Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Bettini suveræn vinder Lombardiet rundt

Bettini suveræn vinder Lombardiet rundt

14. oktober 2006 15:510

Annonce

Verdensmester Paolo Bettini var alle andre overlegen i dagens Lombardiet Rundt, og han kom alene i mål, som vinder af udgave nummer 100 af den traditionsrige italienske klassiker.


Paolo Bettini kører grædende over målstregen / Foto: Sirotti



Sådan vandt Bettini:
Tidligt i løbet var Georg Totschnig (Gerolsteiner), Andrea Pagoto (Panaria), Diego Cacchia og James Perry (begge Barloworld) kørt i udbrud. De havde på et tidspunkt over 13 minutter ned til feltet.


Feltet / Foto: Sirotti


Men så gik Rabobank, Milram og senere CSC frem og forspringet var nede på 3½ minut i bunden af Ghisallo med omkring 50 km til mål.


Paolo Bettini angriber... / Foto: Sirotti


Her indledte Bettini en offensiv og kørte alene væk fra feltet. Han fik følgeskab af Davide Rebellin (Gerolsteiner), Fränk Schleck (CSC), Michael Boogerd (Rabobank), Samuel Sanchez (Euskaltel), Danilo Di Luca (Liquigas) og Ricardo Ricco (Saunier Duval). Og inden de nåede toppen var alle udbrydere hentet - og frontgruppen bestod nu kun af Bettini, Rebellin, Schleck, Boogerd og Di Luca, der lige akkurat hang på.

På nedkørslen inden den næstsidste stigning Civiglio, kom en gruppe bestående af Ricco, Sanchez, Andrea Pagoto (Panaria), Cristian Moreni (Cofidis), Matteo Carrara (Lampre), Fabian Wegmann og Georg Totschnig (begge Gerolsteiner) op. Således at de var 12 mand forrest inde på Civiglio.



Paolo Bettini angriber igen / Foto: Sirotti


Her røg først Totschnig og senere også Ricco og Pagoto af frontgruppen, inden Di Luca indledte et forkølet angreb. Moreni lukkede hullet, og Bettini udnyttede situationen til at slå kontra. Ingen kunne umiddelbart svare igen, men Wegmann fik næsten lukket hullet, og han kom op på nedkørslen. Schleck. Rebellin, Boogerd, Moreni, Sanchez og Carrara fik dannet en forfølgergruppe, men de kom aldrig rigtig tæt på.

På den sidste stigning - den stejle San Fermo - lavede Bettini det afgørende ryk, og selvom Wegmann kæmpede bravt, var der udsolgt.

På nedkørslen mod mål kørte Sanchez væk fra 3. gruppe og kom op til Wegmann, da de nåede sidste kilometer. Men Bettini vandt, da han pegende mod himlen og stortudende dedikerede sejren til sin bror, der for kort tid siden omkom i en trafikulykke.

Sanchez vandt spurten om anden pladsen foran Wegmann, mens Moreni, der også var kørt fra 3. gruppe på nedkørslen og blev nummer 4. Rebellin vandt forfølgernes spurt om 5.-pladsen, mens CSC’s Fränk Schleck blev nummer 7.


Alejandro Valverde var alligevel til start / Foto: Sirotti



Resultat
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 6.08.06 (39.93 km/t)
2 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.08
3 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner
4 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 0.14
5 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 0.46
6 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
7 Frank Schleck (Lux) Team CSC
8 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.48
9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.32
10 Andrea Pagoto (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.53
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 4.03
12 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
13 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
14 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
16 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
17 Vicente Reynes Mimo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
19 Mirko Celestino (Ita) Team Milram
20 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
22 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
23 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
24 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom
25 Niklas Axelsson (Swe) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
26 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
27 Alexandr Arekeev (Rus) Acqua e Sapone
28 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
29 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Barloworld
30 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
31 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
32 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
33 Pieter Weening (Ned) Rabobank
34 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance
35 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir
36 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
37 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC
38 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 4.10
39 Andrea Peron (Ita) Team CSC
40 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
41 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
42 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 4.13
43 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
44 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
45 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
46 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
47 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4.41
48 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.42
49 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
50 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir
51 Theo Eltink (Ned) Rabobank 5.00
52 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
53 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
54 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.04
55 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 6.23
56 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
57 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7.20
58 Philip Deignan (Irl) AG2R Prevoyance 8.00
59 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
60 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 10.34
61 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
63 Simone Masciarelli (Ita) Acqua e Sapone
64 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua e Sapone
65 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 13.18
66 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 14.17
67 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 15.40
68 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
69 Matej Jurco (Svk) Team Milram
70 Ivan Santaromita (Swi) Quick Step-Innergetic
71 Christophe Riblon (Fra) AG2R Prevoyance
72 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
73 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
74 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
75 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
76 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
77 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
78 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
79 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto
80 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
81 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital
82 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
84 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
85 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Astana Team
86 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
87 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
88 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
89 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
90 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
91 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
92 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
93 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
94 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
95 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 16.02
96 Gene Michael Bates (Aus) Team L.P.R. 16.44
97 Diego Caccia (Ita) Barloworld


Gennemførte ikke
DNF Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
DNF Stefano Cavallari (Ita) Acqua e Sapone
DNF Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua e Sapone
DNF Kanstantsin Siutsou (Blr) Acqua e Sapone
DNF Andrea Tonti (Ita) Acqua e Sapone
DNF Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua e Sapone
DNF Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
DNF Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R Prevoyance
DNF Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
DNF Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
DNF Aaron Kemps (Aus) Astana Team
DNF Koen De Kort (Ned) Astana Team
DNF Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana Team
DNF Jose Rojas Gil (Spa) Astana Team
DNF Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
DNF Felix Rafael Cardenas Ravalo (Col) Barloworld
DNF Alexander Efimkin (Rus) Barloworld
DNF Mauro Facci (Ita) Barloworld
DNF Tiaan Kannemeyer (RSA) Barloworld
DNF James Perry (RSA) Barloworld
DNF Hugo Sabido (Por) Barloworld
DNF Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
DNF Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
DNF Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
DNF Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom
DNF Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
DNF Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
DNF Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
DNF Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
DNF Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
DNF Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare
DNF Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
DNF Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Jonathan Hivert (Fra) Credit Agricole
DNF Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
DNF Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
DNF Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
DNF Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
DNF Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
DNF Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
DNF Frédéric Guesdon (Fra) Française des Jeux
DNF Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
DNF Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux
DNF Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
DNF Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
DNF Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner
DNF Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner
DNF Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
DNF Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
DNF Matej Mugerli (Slo) Liquigas
DNF Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
DNF Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
DNF Franco Pellizotti (Ita) Liquigas
DNF Charles Wegelius (GBr) Liquigas
DNF Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF Jonathan Pa Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
DNF Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
DNF Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF David Vitoria (Swi) Phonak Hearing Systems
DNF Mauricio Alb Ardila Cano (Col) Rabobank
DNF Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
DNF Grischa Niermann (Ger) Rabobank
DNF Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Prodir
DNF Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
DNF Mariano Giallorenzo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
DNF Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
DNF Diego Nosotti (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
DNF Nicki Sørensen (Den) Team CSC
DNF Roberto Traficante (Ita) Team L.P.R.
DNF Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.
DNF Alessandro Maserati (Ita) Team L.P.R.
DNF Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
DNF Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
DNF Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
DNF Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
DNF Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
DNF Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
DNF Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team


Ikke til start
DNS Bjoern Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
DNS David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Paris - Camembert(1.1) 15/06

Adriatica Ionica Race(2.1) 14/06-18/06

Halle-Ingooigem(1.1) 16/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR