Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Bettini vandt i massespurt - Opd.

Bettini vandt i massespurt - Opd.

27. august 2006 15:080
Paolo Bettini viste endnu engang at han på alle områder er en verdensklasse cykelrytter. I dag bevist med en sejr i massespurt, foran ryttere som Thor Hushovd, Luca Paolini og Robbie McEwen. Thor Hushovd er ny mand i den gyldne trøje.

Allerede efter tre kilometer af dagens etape kom Relax rytteren, Mario De Sarraga afsted sammen med David De La Fuente fra Saunier Duval. Desværre punkterede La Fuente kort efter, og blev indhentet af feltet igen. Dermed var De Sarraga alene i front.

Feltet var på ingen måde nervøs for den enlige rytter i front og efter 64 kilometers kørsel havde han øget sit forspring til hele 13 minutter.

Dette fik stille og roligt feltet til at sætte tempoet en smule op, og dag rytterne havde kørt halvdelen af etapen, var forspringet reduceret til 9.30 min. Så sprinterholdende havde fuldstændig kontrol over situationen.

De tre sprinterhold, Milram (Zabel), Davitamon-Lotto (McEwen) og Credit Agricole (Hushovd) var de tre hold som tog ansvar i feltet og sørgede for at holde snor i De Sarraga. Med små 40 kilometer til mål, var forspringet faldet til under 3 minutter.

Med bare 25 kilometer til mål angreb Thierry Marichal (Cofidis) og Benoit Joachim (Discovery Channel), og de to fik hurtigt kontakt til De Sarraga og smidt ham af igen. Dermed startede en knaldhård kamp mellem de to ryttere i front og sprinterholdende i feltet. På dette tidspunkt begyndte også Lampre-Fondital holdet at deltage i jagten.

Maksimalt havde de to ryttere næsten et minuts forspring, men med 20 kilometer til mål, var det faldet til kun 28 sekunder.

Med 14 kilometer til mål var der atter samling på feltet, dermed kunne sprinterholdende begynde at forberede den store finale.

Frem med de sidste 1000 meter sørgede sprinterholdende for at holde det hele samlet, så alle var klar til en flot massespurt.

Milram holdet kørte en lang spurt, men da Zabel skulle afgøre det hele, slog han ikke til. Ude i venstre side åbnede Davitamon-Lotto med McEwen. McEwen havde Hushovd og Paolini på hjul. Hushovd gik forbi McEwen med 50 meter til mål og lignede der en vinder. Men som trold ud af en æske kom Bettini blæsende forbi allesammen og tog en flot sejr foran Hushovd, Paoline og med McEwen på fjerdepladsen.

Carlos Sastre punkterede inden for de sidste tre kilometer og kom først ind et stykke efter feltet. Som forventet blev den tid dog neutraliseret igen.


Resultat af 2. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 4.19.31 (38.61 km/h)
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
3 Luca Paolini (Ita) Liquigas
4 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto
5 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
6 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
7 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi
8 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux
9 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
10 Erik Zabel (Ger) Team Milram
11 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
12 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
13 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
14 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital
15 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
16 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
17 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
18 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
19 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
20 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
21 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
22 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
23 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
24 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
25 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
26 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
27 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
28 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
29 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
31 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
32 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
33 Marco Velo (Ita) Team Milram
34 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
35 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
36 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam
38 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
40 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
41 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Francesco Failli (Ita) Liquigas
43 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
44 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
45 Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
46 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
47 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
48 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
50 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
51 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
52 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
53 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
54 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
55 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
56 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
57 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
58 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
59 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
60 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
61 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
62 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
63 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
64 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
65 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
66 Denis Menchov (Rus) Rabobank
67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
68 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
69 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
70 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
71 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
73 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
74 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
75 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
76 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
77 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
78 Theo Eltink (Ned) Rabobank
79 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
80 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
81 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
82 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
83 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
84 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
85 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
86 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
87 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
89 André Korff (Ger) T-Mobile Team
90 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
91 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
92 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
93 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
95 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
96 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
97 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
99 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
100 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
101 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
102 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
104 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
105 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
106 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
107 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
108 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir
109 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
110 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
111 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
112 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
113 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
114 Jorge García (Spa) Relax-Gam
115 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
116 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
117 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
118 William Walker (Aus) Rabobank
119 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
120 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
121 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
122 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
123 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
124 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
125 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
126 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
127 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
128 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
129 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
130 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
131 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
132 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
133 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
134 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
135 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
136 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
137 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
138 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
139 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
140 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
141 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
142 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
143 Pieter Weening (Ned) Rabobank
144 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
145 David George (RSA) Relax-Gam
146 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
147 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
148 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
149 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
150 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
151 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
152 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
153 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
154 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
155 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
156 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
157 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux
158 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
159 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
160 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
161 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
162 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
163 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
164 Daniel Becke (Ger) Team Milram
165 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
166 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
167 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
168 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
169 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
170 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
171 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
172 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
173 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
174 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 0.25
175 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 0.58
176 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
177 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.16
178 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
179 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
180 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2.02
181 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
182 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
183 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
184 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
185 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
186 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 3.04
187 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 3.19
188 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 3.21
189 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 6.39


Samlet stilling efter 2. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 4.27.00
2 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 0.02
3 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 0.07
4 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC
5 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC
6 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
7 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
8 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
9 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
10 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
11 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 0.11

12 Luca Paolini (Ita) Liquigas 0.12
13 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.14
14 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
15 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
16 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
18 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
19 Erik Zabel (Ger) Team Milram 0.15
20 Marco Velo (Ita) Team Milram
21 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
22 Daniel Becke (Ger) Team Milram
23 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.16
24 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
28 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
30 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
31 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
32 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.17
33 André Greipel (Ger) T-Mobile Team 0.18
34 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team
35 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
36 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
37 André Korff (Ger) T-Mobile Team
38 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
39 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
40 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
41 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
42 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 0.19
43 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
44 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
45 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
46 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team
47 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
48 Luis León Sánchez (Spa) Astana Team
49 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
50 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
51 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.20
52 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
53 José Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
54 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
55 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
56 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
57 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
58 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
59 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
60 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
61 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
62 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
63 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
64 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
65 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
66 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
67 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
68 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 0.22
69 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
70 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
71 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
72 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
73 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
74 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
75 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
76 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.23
77 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.25
78 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
79 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
80 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
81 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Denis Menchov (Rus) Rabobank
85 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
86 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
87 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
88 Theo Eltink (Ned) Rabobank
89 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
90 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
91 William Walker (Aus) Rabobank
92 Pieter Weening (Ned) Rabobank
93 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
94 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 0.26
95 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
96 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
97 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
98 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
99 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner
100 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.28
101 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital
102 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
103 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
104 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
105 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
106 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital
107 Francesco Failli (Ita) Liquigas 0.29
108 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
109 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
110 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 0.31
111 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
112 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
113 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
114 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
115 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
116 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 0.32
117 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
118 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
119 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
120 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto
121 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 0.33
122 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 0.34
123 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
124 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
125 Miguel A. Martín Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
126 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
127 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
128 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
129 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
130 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
131 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
132 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
133 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
134 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
135 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
136 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
137 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
138 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
139 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 0.35
140 Christophe Detilloux (Bel) Française des Jeux
141 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux
142 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
143 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
144 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
145 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 0.36
146 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
147 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 0.37
148 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
149 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
150 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
151 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
152 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
153 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
154 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 0.40
155 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
156 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 0.41
157 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 0.43
158 Freddy Bichot (Fra) Française des Jeux
159 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 0.44
160 Jorge García (Spa) Relax-Gam
161 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
162 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
163 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam
164 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
165 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
166 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 0.45
167 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 0.47
168 Ángel Gómez Gómez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.48
169 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
170 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 0.51
171 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.01
172 Volodymyr Dyudya (Ukr) Team Milram 1.13
173 David George (RSA) Relax-Gam 1.15
174 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom 1.27
175 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.29
176 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.30
177 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.31
178 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.59
179 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.17
180 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2.22
181 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
182 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.42
183 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 2.57
184 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.22
185 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 3.51
186 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 4.02
187 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 4.04
188 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner 4.59
189 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7.11


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 25 pts
2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 24
3 Luca Paolini (Ita) Liquigas 16
4 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto 14
5 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 12
6 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 10
7 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi 9
8 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 8
9 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 8
10 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 7
11 Erik Zabel (Ger) Team Milram 6
12 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 5
13 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 4
14 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 3
15 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 2
16 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2
17 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 12 pts
2 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 5
3 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
4 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 4


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Team CSC 13.06.09

2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 0.07
3 Team Milram 0.08
4 Discovery Channel Pro Cycling Team 0.09
5 T- Mobile Team 0.11
6 Astana 0.12
7 Liquigas 0.13
8 Credit Agricole
9 Saunier Duval - Prodir
10 Quick Step - Innergetic 0.15
11 Euskaltel - Euskadi 0.18
12 Rabobank
13 Gerolsteiner 0.19
14 Lampre - Fondital 0.21
15 Bouygues Telecom 0.24
16 Davitamon - Lotto 0.25
17 Phonak Hearing Systems 0.27
18 Ag2r Prevoyance
19 Française des Jeux 0.28
20 Cofidis, le Credit Par Telephone 0.30
21 Relax - GAM 0.37
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SØG EFTER CYKELPRODUKTER PÅ TVÆRS AF WEBSHOPS