Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Cavendish sejrede i Dunkergue

Cavendish sejrede i Dunkergue

10. maj 2007 17:200

Annonce

Dagens etape i Dunkergue blev vundet af T-Mobile rytteren, Mark Cavendish, som var den hurtigste i massespurten.

Længe så det ellers ud til at en udbrydergruppe, bestående af Sergey Kolesnikov (UNI) Sebastian Rosseler (QSI), Steven Cozza (TSL) og Gabrielle Bosisio (TEN), skulle afgøre etapen imellem sig, men med bare syv kilometer til mål lykkedes det feltet anført af Team Milram, T-Mobile, Française des Jeux og Bouygues Telecom at indhente gruppen.

Løbet føres stadigvæk af David Boucher fra Landbouwkrediet – Tönissteiner holdet.

Resultat af 3. etape
1 Mark Cavendish - T-Mobile Team 4.21.02 (42.5 km/t)
2 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
3 Roger Hammond - T-Mobile Team
4 Matthew Goss - Team CSC
5 Sebastian Siedler - Team Milram
6 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
7 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole
8 Jeremie Galland - Auber
9 Hans Dekkers - Agritubel
10 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Erik Zabel - Team Milram
12 Mathieu Drujon - Auber
13 Rony Martias - Bouygues Telecom
14 René Haselbacher - Astana
15 Baden Cooke - Unibet.com
16 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
17 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
18 Geert Steurs - Predictor - Lotto
19 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
20 Jean Mespoulède - Auber
21 Paul Martens - Skil - Shimano
22 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed
23 Mark Renshaw - Crédit Agricole
24 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
25 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
26 Anders Lund - Team CSC
27 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole
28 William Bonnet - Crédit Agricole
29 Nicolas Jalabert - Agritubel
30 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
31 Tom Steels - Predictor - Lotto
32 Scott Davis - T-Mobile Team
33 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
34 Christophe Edaleine - Crédit Agricole
35 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
36 Gorik Gardeyn - Unibet.com
37 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
38 Bert Roesems - Predictor - Lotto
39 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux
40 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
41 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
42 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
43 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
44 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
45 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle
46 Enrico Poitschke - Team Milram
47 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano
48 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner
49 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
50 Johan Lindgren - Française des Jeux
51 Linas Balciunas - Agritubel
52 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
53 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole
54 Christophe Laurent - Crédit Agricole
55 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
56 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
57 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
58 Allan Johansen - Team CSC
59 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole
60 Aivaras Baranauskas - Agritubel
61 Lars Ytting Bak - Team CSC
62 Dominique Cornu - Predictor - Lotto
63 Mickael Delage - Française des Jeux
64 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
65 Frédéric Guesdon - Française des Jeux
66 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC
67 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
68 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
69 Guillaume Levarlet - Auber
70 Matthé Pronk - Unibet.com
71 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
72 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt
73 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
74 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
75 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
76 Daniel Navarro Garcia - Astana
77 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
78 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic
79 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
80 Aart Vierhouten - Skil - Shimano
81 Alexey Kolessov - Astana
82 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
83 Christian Müller - Skil - Shimano
84 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
85 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
86 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux
87 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
88 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
89 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
90 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle
91 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
92 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano
93 Christophe Mengin - Française des Jeux
94 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
95 Steve Chainel - Auber
96 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
97 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic
98 Eric Baumann - T-Mobile Team
99 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
100 Martin Pedersen - Team CSC
101 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
102 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
103 Chris Anker Sørensen - Team CSC
104 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
105 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle
106 Carlo Scognamiglio - Team Milram
107 Niki Terpstra - Team Milram
108 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
109 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
110 Volodymyr Dyudya - Team Milram
111 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
112 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
113 Markus Eichler - Unibet.com
114 Thierry Marichal - Française des Jeux
115 David Deroo - Skil - Shimano
116 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
117 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle
118 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
119 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
120 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux
121 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.24
122 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole
123 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team
124 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
125 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
126 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed
127 Pierre Rolland - Crédit Agricole
128 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
129 Maxime Méderel - Auber
130 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
131 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt
132 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
133 Stephan Schreck - T-Mobile Team
134 Erwin Thijs - Unibet.com
135 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
136 Bradley McGee - Française des Jeux
137 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
138 Sébastien Joly - Française des Jeux
139 Florian Morizot - Auber
140 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
141 Wim De Vocht - Predictor - Lotto
142 Nicolas Vogondy - Agritubel
143 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
144 Julien Mazet - Astana
145 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
146 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle
147 Troels Ronning Vinther - Unibet.com
148 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
149 Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux
150 Jonathan Hivert - Crédit Agricole
151 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
152 Jeremy Hunt - Unibet.com
153 Niels Brouzes - Auber
154 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
155 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 0.32
156 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole 0.40
157 André Korff - T-Mobile Team 0.49
158 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle
159 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 2.10
160 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
161 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano
162 Christian Murro - Tenax Salmilano
163 Evgeniy Sladkov - Astana 5.59
164 Jakob Piil - T-Mobile Team
165 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle
166 Cédric Hervé - Agritubel
167 Emilien Benoit Bergès - Agritubel
168 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
169 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
170 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 7.51
171 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner
172 Anthony Ravard - Agritubel
173 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner 10.58
174 Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner


Udgået efter 3. etape
DNF Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
DNF Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance
DNF Koen De Kort - Astana
DNF Kilian Patour - Team Slipstream powered by Chipotle
DNS Ralf Grabsch - Team Milram
DNS Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
DNS Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt


Samlet stilling efter 3. etape
1 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 9.05.19
2 William Bonnet - Crédit Agricole 0.07
3 Lars Ytting Bak - Team CSC 0.25
4 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.26
5 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 0.27
6 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.28
7 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 0.29
8 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
9 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 0.34
10 Christophe Edaleine - Crédit Agricole 0.36
11 Mark Cavendish - T-Mobile Team
12 Sebastian Siedler - Team Milram 0.38
13 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.39
14 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
15 Johan Lindgren - Française des Jeux
16 Matthew Goss - Team CSC 0.41
17 Roger Hammond - T-Mobile Team
18 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
19 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
20 René Haselbacher - Astana 0.42
21 Paul Martens - Skil - Shimano 0.48
22 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
23 Baden Cooke - Unibet.com 0.51
24 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
25 Mickael Delage - Française des Jeux 0.53
26 Rony Martias - Bouygues Telecom 0.54
27 Nicolas Jalabert - Agritubel 0.55
28 Linas Balciunas - Agritubel
29 Mathieu Drujon - Auber 0.56
30 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 1.00
31 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 1.01
32 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic 1.04
33 Enrico Poitschke - Team Milram 1.07
34 Geert Steurs - Predictor - Lotto
35 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 1.14
36 Gorik Gardeyn - Unibet.com 1.18
37 Scott Davis - T-Mobile Team
38 Tom Steels - Predictor - Lotto 1.23
39 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 1.26
40 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.27
41 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 1.29
42 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.35
43 Niki Terpstra - Team Milram 4.42
44 Bert Roesems - Predictor - Lotto 4.46
45 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4.48
46 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 4.50
47 Mark Renshaw - Crédit Agricole 4.52
48 Markus Eichler - Unibet.com 4.53
49 Volodymyr Dyudya - Team Milram 4.54
50 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole 4.56
51 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 4.57
52 Allan Johansen - Team CSC 4.58
53 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 4.59
54 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 5.01
55 Aivaras Baranauskas - Agritubel 5.02
56 Matti Helminen - DFL - Cyclingnews - Litespeed
57 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic
58 Serge Baguet - Quickstep - Innergetic
59 David Navas Chica - AG2r Prévoyance 5.03
60 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 5.04
61 Jason Donald - Team Slipstream powered by Chipotle 5.05
62 Sébastien Joly - Française des Jeux
63 Christophe Mengin - Française des Jeux 5.06
64 Daniel Navarro Garcia - Astana
65 Christian Müller - Skil - Shimano
66 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 5.07
67 Christophe Brandt - Predictor - Lotto
68 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 5.09
69 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
70 Andy Flickinger - Bouygues Telecom 5.10
71 Nicolas Vogondy - Agritubel
72 Frédéric Guesdon - Française des Jeux 5.12
73 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
74 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.13
75 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 5.15
76 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 5.16
77 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
78 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 5.17
79 Christian Murro - Tenax Salmilano 5.20
80 Hans Dekkers - Agritubel
81 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
82 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
83 Jonathan Patrick Mc Carty - Team Slipstream powered by Chipotle 5.21
84 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 5.22
85 Eric Baumann - T-Mobile Team 5.23
86 Evan Oliphant - DFL - Cyclingnews - Litespeed
87 Glenn d'Hollander - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.24
88 Pierre Rolland - Crédit Agricole
89 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.26
90 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner 5.27
91 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
92 Erik Zabel - Team Milram 5.29
93 Alexey Kolessov - Astana 5.30
94 Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux 5.32
95 David Harrigan - DFL - Cyclingnews - Litespeed
96 Matthé Pronk - Unibet.com 5.33
97 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
98 Chris Anker Sørensen - Team CSC
99 Valery Kobzarenko - Navigators Insurance Cycling Team
100 Thierry Marichal - Française des Jeux 5.34
101 Martin Pedersen - Team CSC
102 David Deroo - Skil - Shimano 5.35
103 Daniel Lloyd - DFL - Cyclingnews - Litespeed
104 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
105 Rhys Pollock - DFL - Cyclingnews - Litespeed 5.36
106 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
107 David Derepas - Roubaix Lille Metropole 5.37
108 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 5.39
109 Jean-Luc Delpech - Bretagne - Armor Lux
110 Florian Morizot - Auber 5.40
111 Jan Kuyckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner 5.41
112 Steve Chainel - Auber 5.42
113 Stéphane Bonsergent - Bretagne - Armor Lux 5.43
114 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team
115 Carlo Scognamiglio - Team Milram
116 Niels Brouzes - Auber 5.45
117 Maxime Méderel - Auber
118 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux 5.46
119 Stephan Schreck - T-Mobile Team
120 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
121 Kenny Lisabeth - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.50
122 Guillaume Levarlet - Auber
123 Wim De Vocht - Predictor - Lotto 5.52
124 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
125 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 5.54
126 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt 5.56
127 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano 5.57
128 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 5.59
129 Erwin Thijs - Unibet.com 6.00
130 Julien Mazet - Astana
131 Wouter Van Mechelen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 6.01
132 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 6.02
133 Bradley McGee - Française des Jeux 6.04
134 Nico Mattan - DFL - Cyclingnews - Litespeed 6.05
135 Troels Ronning Vinther - Unibet.com 6.07
136 Jean Mespoulède - Auber 6.09
137 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
138 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux 6.13
139 Anders Lund - Team CSC 6.15
140 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 6.19
141 Jeremie Galland - Auber 6.20
142 Jeremy Hunt - Unibet.com 6.23
143 André Korff - T-Mobile Team 6.24
144 Hamish Robert Haynes - DFL - Cyclingnews - Litespeed
145 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 6.36
146 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 6.45
147 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 7.05
148 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 9.00
149 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux 9.07
150 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 9.17
151 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9.35
152 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance 9.36
153 Philip Deignan - AG2r Prévoyance
154 Jean Zen - Roubaix Lille Metropole 9.43
155 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 9.59
156 Christophe Laurent - Crédit Agricole 10.13
157 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team 10.42
158 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 10.47
159 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.48
160 Danny Pate - Team Slipstream powered by Chipotle 10.50
161 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 11.01
162 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 11.02
163 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano 11.07
164 Ludovic Capelle - Roubaix Lille Metropole 12.21
165 Ben Day - Navigators Insurance Cycling Team 13.19
166 Paul Manning - Landbouwkrediet - Tönissteiner 15.59
167 Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner 16.09
168 Evgeniy Sladkov - Astana 17.08
169 Anthony Ravard - Agritubel 18.58
170 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 19.33
171 Jakob Piil - T-Mobile Team 23.52
172 Cédric Hervé - Agritubel 26.43
173 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner 29.16
174 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 30.17


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano 11 pts
2 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 9
3 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 6
4 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 5
5 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 5
6 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 3
7 Eric Baumann - T-Mobile Team 2
8 Christophe Laurent - Crédit Agricole 1


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Mark Cavendish - T-Mobile Team 37 pts
2 David Boucher - Landbouwkrediet - Tönissteiner 29
3 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 26
4 Sebastian Siedler - Team Milram 24
5 Matthew Goss - Team CSC 24
6 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 17
7 Roger Hammond - T-Mobile Team 15
8 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 13
9 René Haselbacher - Astana 12
10 Mathieu Drujon - Auber 11
11 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
12 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 10
13 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 9
14 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 8
15 Jeremie Galland - Auber 8
16 Hans Dekkers - Agritubel 7
17 William Bonnet - Crédit Agricole 6
18 Mickael Delage - Française des Jeux 6
19 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 5
20 Rony Martias - Bouygues Telecom 5
21 Erik Zabel - Team Milram 5
22 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 4
23 Enrico Poitschke - Team Milram 3
24 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 2
25 Mathieu Claude - Bouygues Telecom 2
26 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 2
27 Baden Cooke - Unibet.com 1
28 Volodymyr Dyudya - Team Milram 1
29 David Deroo - Skil - Shimano 1
30 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano 1


Ungdomskonkurrencen efter 3. etape
1 William Bonnet - Crédit Agricole 9.05.26
2 Sébastien Minard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.19
3 Dominique Cornu - Predictor - Lotto 0.21
4 Mark Cavendish - T-Mobile Team 0.29
5 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.32
6 Johan Lindgren - Française des Jeux
7 Matthew Goss - Team CSC 0.34
8 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
9 Paul Martens - Skil - Shimano 0.41
10 Preben Van Hecke - Predictor - Lotto
11 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt 0.44
12 Mickael Delage - Française des Jeux 0.46
13 Mathieu Drujon - Auber 0.49
14 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 0.53
15 Piotr Zielinski - Bretagne - Armor Lux 0.54
16 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 1.07
17 Steven Tronet - Roubaix Lille Metropole 1.20
18 Jonathan Hivert - Crédit Agricole 1.22
19 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.28
20 Niki Terpstra - Team Milram 4.35
21 Mark Renshaw - Crédit Agricole 4.45
22 Volodymyr Dyudya - Team Milram 4.47
23 Craig Lewis - Team Slipstream powered by Chipotle 4.50
24 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 4.52
25 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 4.54
26 Michael Friedman - Team Slipstream powered by Chipotle 4.57
27 Daniel Navarro Garcia - Astana 4.59
28 Bastiaan Giling - Team Wiesenhof Felt 5.02
29 Clément l'Hottelerie - Skil - Shimano
30 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 5.06
31 Huub Duyn - Team Slipstream powered by Chipotle 5.08
32 Jean-Marc Marino - Crédit Agricole 5.09
33 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
34 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 5.13
35 Pierre Rolland - Crédit Agricole 5.17
36 Christopher Sutton - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.19
37 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5.20
38 Alexey Kolessov - Astana 5.23
39 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 5.26
40 Chris Anker Sørensen - Team CSC
41 Martin Pedersen - Team CSC 5.27
42 David Deroo - Skil - Shimano 5.28
43 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
44 Sergey Kolesnikov - Unibet.com 5.32
45 Florian Morizot - Auber 5.33
46 Steve Chainel - Auber 5.35
47 Carlo Scognamiglio - Team Milram 5.36
48 Guillaume Le Floch - Bretagne - Armor Lux 5.39
49 Bernard Sulzberger - DFL - Cyclingnews - Litespeed
50 Guillaume Levarlet - Auber 5.43
51 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 5.47
52 Artur Gajek - Team Wiesenhof Felt 5.49
53 Yauheni Hutarovich - Roubaix Lille Metropole 5.55
54 Troels Ronning Vinther - Unibet.com 6.00
55 Anders Lund - Team CSC 6.08
56 Jeremie Galland - Auber 6.13
57 Honorio Machado Perez - Tenax Salmilano 6.29
58 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole 6.38
59 Kenny De Haes - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 8.53
60 Sergio Lagana - Tenax Salmilano 9.10
61 Philip Deignan - AG2r Prévoyance 9.29
62 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance 9.52
63 Steven Cozza - Team Slipstream powered by Chipotle 10.40
64 Emilien Benoit Bergès - Agritubel 10.54
65 Ed Clancy - Landbouwkrediet - Tönissteiner 16.02
66 Evgeniy Sladkov - Astana 17.01
67 Anthony Ravard - Agritubel 18.51
68 Fabrice Piemontesi - Tenax Salmilano 19.26
69 Rob Peeters - Landbouwkrediet - Tönissteiner 30.10


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Crédit Agricole 27.17.10
2 Team CSC 0.22
3 Française Des Jeux 0.30
4 Predictor-Lotto 0.31
5 Quickstep-Innergetic 0.32
6 Skil-Shimano 0.50
7 T-Mobile 1.23
8 Cofidis 4.07
9 Milram 4.44
10 Bouygues Telecom 4.57
11 Agritubel 5.01
12 Unibet.com 5.20
13 Wiesenhof-Felt 5.49
14 Roubaix Lille Metropole 6.14
15 Landbouwkrediet-Tönissteiner 9.14
16 Bretagne-Armor Lux 9.43
17 Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 9.57
18 Astana 10.02
19 Auber 10.20
20 Slipstream-Chipotle 13.38
21 DFL-Cyclingnews-Litespeed 14.24
22 Tenax-Menikini 14.49
23 Navigators Insurance 15.15
24 Ag2r Prévoyance 19.18

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

GP Luxembourg(1.1) 04/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR