Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Bobby Julich sluttede på 2. pladsen

Bobby Julich sluttede på 2. pladsen

29. juli 2007 19:100

På sidste etape af Sachsen-Tour fik et udbrud på fire ryttere lov til at køre. Etapen blev kørt med start og mål i Dresden over 158 km. Fire udbrydere var Stephan Schreck (T-Mobile), Erik Hoffmann (Team Lamonta), Tom Stamsnijder (Gerolsteiner) og René Weissinger (Team Volksbank).

T-Mobile-rytteren Schreck tog sejren foran Hoffmann og Stamsnijder.

Samlet blev løbet vundet af Joost Posthuma (Rabobank) foran Bobby Julich (Team CSC) og Michael Schär (Astana).


Resultat af 5. etape
1 Stephan Schreck - T-Mobile Team 3.24.49 (46.02 km/t)
2 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta
3 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner
4 René Weissinger - Team Volksbank
5 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 0.44
6 Eric Baumann - T-Mobile Team
7 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
8 Marcel Barth - Thüringer Energie Team
9 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team
10 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Marco Kiritschenko - Notebooksbilliger.de
12 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
13 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus
14 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
15 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
16 Henning Bommel - Germany
17 Evgeniy Sladkov - Astana
18 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
19 Igor Abakoumov - Astana
20 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de
21 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
22 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges
23 Volker Ordowski - Gerolsteiner
24 Sebastian Schwager - Team Milram
25 Julien Mazet - Astana
26 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta
27 Bas Gilling - Team Wiesenhof Felt
28 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
29 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
30 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de
31 Udo Müller - Notebooksbilliger.de
32 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt
33 Michael Schär - Astana
34 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner
35 Dirk Müller - Team Sparkasse
36 Sebastian Lang - Gerolsteiner
37 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
38 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
39 André Korff - T-Mobile Team
40 Mathew Hayman - Rabobank
41 Björn Schröder - Team Milram
42 Mariusz Witecki - Team Volksbank
43 Joost Posthuma - Rabobank
44 Marc De Maar - Rabobank
45 Roger Hammond - T-Mobile Team
46 André Greipel - T-Mobile Team
47 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
48 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta
49 Richard Faltus - Team Sparkasse
50 Nico Graf - Thüringer Energie Team
51 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta
52 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
53 Koos Moerenhout - Rabobank
54 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus
55 Tony Martin - Thüringer Energie Team
56 Christoph van Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
57 William Walker - Rabobank
58 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
59 Philipp Ludescher - Team Volksbank
60 Sebastiaan Langeveld - Rabobank
61 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus
62 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
63 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team
64 Martin Müller - Team Milram
65 Thorwald Veneberg - Rabobank
66 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67 Sebastian Siedler - Team Milram
68 Robert Bengsch - Germany
69 Chris Anker Sørensen - Team CSC
70 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
71 Michael Blaudzun - Team CSC
72 Nicki Sørensen - Team CSC
73 Matti Breschel - Team CSC

74 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
75 Matthias Russ - Gerolsteiner
76 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta
77 Serguei Yakovlev - Astana
78 Bobby Julich - Team CSC
79 Allan Johansen - Team CSC
80 Anders Lund - Team CSC

81 Christian Pömer - Team Volksbank
82 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
83 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta
84 Niki Terpstra - Team Milram
85 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus
86 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta
87 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
88 Juan José Haedo - Team CSC
89 Dennis Haueisen - Team Milram
90 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
91 Sven Teutenberg - Team Volksbank
92 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de
93 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges
94 Timo Honstein - Team Sparkasse
95 Tilo Schüler - Team Sparkasse
96 Karl-Christian König - Germany
97 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
98 Elia Rigotto - Team Milram
99 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus


Samlet slutstilling
1 Joost Posthuma - Rabobank 18.28.59
2 Bobby Julich - Team CSC 0.29
3 Michael Schär - Astana 0.31
4 Björn Schröder - Team Milram 0.45
5 Nicki Sørensen - Team CSC 1.17
6 René Weissinger - Team Volksbank 1.18
7 Sebastian Siedler - Team Milram 1.46
8 Serguei Yakovlev - Astana 2.03
9 Matti Breschel - Team CSC
10 Mariusz Witecki - Team Volksbank 2.05
11 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 2.07
12 Marc De Maar - Rabobank 2.10
13 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta 2.30
14 Dirk Müller - Team Sparkasse 2.31
15 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 2.43
16 William Walker - Rabobank 3.07
17 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 3.13
18 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.30
19 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta 3.32
20 Stephan Schreck - T-Mobile Team
21 Chris Anker Sørensen - Team CSC 3.35
22 Torsten Hiekmann - Gerolsteiner 3.44
23 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 4.20
24 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 5.43
25 Matthias Russ - Gerolsteiner 8.57
26 Niki Terpstra - Team Milram 12.54
27 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 20.44
28 Eric Baumann - T-Mobile Team 20.53
29 Julien Mazet - Astana 22.32
30 Koos Moerenhout - Rabobank 27.58
31 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt 28.13
32 Allan Johansen - Team CSC 29.16
33 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 29.19
34 André Korff - T-Mobile Team 29.53
35 André Greipel - T-Mobile Team 29.55
36 Christoph Klipp - Notebooksbilliger.de 30.00
37 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 30.18
38 Nico Graf - Thüringer Energie Team 30.45
39 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus 30.46
40 Evgeniy Sladkov - Astana 31.03
41 Elia Rigotto - Team Milram 31.10
42 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 31.14
43 Volker Ordowski - Gerolsteiner 31.20
44 Richard Faltus - Team Sparkasse 31.34
45 Tony Martin - Thüringer Energie Team 32.17
46 Benny De Schrooder - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 32.25
47 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 34.25
48 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 37.41
49 Anders Lund - Team CSC 39.15
50 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 39.45
51 Igor Abakoumov - Astana 40.22
52 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 44.14
53 Martin Müller - Team Milram 44.53
54 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 44.54
55 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 45.15
56 Sebastian Lang - Gerolsteiner 45.26
57 Robert Bengsch - Germany 45.34
58 Christoph van Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus 46.00
59 Olaf Pollack - Team Wiesenhof Felt 46.12
60 Michael Blaudzun - Team CSC 46.13
61 Mathew Hayman - Rabobank 46.36
62 Bas Gilling - Team Wiesenhof Felt 46.42
63 Matthias Friedemann - Team 3C - Gruppe Lamonta 46.58
64 Henning Bommel - Germany 47.09
65 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 47.29
66 Tilo Schüler - Team Sparkasse 48.02
67 Roger Hammond - T-Mobile Team 48.57
68 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 49.03
69 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 49.05
70 Karl-Christian König - Germany 49.12
71 Timo Scholz - Notebooksbilliger.de 49.14
72 Juan José Haedo - Team CSC
73 Werner Riebenbauer - Team Volksbank
74 Fabian Pohl - Notebooksbilliger.de
75 Sven Teutenberg - Team Volksbank 49.23
76 Dennis Haueisen - Team Milram 49.29
77 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 49.30
78 Timo Honstein - Team Sparkasse 49.31
79 Udo Müller - Notebooksbilliger.de 49.37
80 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 49.43
81 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus 49.44
82 Thorwald Veneberg - Rabobank 49.48
83 Sebastian Schwager - Team Milram 49.49
84 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 49.50
85 Marcel Barth - Thüringer Energie Team 49.56
86 Philipp Ludescher - Team Volksbank 50.06
87 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team 50.14
88 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 50.28
89 Christian Pömer - Team Volksbank 50.52
90 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 50.59
91 Hendrik Wolter - Notebooksbilliger.de 51.03
92 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 51.05
93 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta 51.18
94 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 51.42
95 Marco Kiritschenko - Notebooksbilliger.de 51.46
96 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta 51.47
97 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges 52.09
98 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 52.46
99 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus 53.54 
 

Slutstillingen i sprintkonkurrencen
1 Eric Baumann - T-Mobile Team 13 pts
2 Björn Schröder - Team Milram 8
3 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 8
4 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 6
5 Thorwald Veneberg - Rabobank 5
6 Stephan Schreck - T-Mobile Team 3
7 Timo Honstein - Team Sparkasse 3
8 Sebastian Schwager - Team Milram 3
9 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 3
10 Dennis Haueisen - Team Milram 3
11 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 2
12 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 2
13 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 1
14 Michael Schär - Astana 1
15 Nicki Sørensen - Team CSC 1
16 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 1
17 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1
18 René Obst - Team 3C - Gruppe Lamonta 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen

1 William Walker - Rabobank 36 pts
2 Chris Anker Sørensen - Team CSC 30
3 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 26
4 Stephan Schreck - T-Mobile Team 24
5 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 22
6 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 12
7 Erik Hoffmann - Team 3C - Gruppe Lamonta 11
8 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 9
9 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus 6
10 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta 5
11 Giuseppe Guerini - T-Mobile Team 4
12 Thorwald Veneberg - Rabobank 3
13 Michael Schär - Astana 2
14 Holger Sievers - Team 3C - Gruppe Lamonta 2
15 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
16 Allan Johansen - Team CSC 2
17 Laurent Didier - Team Regiostrom - Senges 2
18 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 2
19 René Weissinger - Team Volksbank 1
20 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 1
21 Marc De Maar - Rabobank 1
22 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 1
23 Matthias Russ - Gerolsteiner 1
24 Malte Urban - Heinz von Heiden Focus 1
25 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 1


Slutstillingen i ungdomskonkurrencen

1 Michael Schär - Astana 18.29.30
2 William Walker - Rabobank 2.36
3 Paul Voss - Team 3C - Gruppe Lamonta 3.01
4 Tom Stamsnijder - Gerolsteiner 5.12
5 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 20.13
6 Nico Graf - Thüringer Energie Team 30.14
7 Philipp Walsleben - Heinz von Heiden Focus 30.15
8 Tony Martin - Thüringer Energie Team 31.46
9 Anders Lund - Team CSC 38.44
10 Sebastiaan Langeveld - Rabobank 44.23
11 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team 48.34
12 Mats Willam - Heinz von Heiden Focus 49.13
13 Marcel Barth - Thüringer Energie Team 49.25
14 Philipp Ludescher - Team Volksbank 49.35
15 Kartsten Hess - Thüringer Energie Team 49.43
16 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 50.28
17 Sebastian Pristl - Team 3C - Gruppe Lamonta 50.47
18 Felix Schäfermeier - Team 3C - Gruppe Lamonta 51.16
19 Yannick Maus - Team Regiostrom - Senges 51.38
20 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus 53.23


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Rabobank 55.30.20
2 Team CSC 0.37
3 Team Milram 0.52
4 Astana 2.17
5 T-Mobile Professional Cycling 5.52
6 Gerolsteiner 8.11
7 Team Wiesenhof Felt 30.52
8 Team 31.27
9 Team Sparkasse 32.28
10 Team Volksbank 47.22
11 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 57.14
12 Thüringer Energie Team 1.31.19
13 Team Regiostrom-Senges 1.49.11
14 Heinz von Heiden Focus 1.49.42
15 Notebooksbilliger.de 2.05.06
16 Germany 2.14.15

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger