Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
Italienske Noemi Cantele (Bigla Cycling Team) vandt kvindernes udgave af GP Ouest France-Plouay, der tæller med i kvindernes world cup. Italieneren kørte væk på den sidste stigning og vandt med 28 sekunder til den førende rytter i world cuppen Nicole Cooke (Raleigh Life Force Pro Cycling Team).
"Jeg forsøgte tre gange," fortæller Cantele til Cyclingnews.
"Jeg vidste, at jeg skulle slutte alene for at vinde. For to år siden, var vi to, der skulle sprinte om sejren og jeg vandt første gang der, men jeg sagde til mig selv, 'jeg bliver nødt til smide dem på stigningen'."
Med andenpladsen udbyggede Nicole Cooke føringen i den samlede stilling, hvor hun nu har 80 point ned til nummer to Marianne Vos.
"Det er ikke ovre endnu," sagde Cooke efter løbet. "Men jeg er glad for mit resultat i dag. Jeg er i en god position før det sidste løb."
Der tildeles dobbeltpoint i den sidste afdeling i Nürnberg, Tyskland, hvilket betyder at vinderen får tildelt 150 point.
Resultat
1 Noemi Cantele - Bigla Cycling Team 3.14.00
2 Nicole Cooke - Raleigh Life Force Pro Cycling Team 0.28
3 Marta Bastianelli - Italian National Team
4 Oenone Wood - T-Mobile Women's Team
5 Giorgia Bronzini - Italian National Team 0.44
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
UAE Team Emirates |
Annonce