Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ciolek sejrede på bonussekunder

Ciolek sejrede på bonussekunder

20. maj 2007 20:390

I dag blev 5. og sidste etape kørt af etapeløbet International Rheinland-Pfalz Rundfahrt i Tyskland. Før etapen førte Luca Celli (Team L.P.R.) med et sekund ned til T-Mobile sprinteren og U23-verdensmesteren Gerald Ciolek. Men det var lagt op til T-Mobile-sprinteren kunne tage den samlede sejr på løbets sidste etape.

Etapen blev kørt fra Bad Neuenahr til Koblenz over 169.8 km. Midtvejs på etapen kørte et udbrud væk med bl.a. Andreas Klier og Gerald Ciolek (begge T-Mobile) væk fra feltet, og det lykkedes undervejs for Ciolek at vinde to bonusspurter, som gav 6 sekunder i bonus, det var altså nok til at den 20-årige T-Mobile rytter kunne vinde løbet samlet.

Etapen endte i en massespurt, hvor Andreas Dietziker (Team LPR) sejrede foran Steffen Radochla (Wiesenhof) og Steven Caethoven (Chocolade Jacques).

Ciolek vandt ikke blot løbet samlet, men også sprint og ungdomskonkurrencen.

Resultat af 5. etape
1 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 3.52.27 (43.03 km/t)
2 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
3 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
4 Gerald Ciolek - T-Mobile Team
5 Marco Marcato - Team L.P.R.
6 René Weissinger - Team Volksbank
7 Crescenzo d'Amore - OTC Doors - Lauretana
8 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
9 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
10 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
11 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
12 Richard Faltus - Team Sparkasse
13 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team
14 David Verheyen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
15 Marcel Fischer - Germany
16 Michael Franzl - Germany
17 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
18 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges
19 Paul Martens - Skil - Shimano
20 Massimiliano Maisto - OTC Doors - Lauretana
21 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner
22 Jeremy Vennel - DFL - Cyclingnews - Litespeed
23 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
24 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
25 Christoph Meschenmoser - Skil - Shimano
26 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges
27 Cameron Jennings - DFL - Cyclingnews - Litespeed
28 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
29 Florian Stalder - Team Volksbank
30 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
31 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
32 Mariusz Witecki - Team Volksbank
33 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
34 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges
35 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner
36 Luca Celli - Team L.P.R.
37 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi
38 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
39 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
40 Frederik Wilmann - Team Maxbo Bianchi
41 Nico Keinath - Germany
42 Philipp Mamos - Team Sparkasse
43 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
44 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges
45 Andreas Klier - T-Mobile Team
46 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
47 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
48 David O'Loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
49 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano
50 Stephan Schreck - T-Mobile Team
51 Stefan Parinussa - Team Sparkasse
52 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner
53 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi
54 Dan Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed
55 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
56 Darren Lill - Navigators Insurance Cycling Team
57 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
58 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team 0.11
59 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana
60 Philipp Seubert - Germany
61 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed
62 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
63 Alessio Signego - OTC Doors - Lauretana 0.14
64 Roger Hammond - T-Mobile Team 0.15
65 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana 0.38
66 Alexander Gottfried - Team Sparkasse 0.40
67 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 1.22
68 Stefan Schäfer - Germany
69 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet-Tönissteiner
70 Robby Meul - DFL - Cyclingnews - Litespeed 1.49
71 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner
72 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 2.10
73 Dirk Müller - Team Sparkasse
74 Tilo Schüler - Team Sparkasse
75 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon
76 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet-Tönissteiner 3.52
77 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges
78 Nazareno Rossi - Team L.P.R.
79 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana
80 Jan Valach - Elk Haus-Simplon
81 Francesco Tizza - OTC Doors - Lauretana
82 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
83 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
84 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
85 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
86 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team
87 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
88 Patrick Riedesser - Team Volksbank
89 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 4.29
90 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges
91 André Greipel - T-Mobile Team 6.10
92 Servais Knaven - T-Mobile Team
93 Alexander Kristoff - Team Maxbo Bianchi
94 Gert Vanderaerden - DFL - Cyclingnews - Litespeed
95 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed
96 Diego Genovesi - OTC Doors - Lauretana
97 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges
98 Josef Benetseder - Team Volksbank
99 Roger Beuchat - Team L.P.R.
100 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 7.55


Udgået
DNF Kenny De Haes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
DNF Robert Lauscha - Elk Haus-Simplon
DNF Sten Stenersen - Team Maxbo Bianchi
DNF Christian Pömer - Team Volksbank
DNF Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
DNF André Korff - T-Mobile Team


Samlet slutstilling
1 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 19.56.59
2 Luca Celli - Team L.P.R. 0.05
3 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 0.08
4 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 0.15
5 Paul Martens - Skil - Shimano 0.16
6 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner 0.18
7 Marco Marcato - Team L.P.R. 0.21
8 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi
9 Massimiliano Maisto - OTC Doors - Lauretana
10 Richard Faltus - Team Sparkasse 0.22
11 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
12 Florian Stalder - Team Volksbank
13 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank
14 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano 0.40
15 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.04
16 Sergey Lagutin - Navigators Insurance Cycling Team 7.21
17 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 7.31
18 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 7.47
19 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 7.48
20 Mariusz Witecki - Team Volksbank 7.49
21 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner
22 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 7.50
23 Marcel Fischer - Germany 7.51
24 Harald Starzengruber - Elk Haus-Simplon
25 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
26 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
27 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet-Tönissteiner
28 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
29 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
30 Andreas Klier - T-Mobile Team
31 Dan Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed
32 Nico Sijmens - Landbouwkrediet-Tönissteiner
33 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 8.01
34 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana 8.02
35 Alessio Signego - OTC Doors - Lauretana 8.04
36 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon 8.10
37 Darren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 8.23
38 Jeremy Vennel - DFL - Cyclingnews - Litespeed 8.26
39 Alexander Gottfried - Team Sparkasse 8.31
40 Roger Hammond - T-Mobile Team
41 Glen Chadwick - Navigators Insurance Cycling Team 8.54
42 Stephan Schreck - T-Mobile Team 10.08
43 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 10.37
44 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 10.41
45 Michael Franzl - Germany 10.42
46 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
47 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana 10.46
48 Maint Berkenbosch - Team Regiostrom - Senges 11.43
49 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
50 Francesco Tizza - OTC Doors - Lauretana
51 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana 12.37
52 Dirk Müller - Team Sparkasse 13.30
53 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 14.19
54 Nazareno Rossi - Team L.P.R. 14.21
55 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 14.25
56 Raffaele Ferrara - Team L.P.R. 15.00
57 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt 15.09
58 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed 15.55
59 André Greipel - T-Mobile Team 16.17
60 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 16.25
61 Roger Beuchat - Team L.P.R. 16.39
62 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 17.54
63 Crescenzo d'Amore - OTC Doors - Lauretana 18.01
64 Josef Benetseder - Team Volksbank 21.20
65 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 21.44
66 Stefan Schäfer - Germany 21.54
67 David O'Loughlin - Navigators Insurance Cycling Team 22.31
68 Servais Knaven - T-Mobile Team 23.45
69 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 26.13
70 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 27.22
71 René Weissinger - Team Volksbank 29.09
72 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 29.15
73 Christoph Meschenmoser - Skil - Shimano
74 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
75 Stefan Parinussa - Team Sparkasse 29.56
76 Frederik Wilmann - Team Maxbo Bianchi 30.26
77 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet-Tönissteiner 31.04
78 Cameron Jennings - DFL - Cyclingnews - Litespeed 32.06
79 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 33.03
80 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet-Tönissteiner 33.28
81 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team 35.19
82 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 35.27
83 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 35.58
84 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 36.35
85 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom - Senges 37.13
86 Robby Meul - DFL - Cyclingnews - Litespeed 38.35
87 Philipp Mamos - Team Sparkasse 39.05
88 Patrick Riedesser - Team Volksbank 41.00
89 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet-Tönissteiner 44.16
90 David Verheyen - Landbouwkrediet-Tönissteiner 44.39
91 Philipp Seubert - Germany 46.13
92 Jan Valach - Elk Haus-Simplon 46.33
93 Diego Genovesi - OTC Doors - Lauretana 47.30
94 Joachim Bøhler - Team Maxbo Bianchi 50.42
95 Nico Keinath - Germany 53.44
96 Gert Vanderaerden - DFL - Cyclingnews - Litespeed 54.13
97 Tilo Schüler - Team Sparkasse 55.54
98 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges 57.44
99 Kane Oakley - DFL - Cyclingnews - Litespeed 59.54
100 Alexander Kristoff - Team Maxbo Bianchi 1.05.57


Slutstilling i sprintkonkurrencen
1 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 20 pts
2 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 17
3 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 15
4 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 13
5 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 12
6 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 6
7 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner 6
8 Viktor Rapinski - Navigators Insurance Cycling Team 6
9 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 5
10 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 5
11 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 5
12 Marco Marcato - Team L.P.R. 4
13 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 4
14 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano 3
15 Mariusz Witecki - Team Volksbank 3
16 Steven Kleynen - Landbouwkrediet-Tönissteiner 3
17 Gabriel Rasch - Team Maxbo Bianchi 2
18 Massimiliano Maisto - OTC Doors - Lauretana 2
19 Wolfram Wiese - Team Regiostrom - Senges 2
20 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 2
21 Alessio Signego - OTC Doors - Lauretana 2
22 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon 2
23 Steven Caethoven - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
24 André Greipel - T-Mobile Team 2
25 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 1
26 David O'Loughlin - Navigators Insurance Cycling Team 1
27 René Weissinger - Team Volksbank 1
28 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 1


Slutstilling i bjergkonkurrencen
1 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 29 pts
2 Luca Celli - Team L.P.R. 12
3 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 11
4 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano 9
5 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt 7
6 Florian Stalder - Team Volksbank 6
7 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt 5
8 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed 5
9 Corey Sweet - Team Regiostrom - Senges 5
10 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 4
11 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 4
12 Johan Coenen - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 4
13 Bert De Waele - Landbouwkrediet-Tönissteiner 4
14 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana 3
15 Paul Martens - Skil - Shimano 3
16 Marco Marcato - Team L.P.R. 3
17 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 3
18 Tom Stubbe - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 3
19 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 2
20 Mariusz Witecki - Team Volksbank 2
21 Sven Renders - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 2
22 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon 2
23 Jeremy Vennel - DFL - Cyclingnews - Litespeed 2
24 Paolo Bailetti - Team L.P.R. 1
25 Massimiliano Maisto - OTC Doors - Lauretana 1
26 Björn Glasner - Team Regiostrom - Senges 1
27 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana 1
28 André Greipel - T-Mobile Team 1
29 Josef Benetseder - Team Volksbank 1
30 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 1
31 Christian Pömer - Team Volksbank 1


Slutstilling i ungdomskonkurrencen
1 Gerald Ciolek - T-Mobile Team 19.56.59
2 Paul Martens - Skil - Shimano 0.16
3 Marco Marcato - Team L.P.R. 0.21
4 Florian Stalder - Team Volksbank 0.22
5 Jelle Vanendert - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 1.04
6 Edvald Boasson Hagen - Team Maxbo Bianchi 7.47
7 Marcel Fischer - Germany 7.51
8 Nikolas Maes - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen
9 Lars Petter Nordhaug - Team Maxbo Bianchi
10 Yukihiro Doi - Skil - Shimano
11 Dan Fleeman - DFL - Cyclingnews - Litespeed
12 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana 8.02
13 Alessio Signego - OTC Doors - Lauretana 8.04
14 Darren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 8.23
15 Alexander Gottfried - Team Sparkasse 8.31
16 Andreas Dietziker - Team L.P.R. 10.41
17 Michael Franzl - Germany 10.42
18 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
19 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana 10.46
20 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 11.43
21 Riccardo Chiarini - Team L.P.R. 14.19
22 Nazareno Rossi - Team L.P.R. 14.21
23 Serge Pauwels - Chocolade Jacques-Topsport Vlaanderen 14.25
24 Juan Pablo Wilches Rodriguez - DFL - Cyclingnews - Litespeed 15.55
25 André Greipel - T-Mobile Team 16.17
26 Stian Sommerseth - Team Maxbo Bianchi 16.25
27 Michael Pichler - Elk Haus-Simplon 17.54
28 Josef Benetseder - Team Volksbank 21.20
29 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon 21.44
30 Stefan Schäfer - Germany 21.54
31 Manman Van Ruitenbeek - Team Regiostrom - Senges 29.15
32 Christoph Meschenmoser - Skil - Shimano
33 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
34 Frederik Wilmann - Team Maxbo Bianchi 30.26
35 Andreas Schillinger - Team Sparkasse 33.03
36 Kevin Neirynck - Landbouwkrediet-Tönissteiner 33.28
37 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 35.58
38 Konstantin Schubert - Team Regiostrom - Senges 36.35
39 Philipp Mamos - Team Sparkasse 39.05
40 Philipp Seubert - Germany 46.13
41 Nico Keinath - Germany 53.44
42 Peter Möhlmann - Team Regiostrom - Senges 57.44
43 Alexander Kristoff - Team Maxbo Bianchi 1.05.57

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?