Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Cedric Vasseur vandt 10. etape

Cedric Vasseur vandt 10. etape

18. juli 2007 17:440

Cedric Vasseur vandt 10. etape af Tour de France, efter at have overspurtet blandt andre Jens Voigt i en femmands spurt.

Efter en meget høj fart i starten lykkedes det for Marcus Burghardt (T-mobile) at køre væk efter 60 km. En gruppe på 10 mand kom op til ham efter 70 km . De 10 mand var Jens Voigt (Team CSC), Juan-Antonio Flecha (Rabobank), Paolo Bossoni (Lampre-Fondital), Patrice Halgand (Credit Agricole), Staf Scheirlinckx (Cofidis), Michael Albasini (Liquigas), Aleksandr Kuschynski (Liquigas), Sandy Casar (Francaise des Jeux), Cedric Vasseur (QuickStep-Innergetic) og Andriy Grivko (Team Milram).

På den første af to afsluttende kategori 3-stigninger 30 km fra mål løsrev 5 ryttere sig fra 11-mandsgruppen. Det var Jens Voigt (Team CSC), Patrice Halgand (Credit Agricole), Michael Albasini (Liquigas), Sandy Casar (Francaise des Jeux) og Cedric Vasseur (QuickStep-Innergetic).

De angreb også hinanden inde på sidste stigning 10 km fra mål. Men der var ikke så mange angreb, som man kunne forvente. Halgand var mest aktiv, men Voigt sørgede hele tiden for at lukke hullerne. Så de 5 skulle afgøre det mellem sig i en spurt. Her var Vasseur smartest og kørte inden om Voigt, der ellers lå forrest. Det så de andre tilsyneladende for sent, og Vasseur vandt en kneben sejr foran Casar.

Voigt selv måtte nøjes med 5.-pladsen, men han kan glæde sig over, at Team CSC nu fører holdkonkurrencen.

Rabobank måtte kontrollere feltet, selvom de havde Flecha i udbrud. Det gik dog rimelig smertefrit, og feltet tabte 10.36. Michael Rasmussen bevarede både førertrøjen og bjergtrøjen.

Resultat af 11. etape
1 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 5.20.24 (42.978 km/t)
2 Sandy Casar - Française des Jeux
3 Michael Albasini - Liquigas
4 Patrice Halgand - Crédit Agricole
5 Jens Voigt - Team CSC
6 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.36
7 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
8 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.01
9 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.34
10 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
11 Andry Grivko - Team Milram 3.42
12 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 10.36
13 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
14 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
15 Robert Hunter - Barloworld
16 Erik Zabel - Team Milram
17 Thor Hushovd - Crédit Agricole
18 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
19 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
20 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
21 Marcel Sieberg - Team Milram
22 Philippe Gilbert - Française des Jeux
23 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
24 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
25 Filippo Pozzato - Liquigas
26 Cadel Evans - Predictor - Lotto
27 Kanstantin Siutsou - Barloworld
28 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
29 Freddy Bichot - Agritubel
30 Michael Rasmussen - Rabobank
31 Mickael Delage - Française des Jeux
32 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
33 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
34 Denis Menchov - Rabobank
35 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
36 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
37 Chris Horner - Predictor - Lotto
38 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
39 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Frank Schleck - Team CSC
41 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
42 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
43 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
44 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
45 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
46 Kim Kirchen - T-Mobile Team
47 Grégory Rast - Astana
48 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
49 Andreas Klöden - Astana
50 Christian Vande Velde - Team CSC
51 Grischa Niermann - Rabobank
52 Lilian Jégou - Française des Jeux
53 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
54 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
55 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
56 Murilo Fischer - Liquigas
57 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
58 Andrey Kashechkin - Astana
59 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
60 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
61 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
62 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
63 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
64 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
65 Ralf Grabsch - Team Milram
66 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
67 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
68 Stef Clement - Bouygues Telecom
69 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
70 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
71 Michael Boogerd - Rabobank
72 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
73 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
74 Paolo Longo Borghini - Barloworld
75 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
76 William Bonnet - Crédit Agricole
77 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
78 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
79 Mauricio Soler - Barloworld
80 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
81 Mario Aerts - Predictor - Lotto
82 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
83 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
84 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
85 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
86 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
87 Bert Grabsch - T-Mobile Team
88 Carlos Sastre Candil - Team CSC
89 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
90 Ronny Scholz - Gerolsteiner
91 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
92 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
93 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
94 Nicolas Jalabert - Agritubel
95 John Gadret - AG2r Prévoyance
96 Alexander Efimkin - Barloworld
97 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
98 Axel Merckx - T-Mobile Team
99 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
100 Alberto Ongarato - Team Milram
101 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
102 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
103 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
104 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
105 Daniel Navarro Garcia - Astana
106 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
107 Moises Duenas Nevado - Agritubel
108 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
109 Giampaolo Cheula - Barloworld
110 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
111 Fabian Cancellara - Team CSC
112 Enrico Poitschke - Team Milram
113 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
114 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
115 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
116 Benoît Salmon - Agritubel
117 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
118 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
119 Serguei Ivanov - Astana
120 Maxim Iglinskiy - Astana
121 Alexandre Vinokourov - Astana
122 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
123 Antonio Colom Mas - Astana
124 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
125 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
126 Daniele Righi - Lampre - Fondital
127 Frederik Willems - Liquigas
128 Julian Dean - Crédit Agricole
129 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
130 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
131 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
132 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
133 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
134 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
135 Pieter Weening - Rabobank
136 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
137 Christian Knees - Team Milram
138 Manuel Quinziato - Liquigas
139 Paolo Savoldelli - Astana
140 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
141 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
142 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
143 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
144 Kjell Carlström - Liquigas
145 Bram De Groot - Rabobank
146 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
147 David Millar - Saunier Duval - Prodir
148 Charles Wegelius - Liquigas
149 David Zabriskie - Team CSC
150 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
151 Nicolas Vogondy - Agritubel
152 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
153 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
154 Thomas Dekker - Rabobank
155 Markus Fothen - Gerolsteiner
156 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
157 Leif Hoste - Predictor - Lotto
158 Anthony Charteau - Crédit Agricole
159 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
160 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
161 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
162 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
163 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
164 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
165 Alessandro Cortinovis - Team Milram 11.25
166 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 12.10
167 Robert Förster - Gerolsteiner 13.39
168 Sven Krauss - Gerolsteiner
169 Peter Wrolich - Gerolsteiner
170 Geraint Thomas - Barloworld
171 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 15.10


Samlet stilling efter 10. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 49.23.48

2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 2.35
3 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.39
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 2.41
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.08
6 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 3.18
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 3.39
8 Andreas Klöden - Astana 3.50
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.53
10 Kim Kirchen - T-Mobile Team 5.06
11 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 5.20
12 Andrey Kashechkin - Astana 5.34
13 Frank Schleck - Team CSC 5.56
14 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 6.36
15 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 6.42
16 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 6.45
17 Mauricio Soler - Barloworld 6.49
18 Denis Menchov - Rabobank 7.10
19 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 7.33
20 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 7.45
21 Alexandre Vinokourov - Astana 8.05
22 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.16
23 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 8.51
24 Kanstantin Siutsou - Barloworld 9.00
25 Chris Horner - Predictor - Lotto 9.11
26 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 9.45
27 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 10.09
28 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
29 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.20
30 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 13.44
31 Jens Voigt - Team CSC 13.59
32 Michael Boogerd - Rabobank 16.09
33 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.52
34 Markus Fothen - Gerolsteiner 18.58
35 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 19.08
36 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 22.45
37 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 25.59
38 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 26.21
39 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
40 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 28.10
41 Thomas Dekker - Rabobank 28.23
42 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 29.25
43 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 29.58
44 Patrice Halgand - Crédit Agricole 30.00
45 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 30.41
46 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 30.45
47 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 30.47
48 Christian Vande Velde - Team CSC 32.46
49 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 32.47
50 Maxim Iglinskiy - Astana 33.06
51 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 33.09
52 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 36.05
53 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 36.55
54 Mario Aerts - Predictor - Lotto 37.14
55 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 37.32
56 Christian Knees - Team Milram 39.50
57 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 41.01
58 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 41.49
59 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 43.22
60 Ronny Scholz - Gerolsteiner 44.14
61 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 44.28
62 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 44.45
63 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 44.55
64 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 45.58
65 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 46.20
66 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 47.01
67 Antonio Colom Mas - Astana 47.43
68 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 51.59
69 Kjell Carlström - Liquigas 52.06
70 Sandy Casar - Française des Jeux 52.09
71 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 52.32
72 John Gadret - AG2r Prévoyance 52.47
73 Paolo Savoldelli - Astana 52.56
74 Serguei Ivanov - Astana 54.39
75 Axel Merckx - T-Mobile Team 55.39
76 Charles Wegelius - Liquigas 56.45
77 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 57.01
78 Stef Clement - Bouygues Telecom 57.03
79 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 57.17
80 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 57.22
81 Nicolas Vogondy - Agritubel 57.39
82 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 58.44
83 Moises Duenas Nevado - Agritubel 59.10
84 Andry Grivko - Team Milram 59.27
85 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.00.53
86 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.02.20
87 Erik Zabel - Team Milram 1.03.01
88 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 1.03.07
89 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 1.03.11
90 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.03.52
91 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 1.04.00
92 Michael Albasini - Liquigas 1.04.06
93 Grischa Niermann - Rabobank 1.04.19
94 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.06.06
95 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.06.25
96 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 1.07.10
97 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 1.08.00
98 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.08.27
99 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.09.23
100 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.09.36
101 David Millar - Saunier Duval - Prodir 1.10.07
102 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.12.37
103 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 1.14.14
104 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.14.52
105 Grégory Rast - Astana 1.14.58
106 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.15.19
107 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.15.43
108 Filippo Pozzato - Liquigas 1.16.19
109 Nicolas Jalabert - Agritubel 1.18.35
110 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 1.18.56
111 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.19.42
112 Fabian Cancellara - Team CSC 1.19.47
113 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 1.21.02
114 Alexander Efimkin - Barloworld 1.21.11
115 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.21.33
116 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.21.38
117 Murilo Fischer - Liquigas 1.21.39
118 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.23.55
119 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.24.00
120 Frederik Willems - Liquigas 1.24.35
121 Daniele Righi - Lampre - Fondital
122 Lilian Jégou - Française des Jeux 1.24.56
123 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.25.57
124 Benoît Salmon - Agritubel
125 Freddy Bichot - Agritubel 1.26.15
126 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 1.26.41
127 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.27.38
128 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 1.27.44
129 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.28.01
130 Mickael Delage - Française des Jeux 1.28.09
131 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.28.15
132 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 1.28.22
133 Pieter Weening - Rabobank 1.28.34
134 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 1.28.58
135 Julian Dean - Crédit Agricole 1.29.22
136 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.29.36
137 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.29.49
138 William Bonnet - Crédit Agricole 1.29.55
139 Enrico Poitschke - Team Milram 1.29.59
140 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.30.15
141 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.30.24
142 Ralf Grabsch - Team Milram 1.30.37
143 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.31.05
144 Robert Hunter - Barloworld 1.31.31
145 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.31.45
146 Marcel Sieberg - Team Milram 1.31.51
147 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.32.54
148 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 1.33.39
149 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.49
150 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 1.34.21
151 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34.23
152 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.34.36
153 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance 1.34.50
154 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.35.05
155 Peter Wrolich - Gerolsteiner 1.35.24
156 Manuel Quinziato - Liquigas 1.35.39
157 Giampaolo Cheula - Barloworld 1.35.41
158 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.37.23
159 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.38.25
160 Robert Förster - Gerolsteiner
161 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 1.38.34
162 Alberto Ongarato - Team Milram 1.39.08
163 Bram De Groot - Rabobank 1.39.34
164 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.39.44
165 Geraint Thomas - Barloworld 1.40.34
166 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.41.38
167 Anthony Charteau - Crédit Agricole 1.41.46
168 Leif Hoste - Predictor - Lotto 1.41.55
169 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 1.42.00
170 David Zabriskie - Team CSC 1.42.49
171 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 1.46.57


Pointkonkurrencen efter 10. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 160 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 144
3 Robert Hunter - Barloworld 114
4 Thor Hushovd - Crédit Agricole 110
5 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 108
6 Robert Förster - Gerolsteiner 78
7 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 68
8 Fabian Cancellara - Team CSC 63
9 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 59
10 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 58
11 Filippo Pozzato - Liquigas 54
12 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 48
13 Murilo Fischer - Liquigas 47
14 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
15 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 46
16 Philippe Gilbert - Française des Jeux 43
17 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 42
18 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
19 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
20 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 38
21 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 37
22 Michael Albasini - Liquigas 36
23 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 35
24 Cadel Evans - Predictor - Lotto 35
25 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 34
26 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
27 Mauricio Soler - Barloworld 33
28 Andreas Klöden - Astana 31
29 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
30 Michael Rasmussen - Rabobank 30
31 Sandy Casar - Française des Jeux 30
32 Kim Kirchen - T-Mobile Team 29
33 Andry Grivko - Team Milram 29
34 William Bonnet - Crédit Agricole 27
35 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 26
36 Jens Voigt - Team CSC 26
37 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
38 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 25
39 Frank Schleck - Team CSC 24
40 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
41 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 23
42 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 23
43 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 22
44 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21
45 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 21
46 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
47 Sven Krauss - Gerolsteiner 21
48 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 20
49 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
50 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 20
51 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19
52 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 19
53 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
54 Marcel Sieberg - Team Milram 15
55 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
56 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 15
57 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
58 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 14
59 Andrey Kashechkin - Astana 14
60 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 14
61 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 13
62 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
63 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
64 Carlos Sastre Candil - Team CSC 12
65 Geraint Thomas - Barloworld 11
66 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
67 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 10
68 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 9
69 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
70 Julian Dean - Crédit Agricole 9
71 Manuel Quinziato - Liquigas 8
72 Denis Menchov - Rabobank 7
73 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
74 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 7
75 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 7
76 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 7
77 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
78 Frederik Willems - Liquigas 6
79 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 5
80 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
81 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 5
82 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
83 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
84 Alexandre Vinokourov - Astana 4
85 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4
86 Freddy Bichot - Agritubel 4
87 Alberto Ongarato - Team Milram 4
88 Thomas Dekker - Rabobank 3
89 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
90 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
91 Christian Knees - Team Milram 2
92 Antonio Colom Mas - Astana 2
93 Stef Clement - Bouygues Telecom 2
94 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
95 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
96 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
97 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 2
98 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
99 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
100 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1
101 Lilian Jégou - Française des Jeux
102 Alexander Efimkin - Barloworld -3
103 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto -4
104 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
105 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
106 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -5
107 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -5
108 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi -5
109 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone -20


Bjergkonkurrencen efter 10. etape
1 Michael Rasmussen - Rabobank 98 pts
2 Mauricio Soler - Barloworld 79
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 70
4 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 50
6 Cadel Evans - Predictor - Lotto 46
7 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
8 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 42
9 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 42
10 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 33
11 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 30
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26
14 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
15 Philippe Gilbert - Française des Jeux 23
16 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 20
17 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 20
18 Antonio Colom Mas - Astana 20
19 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 19
20 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
21 Stef Clement - Bouygues Telecom 17
22 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
23 Andrey Kashechkin - Astana 16
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
25 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
26 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
27 William Bonnet - Crédit Agricole 15
28 David Millar - Saunier Duval - Prodir 14
29 Frank Schleck - Team CSC 14
30 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
31 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
32 Andreas Klöden - Astana 12
33 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 12
34 Patrice Halgand - Crédit Agricole 11
35 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 11
36 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
37 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 10
38 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
39 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9
40 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 8
41 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
42 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 6
43 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 6
44 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 6
45 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6
46 Christian Knees - Team Milram 5
47 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
48 Denis Menchov - Rabobank 5
49 Jens Voigt - Team CSC 5
50 Sandy Casar - Française des Jeux 4
51 Michael Albasini - Liquigas 4
52 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3
53 Freddy Bichot - Agritubel 3
54 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
55 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
56 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
57 Andry Grivko - Team Milram 2
58 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
59 Alexander Efimkin - Barloworld 2
60 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2
61 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
62 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1
63 Frederik Willems - Liquigas 1
64 Marcel Sieberg - Team Milram 1


Ungdomskonkurrencen efter 10. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 49.26.56
2 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.37
3 Mauricio Soler - Barloworld 3.41
4 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5.52
5 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.12
6 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 16.00
7 Thomas Dekker - Rabobank 25.15
8 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 41.37
9 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 49.24
10 Stef Clement - Bouygues Telecom 53.55
11 Andry Grivko - Team Milram 56.19
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1.00.44
13 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.06.15
14 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 1.09.29
15 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.12.11
16 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.12.35
17 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 1.20.47
18 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.22.49
19 Daniel Navarro Garcia - Astana 1.24.30
20 Mickael Delage - Française des Jeux 1.25.01
21 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 1.25.07
22 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 1.26.41
23 William Bonnet - Crédit Agricole 1.26.47
24 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 1.28.37
25 Marcel Sieberg - Team Milram 1.28.43
26 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.31.28
27 Geraint Thomas - Barloworld 1.37.26


Holdkonkurrencen efter 10. etape
1 Team CSC 148.20.49

2 Caisse D’Epargne 5.02
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 5.08
4 Rabobank 5.19
5 Astana 8.04
6 Euskaltel-Euskadi 13.48
7 Saunier Duval-Prodir 25.32
8 AG2r Prévoyance 30.14
9 Predictor-Lotto 31.28
10 T-Mobile Team 32.32
11 Crédit Agricole 41.07
12 Quickstep-Innergetic 46.07
13 Lampre-Fondital 55.53
14 Liquigas 59.11
15 Gerolsteiner 1.15.48
16 Barloworld 1.19.06
17 Bouygues Telecom 1.19.28
18 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 1.41.47
19 Agritubel 2.05.57
20 Française des Jeux 2.26.06
21 Team Milram 2.33.21

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger