Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Bert Grabsch sejrede overraskende

Bert Grabsch sejrede overraskende

08. september 2007 17:350

På trods af det noget besværlige navn på startbyen, så var rytterne næppe kede af at den første enkeltstart køres fra Denominación de Origen Cariñena til Zaragoza.

Annonce

Ruten faldt pænt hele vejen, og rytterne havde desuden medvind det meste af vejen. Dagens enkeltstart var 52 kilometer lang og gav store tidsforskellige.

Rytterne, som startede tidligt på dagens etape, havde en lille ekstra fordel ved, at medvinden var lidt kraftigere. Det udnyttede den tyske enkeltstartsmester Bert Grasch (T-Mobile) til at køre i bedste tid. T-Mobile-rytteren kørte i tiden 57.05, og det var en tid, som skulle vise sig, at blive dagens bedste tid. Tættest på at fravriste tyskeren sejren var Laszlo Bodrogi (Crédit Agricole).



De store favoritter kunne ikke slå den store tyskers tid. Carlos Sastre (Team CSC) kørte en enkeltstart på det jævne og måtte se sig hentet af Denis Menchov (Rabobank), som var tæt på at tage førertrøjen, men den unge Stijn Devolder (Discovery Channel) kørte i tredje bedste tid. 48 sekunder efter dagens vinder, og det var nok til at det unge talent kunne tage førertrøjen. Team CSC-rytteren Carlos Sastre faldt tilbage i klassementet på en 7. plads. Den spanske rytter er nu 3 minutter og 15 sekunder efter. Dermed skal Carlos Sastre ud og angribe på morgendagens etape.

Danske Michael Blaudzun blev nummer 23 på dagens etape, hvilket var den bedste Team CSC placering. Svenske Magnus Bäckstedt (Liquigas) blev flot nummer fem på dagens etape.


Resultat af 8. etape
1 Bert Grabsch - T-Mobile Team 57.05 (54.87 km/t)
2 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 0.34
3 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.48
4 Denis Menchov - Rabobank 1.18
5 Magnus Backstedt - Liquigas 1.37
6 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.52
7 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.55
8 Joost Posthuma - Rabobank 2.01
9 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 2.15
10 Santos González - Karpin Galicia 2.18
11 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.20
12 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2.41
13 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.50
14 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.00
15 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 3.03
16 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 3.12
17 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.21
18 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 3.22
19 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 3.34
20 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 3.36
21 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 3.44
22 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.56
23 Michael Blaudzun - Team CSC 4.00
24 Mickael Delage - Française des Jeux 4.03
25 Carlos Sastre - Team CSC
26 Stephan Schreck - T-Mobile Team 4.04
27 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 4.08
28 Stef Clement - Bouygues Telecom 4.12
29 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.13
30 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.15
31 Carlos Castaño - Karpin Galicia 4.21
32 Marcus Ljungqvist - Team CSC 4.22
33 Philippe Gilbert - Française des Jeux 4.24
34 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 4.31
35 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4.33
36 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 4.40
37 Bradley McGee - Française des Jeux 4.42
38 Markus Fothen - Gerolsteiner 4.44
39 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 4.46
40 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 4.47
41 Christophe Kern - Crédit Agricole 4.55
42 Marc De Maar - Rabobank 4.59
43 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 5.00
44 Daniel Moreno - Relax - Gam 5.06
45 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 5.08
46 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 5.10
47 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 5.11
48 Matej Jurco - Team Milram 5.13
49 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 5.14
50 Alexandr Kolobnev - Team CSC 5.17
51 Manuel Beltrán - Liquigas 5.20
52 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 5.21
53 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 5.22
54 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 5.27
55 Gustavo César - Karpin Galicia 5.33
56 Mauro Da Dalto - Liquigas 5.36
57 Koos Moerenhout - Rabobank 5.39
58 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 5.40
59 Bart Dockx - Predictor - Lotto 5.42
60 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 5.44
61 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
62 Tim Klinger - Gerolsteiner 5.45
63 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 5.46
64 Jérémy Roy - Française des Jeux 5.48
65 Patrick Calcagni - Liquigas
66 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 5.49
67 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
68 David García - Karpin Galicia 5.56
69 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic 6.00
70 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 6.01
71 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 6.02
72 Alessandro Vanotti - Liquigas
73 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 6.05
74 Elia Rigotto - Team Milram 6.06
75 Karsten Kroon - Team CSC
76 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
77 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 6.09
78 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.10
79 Chris Horner - Predictor - Lotto 6.11
80 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 6.13
81 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 6.16
82 Mario Aerts - Predictor - Lotto 6.21
84 Angelo Furlan - Crédit Agricole 6.22
84 André Korff - T-Mobile Team
85 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 6.25
86 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
87 Yannick Talabardon - Crédit Agricole
88 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 6.26
89 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi 6.32
90 Martin Müller - Team Milram 6.35
91 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
92 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 6.39
93 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 6.40
94 Iñigo Cuesta - Team CSC 6.41
95 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 6.43
96 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 6.47
97 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 6.48
98 Scott Davis - T-Mobile Team
99 André Greipel - T-Mobile Team
100 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
101 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 6.49
102 Andrea Moletta - Gerolsteiner 6.50
103 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6.53
104 Christian Vande Velde - Team CSC
105 Marco Velo - Team Milram 6.54
106 Davide Rebellin - Gerolsteiner 6.55
107 Roman Kreuziger - Liquigas 6.56
108 Chris Anker Sørensen - Team CSC 6.57
109 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 6.58
110 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 7.01
111 Franco Pellizotti - Liquigas 7.03
112 Alessandro Petacchi - Team Milram 7.04
113 Josep Jufré - Predictor - Lotto 7.05
114 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 7.08
115 David López - Caisse d'Epargne 7.14
116 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 7.16
117 Rony Martias - Bouygues Telecom 7.23
118 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 7.24
119 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
120 René Mandri - AG2r Prévoyance 7.25
121 Erik Zabel - Team Milram 7.28
122 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 7.29
123 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
124 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 7.33
125 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir
126 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 7.34
127 Fabio Sabatini - Team Milram 7.35
128 Andreas Klier - T-Mobile Team 7.36
129 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 7.41
130 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
131 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.42
132 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner
133 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi
134 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 7.44
135 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7.45
136 Ángel Vallejo - Relax - Gam 7.47
137 David Loosli - Lampre - Fondital 7.51
138 Jesús Hernández - Relax - Gam 7.52
139 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 7.53
140 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 7.56
141 Volodymir Gustov - Team CSC 7.57
142 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 7.59
143 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 8.05
144 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 8.09
145 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 8.10
146 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 8.11
147 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 8.16
148 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 8.18
149 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 8.19
150 Niki Terpstra - Team Milram 8.26
151 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 8.28
152 Marco Marzano - Lampre - Fondital 8.29
153 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
154 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir
155 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 8.41
156 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 8.42
157 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 8.50
158 Morris Possoni - Lampre - Fondital 8.56
159 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 8.57
160 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 9.02
161 Mark Renshaw - Crédit Agricole 9.05
162 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 9.07
163 Theo Eltink - Rabobank 9.17
164 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 9.18
165 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne
166 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 9.23
167 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 9.26
168 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 9.33
169 Francesco Chicchi - Liquigas 9.36
170 Alberto Ongarato - Team Milram
171 Oscar Freire Gomez - Rabobank 9.37
172 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 9.38
173 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 9.40
174 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
175 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 9.47
176 Ian McLeod - Française des Jeux 10.14
177 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 10.25
178 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 10.37
179 Santiago Perez - Relax - Gam 10.45
180 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 11.15
181 Adam Hansen - T-Mobile Team 12.47


Samlet stilling efter 8. etape
1 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 29.25.55
2 Denis Menchov - Rabobank 0.30
3 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 1.28
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 1.54
5 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.12
6 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.00
7 Carlos Sastre - Team CSC 3.15
8 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 3.41
9 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 3.44
10 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 4.03
11 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 4.09
12 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4.15
13 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 4.47
14 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 4.56
15 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 5.11
16 Manuel Beltrán - Liquigas 5.23
17 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 6.31
18 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 6.36
19 Igor Antón - Euskaltel - Euskadi 6.37
20 Joost Posthuma - Rabobank 6.56
21 Chris Anker Sørensen - Team CSC 7.21
22 Franco Pellizotti - Liquigas 7.27
23 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 7.29
24 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 7.48
25 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 7.52
26 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8.00
27 Philippe Gilbert - Française des Jeux 8.16
28 Chris Horner - Predictor - Lotto 8.27
29 Daniel Moreno - Relax - Gam 8.28
30 David López - Caisse d'Epargne 8.53
31 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 9.19
32 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 9.20
33 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 9.44
34 Roman Kreuziger - Liquigas 9.51
35 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 9.52
36 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 9.56
37 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 9.58
38 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 10.03
39 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.09
40 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 10.16
41 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 10.32
42 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
43 Iker Camaño - Saunier Duval - Prodir 10.39
44 Jesús Hernández - Relax - Gam 11.04
45 Alexandr Kolobnev - Team CSC 11.15
46 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 11.26
47 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 11.28
48 Mario Aerts - Predictor - Lotto 11.39
49 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 11.53
50 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 12.19
51 Stef Clement - Bouygues Telecom 12.45
52 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance 12.47
53 René Mandri - AG2r Prévoyance 12.52
54 Iñigo Cuesta - Team CSC 13.07
55 Koos Moerenhout - Rabobank 13.23
56 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 13.59
57 Davide Rebellin - Gerolsteiner 14.23
58 Scott Davis - T-Mobile Team 14.51
59 Christophe Kern - Crédit Agricole 14.53
60 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 14.58
61 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 15.25
62 Volodymir Gustov - Team CSC 15.26
63 Inigo Landaluze - Euskaltel - Euskadi 15.45
64 Christian Vande Velde - Team CSC 16.11
65 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 16.26
66 Johannes Fröhlinger - Gerolsteiner 16.40
67 Stephan Schreck - T-Mobile Team 17.08
68 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 17.29
69 Jose Ruiz Sanchez - Andalucia - Cayasur 18.27
70 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 18.58
71 José Luis Arrieta - AG2r Prévoyance 19.03
72 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 19.09
73 Theo Eltink - Rabobank 19.55
74 David Loosli - Lampre - Fondital 20.13
75 Karsten Kroon - Team CSC 20.14
76 Michael Blaudzun - Team CSC 20.37
77 Bert Grabsch - T-Mobile Team 21.26
78 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 21.53
79 David García - Karpin Galicia 22.05
80 Alessandro Vanotti - Liquigas 22.29
81 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 23.36
82 Erik Zabel - Team Milram 23.37
83 Roy Sentjens - Predictor - Lotto 23.41
84 Geert Verheyen - Quickstep - Innergetic 23.47
85 Mickael Delage - Française des Jeux 24.00
86 Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 24.01
87 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 24.08
88 Bingen Fernandez - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 24.21
89 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 24.37
90 Andrea Moletta - Gerolsteiner 25.18
91 Adam Hansen - T-Mobile Team 25.30
92 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 25.32
93 Martin Müller - Team Milram 25.34
94 José Luis Rubiera - Discovery Channel Pro Cycling Team 25.44
95 Oscar Freire Gomez - Rabobank 25.46
96 Marcus Ljungqvist - Team CSC 26.02
97 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 26.26
98 Morris Possoni - Lampre - Fondital 27.04
99 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 27.13
100 Bart Dockx - Predictor - Lotto 27.22
101 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital 27.33
102 Mauro Da Dalto - Liquigas 28.17
103 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 28.46
104 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 29.08
105 Eduard Vorganov - Karpin Galicia 29.10
106 Jérémy Roy - Française des Jeux 30.13
107 Carlos Castaño - Karpin Galicia 30.18
108 Francisco Terciado Sacedo - Relax - Gam 31.15
109 Kevin Hulsmans - Quickstep - Innergetic 32.08
110 Haimar Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 32.31
111 José Luis Carrasco - Andalucia - Cayasur 33.02
112 Gustavo César - Karpin Galicia 33.11
113 Aitor Hernández - Euskaltel - Euskadi
114 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 33.18
115 Ángel Vallejo - Relax - Gam 33.19
116 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 34.31
117 Marco Velo - Team Milram 34.32
118 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 34.58
119 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 35.10
120 Marc De Maar - Rabobank 35.22
121 Arkaitz Durán - Saunier Duval - Prodir 35.47
122 Marco Marzano - Lampre - Fondital 35.53
123 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 36.00
124 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 36.07
125 Santiago Perez - Relax - Gam 36.15
126 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 36.34
127 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 36.36
128 Manuel Ortega Ocana - Andalucia - Cayasur 36.54
129 Julian Sanchez Pimienta - Relax - Gam 37.37
130 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 37.38
131 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne 37.46
132 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 37.54
133 Nacor Burgos Rojo - Relax - Gam 38.10
134 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 38.43
135 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 39.11
136 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 39.13
137 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 40.00
138 Patrick Calcagni - Liquigas 40.04
139 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 40.33
140 Yannick Talabardon - Crédit Agricole 40.35
141 Davide Vigano - Quickstep - Innergetic 40.40
142 Elia Rigotto - Team Milram 40.44
143 André Greipel - T-Mobile Team 41.04
144 Andreas Klier - T-Mobile Team 41.18
145 Tim Klinger - Gerolsteiner 41.24
146 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 41.40
147 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 42.51
148 Maryan Hary - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 43.08
149 Alessandro Petacchi - Team Milram 43.34
150 Magnus Backstedt - Liquigas 43.35
151 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 43.44
152 Jorge Garcia Marin - Relax - Gam 43.48
153 Alberto Ongarato - Team Milram 43.49
154 Markus Fothen - Gerolsteiner 44.20
155 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 44.41
156 Erki Pütsep - Bouygues Telecom 44.58
157 Matej Jurco - Team Milram 45.21
158 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 45.34
159 Christophe Brandt - Predictor - Lotto 45.37
160 Niki Terpstra - Team Milram 46.07
161 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 46.33
162 Rony Martias - Bouygues Telecom 46.36
163 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 47.31
164 Angelo Furlan - Crédit Agricole 48.20
165 André Korff - T-Mobile Team
166 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 48.51
167 Fabio Sabatini - Team Milram 49.33
168 Francisco Jose Martinez - Andalucia - Cayasur 51.36
169 Francesco Chicchi - Liquigas 51.54
170 Ian McLeod - Française des Jeux 52.12
171 Santos González - Karpin Galicia 53.13
172 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 53.24
173 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 56.12
174 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 58.31
175 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 59.07
176 Bradley McGee - Française des Jeux 1.00.59
177 Mark Renshaw - Crédit Agricole 1.01.04
178 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 1.02.48
179 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 1.03.39
180 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 1.05.15
181 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom 1.10.36

Points classification

1 Oscar Freire Gomez - Rabobank 115 pts
2 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 77
3 Erik Zabel - Team Milram 59
4 Allan Davis - Discovery Channel Pro Cycling Team 50
5 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 47
6 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 43
7 Philippe Gilbert - Française des Jeux 37
8 Leonardo Duque - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 34
9 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 32
10 René Mandri - AG2r Prévoyance 32
11 Denis Menchov - Rabobank 31
12 Bert Grabsch - T-Mobile Team 28
13 Aurélien Clerc - Bouygues Telecom 28
14 Davide Rebellin - Gerolsteiner 26
15 Alessandro Petacchi - Team Milram 26
16 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 26
17 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 25
18 André Korff - T-Mobile Team 24
19 Cadel Evans - Predictor - Lotto 22
20 Angelo Furlan - Crédit Agricole 21
21 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 20
22 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 20
23 Magnus Backstedt - Liquigas 18
24 Xavier Florencio - Bouygues Telecom 18
25 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 17
26 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16
27 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 15
28 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14
29 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 13
30 André Greipel - T-Mobile Team 13
31 Rony Martias - Bouygues Telecom 13
32 Alessandro Vanotti - Liquigas 12
33 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 11
34 Renaud Dion - AG2r Prévoyance 11
35 Carlos Sastre - Team CSC 10
36 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 10
37 Mickael Delage - Française des Jeux 9
38 Andrea Tonti - Quickstep - Innergetic 9
39 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
40 Joost Posthuma - Rabobank 8
41 Franco Pellizotti - Liquigas 8
42 Josep Jufré - Predictor - Lotto 8
43 David García - Karpin Galicia 8
44 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 7
45 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 7
46 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 7
47 Carlos Da Cruz - Française des Jeux 7
48 Francesco Chicchi - Liquigas 7
49 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 6
50 Ángel Vallejo - Relax - Gam 6
51 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 6
52 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 6
53 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6
54 Daniel Moreno - Relax - Gam 6
55 Santos González - Karpin Galicia 6
56 Mark Renshaw - Crédit Agricole 6
57 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 5
58 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 5
59 Chris Anker Sørensen - Team CSC 5
60 Karsten Kroon - Team CSC 4
61 José Antonio Lopez - Andalucia - Cayasur 4
62 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 4
63 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 4
64 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 4
65 David López - Caisse d'Epargne 4
66 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 4
67 Manuel Beltrán - Liquigas 3
68 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 3
69 Marcus Ljungqvist - Team CSC 3
70 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 2
71 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 2
72 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
73 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 2
74 Patrick Calcagni - Liquigas 2
75 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 1
76 Luis Perez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 1
77 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 1
78 Scott Davis - T-Mobile Team 1
79 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 1
80 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 1
81 Jérémy Roy - Française des Jeux 1
82 Marco Marzano - Lampre - Fondital 1
83 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1
84 Fabio Sabatini - Team Milram 1


Bjergkonkurrencen efter 8. etape
1 Serafín Martínez Acevedo - Karpin Galicia 46 pts
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 30
3 David De La Fuente - Saunier Duval - Prodir 29
4 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 29
5 Karsten Kroon - Team CSC 26
6 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 24
7 Ángel Vallejo - Relax - Gam 21
8 Mauricio Alberto Ardila - Rabobank 20
9 Stijn Devolder - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
10 Denis Menchov - Rabobank 16
11 Maxime Monfort - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
12 José Ángel Gómez Marchante - Saunier Duval - Prodir 12
13 Carlos Sastre - Team CSC 10
14 Ángel Gómez Gómez - Saunier Duval - Prodir 10
15 Cadel Evans - Predictor - Lotto 8
16 Gustavo César - Karpin Galicia 8
17 Raúl García De Mateos - Relax - Gam 8
18 Josep Jufré - Predictor - Lotto 7
19 Alessandro Vanotti - Liquigas 7
20 Carlos Barredo - Quickstep - Innergetic 6
21 Gustavo Domínguez - Karpin Galicia 6
22 Jesus Rosendo Prado - Andalucia - Cayasur 6
23 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
24 David López - Caisse d'Epargne 6
25 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
26 Dimitri Champion - Bouygues Telecom 6
27 Franco Pellizotti - Liquigas 5
28 Daniel Moreno - Relax - Gam 5
29 Joan Horrach - Caisse d'Epargne 5
30 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 5
31 Ezequiel Mosquera Miguez - Karpin Galicia 4
32 Chris Anker Sørensen - Team CSC 4
33 Luis Leon Sanchez - Caisse d'Epargne 4
34 Leonardo Bertagnolli - Liquigas 3
35 Roman Kreuziger - Liquigas 3
36 Iñigo Cuesta - Team CSC 3
37 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2
38 René Mandri - AG2r Prévoyance 2
39 Volodymir Gustov - Team CSC 2
40 Manuel Vazquez Huesco - Andalucia - Cayasur 2
41 Marc De Maar - Rabobank 2
42 Joost Posthuma - Rabobank 1
43 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1
44 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 1
45 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1
46 Dionisio Galparsoro - Euskaltel - Euskadi 1
47 Elia Rigotto - Team Milram 1
48 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne 1


Holdkonkurrencen efter 8. etape
1 Caisse d'Epargne 88.26.44
2 Discovery Channel 2.10
3 Liquigas 2.28
4 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 4.17
5 Rabobank 5.47
6 Team CSC 5.54
7 Predictor-Lotto 7.59
8 Euskaltel-Euskadi 8.01
9 AG2r Prévoyance 9.54
10 Saunier Duval-Prodir 12.22
11 Karpin Galicia 12.59
12 Quickstep-Innergetic 15.06
13 Gerolsteiner 16.09
14 T-Mobile Professional Cycling 17.35
15 Française des Jeux 24.27
16 Relax-Gam 27.34
17 Andalucia-Cayasur 31.43
18 Lampre-Fondital 32.00
19 Crédit Agricole 33.57
20 Bouygues Telecom 50.39
21 Team Milram 1.02.20

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR