Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Cancellara vandt enkeltstarten

Cancellara vandt enkeltstarten

15. maj 2006 17:400

Annonce

Fabian Cancellara (Team CSC) vandt mandag eftermiddag den 12,6 kilometer lange indledende enkeltstart omkring Salou, der dannede rammen om 1. etape af Volta a Catalunya. CSC-rytteren vandt med 3 sekunder foran Vladimir Karpets og Robert Hunter. Team CSC triumfen blev fuldendt, da holdet havde tre ryttere i top 10.

Selvom sejren blev taget på en kuperet rute, så er det ikke sejrsherrens livret og derfor er forventningerne til Cancellara de kommende dage mere stille og rolige.

"Vi gør os ikke de store forhåbninger om at holde førertrøjen hos Fabian for det er der for mange bjerge til, men både Peron og Vande Velde er godt kørende for tiden, så vi prøver at køre for dem i det samlede. Allerede tirsdag er der mange bjerge, så Fabian skal bare køre så godt han nu kan, men en sejr er jo en sejr, så den tager vi," konstaterede en meget tilfreds sportsdirektør Kim Andersen.

Peron startede rimeligt tidligt, så han havde føringen ganske længe, men de forskellige holds bedste bud på en etapesejr kom i afslutningen, og rykkede altså italieneren lidt tilbage på resultatlisten - men det blev altså en holdkammerat der endte på podiet med førertrøjen.


Resultat af 1. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 14.55
2 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears 0.03
3 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Chanel
4 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
5 Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems 0.05
6 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.08
7 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.10
8 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.11
9 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
10 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
11 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.12
12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.13
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 0.15
16 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 0.17
17 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.19
18 Erik Dekker (Ned) Rabobank
19 Miguel A M.Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 0.20
20 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.21
21 Alexei Markov (Rus) Illes Balears
22 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.23
23 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana
24 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
25 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos-Resort 0.24
26 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 0.26
27 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
28 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 0.27
29 Oscar Pereiro (Spa) Illes Balears 0.29
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.30
31 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
32 José A. Pecharroman (Spa) Comunidad Valenciana 0.31
33 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurth
35 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 0.32
36 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 0.33
37 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
38 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears
39 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
40 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Wurth 0.34
41 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 0.35
42 Frédéric Finot (Fra) Francaise Des Jeux
43 Andy Schleck (Lux) Team CSC
44 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 0.36
45 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
46 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
47 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth 0.38
48 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
49 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.40
50 Roger Hammond (GBr) Discovery Chanel 0.41
51 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
52 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku
53 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana
54 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.42
55 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
56 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.43
57 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
58 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
59 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
60 Trent Lowe (Aus) Discovery Chanel 0.44
61 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
62 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0.45
63 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
64 Alberto Losada (Spa) Kaiku
65 Allan Johansen (Den) Team CSC 0.46
66 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam
67 Carlos Castano (Spa) Kaiku
68 David Arroyo (Spa) Illes Balears 0.47
69 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
70 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Wurth
71 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
72 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 0.48
73 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Eladio Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
75 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, Le Credit Par Telephone 0.49
76 Eric Berthou (Fra) Illes Balears
77 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
78 Rodrigo Garcia (Spa) Kaiku
79 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.50
80 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
81 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
82 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
83 Javier Pascual (Spa) Comunidad Valenciana
84 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 0.51
85 David H. George (RSA) Relax-Gam
86 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
87 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
88 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.52
89 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
90 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 0.53
91 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
92 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
93 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
94 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
95 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
96 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 0.54
97 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam
98 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
99 Jordi Riera (Spa) 3 Molinos-Resort 0.55
100 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.56
101 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
102 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
103 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
104 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
105 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 0.57
106 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos-Resort
107 Benjamin Noval (Spa) Discovery Chanel
108 Eladio Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana
109 Assan Bazayev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 0.58
110 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Chanel
111 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 0.59
112 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 1.00
113 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
114 Xabier Zandio (Spa) Illes Balears
115 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
116 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
117 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 1.01
118 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
119 Jorge Ferrio (Spa) 3 Molinos-Resort
120 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.02
121 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
122 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Chanel 1.03
123 Rafael Casero (Spa) 3 Molinos-Resort
124 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
125 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
126 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.04
127 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
128 Luis Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
129 Luis Perez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.05
130 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Chanel
131 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.06
132 Marco Milesi (Ita) Liquigas
133 Francesco Failli (Ita) Liquigas
134 Eros Capecchi (Ita) Liquigas 1.07
135 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
136 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
137 Francis Mourey (Fra) Francaise Des Jeux 1.08
138 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 1.09
139 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
140 Raul Garcia (Spa) Relax-Gam
141 Rémy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux 1.11
142 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.12
143 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
144 Luis Leon Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth 1.13
145 Joaquin Rodriguez (Spa) Illes Balears
146 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
147 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 1.14
148 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
149 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
150 Matteo Bonomi (Ita) Lampre-Fondital 1.15
151 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
152 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.16
153 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 1.17
154 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.18
155 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
156 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.19
157 Luca Paolini (Ita) Liquigas
158 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
159 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.20
160 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
161 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
162 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan
163 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.21
164 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
165 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
166 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam 1.22
167 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
168 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.23
169 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone
170 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.24
171 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
172 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.25
173 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.26
174 Ruben Oarbeascoa (Spa) Kaiku
175 Eric Leblacher (Fra) Francaise Des Jeux 1.28
176 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versan
177 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos-Resort
178 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.30
179 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 1.32
180 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.34
181 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
182 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
183 Israel Nunez (Spa) Kaiku
184 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos-Resort 1.36
185 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37
186 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
187 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 1.38
188 Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux 1.41
189 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Chanel
190 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 1.43
191 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.45
192 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 1.47
193 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.05


Samlet stilling efter 1. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 14.55
2 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears 0.03
3 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Chanel
4 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems
5 Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems 0.05
6 Andrea Peron (Ita) Team CSC 0.08
7 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 0.10
8 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.11
9 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
10 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems
11 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.12
12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 0.13
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 0.15
16 Stuart O'grady (Aus) Team CSC 0.17
17 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.19
18 Erik Dekker (Ned) Rabobank
19 Miguel A M.Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems 0.20
20 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.21
21 Alexei Markov (Rus) Illes Balears
22 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0.23
23 Ruben Plaza (Spa) Comunidad Valenciana
24 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner
25 Jesus Del Nero (Spa) 3 Molinos-Resort 0.24
26 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance 0.26
27 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital
28 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam 0.27
29 Oscar Pereiro (Spa) Illes Balears 0.29
30 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 0.30
31 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
32 José A. Pecharroman (Spa) Comunidad Valenciana 0.31
33 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi
34 Carlos Barredo (Spa) Liberty Seguros-Wurth
35 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 0.32
36 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 0.33
37 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto
38 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears
39 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
40 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Wurth 0.34
41 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 0.35
42 Frédéric Finot (Fra) Francaise Des Jeux
43 Andy Schleck (Lux) Team CSC
44 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 0.36
45 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
46 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
47 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-Wurth 0.38
48 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom
49 Thomas Lövkvist (Swe) Francaise Des Jeux 0.40
50 Roger Hammond (GBr) Discovery Chanel 0.41
51 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
52 Ricardo Serrano (Spa) Kaiku
53 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana
54 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0.42
55 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
56 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.43
57 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic
58 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
59 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
60 Trent Lowe (Aus) Discovery Chanel 0.44
61 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team
62 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 0.45
63 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
64 Alberto Losada (Spa) Kaiku
65 Allan Johansen (Den) Team CSC 0.46
66 Jorge Garcia (Spa) Relax-Gam
67 Carlos Castano (Spa) Kaiku
68 David Arroyo (Spa) Illes Balears 0.47
69 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
70 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros-Wurth
71 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
72 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital 0.48
73 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi
74 Eladio Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth
75 Nicolas Roche (Irl) Cofidis, Le Credit Par Telephone 0.49
76 Eric Berthou (Fra) Illes Balears
77 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
78 Rodrigo Garcia (Spa) Kaiku
79 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.50
80 Jaume Rovira (Spa) Andalucia-Paul Versan
81 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
82 Dionisio Galparsoro (Spa) Kaiku
83 Javier Pascual (Spa) Comunidad Valenciana
84 Ezequiel Mosquera (Spa) Comunidad Valenciana 0.51
85 David H. George (RSA) Relax-Gam
86 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom
87 Francisco Cabello (Spa) Andalucia-Paul Versan
88 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.52
89 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic
90 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 0.53
91 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram
92 André Greipel (Ger) T-Mobile Team
93 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
94 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital
95 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
96 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 0.54
97 Angel Vallejo (Spa) Relax-Gam
98 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
99 Jordi Riera (Spa) 3 Molinos-Resort 0.55
100 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 0.56
101 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
102 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
103 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
104 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
105 Lars Michaelsen (Den) Team CSC 0.57
106 Isidro Cerrato (Spa) 3 Molinos-Resort
107 Benjamin Noval (Spa) Discovery Chanel
108 Eladio Jimenez (Spa) Comunidad Valenciana
109 Assan Bazayev (Kaz) Liberty Seguros-Wurth 0.58
110 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Chanel
111 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 0.59
112 Jose Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 1.00
113 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
114 Xabier Zandio (Spa) Illes Balears
115 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
116 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
117 David Bernabeu (Spa) Comunidad Valenciana 1.01
118 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
119 Jorge Ferrio (Spa) 3 Molinos-Resort
120 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.02
121 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
122 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Chanel 1.03
123 Rafael Casero (Spa) 3 Molinos-Resort
124 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital
125 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole
126 Francisco José Lara (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.04
127 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
128 Luis Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
129 Luis Perez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.05
130 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Chanel
131 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.06
132 Marco Milesi (Ita) Liquigas
133 Francesco Failli (Ita) Liquigas
134 Eros Capecchi (Ita) Liquigas 1.07
135 José Antonio Lopez (Spa) Kaiku
136 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
137 Francis Mourey (Fra) Francaise Des Jeux 1.08
138 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 1.09
139 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
140 Raul Garcia (Spa) Relax-Gam
141 Rémy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux 1.11
142 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.12
143 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital
144 Luis Leon Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Wurth 1.13
145 Joaquin Rodriguez (Spa) Illes Balears
146 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
147 Carlo Scognamiglio (Ita) Team Milram 1.14
148 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
149 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto
150 Matteo Bonomi (Ita) Lampre-Fondital 1.15
151 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
152 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.16
153 Michele Gobbi (Ita) Team Milram 1.17
154 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.18
155 Ivan Santos (Spa) Liberty Seguros-Wurth
156 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.19
157 Luca Paolini (Ita) Liquigas
158 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram
159 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.20
160 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
161 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank
162 Luis Perez (Spa) Andalucia-Paul Versan
163 Adolfo Garcia (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.21
164 Luciano A. Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir
165 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
166 Jesus Hernandez (Spa) Relax-Gam 1.22
167 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
168 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 1.23
169 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone
170 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.24
171 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
172 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.25
173 Jose Alberto Benitez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.26
174 Ruben Oarbeascoa (Spa) Kaiku
175 Eric Leblacher (Fra) Francaise Des Jeux 1.28
176 Juan Olmo (Spa) Andalucia-Paul Versan
177 Jesus Buendia (Spa) 3 Molinos-Resort
178 Manuel Vazquez (Spa) Andalucia-Paul Versan 1.30
179 Nick Ingels (Bel) Davitamon-Lotto 1.32
180 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone 1.34
181 Angel Edo (Spa) Andalucia-Paul Versan
182 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35
183 Israel Nunez (Spa) Kaiku
184 Sergio Dominguez (Spa) 3 Molinos-Resort 1.36
185 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37
186 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
187 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 1.38
188 Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux 1.41
189 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Chanel
190 Claudio José Casas (Spa) Comunidad Valenciana 1.43
191 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.45
192 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank 1.47
193 Aketza Pena (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.05


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 25 pts
2 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears 20
3 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Chanel 16
4 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems 14
5 Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems 12
6 Andrea Peron (Ita) Team CSC 10
7 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 9
8 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 8
9 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 7
10 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 6
11 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
12 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 4
13 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner 3
14 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 2
15 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Team CSC 45.04
2 Phonak Hearing Systems
3 Gerolsteiner 0.28
4 Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.34
5 Davitamon-Lotto 1.07
6 Discovery Chanel 1.09
7 Rabobank 1.12
8 T-Mobile Team
9 Saunier Duval-Prodir 1.14
10 Comunidad Valenciana 1.16
11 Credit Agricole 1.21
12 Liberty Seguros-Wurth 1.24
13 AG2R Prevoyance
14 Relax-Gam 1.30
15 Francaise Des Jeux 1.32
16 Bouygues Telecom 1.33
17 Liquigas 1.41
18 Euskaltel-Euskadi 1.43
19 Team Milram
20 Lampre-Fondital 1.48
21 Kaiku 1.53
22 3 Molinos-Resort 1.57
23 Quick Step-Innergetic
24 Cofidis, Le Credit Par Telephone 2.08
25 Andalucia-Paul Versan 2.26

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR