Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Bennati vs. Petacchi 2-1

Bennati vs. Petacchi 2-1

01. marts 2007 16:340

Daniele Bennati (Lampre-Fondital) snuppede også 3. etape af Vuelta a la Comunidad Valenciana, dermed har italieneren vundet to etapesejre i etapeløbet, da han også vandt 1. etape.

Annonce



Gårdagens etapevinder Alessandro Petacchi (Team Milram) blev nummer to foran Javier Benitez (Benfica).

Etapen bød igen i dag på flere udbrud, men igen fik feltet samling på tropperne og etapen endte derfor igen i en massespurt.

Samlet overtager Bennati også førertrøjen igen fra Petacchi.


Resultat af 3. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 3.33.30 (42.66 km/t)
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram
3 Javier Benitez (Spa) Benfica
4 Daniele Colli (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
5 Erik Zabel (Ger) Milram
6 Marco Velo (Ita) Milram
7 Borut Bozic (Slo) Team LPR
8 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
9 Mikel Pradera (Spa) Benfica
10 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
11 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
12 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
13 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
14 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne
15 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel
16 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
17 Luis Pérez Rodriguez (Spa) Andalucia-Cayasur
18 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
19 William Walker (Aus) Rabobank
20 Oscar Sevilla (Spa) Relax-GAM
21 Javier Cherro (Spa) Fuerteventura-Canarias
22 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne
23 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
24 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica
25 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
26 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
27 Gaizka Lasa Larraya (Spa) Karpin-Galicia
28 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
29 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
30 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
31 Francesco Tomei (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
32 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana
33 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos
34 Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canarias
35 Didac Ortega (Spa) Benfica
36 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
37 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne
38 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
39 Pieter Weening (Ned) Rabobank
40 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
41 Daniel Petrov (Bul) Benfica
42 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur
43 Thomas Frei (Swi) Astana
44 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
45 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
46 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos
47 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM
48 Adrián Palomares (Spa) Fuerteventura-Canarias
49 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
50 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia
51 José Enrique Gutierrez (Spa) Team LPR
52 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM
53 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin-Galicia
54 Roberto Traficante (Ita) Team LPR
55 Raul García de Mateo (Spa) Relax-GAM
56 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias
57 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital
58 Rui Lavarinhas (Por) Benfica
59 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
60 Maxim Gourov (Kaz) Astana
61 Andy Schleck (Lux) Team CSC
62 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
63 Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
64 José Miguel Elías (Spa) Relax-GAM
65 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
66 Jon Bru (Spa) Euskaltel-Euskadi
67 Eduard Vorganov (Rus) Karpin-Galicia
68 Brett Lancaster (Aus) Milram
69 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
70 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital
71 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
72 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
73 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
74 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
75 Antonio Bucciero (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
76 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
77 Andrey Mizourov (Kaz) Astana
78 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
79 Sergio Ribeiro (Por) Benfica
80 Mirko Celestino (Ita) Milram
81 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom
83 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Luca Solari (Ita) Team LPR
85 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
86 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel
87 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias
88 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel
89 Ramon Troncoso (Spa) Karpin-Galicia
90 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM
91 Christian Knees (Ger) Milram
92 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
93 Ángel Vicioso (Spa) Relax-GAM
94 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana
95 Daniele Nardello (Ita) Team LPR
96 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
97 José Antonio Redondo (Spa) Astana
98 Luis Pérez Romero (Spa) Andalucia-Cayasur
99 Fränk Schleck (Lux) Team CSC
100 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne
101 José Rafael Martínez (Spa) Relax-GAM
102 David Belda (Spa) Fuerteventura-Canarias
103 Enrico Poitschke (Ger) Milram
104 Helder Miranda (Spa) Benfica
105 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
106 Volodimir Gustov (Ukr) Team CSC
107 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
108 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
109 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
110 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
111 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
112 Javier Etxarri Marin (Spa) Grupo Nicolás Mateos
113 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
114 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
115 José Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur
116 Rick Flens (Ned) Rabobank
117 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
118 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
119 Vicente Peiro Marqueno (Spa) Grupo Nicolás Mateos 1.04
120 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
121 Luca Celli (Ita) Team LPR
122 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
123 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
124 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
125 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
126 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
127 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia
128 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
129 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
130 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram
131 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
132 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital
133 Assan Bazayev (Kaz) Astana
134 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
135 Juan Carlos Carinena (Spa) Andalucia-Cayasur
136 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
137 Diego Milan Jimenez (Spa) Grupo Nicolás Mateos
138 Marco Marcato (Ita) Team LPR
139 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.49


Samlet stilling efter 3. etape
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 10.45.56
2 Alessandro Petacchi (Ita) Milram 0.02
3 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne 0.14
4 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.18
5 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.19
6 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
7 Javier Benitez (Spa) Benfica 0.20
8 Adrián Palomares (Spa) Fuerteventura-Canarias
9 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.22
10 Christian Knees (Ger) Milram 0.23
11 Borut Bozic (Slo) Team LPR 0.24
12 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
13 Erik Zabel (Ger) Milram
14 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
15 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
17 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi
18 Mikel Pradera (Spa) Benfica
19 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne
20 Antonio Bucciero (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
21 Oscar Sevilla (Spa) Relax-GAM
22 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel
23 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
24 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi
25 Javier Cherro (Spa) Fuerteventura-Canarias
26 Jorge Ferrío (Spa) Andalucia-Cayasur
27 David Bernabeu (Spa) Fuerteventura-Canarias
28 Didac Ortega (Spa) Benfica
29 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica
30 Iker Camaño (Spa) Saunier Duval-Prodir
31 Daniel Moreno (Spa) Relax-GAM
32 Ezequiel Mosquera (Spa) Karpin-Galicia
33 Pablo De Pedro Garcia (Spa) Grupo Nicolás Mateos
34 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC
35 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi
36 William Walker (Aus) Rabobank
37 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
39 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
40 Ángel Vicioso (Spa) Relax-GAM
41 José Miguel Elías (Spa) Relax-GAM
42 Francesco Tomei (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
43 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
44 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
45 Pieter Weening (Ned) Rabobank
46 Luis Pérez Rodriguez (Spa) Andalucia-Cayasur
47 Fränk Schleck (Lux) Team CSC
48 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
49 Diego Milan Jimenez (Spa) Grupo Nicolás Mateos
50 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital
51 Alberto Fernández De La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir
52 Daniel Petrov (Bul) Benfica
53 Ángel Vallejo (Spa) Relax-GAM
54 Manuel Ortega (Spa) Andalucia-Cayasur
55 Sergio Ribeiro (Por) Benfica
56 David Muñoz (Spa) Fuerteventura-Canarias
57 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
58 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
59 Gustavo Dominguez (Spa) Karpin-Galicia
60 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
61 Oleg Chuzhda (Ukr) Fuerteventura-Canarias
62 Andy Schleck (Lux) Team CSC
63 Roberto Traficante (Ita) Team LPR
64 Mirko Celestino (Ita) Milram
65 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
66 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
67 Marco Marcato (Ita) Team LPR
68 José Enrique Gutierrez (Spa) Team LPR
69 Dailos Diaz Armas (Spa) Fuerteventura-Canarias
70 Marco Velo (Ita) Milram
71 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana
72 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Cayasur
73 Jon Bru (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
75 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana
76 Andrey Mizourov (Kaz) Astana
77 Assan Bazayev (Kaz) Astana
78 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
79 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank
80 Thomas Frei (Swi) Astana
81 Luis Pérez Romero (Spa) Andalucia-Cayasur
82 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
83 Gaizka Lasa Larraya (Spa) Karpin-Galicia
84 Carlos Castaño (Spa) Karpin-Galicia
85 Laurent Lefèvre (Fra) Bouygues Telecom
86 José Antonio Redondo (Spa) Astana
87 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
88 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
89 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
90 Rui Lavarinhas (Por) Benfica
91 Daniele Nardello (Ita) Team LPR
92 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
93 Jesús Hernández (Spa) Relax-GAM
94 Eduard Vorganov (Rus) Karpin-Galicia
95 Ramon Troncoso (Spa) Karpin-Galicia
96 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
97 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
98 Volodimir Gustov (Ukr) Team CSC
99 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom
100 Luca Celli (Ita) Team LPR
101 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana 0.57
102 Enrico Poitschke (Ger) Milram
103 Maxim Gourov (Kaz) Astana 1.02
104 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
105 Fabio Baldato (Ita) Lampre-Fondital 1.07
106 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.13
107 Brett Lancaster (Aus) Milram 1.17
108 Vicente Peiro Marqueno (Spa) Grupo Nicolás Mateos 1.28
109 Rick Flens (Ned) Rabobank 1.44
110 Egoi Martínez (Spa) Discovery Channel 1.53
111 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel
112 Vicente Ballester (Spa) Fuerteventura-Canarias 1.55
113 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel
114 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne
115 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel
116 David Belda (Spa) Fuerteventura-Canarias
117 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel 1.57
118 Volodymyr Dyudya (Ukr) Milram 2.48
119 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 3.44
120 Daniele Colli (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
121 José Rafael Martínez (Spa) Relax-GAM
122 Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Nicolás Mateos
123 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 5.12
124 Raul García de Mateo (Spa) Relax-GAM 5.15
125 Miguel Ochoa (Spa) Grupo Nicolás Mateos 5.42
126 Juan Carlos Carinena (Spa) Andalucia-Cayasur 6.00
127 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 6.18
128 Gorka Amuriza Gumucio (Spa) Grupo Nicolás Mateos 6.19
129 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne
130 José Antonio López (Spa) Andalucia-Cayasur
131 Serafin Martinez (Spa) Karpin-Galicia 6.28
132 José Ruiz (Spa) Andalucia-Cayasur 8.02
133 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Fondital 8.03
134 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 8.05
135 Luca Solari (Ita) Team LPR
136 Raúl Alarcón (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.25
137 Helder Miranda (Spa) Benfica 11.51
138 Javier Etxarri Marin (Spa) Grupo Nicolás Mateos 12.12
139 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin-Galicia 12.49

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger