Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Twitter Nyhedsbrev VELOMIO

BHS-Almeborg Bornholm forlænger med bundsolid kulturbærer
08. november 2018 11:33 af Rasmus Mikkelsen Foto: Henriette S. Brandt / Feltet.dk

BHS-Almeborg Bornholm oplyser i en pressemeddelelse, at de har forlænget kontrakten med den 22-årige Emil Toudal.

Med forlængelsen af kontrakten kan Toudal se frem til sin femte sæson på BHS-Almeborg Bornholm, når næste sæson skydes i gang. Toudal har i år blandt andet været en del af BHS-Almeborg Bornholms PostNord Danmark Rundt-hold, som fik Rasmus Quaade kørt frem til en samlet andenplads.

 

Holdets sportsdirektør, Christian Juul Andreasen, fortæller, at man på holdet er rigtig glade for at fortsætte samarbejdet med den altid pålidelige og stabile Toudal, som man tror på, kommer til at levere nogle personlige resultater i den kommende sæson.

 

”Emil har været med på vores hold siden efteråret 2014, hvor han kom til vores hold fra vores lokale fødekæde BCC. Vi tog ham til os, da han var nyoprykket førsteårs senior, og han har lært meget og rykket sig år for år. Han er en af vores mest pålidelige og stabile ryttere, og spørger du hvilken som helst rytter på vores hold, vil de svare, at Emil altid gør, hvad han får besked på. Han er en rigtig kulturbærer for vores cykelhold. Emil har i denne sæson vist, at han sagtens kan være med, hvor det er sjovt. Han vandt for eksempel bjergtrøjen i UCI 1.1 løbet Cholet - Pays de la loire efter et langt udbrud på mere end 180 km. Emil var også afsted i et af de såkaldte tv-udbrud på en etape under Post Nord Danmark rundt i år. Han bliver stærkere og stærkere år for år, og jeg er ret sikker på, at han udover, at han altid er der for de andre ryttere, nok også skal levere personlige resultater i 2019," lyder det fra Andreasen.

 

Også Toudal selv er tilfreds med den netop overståede sæson, og fortæller, at han er opsat på levere nogle resultater i 2019-sæsonen.

 

”Jeg er tilfreds med den sæson, som jeg fik leveret for holdet i år. Jeg fik kørt en stabil sæson uden en decideret off-day i nogen af de vigtige sæsonmål. Men min indsats bestod primært i at hjælpe de andre på holdet samt i udbrudstogter. I 2019 er jeg opsat på at skulle ud og levere resultater - allerhelst i løb som den danske postcup eller i UCI regi," udtaler Toudal.

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

PostNord Danmark Rundt(2.HC) 21/08-25/08

GP Stad Zottegem(1.1) 20/08

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 21/08

Tour de Indonesia(2.1) 19/08-23/08

Tour du Limousin(2.1) 21/08-24/08

GP Stad Zottegem(1.1) 20/08

PostNord Danmark Rundt(2.HC) 21/08-25/08

Veenendaal-Veenendaal Cla...(1.1) 21/08

Tour du Limousin(2.1) 21/08-24/08

Ladies Tour of Norway - TTT(2.WWT) 22/08-25/08

Colorado Classic(2.HC) 22/08-25/08

Vuelta a España(2.UWT) 24/08-15/09

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 25/08

Schaal Sels(1.1) 25/08

Tour Poitou-Charentes(2.1) 27/08-30/08

Druivenkoers - Overijse(1.1) 28/08

Deutschland Tour(2.HC) 29/08-01/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger