental)
6 Stijn Devolder - Discovery Channel
7 John Gadret - AG2r Prévoyance
8 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux
9 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
10 Rémy Pauriol - Crédit Agricole
11 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
12 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team
13 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 0.13
14 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling 1.50
15 Samuel Plouhinec - Agritubel
16 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
17 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel
18 Mickaël Barry - T-Mobile Professional Cycling
19 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic
20 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux
22 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux
23 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
24 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
25 Brian Vandborg - Discovery Channel
26 Guillaume Levarlet - Auber 93
27 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner
29 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux
30 Hervé Duclos Lassalle - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
31 Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion
32 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
33 Anthony Roux - Française des Jeux
34 Alexandr Dymovskikh - Kazakh National Team
35 Tristan Valentin - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
36 Patrice Halgand - Crédit Agricole
37 Marcel Beima - T-Mobile Professional Cycling
38 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
39 Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic
40 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
41 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
42 Benoît Salmon - Agritubel
43 Olivier Zaugg - Gerolsteiner
44 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
45 Andréa Moletta - Gerolsteiner
46 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance
47 Nicolas Jalabert - Agritubel
48 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
49 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 2.48
50 Maxime Bouet - Agritubel 2.56
51 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.51
52 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 5.18
53 Mathieu Drouilly - Jartazi Promo Fashion 6.08
54 Gianni Meersman - Discovery Channel
55 Arnold Jeannesson - Auber 93
56 Renaud Pioline - Auber 93
57 Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental)
58 Roger Hammond - T-Mobile Professional Cycling
59 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
61 Franck Renier - Bouygues Telecom
62 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole
63 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team
64 Yohann Gene - Bouygues Telecom
65 Grégory Habeaux - Jartazi Promo Fashion
66 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 6.46
67 Fuyu Li - Discovery Channel 8.06
68 Cédric Coutouly - Agritubel
69 Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling
70 Allan Davis - Discovery Channel
72 Christophe Mengin - Française des Jeux
73 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
74 Denis Robin - Agritubel
75 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team
76 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
78 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
79 Jan Soetens - Jartazi Promo Fashion
80 Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion
81 Morgan Chedhomme - Auber 93
82 Arnaud Gerard - Française des Jeux
83 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
84 Nicolas Roche - Crédit Agricole
85 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 9.37
86 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
87 Johan Lindgren - Française des Jeux
88 Valentin Iglinskiy - Kazakh National Team
89 Jean-Eudes Demaret - Française des Jeux
91 Mikaël Cherel - Française des Jeux
92 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
93 Pierre Rolland - Crédit Agricole
94 Carlo Westphal - Gerolsteiner
95 Samuel Dumoulin - AG2r Prévoyance 12.36
96 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
97 Bart Aernouts - Rabobank (Continental)
98 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
99 Tom Veelers - Rabobank (Continental)
100 Tom Leezer - Rabobank (Continental)
101 David Kopp - Gerolsteiner


Samlet stilling efter 1. etape
1 Beat Zberg - Gerolsteiner 3.24.40
2 Niels Brouzes - Auber 93 0.10
3 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 0.12
4 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 0.16
5 Bauke Mollema - Rabobank (Continental)
6 Stijn Devolder - Discovery Channel
7 John Gadret - AG2r Prévoyance
8 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux
9 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
10 Rémy Pauriol - Crédit Agricole
11 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
12 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team
13 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 0.23
14 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling 2.00
15 Samuel Plouhinec - Agritubel
16 Julien Loubet - AG2r Prévoyance
17 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel
18 Mickaël Barry - T-Mobile Professional Cycling
19 Ivan Santaromita - Quickstep-Innergetic
20 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux
22 Sébastien Duret - Bretagne-Armor Lux
23 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
24 Frédéric Bessy - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
25 Brian Vandborg - Discovery Channel
26 Guillaume Levarlet - Auber 93
27 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner
29 Yann Pivois - Bretagne-Armor Lux
30 Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion
31 Maryan Hary - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
32 Anthony Roux - Française des Jeux
33 Alexandr Dymovskikh - Kazakh National Team
34 Tristan Valentin - Cofidis-Le Crédit par Téléphone
35 Patrice Halgand - Crédit Agricole
36 Marcel Beima - T-Mobile Professional Cycling
37 Leonardo Scarselli - Quickstep-Innergetic
38 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom
39 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
40 Benoît Salmon - Agritubel
41 Olivier Zaugg - Gerolsteiner
42 David Lelay - Bretagne-Armor Lux
43 Andréa Moletta - Gerolsteiner
44 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance
45 Nicolas Jalabert - Agritubel
46 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
47 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 2.10
48 Hervé Duclos Lassalle - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2.20
49 Maxime Bouet - Agritubel 3.06
50 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 3.18
51 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.01
52 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 5.28
53 Mathieu Drouilly - Jartazi Promo Fashion 6.18
54 Gianni Meersman - Discovery Channel
55 Arnold Jeannesson - Auber 93
56 Renaud Pioline - Auber 93
57 Roger Hammond - T-Mobile Professional Cycling
58 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
60 Franck Renier - Bouygues Telecom
61 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole
62 Andrey Med Yannikov - Kazakh National Team
63 Yohann Gene - Bouygues Telecom
64 Grégory Habeaux - Jartazi Promo Fashion
65 Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental) 6.28
66 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 6.56
67 Fuyu Li - Discovery Channel 8.16
68 Cédric Coutouly - Agritubel
69 Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling
70 Allan Davis - Discovery Channel
72 Christophe Mengin - Française des Jeux
73 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
74 Denis Robin - Agritubel
75 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team
76 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
78 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
79 Jan Soetens - Jartazi Promo Fashion
80 Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion
81 Morgan Chedhomme - Auber 93
82 Arnaud Gerard - Française des Jeux
83 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
84 Nicolas Roche - Crédit Agricole
85 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 9.47
86 Sven Nevens - Jartazi Promo Fashion
87 Johan Lindgren - Française des Jeux
88 Valentin Iglinskiy - Kazakh National Team
90 Mikaël Cherel - Française des Jeux
91 Pierre Rolland - Crédit Agricole
92 Carlo Westphal - Gerolsteiner
93 Jean-Eudes Demaret - Française des Jeux 9.57
94 Stéphane Petilleau - Bretagne-Armor Lux
95 Samuel Dumoulin - AG2r Prévoyance 12.46
96 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
97 Bart Aernouts - Rabobank (Continental)
98 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental)
99 Tom Veelers - Rabobank (Continental)
100 Tom Leezer - Rabobank (Continental)
101 David Kopp - Gerolsteiner


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Beat Zberg - Gerolsteiner 25 pts
2 Niels Brouzes - Auber 93 20
3 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 16
4 Joahnn Tschopp - Bouygues Telecom 14
5 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 12
6 Stijn Devolder - Discovery Channel 10
7 John Gadret - AG2r Prévoyance 9
8 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 8
9 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
10 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 6
11 David Kopp - Gerolsteiner 5
12 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 5
13 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 4
14 Hubert Schwab - Quickstep-Innergetic 3
15 Léonardo Duque - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3
16 Scott Davis - T-Mobile Professional Cycling 2
17 Samuel Plouhinec - Agritubel 1
18 Adam Hansen - T-Mobile Professional Cycling 1


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 John Gadret - AG2r Prévoyance 10 pts
2 Giovanni Visconti - Quickstep-Innergetic 8
3 Rémy Pauriol - Crédit Agricole 6
4 Alexandr Dyachenko - Kazakh National Team 5
5 Beat Zberg - Gerolsteiner 4
6 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 3
7 Mickaël Buffaz - Cofidis-Le Crédit par Téléphone 2
8 Noan Lelarge - Bretagne-Armor Lux 1


Ungdomskonkurrencen efter 1. etape
1 Bauke Mollema - Rabobank (Continental) 3.24.56
2 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 1.44
3 Cyrille Gautier - Bretagne-Armor Lux
4 Guillaume Levarlet - Auber 93
5 Johannes Fröehlinger - Gerolsteiner
6 Yohan Cauquil - Jartazi Promo Fashion
7 Anthony Roux - Française des Jeux
8 Jean-Charles Senac - AG2r Prévoyance
9 Kévin Seeldraeyers - Quickstep-Innergetic
10 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 1.54
11 Maxime Bouet - Agritubel 2.50
12 Dmytro Grabovskyy - Quickstep-Innergetic 3.02
13 Mathieu Drouilly - Jartazi Promo Fashion 6.02
14 Gianni Meersman - Discovery Channel
15 Arnold Jeannesson - Auber 93
16 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
17 Mickaël Larpe - Roubaix Lille Metropole
18 Ricardo Van Der Velde - Rabobank (Continental) 6.12
19 Nazar Jumabekov - Kazakh National Team 6.40
20 Andrey Klyuev - T-Mobile Professional Cycling 8.00
21 Dmitriy Gruzdev - Kazakh National Team
22 Bram Deprez - Jartazi Promo Fashion
23 Morgan Chedhomme - Auber 93
24 Johan Lindgren - Française des Jeux 9.31
25 Mikaël Cherel - Française des Jeux
26 Pierre Rolland - Crédit Agricole
27 Carlo Westphal - Gerolsteiner
28 Steven Kruijswijk - Rabobank (Continental) 12.30
29 Tom Leezer - Rabobank (Continental)


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 AG2r Prévoyance 10.16.32
2 Quickstep-Innergetic 0.07
3 Gerolsteiner 1.38
4 Discovery Channel 1.44
5 Bretagne-Armor Lux
6 Cofidis-Le Crédit par Téléphone
7 Bouygues Telecom
8 T-Mobile Professional Cycling 3.28
9 Agritubel
10 Auber 93 6.02
11 Kazakh National Team
13 Crédit Agricole 8.00
14 Roubaix Lille Metropole 12.04
15 Jartazi Promo Fashion
16 Française des Jeux 16.00
17 Rabobank (Continental) 16.48
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

Tour de Indonesia(2.1) 24/08-29/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER