Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Bettini slået af Riccardo Ricco i spurt

Bettini slået af Riccardo Ricco i spurt

25. marts 2006 16:270
Efter et langt udbrud, på dagens etape i Settimana Ciclistica. skulle fem ryttere afgøre dagens etape imellem sig, og her viste Riccardo Ricco (Saunier Duval Prodir) sig at være den hurtigste, med Paolo Bettini lige efter på en andenplads. I den samlede stilling er det stadigvæk Damiano Cunego som fører.

Nicki Sørensen prøvede på dagens sidste stigning, at køre alene frem til udbruddet men blev hentet af feltet kort før mål.

Resultat af 5. etape
1 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 4.09.33
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
3 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
4 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone
5 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.29
6 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 0.37
7 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
8 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
9 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
10 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone
11 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
12 Dainius Kairelis (Ltu) Amore & Vita-McDonald's
13 Jose' E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
14 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
15 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
16 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
17 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
18 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
19 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
20 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
21 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
22 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
23 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems
24 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.51
25 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
26 Pasquale Muto (Ita) Miche
27 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
28 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
29 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia 0.56
30 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
31 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
32 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano 1.05
33 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
34 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
35 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
36 Valery Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team 1.11
37 Blazej Janiaczyk (Pol) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
38 Drasutis Stundzia (Ltu) Amore & Vita-McDonald's
39 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Quick Step-Innergetic 1.14
40 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
41 Fabio Gilioli (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
42 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
43 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano
44 Cristiano Salerno (Ita) Team Tenax Salmilano
45 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
46 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team
47 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
48 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
49 Timothy Jones (Zim) Amore & Vita-McDonald's
50 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
51 Maurizio Carta (Ita) Miche
52 Carlos Jose' Ochoa (Ven) Team L.P.R.
53 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
54 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
55 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana
56 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
57 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare
58 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 2.49
59 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 2.56
60 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 2.59
61 Micula De Matteis (Ita) Team Tenax Salmilano
62 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 3.07
63 Amets Txurruka (Spa) Barloworld
64 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
65 David Zabriskie (USA) Team CSC 3.10
66 Michael Blaudzun (Den) Team CSC

67 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
68 Dmitri Nikandrov (Rus) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
69 Massimiliano Maisto (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
70 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
71 Freddy E. Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
72 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
73 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
74 Antonio D'aniello (Ita) Miche
75 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
76 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.51
77 Benjamin Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 4.46
78 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
79 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R.
80 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
81 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
82 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
83 Felix Cardenas (Col) Barloworld
84 Mauro Gerosa (Ita) Miche
85 Fabio Borghesi (Ita) OTC Doors-Lauretana
86 Andrea Noe (Ita) Liquigas
87 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
88 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano
89 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir
90 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas
91 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
92 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas
93 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
94 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld
95 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
96 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
97 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua Sapone
98 Diego Genovesi (Ita) OTC Doors-Lauretana
99 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team
100 Juan Pablo Magallanes Aranda (Mex) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi
101 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare
102 Graziano Gasparre (Ita) Amore & Vita-McDonald's
103 Niklas Axelsson (Swe) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
104 Vladimir Duma (Ukr) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare
105 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC
106 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
107 Maurizio Varini (Ita) Ceramica Flaminia
108 Jose' Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
109 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance
110 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 5.48

Samlet stilling efter 5. etape
1 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 20.45.51
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.02
3 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 0.11
4 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.14
5 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 0.17
6 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone 0.33
7 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 0.36
8 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.44
9 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 0.52
10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.53
11 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.54
12 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto 1.03
13 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 1.04
14 Jose' E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 1.13
15 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 1.17
16 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia 1.22
17 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1.41
18 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.49
19 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.57
20 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2.04
21 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.05
22 Valery Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team 2.42
23 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3.40
24 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team 3.53
25 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4.10
26 Dainius Kairelis (Ltu) Amore & Vita-McDonald's 4.21
27 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 5.27
28 Luis Fernandez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 6.16
29 Daniele Pietropolli (Ita) Team Tenax Salmilano 7.31
30 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 7.35
31 Felix Cardenas (Col) Barloworld 10.12
32 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 10.48
33 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 11.31
34 Juan Pablo Magallanes Aranda (Mex) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 11.35
35 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 11.45
36 Cristiano Salerno (Ita) Team Tenax Salmilano 11.52
37 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 12.31
38 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 12.47
39 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC 12.52
40 Micula De Matteis (Ita) Team Tenax Salmilano 13.43
41 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 13.47
42 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 13.52
43 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 13.53
44 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 14.05
45 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
46 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team 14.07
47 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 14.17
48 Drasutis Stundzia (Ltu) Amore & Vita-McDonald's 14.24
49 Paolo Bossoni (Ita) Team Tenax Salmilano 16.02
50 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 16.37
51 Graziano Gasparre (Ita) Amore & Vita-McDonald's 16.54
52 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17.04
53 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R. 17.56
54 Carlos Jose' Ochoa (Ven) Team L.P.R. 18.09
55 Amets Txurruka (Spa) Barloworld 18.18
56 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano 19.34
57 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 19.53
58 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 20.12
59 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Quick Step-Innergetic 20.24
60 Blazej Janiaczyk (Pol) Team Androni Giocattoli-3C Casalinghi 20.30
61 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana 20.48
62 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 20.50
63 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare 20.55
64 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 21.05
65 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 21.50
66 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 22.15
67 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 22.38
68 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 23.22
69 Giancarlo Ginestri (Ita) Team Tenax Salmilano 23.27
70 Timothy Jones (Zim) Amore & Vita-McDonald's 23.46
71 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 24.22
72 Andrea Noe (Ita) Liquigas 24.23
73 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance 25.03
74 Freddy E. Gonzalez Martinez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 25.39
75 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 25.56
76 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua Sapone 27.04
77 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 27.09
78 Vladimir Duma (Ukr) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 27.11
79 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 27.27
80 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R. 27.41
81 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 28.05
82 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28.39
83 Benjamin Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team 28.56
84 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 29.00
85 Pasquale Muto (Ita) Miche 29.15
86 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia 29.21
87 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 29.42
88 Kjell Carlstrom (Fin) Liquigas 30.41
89 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 30.54
90 Mauro Gerosa (Ita) Miche 31.03
91 Jose' Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 31.08
92 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team 31.09
93 Maurizio Carta (Ita) Miche 31.25
94 Massimiliano Maisto (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 31.51
95 Niklas Axelsson (Swe) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 32.03
96 Antonio D'aniello (Ita) Miche 32.07
97 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 33.08
98 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 33.31
99 Fabio Borghesi (Ita) OTC Doors-Lauretana 33.39
100 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 35.02
101 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 35.54
102 Dmitri Nikandrov (Rus) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 35.56
103 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 36.10
104 David Zabriskie (USA) Team CSC 38.11
105 Fabio Gilioli (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare 39.19
106 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 39.59
107 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 40.09
108 Diego Genovesi (Ita) OTC Doors-Lauretana 40.48
109 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team CSC 41.23
110 Maurizio Varini (Ita) Ceramica Flaminia 41.33
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro d'Italia(2.UWT) 09/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Tour of Estonia(2.1) 28/05-30/05

Tour du Pays de Vaud(2.NCUP) 28/05-31/05

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 31/05-07/06

Ronde van Limburg(1.1) 01/06

Course de la Paix Grand P...(2.NCUP) 04/06-07/06

Grosser Preis des Kantons...(1.1) 05/06

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger