Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Bekræftet: Cort og tre andre danskere kører VM - se startlisterne

Bekræftet: Cort og tre andre danskere kører VM - se startlisterne

06. oktober 2022 09:11Foto: A.S.O. / Pauline Ballet

Det første Gravel-VM nogensinde i UCI-regi køres i weekenden.

Magnus Cort skal køre Gravel-VM.

 

Det slår den officielle startliste fra UCI fast. Den viser desuden, at Tour-etapevinderen vil få selskab af tre danskere i form af Andreas Stokbro, Rasmus Gøtke og Thomas Bundgaard.

 

Landevejsprofilerne ved ræset inkluderer Mathieu van der Poel, Peter Sagan, Miguel Angel Lopez, Greg Van Avermaet, Zdenek Stybar, Alessandro De Marchi, Daniel Oss, Sacha Modolo, Alexey Lutsenko, Carlos Verona, Gianni Vermeersch, Lilian Calmejane, Davide Ballerini, Filippo Zana og U23-verdensmesteren Yevgeniy Fedorov.

 

Derudover er tidligere landevejsproffer og nu erfarne grusryttere Nathan Haas og Alex Howes blandt de startende.

 

Hos kvinderne er der også velkendte navne fra landevejen til start. Letizia Borghesi, Sofia Bertizzolo, Riejanne Markus, Barbara Guarischi, Tiffany Cromwell, Lauren Stephens og Rachel Neylan er blandt disse. Multikunstneren Pauline Ferrand-Prevot er naturligvis også med. Kvindernes ræs er uden dansk deltagelse.

 

Omkring 550 ryttere, herunder i alt otte danskere, vil være til start på tværs af køn og alderskategorier.

 

Mesterskabet afvikles i italienske Veneto. Kvinderne kører lørdag 140 kilometer, herunder de godt 97 på grus, mens herrerne den følgende dag kører 190 kilometer med de 138 af dem på det ujævne underlag.

 

Kvinde-elite

1 Fariba Hashimi (Afghanistan)
2 Mary Aleper (Uganda)
3 Darcie Richards (Australien)
4 Tiffany Keep (Sydafrika)
5 Yoldoz Hashimi (Afghanistan)
6 Mika Söderström (Sverige)
7 Letizia Borghesi (Italien)
8 Madeleine Nutt (Storbritannien)
9 Sofia Bertizzolo (Italien)
10 Sina Frei (Schweiz)
11 Maaike Coljé (Holland)
12 Chiara Teocchi (Italien)
13 Tessa Neefjes (Holland)
14 Catherine Colyn (Sydafrika)
15 Puck Moonen (Holland)
16 Svenja Betz (Tyskland)
17 Janine Schneider (Tyskland)
18 Riejanne Markus (Holland)
19 Danielle Shrosbree (Storbritannien)
20 Ilaria Sanguineti (Italien)
21 Lija Laizane (Letland)
22 Marta Romeu (Spanien)
23 Pauline Ferrand-Prevot (Frankrig)
24 Elisa Longo Borghini (Italien)
25 Jade Treffeisen (Tyskland)
26 Emma Porter (Irland)
27 Barbara Guarischi (Italien)
28 Lauren Decrescenzo (USA)
29 Sarah Sturm (USA)
30 Annabel Fisher (Storbritannien)
31 Holly Mathews (USA)
32 Hayley Simmonds (Storbritannien)
33 Tiffany Cromwell (Australien)
34 Rasa Leleivyte (Litauen)
35 Laura Martin Perez (Spanien)
36 Lauren Stephens (USA)
37 Carolin Schiff (Tyskland)
38 Eva Lechner (Italien)
39 Hanna Johansson (Sverige)
40 Fabienne Schaus (Luxembourg)
41 Anna Giesen (Tyskland)
42 Amanda Voss (Tyskland)
43 Emily Newsom (USA)
44 Rachel Neylan (Australien)
45 Pauline Sabin Teyssedre (Frankrig)
46 Carin Winell (Sverige)
47 Simona Mazzucotelli (Italien)
48 Sofia Gomez Villafrane (Argentina)

 

Herrer-elite

1 Eric Pedersen (Sverige)

2 Jordan Schleck Ssekanwangi (Uganda)
3 Andrew Lydic (USA)
4 Gleb Karpenko (Estland)
5 Jelle-Wietse Jongedijk (Holland)
6 Mihael Štajnar (Slovenien)
7 Nils Brun (Schweiz)
8 Toby Perry (Storbritannien)
9 Tim Wollenberg (Tyskland)
10 Yevgeniy Fedorov (Kazakhstan)
11 Marco Marzani (Italien)
12 Mathijs Loman (Holland)
13 Travis Barrett (Sydafrika)
14 Jon Knolle (Tyskland)
15 Rossouw Bekker (Sydafrika)
16 Marco Gazzola (Italien)
17 Marc Pritzen (Sydafrika)
18 Nik Čemažar (Slovenien)
19 Jacob Vaughan (Storbritannien)
20 Adam Blazevic (Australien)
21 Filippo Zana (Italien)
22 Per Christian Münstermann (Tyskland)
23 Sampo Malinen (Finland)
24 Travis Bramley (Storbritannien)
25 Luca Colnaghi (Italien)
26 Juri Zanotti (Italien)
27 Salim Kipkembo (Kenya)
28 Robin Froidevaux (Schweiz)
29 Charles Kagimu (Uganda)
30 Yannis Voisard (Schweiz)
31 Alexis Roche (Irland)
32 Luca Cibrario (Italien)
33 Seppe Rombouts (Belgien)
34 Luca Mozzato (Italien)
35 Samuele Zoccarato (Italien)
36 Enrico Zanoncello (Italien)
37 Raymund Buenaventura (Filippinerne)
38 Rasmus Gøtke (Danmark)
39 Moran Vermeulen (Østrig)
40 Andreas Stokbro Nielsen (Danmark)
41 Felixjames Meo (New Zealand)
42 Adam Roberge (Canada)
43 Felix Ritzinger (Østrig)
44 Max Larry (Luxembourg)
45 Ryan Christensen (New Zealand)
46 Matthew Bird (Australien)
47 Matthew Stamatis (Sydafrika)
48 Gert Kivistik (Estland)
49 Richard Jansen (Holland)
50 Frederik Scheske (Tyskland)
51 Mattia Viel (Italien)
52 Henry Baird (Australien)
53 Mathieu Van der Poel (Holland)
54 Filippo Fiorelli (Italien)
55 Jacob Peterson (USA)
56 Xavier Jové Riart (Andorra)
57 Bram Rombouts (Belgien)
58 Rick Nobel (Holland)
59 Davide Ballerini (Italien)
60 Piotr Havik (Holland)
61 Dirk Nel South (Sydafrika)
62 Thom Bonder (Holland)
63 Sebastian Schönberger (Østrig)
64 Clément Fernandez (Belgien)
65 Freddy Ovett (Østrig)
66 Jacob Langham (Australien)
67 Matthew Beers (Sydafrika)
68 Leonardo Basso (Italien)
69 Niels Verdijck (Belgien)
70 Ivar Slik (Holland)
71 Josep Termens (Spanien)
72 Davide Gabburo (Italien)
73 Marko Pavlic (Slovenien)
74 Magnus Cort Nielsen (Danmark)
75 Lilian Calmejane (Frankrig)
76 Gianni Vermeersch (Belgien)
77 Carlos Verona (Spanien)
78 Alexey Lutsenko (Kazakhstan)
79 Lawrence Naesen (Belgien)
80 Julien Trarieux (Frankrig)
81 Metheven Bond (Sydafrika)
82 Jan-Frederik Finoulst (Belgien)
83 Diederik Deelen (Holland)
84 Markus Auvinen (Finland)
85 Lachlan Morton (Australien)
86 Josemaria Sanchez (Ruiz (Spanien)
87 Griffin Easter (USA)
88 Hendrik Kruger (Sydafrika)
89 Sieben Devalckeneer (Belgien)
90 Nicholas Pettina (Italien)
91 Jonas Orset (Norge)
92 Mantas Staliunas (Lituaen)
93 Michael Mottram (Storbriannien)
94 Tao Quéméré (Frankrig)
95 Jasper Ockeloen (Holland)
96 Richard Larsén (Sverige)
97 Bram Imming (Holland)
98 Robert Jenko (Slovenien)
99 Peter Sagan (Slovakiet)
100 Pol Weisgerber (Luxembourg)
101 Tim Diederich (Luxembourg)
102 Nathan Haas (Australien)
103 Alois Falenta (Frankrig)
104 Olivier Leroy (Frankrig)
105 Thibault Sabatier (Frankrig)
106 Cristian Cominelli (Italien)
107 Sascha Weber (Tyskland)
108 Sacha Modolo (Italien)
109 Philipp Bützow (Luxembourg)
110 Daniel Federspiel (Østrig)
111 Seppe Odeyn (Belgien)
112 Janosch Wintermantel (Tyskland)
113 Daniel Oss (Italien)
114 Sebastian Einsle (Luxembourg)
115 Alessandro De Marchi (Italien)
116 Paul Voss (Tyskland)
117 Wolfgang Brandl (Tyskland)
118 Zdenek Stybar (Tjekkiet)
119 Christian Kreuchler (Tyskland)
120 Greg Van Avermaet (Belgien)
121 Rafael Visinelli (Italien)
122 David Van Orsdel (USA)
123 Sergio Mantecon Guetierrez (Spanien)
124 Nicholas Roche (Irland)
125 Thomas Bundgaard (Danmark)
126 Riccardo Chiarini (Italien)
127 Matthew Shepherd (Australien)
128 Francesco Failli (Italien)
129 Mat Stephens (USA)
130 Julen Zubero Aldekoa (Spanien)
131 Alberto Losada (Spanien)
132 Daniel Moreno Fernandez (Spanien)
133 Lubos Pelanek (Tjekkiet)
134 Alban Lakata (Østrig)
135 Antonio Ortiz Barranco (Spanien)
136 Davide Rebellin (Italien)
137 Matthias Schnapka (Tyskland)
138 Miguel Angel Lopez Moreno (Colombia)

 

Samtlige startlister kan ses lige her.

DEL
INFO
Gravel
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger