Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Bjergrytter slog Petacchi i spurt

Bjergrytter slog Petacchi i spurt

26. august 2007 18:380
I dag sluttede etapeløbet Rothaus Regio-Tour med 5. etape, som blev kørt fra Lahr/Schwarzwald til Vogtsburg over 169.1 km, og det blev en højst overraskende vinder på dagens etape. Der var flere udbrud undervejs på dagens etape, men ens for dem alle var, at de blev kørt ind.
Derfor endte etapen ikke overraskende i en massespurt, hvor Milram dannede tog og fyrede deres italienske supersprinter Alessandro Petacchi af, men spanske Adrian Palomares Villa (Fuerteventura-Canarias) havde angrebet 3 km før målstregen og kunne lige præcis holde hjem og tage etapesejren foran Petacchi. Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone-Caffe Mokambo) tog den sidste podieplacering.

Adrian Palomares Villa er noteret for en professionel sejr i Trofeu Joaquim Agostinho, som den spanske rytter vandt samlet i 2001. Desuden har Fuerteventura-Canarias rytteren vundet to bjergtrøjer i hhv. Vuelta a la Comunidad Valenciana og GP MR Cortez - Mitsubishi i årenes løb. Adrian Palomares Villa blev professionel i 2000. 

Samlet vinder Moise Duenas Nevado (Agritubel) Rothaus Regio-Tour foran Mikhail Ignatiev (Tinkoff Credit Systems) og Andrei Kunitski (Acqua & Sapone-Caffe Mokambo).

Resultat af 5. etape
1 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura 3.56.22 (42.92 km/t)
2 Alessandro Petacchi - Team Milram
3 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
4 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
5 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
6 Richard Faltus - Team Sparkasse
7 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
8 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
9 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
10 Marcel Fischer - German National Team U23
11 Volker Ordowski - Gerolsteiner
12 Dominik Roels - German National Team U23
13 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
14 Alexander Gottfried - Tinkoff Credit System
15 Paul Voss - Team 3C-Gruppe Lamonta
16 Moises Duenas Nevado - Agritubel
17 Tim Klinger - Gerolsteiner
18 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura-Canarias
19 Nico Keinath - German National Team U23
20 Michael Franzl - German National Team U23
21 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System
22 Beat Zberg - Gerolsteiner
23 Oliver Zaugg - Gerolsteiner
24 Marco Velo - Team Milram
25 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
26 Laurent Didier - Team Regiostrom-Senges
27 Bert Grabsch - T-Mobile Team
28 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom-Senges
29 Michael Rogers - T-Mobile Team
30 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
31 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
32 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System
33 Dirk Müller - Team Sparkasse
34 Stephan Schreck - T-Mobile Team
35 Andrea Moletta - Gerolsteiner
36 Timo Honstein - Team Sparkasse
37 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner
38 Vasil Kiriyienka - Tinkoff Credit System
39 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 0.12
40 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta
41 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
42 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
43 David Belda Garcia - Fuerteventura-Canarias 0.22
44 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System
45 Andy Cappelle - Landbouwkrediet-Tönissteiner
46 Alberto Ongarato - Team Milram 0.30
47 Erik Hoffmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 0.42
48 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei
49 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 2.30
50 Andreas Henig - Atlas-Romer's Hausbäckerei 4.04
51 Ralph Naef - Team Wiesenhof Felt
52 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura-Canarias 4.38
53 Thomas Wagner - Gerolsteiner 5.24
54 Alessandro Donati - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
55 Elia Rigotto - Team Milram 5.35
56 Malay Van Ruitebeek - Team Regiostrom-Senges 6.36
57 Tilo Schüler - Team Sparkasse
58 Martin Lang - Atlas-Romer's Hausbäckerei
59 Frederico Vitali - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
60 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
61 André Korff - T-Mobile Team
62 Nikolai Schwarz - German National Team U23
63 Giorgio Orizio - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
64 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
65 Cédric Hervé - Agritubel
66 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 7.54
67 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
68 Alexander Gut - Atlas-Romer's Hausbäckerei
69 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
70 Konstantin Schubert - Team Regiostrom-Senges
71 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
72 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
73 Andrey Klyuev - T-Mobile Team
74 Frank Scherzinger - Team 3C-Gruppe Lamonta
75 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner
76 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner


Samlet slutstilling
1 Moises Duenas Nevado - Agritubel 17.08.10
2 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 0.23
3 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1.23
4 Michael Rogers - T-Mobile Team 1.33
5 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura-Canarias 1.46
6 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 2.16
7 Beat Zberg - Gerolsteiner 2.18
8 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura-Canarias 2.43
9 Alexander Gottfried - Tinkoff Credit System
10 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 3.05
11 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom-Senges 3.49
12 Vasil Kiriyienka - Tinkoff Credit System 4.04
13 Bert Grabsch - T-Mobile Team 4.11
14 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 4.19
15 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 4.32
16 Stephan Schreck - T-Mobile Team 5.06
17 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner 5.20
18 Laurent Didier - Team Regiostrom-Senges 5.33
19 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5.34
20 Micula De Matteis - Tenax Salmilano 5.57
21 Timo Honstein - Team Sparkasse 6.04
22 Marcel Fischer - German National Team U23 6.19
23 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 6.49
24 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei 7.12
25 David Belda Garcia - Fuerteventura-Canarias 7.53
26 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 8.34
27 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System 9.38
28 Erik Hoffmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 10.25
29 Alessandro Donati - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 11.58
30 Andy Cappelle - Landbouwkrediet-Tönissteiner 12.01
31 Tim Klinger - Gerolsteiner 12.30
32 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges 13.35
33 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 14.05
34 Dominik Roels - German National Team U23 14.43
35 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta 14.51
36 Richard Faltus - Team Sparkasse 15.02
37 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 15.17
38 Marco Velo - Team Milram 15.28
39 Dirk Müller - Team Sparkasse 15.30
40 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 15.36
41 Giorgio Orizio - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 15.39
42 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 16.04
43 Michael Franzl - German National Team U23 16.07
44 Paul Voss - Team 3C-Gruppe Lamonta 16.48
45 Alberto Ongarato - Team Milram 17.24
46 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 17.53
47 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta 19.52
48 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura-Canarias 20.00
49 Ralph Naef - Team Wiesenhof Felt 20.21
50 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 22.25
51 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel 23.18
52 Elia Rigotto - Team Milram 23.39
53 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner 23.46
54 Alessandro Petacchi - Team Milram 23.47
55 Luca Sabatino - Tenax Salmilano
56 Volker Ordowski - Gerolsteiner 24.28
57 Andrea Moletta - Gerolsteiner 24.37
58 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner 24.41
59 Martin Lang - Atlas-Romer's Hausbäckerei 24.58
60 Frederico Vitali - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 25.07
61 Andreas Henig - Atlas-Romer's Hausbäckerei 25.21
62 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges 26.16
63 Konstantin Schubert - Team Regiostrom-Senges 27.01
64 Cédric Hervé - Agritubel 27.21
65 Andrey Klyuev - T-Mobile Team 27.35
66 Frank Scherzinger - Team 3C-Gruppe Lamonta 28.45
67 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 28.48
68 Thomas Wagner - Gerolsteiner 29.05
69 Malay Van Ruitebeek - Team Regiostrom-Senges 29.27
70 André Korff - T-Mobile Team 30.57
71 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges 33.51
72 Nikolai Schwarz - German National Team U23 37.23
73 Tilo Schüler - Team Sparkasse 39.27
74 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 40.38
75 Alexander Gut - Atlas-Romer's Hausbäckerei 42.33
76 Nico Keinath - German National Team U23 43.43


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 27 pts
2 Andy Cappelle - Landbouwkrediet-Tönissteiner 22
3 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura-Canarias 20
4 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura-Canarias 20
5 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 20
6 Paul Voss - Team 3C-Gruppe Lamonta 18
7 Moises Duenas Nevado - Agritubel 15
8 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 14
9 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner 12
10 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 10
11 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 10
12 Richard Faltus - Team Sparkasse 9
13 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System 8
14 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 8
15 Stephan Schreck - T-Mobile Team 5
16 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 5
17 Beat Zberg - Gerolsteiner 5
18 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 5
19 Tilo Schüler - Team Sparkasse 5
20 Michael Rogers - T-Mobile Team 4
21 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 4
22 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4
23 Konstantin Schubert - Team Regiostrom-Senges 4
24 Thomas Wagner - Gerolsteiner 4
25 Vasil Kiriyienka - Tinkoff Credit System 3
26 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges 3
27 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 3
28 Volker Ordowski - Gerolsteiner 3
29 Bert Grabsch - T-Mobile Team 2
30 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 2
31 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner 2
32 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom-Senges 1
33 Marcel Fischer - German National Team U23 1
34 Dirk Müller - Team Sparkasse 1
35 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura-Canarias 1
36 Nico Keinath - German National Team U23 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 44 pts
2 Dailos Diaz Armas - Fuerteventura-Canarias 44
3 Vasil Kiriyienka - Tinkoff Credit System 32
4 Stephan Schreck - T-Mobile Team 26
5 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 26
6 Andy Cappelle - Landbouwkrediet-Tönissteiner 18
7 Paul Voss - Team 3C-Gruppe Lamonta 16
8 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 12
9 Moises Duenas Nevado - Agritubel 6
10 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System 6
11 Dirk Müller - Team Sparkasse 6
12 Marcel Fischer - German National Team U23 4
13 Alessandro Donati - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4
14 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges 4
15 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 4
16 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 3
17 Adrian Palomares Villaplana - Fuerteventura-Canarias 1
18 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen
1 Moises Duenas Nevado - Agritubel 17.08.10
2 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 0.23
3 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1.23
4 Alexander Gottfried - Tinkoff Credit System 2.43
5 Vasil Kiriyienka - Tinkoff Credit System 4.04
6 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 4.19
7 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 4.32
8 Laurent Didier - Team Regiostrom-Senges 5.33
9 Micula De Matteis - Tenax Salmilano 5.57
10 Timo Honstein - Team Sparkasse 6.04
11 Marcel Fischer - German National Team U23 6.19
12 Nico Schneider - Atlas-Romer's Hausbäckerei 7.12
13 David Belda Garcia - Fuerteventura-Canarias 7.53
14 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 8.34
15 Erik Hoffmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 10.25
16 Tim Klinger - Gerolsteiner 12.30
17 Aurélien Passeron - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 14.05
18 Dominik Roels - German National Team U23 14.43
19 Sergej Fuchs - Team 3C-Gruppe Lamonta 14.51
20 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 15.36
21 Giorgio Orizio - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 15.39
22 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 16.04
23 Michael Franzl - German National Team U23 16.07
24 Paul Voss - Team 3C-Gruppe Lamonta 16.48
25 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 17.53
26 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 22.25
27 Elia Rigotto - Team Milram 23.39
28 Luca Sabatino - Tenax Salmilano 23.47
29 Martin Lang - Atlas-Romer's Hausbäckerei 24.58
30 Frederico Vitali - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 25.07
31 Andreas Henig - Atlas-Romer's Hausbäckerei 25.21
32 Konstantin Schubert - Team Regiostrom-Senges 27.01
33 Andrey Klyuev - T-Mobile Team 27.35
34 Frank Scherzinger - Team 3C-Gruppe Lamonta 28.45
35 Thomas Wagner - Gerolsteiner 29.05
36 Malay Van Ruitebeek - Team Regiostrom-Senges 29.27
37 Nikolai Schwarz - German National Team U23 37.23
38 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta 40.38
39 Alexander Gut - Atlas-Romer's Hausbäckerei 42.33
40 Nico Keinath - German National Team U23 43.43


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Tinkoff Credit System 51.30.03
2 Fuerteventura-Canarias 4.00
3 T-Mobile Professional Cycling 4.59
4 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 6.59
5 Gerolsteiner 7.59
6 Tenax-Menikini 11.00
7 Team Regiostrom-Senges 16.01
8 Team Wiesenhof Felt 21.01
9 Landbouwkrediet-Tönissteiner 27.01
10 German National Team U23 28.02
11 Team Milram 28.57
12 Team Sparkasse 30.00
13 Team 3C-Gruppe Lamonta 34.58
14 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 36.01
15 Atlas-Romer's Hausbäckerei 40.01
16 Agritubel 42.00
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 20/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Duo Normand(1.1) 20/09

Giro dell'Appennino(1.1) 20/09

Gooikse Pijl(1.1) 20/09

Grand Prix d'Isbergues - ...(1.1) 20/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

VM - Herre Junior (Enkelt...(CM) 21/09

VM - Dame Junior (Enkelts...(CMW) 21/09

VM - U23 Herrer (Enkeltst...(CM) 22/09

VM - Kvinder (Enkeltstart)(CMW) 22/09

Paris-Camembert(1.1) 22/09

Omloop van het Houtland M...(1.1) 23/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE