For anden dag i træk skulle Team Designa Køkken køre et af Belgiens større cykelløb - nemlig "Druivenkoers Overijse (UCI 1.1)".
Artiklen fortsætter efter videoen.
Team Designa Køkken stillede til start med 8 ryttere: Michael Reihs, René Jørgensen, Fredrik Johansson, Daniel Holm Foder, Michael Tronborg, Kasper Jebjerg, Thomas Guldhammer og Andreas Frisch. Det traditionsrige belgiske løb på i alt 198 km havde 25 hold á hver 8 ryttere til start, så der var trængsel på den kuperede rute med meget smalle veje.
"Feltet lagde meget hårdt ud og i det første reelle farlige udbrud havde holdet en godt kørende Kasper Jebjerg med. Det var langt fra alle hold, der havde fået ryttere med i udbruddet, hvilket lagde pres på disse hold i hovedfeltet, mens Team Designa Køkken kunne slappe så meget af som muligt,” forklarer sportsdirektør Christian Andersen fra Belgien.
”Men desværre var feltet så uroligt, at løbet blev præget af mange grimme styrt. Allerede efter 20 km gik det udover Andreas Frisch og Thomas Guldhammer. Frisch kom hurtigt på cyklen igen, mens Guldhammer desværre havde fået så mange skrammer at han måtte udgå. Kort herefter fik Daniel Holm Foder problemer med sin ryg, hvilket betød exit for ham. Efter 65 km måtte René Jørgensen erkende, at det ikke var hans dag, hvorefter han måtte udgå. Efter 80 km skete der et nyt stort styrt som endnu engang gik udover Andreas Frisch og Fredrik Johansson. Denne gang gik der for lang tid inden Frisch fik en ny cykel, hvilket betød at han måtte opgive. Johansson kom til gengæld hurtigt på cyklen igen, men kun for at styrte igen 2 km senere og denne gang desværre så alvorligt, at han måtte køres væk i ambulance. På sygehuset blev han syet med 12 sting under det ene knæ, hvilket betyder, at han er ude i 1-2 uger.”
Efter 120 km måtte Jebjerg sammen med flere andre opgive at følge med den efterhånden lille frontgruppe. Blot 10 senere havde holdet kun Michael Reihs og Michael Tronborg tilbage i det ekstremt hårde løb. Endelig skete der noget positivt for holdet - Michael Reihs angreb og fik følgeskab af en hollænder. Sammen øgede de forspringet til ca. 1 min, men desværre for Reihs rakte kræfterne ikke, og han måtte igen slippe taget i hollænderen, som ufortrødent fortsatte. Med 40 km til mål havde holdet nu kun Michael Tronborg tilbage. Han kom desværre ikke med da den afgørende 18-mandsgruppe kørte væk. Tronborg sad nu tilbage i en efterladt 20-mandsgruppe, som blev taget ud af løbet inden den sidste lille omgang. Team Designa Køkken måtte således erkende at på en dag med mere uheld end held, så var der ikke meget at stille op mod de stærke konkurrenter.
"Efter en sæson, der startede ca. 1. marts, så var dette mit første UCI-løb som sportsdirektør for Team Designa Køkken, hvor vi ikke lykkedes med at køre UCI-point ind på kontoen. Nu skal vi hjem og have revanche i 4. afdeling af årets Post Cup serie på søndag i Sorø - rytternes form er rigtig god, hvilket vi tydeligt så i GP Zottegem i går, hvor vi selv i et meget stærkt felt med ProTour-hold absolut hørte til de mest toneangivende hold," slutter Christian Andersen, der trods alt har bevaret optimismen.