Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Brølstærk Roskilde-rytter blev dobbelt dansk mester

Brølstærk Roskilde-rytter blev dobbelt dansk mester

24. juni 2017 12:14Foto: Feltet.dk

Julius Johansen smadrede hele feltet til linjeløbet til junior-DM, da han kørte solo efter 55 kilometer og holdt hele vejen til stregen.

I regn og blæst trillede juniorrytterne lørdag formiddag ud på det første linjeløb til årets DM-uge, hvor de skulle tilbagelægge 127,5 kilometer, seks runder à 18 kilometer og tre runder af 6,5 kilometer, inden en ny vinder af Dannebrogstrikoten skulle findes.

 

Flere konstellationer så lyset i starten af løbet, men der var blot kørt 55 kilometer, da Julius Johansen (Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior) havde fået nok og tog sagen i egen hånd.

 

Han angreb alene væk, kørte de sidste 72 kilometer alene og vandt sit andet mesterskab på tre dage, mens holdkammeraterne Mattias Skjelmose og Kristian Kaimer Eriksen tog henholdsvis sølv og bronze.
 


HUSK DU KAN FINDE MANGE VIDEOER FRA DM PÅ FELTET.DKS YOUTUBE KANAL.

Løbsreferat:
Som altid med juniornes løb var det fyr og flamme helt fra starten af, hvor Johan Price-Pejtersen (Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior) så sin chance til at stikke afsted fra feltet. Det betød dog ikke, at feltet faldt til ro, da der stadig var adskillige ryttere, der forsøgte at få tilslutning til Roskilde-rytteren.

 

Kort efter kom holdkammeraten Mathias Larsen op til Johan Price-Pejtersen, og dermed var en farlig duo dannet i front, da ingen andre konkurrenter fik sneget sig med. Sammen fik de oparbejdet et forspring på mere end et minut, men angreb i feltet fik barberet forspringet godt ned, da rytterne gik ud på tredje omgang.

 

Her gik den ikke længere for Price-Pejtersen og Larsen, som måtte se sig hentet af feltet, og dermed var der en ny situation i løbets gang. En gruppe på otte mand slap væk fra feltet, og den indeholdt storfavoritten Julius Johansen, Mathias Larsen, Johan Price-Pejtersen og Mattias Skjelmose (Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior), Frederik Wandahl (Roskilde Cykle Ring), Johan Langballe (Herning CK Junior), Aksel Bech (Team Maskot WorkWear) og Frederik Irgens (Team Pythonprocom).

 

Det varede dog kun ganske få øjeblikke, før enkeltstartsmesteren, Julius Johansen, ikke ville samarbejde længere, så han kørte solo, mens de øvrige ryttere blev hentet af feltet, hvor Herning CK Junior og Pythonprocom tog ansvar.

 

Johansen fortsætter ufortrødent
Som kilometerne gik, øgede Johansen blot sit forspring, og da han gik ud på den næste omgang. Således havde han over et minut ned feltet, som så ud til at være en smule desorganiseret, blandt andet fordi Johan Langballe punkterede.

 

Det virkede som om, at Julius Johansen simpelthen bare var et niveau bedre end alle andre, da han, som han gik ud på den sidste af de store omgang efter 90 kilometer, havde et forspring på imponerende 1.41 minutter.

 

Herefter gik det kun én vej - og det var enkeltstartsmesterens. Rytterne i feltet kunne slet ikke stille noget op ved Johansen, selvom de prøvede hårdt, så da de kom ind på de små omgange, kunne feltet så småt begynde at indstille sig på at skulle køre om sølv og bronze.

 

I feltet begyndte der at komme angreb på kryds og tværs, hvor Mathias Larsen, Johan Langballe og Andreas Toft (Pythonprocom) fik et lille hul til et decimeret hovedfelt. De blev dog hentet igen, og i stedet kom Mattias Skjelmose alene afsted, og ham kunne ingen røre.

 

Skjelmose kørte derfor alene over målstregen som nummer, og holdkammeraten Kristian Kaimer Eriksen fuldendte triumfen, da han tog tredjepladsen kort foran en spurtende gruppe, der kæmpede forgæves for medalje.

Se Julius Johansen kører over stregen og juble, mens holdkammeraterne sikre sølv og bronze herunder


HUSK DU KAN FINDE MANGE VIDEOER FRA DM PÅ FELTET.DKS YOUTUBE KANAL.

Resultat

1 Julius Johansen - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior 03:11:13
2 Mattias Skjelmose Jensen - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior 03:13:41
3 Kristian Kaimer Eriksen - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior 03:14:05
4 Johan Tiedemann Langballe - Team Herning CK Junior 03:14:07
5 Mathias Alexander E. Larsen - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
6 Victor Fuhrmann Desimpelaere - Køge Cykel Ring s.t.
7 Matias Gunnar Malmberg - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
8 Marcus Sander Hansen - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
9 Aksel Bech Skot-Hansen - Team Mascot WorkWear s.t.
10 Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring s.t.
11 Anders Lilliendal - Team Herning CK Junior 03:14:12
12 Ludvig Anton Wacker - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior 03:14:17
13 Oliver Wulff Frederiksen - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
14 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
15 Sebastian Nielsen - Team ABC Junior s.t.
16 Mads Andersen - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
17 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring s.t.
18 Frederik Nybo Eriksen - Team Herning CK Junior s.t.
19 Kristian Siig Hessel - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
20 Oliver Andersen - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
21 Robin Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
22 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
23 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus s.t.
24 Andreas Toft Neldeberg - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
25 Sebastian Ryttersgaard - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
26 sebastian Kolze Changizi - Team Mascot WorkWear s.t.
27 Johan Price-Pejtersen - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
28 Thorolf Rønhede - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
29 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
30 Jonas Zwisler - Team Børkop Cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
31 Andreas Byskov Sarbo - Lyngby Cycle Club s.t.
32 Magnus Henneberg - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
33 Marckus Njor - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
34 Frederik Irgens Jensen - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
35 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
36 Jonas Frederik Banke - Team Pythonprocom - Velowear s.t.
37 Thomas Koldkjær Decker - Team Vifra Kvickly Odder Junior s.t.
38 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
39 christoffer sloth - Team Cycling Elite Copenhagen 03:14:25
40 Carl Christian Møller Thiesen - Team Mascot WorkWear 03:14:27
41 Frederik Rosenmeyer - Team Vifra Kvickly Odder Junior 03:14:35
42 Malthe Munch - Team Pythonprocom - Velowear 03:16:14
43 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 03:16:29
44 Nicolai Clausen - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior 03:16:31
45 Lucas Norman Gude - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 03:16:47
46 Oliver Farving - Hammel Cykle Klub s.t.
47 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub 03:17:17
48 Jonas Tanski Kristensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
49 Oliver Emil Errebo - Team ASSOS of Switzerland - Rødovre Centrum 03:17:45
50 Laurits Skydsgaard Jensen - Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
51 Nicholas Thorøe-Hansen - Lyngby Cycle Club 03:17:49
52 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
53 Jannik Nedergaard Nielsen - Team Herning CK Junior 03:18:08
54 Felix Clausen - Team Cycling Elite Copenhagen 03:20:18
55 Lucas Rishøj Nielsen - Team ABC Junior 03:20:20
56 Birk Udengaard Hansen - Team Mascot WorkWear s.t.
57 Kasper Viberg Søgaard - Lyngby Cycle Club 03:20:25
58 Daniel Handberg Sigh - Nr Søby Cykel Klub 03:21:02
59 Martin Omarsson Mollerup - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior s.t.
60 Mikkel Feldtmann Hansen - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior 03:21:08
61 Sander Andersen - Team ABC Junior 03:21:09

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger