Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Cancellara vandt enkeltstart i Italien

Cancellara vandt enkeltstart i Italien

12. marts 2006 15:570

Annonce

Team CSCs nyankomne schweiziske rytter Fabian Cancellara vandt dagens enkeltstart i Tirreno-Adriatico. Cancellara var tre sekunder hurtigere end Leif Hoste (Discovery Channel) og 18 sekunder bedre end Thomas Dekker (Rabobank).

Med dagens tredjeplads overtager Thomas Dekker løbets førertrøje fra Oscar Freire.


Resultat af 5. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 27.37
2 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.03
3 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 0.18
4 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 0.32
5 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.38
6 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 0.39
7 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 0.42
8 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.44
9 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.49
10 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.56
11 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 1.04
12 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
14 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 1.06
15 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.07
16 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1.08
17 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
18 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 1.10
19 Hugo Sabido (Por) Barloworld 1.12
20 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1.15
21 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.16
22 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 1.21
23 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.22
24 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.24
25 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
26 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1.25
27 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.26
28 Marc Wauters (Bel) Rabobank 1.28
29 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1.30
30 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram
31 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1.31
32 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 1.32
33 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
34 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.33
35 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.34
36 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 1.35
37 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.36
38 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 1.38
39 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
40 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.39
41 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
42 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 1.40
43 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.41
45 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 1.42
46 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
47 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.44
48 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
49 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.45
50 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems 1.46
51 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.47
52 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
53 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.48
54 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.49
55 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.50
56 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.53
57 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 1.54
58 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.55
59 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.56
60 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
61 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
62 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
63 Erik Zabel (Ger) Team Milram
64 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 1.59
65 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.00
66 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 2.01
67 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
68 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.02
69 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems
70 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.03
71 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
72 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
73 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.05
74 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 2.06
75 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
76 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
77 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.07
78 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 2.08
79 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.09
80 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
81 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
82 Bram De Groot (Ned) Rabobank 2.10
83 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.11
84 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.13
85 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone
86 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 2.15
87 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone 2.16
88 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 2.17
89 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 2.18
90 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
91 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto
92 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.19
93 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
94 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2.20
95 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
96 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
97 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 2.21
98 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic
99 Mauro Facci (Ita) Barloworld 2.23
100 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 2.24
101 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
102 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole
103 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.26
104 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.27
105 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.28
106 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare
107 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.29
108 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 2.30
109 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance
110 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.31
111 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
112 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.32
113 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.35
114 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto
115 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 2.39
116 Mads Christensen (Den) Barloworld 2.40
117 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom
118 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.42
119 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole
120 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2.43
121 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
122 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.44
123 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
124 Luca Paolini (Ita) Liquigas 2.46
125 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.47
126 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
127 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 2.48
128 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 2.50
129 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 2.52
130 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
131 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.
132 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 2.54
133 Christian Knees (Ger) Team Milram 2.57
134 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
135 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 2.58
136 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 3.00
137 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi
138 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.01
139 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi
140 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 3.02
141 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3.05
142 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 3.06
143 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 3.08
144 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 3.10
145 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance
146 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team
147 Gene Bates (Aus) Team L.P.R. 3.11
148 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 3.12
149 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
150 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 3.17
151 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.18
152 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 3.20
153 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 3.23
154 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 3.27
155 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.29
156 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 3.30
157 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 3.31
158 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
159 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
160 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 3.35
161 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 3.36
162 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 3.38
163 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 3.41
164 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3.42
165 Enrico Degano (Ita) Barloworld 3.44
166 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.45
167 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
168 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 3.46
169 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 3.50
170 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 3.51
171 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 3.53
172 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 3.55
173 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 4.00
174 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
175 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.09
176 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 4.21
177 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 4.26
178 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 4.28
179 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 4.29
180 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 4.34
181 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 4.55
182 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone 5.23
Udgået Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
Udgået Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital


Samlet stilling efter 5. etape
1 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 18.28.44
2 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 0.14
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 0.20
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.40
5 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 0.46
6 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.47
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC 0.54
8 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 0.59

9 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01
10 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 1.04
11 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.15
12 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 1.17
13 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir 1.18
14 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 1.24
15 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
16 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems 1.28
17 Hugo Sabido (Por) Barloworld 1.30
18 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.32
19 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1.35
20 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner 1.38
21 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 1.40
22 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.41
23 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.42
24 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.47
25 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld
26 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner
27 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1.50
28 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 1.51
29 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.52
30 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.57
31 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.58
32 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 2.02
33 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 2.03
34 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.06
35 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.09
36 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.16
37 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.17
38 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.21
39 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.22
40 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
41 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2.30
42 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 2.34
43 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2.35
44 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 2.39
45 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 2.41
46 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.43
47 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 2.47
48 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux 3.12
49 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone 3.13
50 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.15
51 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team 3.31
52 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.35
53 Frederic Guesdon (Fra) Française des Jeux 3.43
54 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 4.01
55 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
56 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.02
57 Massimo Iannetti (Ita) Team L.P.R. 4.11
58 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 4.22
59 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 4.24
60 David Kopp (Ger) Gerolsteiner 4.42
61 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team 4.46
62 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 4.49
63 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 5.09
64 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5.39
65 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 6.08
66 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.30
67 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.46
68 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 6.56
69 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone 7.08
70 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 7.10
71 Marco Velo (Ita) Team Milram 7.11
72 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic 7.22
73 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 7.25
74 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.29
75 Luca Paolini (Ita) Liquigas 7.34
76 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 7.39
77 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team 7.47
78 Viatchesl Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.01
79 Murilo Fischer (Bra) Naturino-Sapore Di Mare 8.20
80 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 8.26
81 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 8.32
82 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8.41
83 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 8.42
84 Javier Ramirez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 9.03
85 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 9.31
86 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 10.04
87 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 10.05
88 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld 10.10
89 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 10.22
90 Ludovic Auger (Fra) Française des Jeux 11.12
91 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
92 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 11.24
93 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 12.25
94 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 12.28
95 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 12.43
96 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 13.03
97 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 13.31
98 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 13.48
99 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi 14.13
100 Gene Bates (Aus) Team L.P.R. 15.04
101 Iker Leonet Iza (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 15.13
102 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 15.22
103 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto 15.48
104 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 16.06
105 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 16.07
106 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 16.22
107 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone 16.24
108 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 16.34
109 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 16.37
110 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team 16.53
111 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 16.56
112 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R. 16.57
113 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 17.58
114 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
115 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance 18.04
116 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 18.05
117 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 18.31
118 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 18.35
119 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 19.05
120 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 19.27
121 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 19.29
122 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 19.35
123 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 19.42
124 Mads Christensen (Den) Barloworld 19.57
125 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 20.22
126 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 20.43
127 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 21.09
128 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom 21.15
129 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 21.24
130 Frank Høj (Den) Gerolsteiner 22.01
131 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.05
132 Mauro Facci (Ita) Barloworld 22.16
133 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 22.17
134 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.45
135 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 22.54
136 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 22.57
137 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 23.06
138 Stefano Zanini (Ita) Liquigas 23.07
139 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram 23.30
140 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 23.43
141 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.54
142 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.02
143 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir 24.25
144 Andreas Kloden (Ger) T-Mobile Team 24.35
145 Servais Knaven (Ned) Quick Step-Innergetic 25.12
146 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi 25.21
147 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 25.43
148 Christian Knees (Ger) Team Milram 26.00
149 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto 26.25
150 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 26.30
151 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R. 26.31
152 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas 27.24
153 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 27.30
154 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 27.32
155 Bram De Groot (Ned) Rabobank 27.34
156 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 29.00
157 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 29.21
158 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems 29.38
159 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 30.45
160 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto 31.15
161 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 31.39
162 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 31.41
163 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 31.48
164 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone 32.02
165 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 32.16
166 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance 32.21
167 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 33.02
168 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 33.07
169 Marc Wauters (Bel) Rabobank 34.19
170 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 34.21
171 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 34.31
172 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 35.07
173 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone 36.40
174 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.54
175 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 38.12
176 Enrico Degano (Ita) Barloworld 40.42
177 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom 43.30
178 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 43.32
179 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 43.58
180 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 48.32
181 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R. 50.52
182 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 56.36


Pointkonkurrencen efter 5. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 26 pts
2 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 25
3 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 25
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram 20
5 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 20
6 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 17
7 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 15
8 Thomas Dekker (Ned) Rabobank 13
9 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 12
10 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone 12
11 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 10
12 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
13 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 10
14 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 9
15 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
16 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
17 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital 7
18 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic 7
19 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom 6
20 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
21 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
22 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6
23 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 6
24 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 5
25 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 5
26 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 5
27 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 4
28 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
29 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 4
30 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 4
31 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
32 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 3
33 Christoph Mengin (Fra) Française des Jeux 3
34 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3
35 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 3
36 Ren‚ Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 3
37 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
38 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
39 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
40 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole 1
41 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 1
42 Paul Crake (Aus) Naturino-Sapore Di Mare 1
43 Mauro Facci (Ita) Barloworld 1


Bjergkonkurrencen efter 5. etape
1 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 11 pts
2 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R. 8
3 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 7
4 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 5
5 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems 5
6 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld 5
7 Ivan Basso (Ita) Team CSC 3
8 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3
9 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
10 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 2
11 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone 2
12 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
13 Igor Astarloa (Spa) Barloworld 2
14 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank 1
15 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 1
16 Juan Anto Flecha Gianonni (Spa) Rabobank 1
17 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare 1
18 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1


Holdkonkurrencen efter 5. etape
1 Discovery Channel 55.27.39
2 Team CSC 0.17
3 Rabobank 0.29
4 Liberty Seguros-Wurth Team 1.49
5 Gerolsteiner 2.58
6 Phonak Hearing Systems 3.11
7 Credit Agricole 3.48
8 T-Mobile Team 4.27
9 Saunier Duval-Prodir 4.28
10 Naturino-Sapore Di Mare 4.40
11 Team L.P.R. 5.41
12 Barloworld 5.51
13 Euskaltel-Euskadi 6.07
14 Cofidis 6.38
15 Acqua e Sapone 7.05
16 Team Milram 7.08
17 Quick Step-Innergetic 7.20
18 Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.29
19 Lampre-Fondital 9.38
20 Francaise Des Jeux
21 Liquigas 14.18
22 Bouygues Telecom 19.12
23 Ceramica Panaria-Navigare 22.14
24 Ag2R Prevoyance 22.52
25 Davitamon-Lotto 27.14

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR