Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Boonen vinder i sin hjemby - opd.

Boonen vinder i sin hjemby - opd.

21. august 2006 16:170
Tom Boonen levede op til favoritværdigheden, da han vandt femte etape i Eneco Tour of Benelux, der gik til verdensmesterens hjemby Balen.

Den flade rute bød på en del angreb på etapens første kilometer, men rytterne skulle helt frem til efter 35 km. kørsel før Nicolas Portal, Mathew Hayman, Bert Roesems, Sebastien Portal, Michiel Elijzen, Thomas Lovkist og Koen Barbé får hul til feltet. Gruppen finder ind i et fint arbejde og efter over 130 km. kørsel i angreb bliver gruppen hentet med omkring 10 km. til mål.

Herefter sørgede Quick Step-Innergetic, Discovery Channel og Liquigas for at holde feltet samlet til mål, hvor Tom Boonen kunne vinde spurten.


Resultat af 5. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.52.20 (47.285 km/t)
2 Julian Dean (NZl) Credit Agricole
3 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
4 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital
6 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas
8 David Kopp (Ger) Gerolsteiner
9 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
10 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
11 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
12 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
13 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic
14 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir
15 George Hincapie (USA) Discovery Channel
16 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole
17 Roy Sentjens (Bel) Rabobank
18 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
19 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano
20 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
21 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team
22 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
23 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
24 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
25 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
26 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
27 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir
28 Gerben Löwik (Ned) Rabobank
29 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance
30 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
31 Michael Albasini (Swi) Liquigas
32 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
33 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
34 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux
35 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
36 Karsten Kroon (Ned) Team CSC
37 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
38 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team
39 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
40 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
41 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel
42 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
43 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
44 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
45 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
46 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems
47 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
48 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank
49 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
50 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
51 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano
52 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
53 Jan Boven (Ned) Rabobank
54 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel
55 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
56 Thomas Dekker (Ned) Rabobank
57 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com
58 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano
59 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
60 Marco Righetto (Ita) Liquigas
61 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano
62 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas
63 Frank Høj (Den) Gerolsteiner
64 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team
65 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
66 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team
67 Johan Coenen (Bel) Unibet.com
68 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
69 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel
70 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
71 Matej Jurco (Svk) Team Milram
72 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto
73 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
74 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
75 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
76 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
77 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux
78 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
79 Koen De Kort (Ned) Astana Team
80 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
81 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
82 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel
83 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano
84 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
85 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com
86 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
87 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
88 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
89 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone
90 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
91 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
92 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
93 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
94 Andrea Peron (Ita) Team CSC
95 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
96 Bram De Groot (Ned) Rabobank
97 Martin Müller (Ger) Team Milram
98 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
99 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic
100 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
101 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic
102 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
103 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel
104 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
105 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir
106 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
107 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
108 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
109 Luke Roberts (Aus) Team CSC
110 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
111 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
112 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
113 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
114 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
115 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
116 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
117 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi
118 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
119 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
120 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
121 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com
122 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
124 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team
125 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram
126 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner
127 Allan Johansen (Den) Team CSC
128 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir
129 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
130 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
131 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
132 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 0.20
133 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
134 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 0.29
135 Matthew White (Aus) Discovery Channel 0.35
136 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 0.40
137 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.04
138 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux
139 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2.07
140 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2.29
141 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 2.41
142 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 2.47
143 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team
144 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone
145 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 4.28
146 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 7.05
147 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
148 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi
149 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team
150 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
151 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
152 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
153 Jason McCartney (USA) Discovery Channel
154 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 9.08
155 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 7.12


Udgåede ryttere
Daniel Navarro (Spa) Astana Team
David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
Juan Carlos Dominguez (Spa) Unibet.com


Samlede klassement efter 5. etape
1 George Hincapie (USA) Discovery Channel 17.24.55
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 0.03
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.11
4 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.15
5 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 0.31
6 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.32
7 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.34
8 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.50
9 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 0.51
10 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.52
11 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.54
12 Steffen Wesemann (Swi) T-Mobile Team 0.55
13 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel 0.56
14 Maarten Tjallingii (Ned) Skil-Shimano 0.57
15 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 1.00
16 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic
17 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 1.02
18 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.04
19 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 1.08
20 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 1.09
21 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1.11
22 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 1.13
23 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.14
24 Aart Vierhouten (Ned) Skil-Shimano 1.26
25 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel 1.27
26 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole 1.32
27 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 1.42
28 Baden Cooke (Aus) Unibet.com
29 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel 1.43
30 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.55
31 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
32 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.56
33 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir
34 Gerben Löwik (Ned) Rabobank 1.57
35 Christophe Mengin (Fra) Française des Jeux 1.59
36 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 2.00
37 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 2.02
38 Piet Rooyakkers (Ned) Skil-Shimano 2.03
39 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 2.06
40 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel 2.11
41 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 2.12
42 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.15
43 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.16
44 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
45 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.18
46 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
47 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.20
48 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano
49 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
50 Andrea Peron (Ita) Team CSC 2.22

51 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.25
52 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 2.26
53 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
54 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 2.29
55 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 2.33
56 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram
57 Koen De Kort (Ned) Astana Team 2.34
58 Sergei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 2.35
59 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.36
60 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 2.38
61 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.40
62 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
63 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.41
65 Johan Coenen (Bel) Unibet.com 2.43
66 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 2.48
67 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
68 Jeremy Hunt (GBr) Unibet.com 2.51
69 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 2.52
70 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.53
71 Roy Sentjens (Bel) Rabobank 2.55
72 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 2.56
73 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
74 Matej Jurco (Svk) Team Milram 2.57
75 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 2.58
76 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.59
77 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
78 Martin Müller (Ger) Team Milram 3.02
79 Frederik Veuchelen (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.04
80 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance
81 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance
82 Allan Johansen (Den) Team CSC 3.08
83 Jan Boven (Ned) Rabobank 3.09
84 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 3.14
85 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
86 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
87 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 3.15
88 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.16
89 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.17
90 Marco Righetto (Ita) Liquigas 3.19
91 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 3.20
92 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Saunier Duval-Prodir 3.21
93 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.22
94 Avitor Perrez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
95 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
96 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 3.23
97 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.26
99 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
100 Michael Albasini (Swi) Liquigas
101 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 3.27
102 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 3.29
103 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.33
104 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.36
105 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
106 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 3.40
107 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
108 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 3.51
109 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 3.52
110 Glenn D'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
111 Erki Pütsep (Est) AG2R Prevoyance 3.53
112 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team 3.56
113 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 3.58
114 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 4.05
115 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 4.08
116 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 4.16
117 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.41
118 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
119 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 4.43
120 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 5.32
121 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 5.50
122 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.57
123 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone 6.05
124 Luke Roberts (Aus) Team CSC 6.21
125 Bram De Groot (Ned) Rabobank 6.26
126 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 6.36
127 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 6.48
128 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 6.54
129 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 7.20
130 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 7.27
131 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.35
132 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 7.47
133 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 8.14
134 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 8.33
135 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 8.37
136 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
137 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 8.51
138 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 9.40
139 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 9.59
140 Matthew White (Aus) Discovery Channel 10.05
141 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 10.55
142 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 11.27
143 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 12.09
144 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.53
145 Niko Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
146 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.54
147 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 15.07
148 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram 16.09
149 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 16.37
150 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 16.41
151 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir 17.03
152 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 19.46
153 Jason McCartney (USA) Discovery Channel 20.05
154 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 24.41
155 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 30.22


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram 91 pts
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 90
3 Baden Cooke (Aus) Unibet.com 56
4 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 48
5 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 44
6 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel 42
7 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas 41
8 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 39
9 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 37
10 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems 35
11 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 35
12 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 35
13 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 34
14 Rik Reinerink (Ned) Skil-Shimano 32
15 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 24
16 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22
17 Marco Zanotti (Ita) Unibet.com 17
18 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 16
19 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15
20 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 15
21 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 13
22 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
23 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 10
24 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 10
25 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 10
26 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 8
27 Carlos Zarate (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
28 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 6
29 Erwin Thijs (Bel) Unibet.com 6
30 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 5
31 Matej Jurco (Svk) Team Milram 5
32 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 5
33 Matthe Pronk (Ned) Unibet.com 5
34 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3
35 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
36 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3


Ungdomskonkurrencen efter 5. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 17.24.58
2 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 0.08
3 Phillippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 0.29
4 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.31
5 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.51
6 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 1.01
7 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas 1.11
8 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Astana Team 1.52
9 Sebastiaan Langeveld (Ned) Skil-Shimano 2.09
10 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.12
11 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.13
12 Paul Martens (Ger) Skil-Shimano 2.17
13 Koen De Kort (Ned) Astana Team 2.31
14 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 2.33
15 Maxime Montfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.37
16 Alan Pérez Lezáun (Spa) Euskaltel-Euskadi
17 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.38
18 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 2.45
19 Maarten Wijnants (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
20 Michael Schär (Swi) Phonak Hearing Systems 2.53
21 Matej Jurco (Svk) Team Milram 2.54
22 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 2.56
23 Lloyd Mondory (Fra) AG2R Prevoyance 3.01
24 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.11
25 Mathieu Heyboer (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 3.12
26 Kurt Hovelijnck (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3.13
27 Piotr Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir 3.14
28 Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.23
29 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.30
30 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 3.33
31 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
32 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 3.48
33 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram 4.02
34 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 4.38
35 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 5.29
36 Eladio Sanchez Prado (Spa) Astana Team 5.47
37 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, le Credit par Telephone 6.02
38 Carlos Abellan Ossenbach (Spa) Astana Team 7.17
39 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 7.24
40 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 7.32
41 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas 8.30
42 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom 8.34
43 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital
44 Michiel Elijzen (Ned) Cofidis, le Credit par Telephone 8.48
45 Christoph Meschenmoser (Ger) Skil-Shimano 9.37
46 Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano 10.52
47 Koen Barbe (Bel) Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 11.24
48 Alberto Fernandez (Spa) Saunier Duval-Prodir 12.50
49 Unai Uribarri (Spa) Euskaltel-Euskadi 14.51
50 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 16.38
51 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom 24.38
52 Ivàn Santos Martinez (Spa) Astana Team 30.19
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger