Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Ventoso vandt efter besynderlig afgørelse

Ventoso vandt efter besynderlig afgørelse

14. maj 2012 17:03Foto: Sirotti

Francisco Ventoso vandt dagens etape i Giro d’Italia efter en meget mærkelig afslutning, hvor et sving afgjorde det hele.

Annonce

Dagens etape i Giro d’Italia var på forhånd beregnet som en rolig etape, der skulle afgøres mellem de bedste sprintere, men et styrt i det sidste sving var med til at skabe en sejr til Francisco Ventoso (Movistar Team). Inden da skete der ikke det store.

 

Efter 13 kilometer lykkedes det endelig for nogle udbrydere at komme af sted. Det var franskmanden Pierre Cazaux (Euskaltel-Euskadi) samt de to hollændere Brian Bulgac (Lotto Belisol) og Martijn Keizer (Vacansoleil-DCM). Feltet kontrollerede dog fuldstændig de tre udbrydere, og de havde aldrig en chance for at skabe overraskelsen. Alle var fra start af indstillet på, at det skulle afgøres i en massespurt, hvor verdensmesteren Mark Cavendish (Sky Procycling) var kæmpefavorit.

 

Mange af Mark Cavendishs største konkurrenter har nemlig allerede trukket sig fra dette års Giro, deriblandt Tyler Farrar (Garmin-Barracuda) og Daniele Bennati (Radioshack-Nissan), hvilket også betyder, at Juan José Haedos (Team Saxo Bank) favoritværdighed er øget kraftigt.

 

Umiddelbart var dagens etape meget flad ude større stigninger, men kort før mål var der tre mindre stigninger, der kunne sætte de største sprintere på prøve. Det var også et oplagt sted for ryttere at rykke væk fra feltet.

 

Den første rytter der forsøgte at køre væk fra feltet var Dennis Vanendert (Lotto-Belisol), der er bror til Jelle Vanendert. Feltets hastighed var dog ekstremt høj, og han blev næsten hentet med det samme.

 

På den anden af de tre stigninger kom der et mere seriøst angreb.  En af løbets helt store samlede favoritter Joaqium Rodriguez (Katusha Team) angreb meget overraskende for alle, men det var et meget kraftfuldt angreb.

 

Så var det pludselig andre hold end sprinterholdene, der havde interesse i at lukke hullet, og det lykkedes også på den sidste korte stigning. Løbet udviklede sig meget anderledes end, hvad man havde regnet med, og sprinterne var sat tilbage.

 

Mange ryttere forsøgte at komme væk inden for de sidste fire kilometer, da feltet ikke vidste, hvem der skulle tage ansvar.  Det lykkedes dog ikke for nogle at komme væk, og etapen skulle derfor afgøres blandt de sprintere, der ikke var alt for mærkede af de forskellige angreb.

 

Før det sidste sving lå Matthew Goss og GreenEdge i klart bedste position, men på grund af et meget besynderligt sving, der var ekstremt skarpt, så styrtede han og mange af de andre sprintere. Også Juan José Haedo og Mark Cavendish var indblandet i styrtet.

 

Spurten blev derfor afgjort mellem de tilbageværende, og der var Francisco Ventoso den bedste.

 

Resultat af 9. etape

1 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 3.39.15
2 Fabio Felline - Androni Giocattoli
3 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan
4 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale
5 Daniel Schorn - Team NetApp
6 Alexander Kristoff - Katusha Team
7 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda
8 Matthias Brandle - Team NetApp
9 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale
10 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team
11 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox
12 Giovanni Visconti - Movistar Team
13 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep
14 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi
15 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat
16 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team
17 Francis De Greef - Lotto Belisol Team
18 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
19 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale
20 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team
21 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
22 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD
23 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
24 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
25 John Gadret - AG2R La Mondiale
26 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi
27 Bartosz Huzarski - Team NetApp
28 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team
29 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
30 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli
31 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
32 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team
33 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli
34 Michele Scarponi - Lampre - ISD
35 Damiano Cunego - Lampre - ISD
36 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
37 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling
38 Marzio Bruseghin - Movistar Team
39 Thomas Rohregger - RadioShack-Nissan
40 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale
41 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale
42 Diego Ulissi - Lampre - ISD
43 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team
44 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team
45 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling
46 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia
47 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Marco Pinotti - BMC Racing Team
49 Stef Clement - Rabobank Cycling Team
50 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team
51 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
52 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi
53 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale
54 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep
55 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi
56 Martin Velits - Omega Pharma-Quickstep
57 Ian Stannard - Sky Procycling
58 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team
59 Alessandro Ballan - BMC Racing Team
60 Roman Kreuziger - Astana Pro Team
61 Tanel Kangert - Astana Pro Team
62 Oliver Zaugg - RadioShack-Nissan
63 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale
64 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team
65 Christian Vande Velde - Garmin - Barracuda
66 Johann Tschopp - BMC Racing Team
67 Frank Schleck - RadioShack-Nissan
68 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat
69 José Herrada Lopez - Movistar Team
70 Andrey Zeits - Astana Pro Team
71 Sandy Casar - FDJ-Big Mat
72 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli
73 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale
74 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep
75 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling
76 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale
77 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team
78 Adriano Malori - Lampre - ISD
79 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep
80 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team
81 Peter Stetina - Garmin - Barracuda
82 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep
83 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
84 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank
85 Luke Roberts - Team Saxo Bank
86 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale
87 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale
88 Mark Cavendish - Sky Procycling
89 Evgeny Petrov - Astana Pro Team
90 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan
91 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale
92 Pavel Brutt - Katusha Team
93 Volodymir Gustov - Team Saxo Bank
94 Danilo Wyss - BMC Racing Team
95 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
96 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox
97 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team
98 Mathias Frank - BMC Racing Team
99 Francis Mourey - FDJ-Big Mat
100 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team
101 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli
102 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia
103 Adam Hansen - Lotto Belisol Team
104 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan
105 Mickael Delage - FDJ-Big Mat
106 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team
107 Geraint Thomas - Sky Procycling
108 Peter Kennaugh - Sky Procycling
109 Branislau Samoilau - Movistar Team 0.59
110 Julien Berard - AG2R La Mondiale 1.02
111 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 1.03
112 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale 1.19
113 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox
114 Filippo Pozzato - Farnese Vini - Selle Italia
115 Gatis Smukulis - Katusha Team 2.01
116 Emanuele Sella - Androni Giocattoli
117 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team 2.05
118 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia 2.08
119 Simone Ponzi - Astana Pro Team 2.11
120 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 2.12
121 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia
122 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia
123 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep
124 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 2.12
125 Jan Barta - Team NetApp
126 Reto Hollenstein - Team NetApp
127 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team
128 Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale
129 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep
130 Ben Hermans - RadioShack-Nissan
131 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank 2.19
132 Andreas Dietziker - Team NetApp
133 Mads Christensen - Team Saxo Bank
134 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank
135 Juan José Haedo - Team Saxo Bank
136 Anders Lund - Team Saxo Bank 2.19
137 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 2.33
138 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team
139 Svein Tuft - Orica GreenEdge Cycling Team 2.34
140 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
141 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 2.39
142 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 2.40
143 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team
144 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team
145 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 2.40
146 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 2.43
147 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan
148 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli
149 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox 2.46
150 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Selle Italia 2.53
151 Cesare Benedetti - Team NetApp 3.02
152 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team
153 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team
154 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda
155 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team
156 Manuele Boaro - Team Saxo Bank
157 Bernhard Eisel - Sky Procycling
158 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi
159 Daniele Righi - Lampre - ISD
160 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat
161 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 3.28
162 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox
163 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 4.11
164 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia
165 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat 4.51
166 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat
167 Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda
168 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
169 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team 4.57
170 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 5.14
171 William Bonnet - FDJ-Big Mat
172 Matteo Bono - Lampre - ISD 5.27
173 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep
174 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale
175 Theo Bos - Rabobank Cycling Team
176 Mikhail Ignatyev - Katusha Team
177 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi
178 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi
179 Andreas Schillinger - Team NetApp
180 Timon Seubert - Team NetApp
181 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli
182 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team 6.20
183 Taylor Phinney - BMC Racing Team
184 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team
185 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team
186 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda
187 Jeremy Hunt - Sky Procycling
188 Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi
189 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli
190 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8.00
191 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team
 

Samlet stilling

1 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 12.02.40
2 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 0.09
3 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 0.15
4 Roman Kreuziger - Astana Pro Team 0.35
5 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team
6 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 0.40
7 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 0.45
8 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 0.46
9 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 0.48
10 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 0.52
11 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 0.53
12 Michele Scarponi - Lampre - ISD 0.54
13 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 0.55
14 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 1.10
15 Damiano Cunego - Lampre - ISD 1.14
16 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 1.16
17 Christian Vande Velde - Garmin - Barracuda 1.18
18 Sergio Pardilla Bellon - Movistar Team 1.20
19 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 1.23
20 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team
21 Johann Tschopp - BMC Racing Team 1.28
22 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
23 Marco Pinotti - BMC Racing Team 1.43
24 Juan Manuel Garate - Rabobank Cycling Team 1.44
25 Bartosz Huzarski - Team NetApp 1.47
26 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 1.54
27 Giovanni Visconti - Movistar Team 2.01
28 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 2.03
29 Kevin Seeldraeyers - Astana Pro Team 2.15
30 Marzio Bruseghin - Movistar Team 2.24
31 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 2.26
32 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
33 John Gadret - AG2R La Mondiale 2.38
34 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 2.39
35 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 2.41
36 Oliver Zaugg - RadioShack-Nissan 2.42
37 Sandy Casar - FDJ-Big Mat 2.50
38 Bart De Clercq - Lotto Belisol Team 2.52
39 Ivan Santaromita - BMC Racing Team
40 Francis De Greef - Lotto Belisol Team 3.17
41 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 3.18
42 Diego Ulissi - Lampre - ISD 3.23
43 Volodymir Gustov - Team Saxo Bank 3.27
44 Sergey Lagutin - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3.39
45 Przemyslaw Niemiec - Lampre - ISD 3.44
46 Grischa Niermann - Rabobank Cycling Team 3.55
47 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 4.10
48 Branislau Samoilau - Movistar Team 4.23
49 Thomas Rohregger - RadioShack-Nissan 4.44
50 Ivan Velasco Murillo - Euskaltel - Euskadi 4.54
51 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel – Euskadi 5.43
52 Jackson Rodriguez - Androni Giocattoli 5.44
53 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli 6.35
54 José Herrada Lopez - Movistar Team
55 Emanuele Sella - Androni Giocattoli 7.46
56 Jan Barta - Team NetApp 8.30
57 Tanel Kangert - Astana Pro Team 9.00
58 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 10.02
59 Juan Antonio Flecha Giannoni - Sky Procycling 10.29
60 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 12.31
61 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 13.59
62 Francis Mourey - FDJ-Big Mat 15.04
63 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 16.58
64 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 17.58
65 Danilo Wyss - BMC Racing Team 18.05
66 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 18.26
67 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 18.52
68 Adam Hansen - Lotto Belisol Team 19.05
69 Fabio Felline - Androni Giocattoli 19.10
70 Valerio Agnoli - Liquigas-Cannondale 19.40
71 Angel Vicioso Arcos - Katusha Team 20.23
72 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 20.31
73 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 21.05
74 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 22.06
75 Alessandro Spezialetti - Lampre - ISD 22.12
76 Matteo Tosatto - Team Saxo Bank 22.35
77 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 23.02
78 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 23.21
79 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 23.57
80 Adriano Malori - Lampre - ISD 25.18
81 Mauro Santambrogio - BMC Racing Team 26.05
82 Pavel Brutt - Katusha Team 26.07
83 Filippo Pozzato - Farnese Vini - Selle Italia 26.33
84 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 26.34
85 Mathieu Perget - AG2R La Mondiale 26.44
86 Julien Berard - AG2R La Mondiale 27.49
87 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 28.03
88 Simone Ponzi - Astana Pro Team 28.45
89 Mathias Frank - BMC Racing Team 29.02
90 Andreas Dietziker - Team NetApp 29.11
91 Francesco Failli - Farnese Vini - Selle Italia 29.24
92 Martin Velits - Omega Pharma-Quickstep 30.09
93 Matteo Montaguti - AG2R La Mondiale 31.25
94 Alessandro Ballan - BMC Racing Team 32.09
95 Reto Hollenstein - Team NetApp 32.51
96 Luke Roberts - Team Saxo Bank 33.22
97 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team 33.37
98 Anders Lund - Team Saxo Bank 33.40
99 Evgeny Petrov - Astana Pro Team 34.00
100 Gatis Smukulis - Katusha Team 34.05
101 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 34.20
102 Daniele Pietropolli - Lampre - ISD 35.07
103 Matthias Brandle - Team NetApp 35.16
104 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 35.25
105 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 35.41
106 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 36.01
107 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 37.11
108 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 37.21
109 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 37.23
110 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 39.17
111 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi 39.28
112 Cesare Benedetti - Team NetApp 39.41
113 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 41.21
114 Matteo Carrara - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 43.24
115 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep 43.56
116 Andrey Zeits - Astana Pro Team 43.57
117 Oscar Gatto - Farnese Vini - Selle Italia 44.46
118 Geraint Thomas - Sky Procycling 46.17
119 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team 46.37
120 Peter Kennaugh - Sky Procycling 47.02
121 Alberto Losada Alguacil - Katusha Team 47.11
122 Ben Hermans - RadioShack-Nissan 47.37
123 Luca Mazzanti - Farnese Vini - Selle Italia 47.42
124 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 47.51
125 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 48.13
126 Daniele Righi - Lampre - ISD 49.39
127 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 49.56
128 Jose Rodolfo Serpa Perez - Androni Giocattoli 50.19
129 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 50.32
130 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team
131 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox 51.19
132 Daniel Schorn - Team NetApp 51.33
133 Mads Christensen - Team Saxo Bank 54.08
134 Paolo Longo Borghini - Liquigas-Cannondale 54.13
135 Gregor Gazvoda - AG2R La Mondiale 54.42
136 Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank 54.45
137 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team 55.16
138 Matteo Bono - Lampre - ISD 55.55
139 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 56.23
140 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 56.28
141 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 56.38
142 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team 57.00
143 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank 57.05
144 Ian Stannard - Sky Procycling 57.20
145 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 57.23
146 Christian Meier - Orica GreenEdge Cycling Team 58.35
147 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 58.42
148 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 59.25
149 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 1.00.07
150 Dominique Rollin - FDJ-Big Mat 1.00.08.
151 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 1.01.44
152 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 1.02.17
153 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 1.02.29
154 Alexander Kristoff - Katusha Team 1.04.52
155 Marco Bandiera - Omega Pharma-Quickstep 1.05.51
156 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 1.06.23
157 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 1.06.31
158 Cristiano Salerno - Liquigas-Cannondale 1.07.19
159 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 1.08.13
160 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 1.08.39
161 Francesco Chicchi - Omega Pharma-Quickstep 1.08.41
162 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.09.06
163 Svein Tuft - Orica GreenEdge Cycling Team 1.09.11
164 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team 1.09.22
165 Mark Cavendish - Sky Procycling 1.09.25
166 Gabriel Rasch - FDJ-Big Mat 1.12.11
167 Mikhail Ignatyev - Katusha Team 1.12.47
168 Thomas Leezer - Rabobank Cycling Team 1.12.50
169 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
170 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 1.13.02
171 Timon Seubert - Team NetApp 1.13.14
172 Pierre Cazaux - Euskaltel - Euskadi 1.14.37
173 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 1.15.34
174 Aliaksandr Kuchynski - Katusha Team 1.15.44
175 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 1.17.12
176 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 1.17.40
177 Andreas Schillinger - Team NetApp 1.17.52
178 Bernhard Eisel - Sky Procycling 1.18.29
179 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 1.20.26
180 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli 1.20.41
181 Adrian Saez - Euskaltel - Euskadi 1.21.32
182 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team 1.21.52
183 Graeme Brown - Rabobank Cycling Team 1.24.05
184 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda 1.27.53
185 William Bonnet - FDJ-Big Mat 1.28.55
186 Sébastien Rosseler - Garmin - Barracuda 1.30.54
187 Taylor Phinney - BMC Racing Team 1.33.51
188 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 1.34.24
189 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 1.35.30
190 Jeremy Hunt - Sky Procycling 1.36.59
191 Theo Bos - Rabobank Cycling Team 1.42.40
 

Pointkonkurrencen

1 Matthew Harley Goss - Orica GreenEdge Cycling Team 65 pts
2 Mark Cavendish - Sky Procycling 61
3 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 36
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 35
5 Francisco José Ventoso Alberdi - Movistar Team 32
6 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 30
7 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 29
8 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 29
9 Alexander Kristoff - Katusha Team 29
10 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 26
11 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 26
12 Geraint Thomas - Sky Procycling 26
13 Taylor Phinney - BMC Racing Team 25
14 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 24
15 Adriano Malori - Lampre - ISD 24
16 Mark Renshaw - Rabobank Cycling Team 24
17 Alex Rasmussen - Garmin - Barracuda 23
18 Fabio Felline - Androni Giocattoli 22
19 Michele Scarponi - Lampre - ISD 21
20 Robert Hunter - Garmin - Barracuda 21
21 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 21
22 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 20
23 Juan José Haedo - Team Saxo Bank 20
24 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 18
25 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 18
26 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 17
27 Daryl Impey - Orica GreenEdge Cycling Team 17
28 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 16
29 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 16
30 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 16
31 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 15
32 Dario Cataldo - Omega Pharma-Quickstep 15
33 Manuel Belletti - AG2R La Mondiale 15
34 Cesare Benedetti - Team NetApp 14
35 Alexsandr Dyachenko - Astana Pro Team 14
36 Daniel Schorn - Team NetApp 14
37 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 14
38 Gustav Larsson - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
39 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 12
40 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 12
41 Matthias Brandle - Team NetApp 10
42 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 10
43 Daniel Moreno Fernandez - Katusha Team 9
44 Filippo Pozzato - Farnese Vini - Selle Italia 9
45 Brett Lancaster - Orica GreenEdge Cycling Team 9
46 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 9
47 Luke Roberts - Team Saxo Bank 8
48 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 8
49 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 8
50 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 8
51 Marco Pinotti - BMC Racing Team 8
52 Bartosz Huzarski - Team NetApp 8
53 Giovanni Visconti - Movistar Team 8
54 Fabio Sabatini - Liquigas-Cannondale 8
55 Mickael Delage - FDJ-Big Mat 8
56 John Gadret - AG2R La Mondiale 7
57 José Rujano Guillen - Androni Giocattoli 7
58 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 7
59 Reto Hollenstein - Team NetApp 7
60 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 7
61 William Bonnet - FDJ-Big Mat 7
62 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 6
63 Gatis Smukulis - Katusha Team 6
64 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 6
65 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 6
66 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 6
67 Jonas Aaen Jörgensen - Team Saxo Bank 6
68 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 6
69 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 5
70 Tomas Vaitkus - Orica GreenEdge Cycling Team 5
71 Timon Seubert - Team NetApp 5
72 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 5
73 Bernhard Eisel - Sky Procycling 5
74 Julien Berard - AG2R La Mondiale 4
75 Stef Clement - Rabobank Cycling Team 4
76 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 4
77 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 3
78 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 3
79 Jan Bakelants - RadioShack-Nissan 3
80 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 3
81 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 3
82 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quickstep 3
83 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 3
84 Damiano Cunego - Lampre - ISD 2
85 Serge Pauwels - Omega Pharma-Quickstep 2
86 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 2
87 Mads Christensen - Team Saxo Bank 2
88 Jussi Veikkanen - FDJ-Big Mat 2
89 Jeremy Hunt - Sky Procycling 2
90 Enrico Gasparotto - Astana Pro Team 1
91 Maciej Bodnar - Liquigas-Cannondale 1
92 Lars Ytting Bak - Lotto Belisol Team 1
93 Andrey Zeits - Astana Pro Team 1
94 Peter Kennaugh - Sky Procycling 1
95 Roberto Ferrari - Androni Giocattoli
 

Bjergkonkurrencen

1 Miguel Angel Rubiano Chavez - Androni Giocattoli 24 pts
2 Michal Golas - Omega Pharma-Quickstep 16
3 Paolo Tiralongo - Astana Pro Team 9
4 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 9
5 Cesare Benedetti - Team NetApp 7
6 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 6
7 Fumiyuki Beppu - Orica GreenEdge Cycling Team 5
8 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 5
9 Michele Scarponi - Lampre - ISD 5
10 Frank Schleck - RadioShack-Nissan 3
11 Sylvester Szmyd - Liquigas-Cannondale 3
12 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 3
13 Tomasz Marczynski - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 3
14 Pier Paolo De Negri - Farnese Vini - Selle Italia 3
15 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 3
16 Joaquim Rodriguez Oliver - Katusha Team 2
17 Eros Capecchi - Liquigas-Cannondale 2
18 Adriano Malori - Lampre - ISD 2
19 Reto Hollenstein - Team NetApp 2
20 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 2
21 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 2
22 Ryder Hesjedal - Garmin - Barracuda 1
23 Ivan Basso - Liquigas-Cannondale 1
24 Julien Berard - AG2R La Mondiale 1
25 Jack Bauer - Garmin - Barracuda 1
26 Mirko Selvaggi - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
27 Alessandro De Marchi - Androni Giocattoli 1
28 Olivier Kaisen - Lotto Belisol Team 1
 

Ungdomkonkurrencen

1 Damiano Caruso - Liquigas-Cannondale 12.03.25
2 Rigoberto Uran Uran - Sky Procycling 0.08
3 Sergio Luis Henao Montoya - Sky Procycling 0.25
4 Peter Stetina - Garmin - Barracuda 0.38
5 Tom Jelte Slagter - Rabobank Cycling Team 1.41
6 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox 1.56
7 Diego Ulissi - Lampre - ISD 2.38
8 Jon Izagirre Insausti - Euskaltel - Euskadi 4.58
9 Tanel Kangert - Astana Pro Team 8.15
10 Nelson Oliveira - RadioShack-Nissan 9.17
11 Geoffrey Soupe - FDJ-Big Mat 17.41
12 Matteo Rabottini - Farnese Vini - Selle Italia 18.07
13 Fabio Felline - Androni Giocattoli 18.25
14 Julien Vermote - Omega Pharma-Quickstep 20.20
15 Stefano Pirazzi - Colnago - CSF Inox 21.21
16 Enrico Battaglin - Colnago - CSF Inox 22.36
17 Guillaume Bonnafond - AG2R La Mondiale 23.12
18 Adriano Malori - Lampre - ISD 24.33
19 Ben Gastauer - AG2R La Mondiale 25.49
20 Julien Berard - AG2R La Mondiale 27.04
21 Simone Ponzi - Astana Pro Team 28.00
22 Gatis Smukulis - Katusha Team 33.20
23 Matthias Brandle - Team NetApp 34.31
24 Sonny Colbrelli - Colnago - CSF Inox 34.56
25 Michal Kwiatkowski - Omega Pharma-Quickstep 35.16
26 Stefan Denifl - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 36.26
27 Angelo Pagani - Colnago - CSF Inox 38.32
28 Victor Cabedo - Euskaltel - Euskadi 38.43
29 Cesare Benedetti - Team NetApp 38.56
30 Peter Kennaugh - Sky Procycling 46.17
31 Stefano Locatelli - Colnago - CSF Inox 50.34
32 Daniel Schorn - Team NetApp 50.48
33 Dennis Vanendert - Lotto Belisol Team 55.38
34 Jesse Sergent - RadioShack-Nissan 55.53
35 Jens Keukeleire - Orica GreenEdge Cycling Team 56.15
36 Ian Stannard - Sky Procycling 56.35
37 Manuele Boaro - Team Saxo Bank 56.38
38 Giacomo Nizzolo - RadioShack-Nissan 57.57
39 Sacha Modolo - Colnago - CSF Inox 59.22
40 Ramunas Navardauskas - Garmin - Barracuda 1.01.44
41 Alexander Kristoff - Katusha Team 1.04.07
42 Elia Favilli - Farnese Vini - Selle Italia 1.05.38
43 Arnaud Demare - FDJ-Big Mat 1.05.46
44 Gaetan Bille - Lotto Belisol Team 1.08.21
45 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1.12.05
46 Timon Seubert - Team NetApp 1.12.29
47 Marco Coledan - Colnago - CSF Inox 1.16.27
48 Alfredo Balloni - Farnese Vini - Selle Italia 1.16.55
49 Brian Bulgac - Lotto Belisol Team 1.19.41
50 Jack Bobridge - Orica GreenEdge Cycling Team 1.21.07
51 Taylor Phinney - BMC Racing Team 1.33.06
52 Miguel Minguez Ayala - Euskaltel - Euskadi 1.33.39
53 Andrea Guardini - Farnese Vini - Selle Italia 1.34.45
 

Holdkonkurrencen
1 Liquigas - Cannondale 10.54.44
2 Astana Pro Team 0.27
3 Garmin – Barracuda 0.45
4 Lampre - ISD 1.25
5 Movistar Team 1.30
6 BMC Racing Team 2.01
7 Radioshack - Nissan 2.02
8 Omega Pharma - Quickstep 2.55
9 Vacansoleil - DCM Pro C.Team 4.05
10 Rabobank Cycling Team 4.18
11 Androni Giocattoli - Venezuela 5.01
12 Euskaltel - Euskadi 6.35
13 Ag2R La Mondiale 7.45
14 Sky Procycling 9.33
15 Katusha Team 13.24
16 Colnago - Csf Inox 17.02
17 Lotto Belisol Team 21.54
18 Team Netapp 31.34
19 FDJ - Bigmat 32.56
20 Team Saxo Bank 42.19
21 Farnese Vini - Selle Italia 1.02.29
22 Orica Greenedge 1.50.39

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Amstel Gold Race Ladies E...(1.WWT) 18/04

Amstel Gold Race(1.UWT) 18/04

Gipuzkoa Klasika(1.1) 18/04

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04

La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04

Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04

EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 23/04-25/04

E3 Saxo Bank Classic(1.1) 24/04

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 25/04

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 25/04

EPZ Omloop van Borsele(1.1) 25/04

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

MANGLER DU CYKELTØJ? VELOMIO.COM - SØGEMASKINEN FOR CYKLER OG UDSTYR