Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Constantino Zaballa snuppede sejren

Constantino Zaballa snuppede sejren

10. juni 2007 13:550
I dag spanske etapeløb Euskal Bizikleta snuppede Constantino Zaballa (Caisse d'Espargne) etapesejren efter et længere udbrud. Zaballa kom i mål 30 sekunder end José Miguel Elias (Relax - Gam) og Jörg Jaksche (Tinkoff).

Samlet betyder det, at Constantino Zaballa (Caisse d’Épargne) også vinder løbet foran netop Jörg Jaksche, imens Matteo Carrara bliver nummer tre.


Resultat af 3. etape
1 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 3.58.57
2 Jose Miguel Elias Galindo - Relax - Gam 0.30
3 Jörg Jaksche - Tinkoff Credit System
4 Isidro Nozal - Karpin Galicia 1.09
5 Matteo Carrara - Unibet.com 1.44
6 Paolo Longo Borghini - Barloworld 2.00
7 Rubén Plaza - Caisse d'Epargne 2.39
8 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 3.05
9 Patxi Vila - Lampre - Fondital
10 Alexander Efimkin - Barloworld 4.20
11 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 4.32
12 David López García - Caisse d'Epargne 4.38
13 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 4.49
14 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 5.10
15 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cayasur
16 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T. 7.16
17 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 7.18
18 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 7.20
19 José Alberto Martínez - Agritubel 7.36
20 Francisco Mancebo - Relax - Gam 8.28
21 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
22 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 8.46
23 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias
24 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 9.48
25 Roman Kreuziger - Liquigas 10.45
26 Rigoberto Uran - Unibet.com
27 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 12.15
28 Moises Duenas Nevado - Agritubel
29 Kjell Carlström - Liquigas
30 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
31 Roberto Traficante - Team L.P.R.
32 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
33 Claudio Casas - Andalucia - Cayasur
34 Paolo Bailetti - Team L.P.R.
35 David Herrero Llorente - Karpin Galicia
36 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit System
37 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 13.30
38 Marcos Serrano - Karpin Galicia 14.49
39 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias
40 David Garcia - Karpin Galicia 21.40
41 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel
42 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi
43 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
44 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam
45 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi
46 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
47 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T.
48 Beñat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
49 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld


Samlet slutstilling

1 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 10.33.34
2 Jörg Jaksche - Tinkoff Credit System 0.30
3 Jose Miguel Elias Galindo - Relax - Gam
4 Matteo Carrara - Unibet.com 1.44
5 Rubén Plaza - Caisse d'Epargne 2.39
6 Patxi Vila - Lampre - Fondital 3.05
7 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi
8 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 3.59
9 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 4.08
10 Alexander Efimkin - Barloworld 4.20
11 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 4.37
12 David López García - Caisse d'Epargne 4.38
13 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 5.10
14 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 6.39
15 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 6.47
16 Francisco Mancebo - Relax - Gam 8.28
17 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir
18 José Alberto Martínez - Agritubel 8.33
19 Iker Flores Galarza - Fuerteventura - Canarias 8.46
20 Aaron Villegas Trapaga - Orbea - Laukiz F.T. 8.55
21 Luis Pasamontes Rodriguez - Unibet.com 10.25
22 Roman Kreuziger - Liquigas 11.42
23 Vasil Kiryienka - Tinkoff Credit System 12.15
24 Rigoberto Uran - Unibet.com 12.24
25 Roberto Traficante - Team L.P.R. 13.03
26 Paolo Longo Borghini - Barloworld 13.06
27 David Herrero Llorente - Karpin Galicia 13.12
28 Moises Duenas Nevado - Agritubel
29 Isidro Nozal - Karpin Galicia 13.17
30 Paolo Bailetti - Team L.P.R. 13.54
31 José Luis Carrasco Gamiz - Andalucia - Cayasur
32 Marcos Serrano - Karpin Galicia 14.49
33 Claudio Casas - Andalucia - Cayasur 14.55
34 Imanol Erviti Ollo - Caisse d'Epargne
35 Juan Olmo Menacho - Andalucia - Cayasur 16.10
36 Mikel Artetxe Gezuraga - Fuerteventura - Canarias 16.28
37 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 18.36
38 Francesco Di Paolo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20.54
39 Kjell Carlström - Liquigas 21.03
40 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 21.35
41 Manuel Calvente Gorbas - Agritubel 21.40
42 David Garcia - Karpin Galicia 23.19
43 Oscar Garcia Casarrubios Pintor - Relax - Gam 24.20
44 Beñat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 30.28
45 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
46 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi
47 Pedro Arreitunandia Quintero - Barloworld
48 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T. 32.46
49 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 34.55


Slutstilling i Pointkonkurrencen
1 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 35 pts
2 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 28
3 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 25
4 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 21
5 Jose Miguel Elias Galindo - Relax - Gam 20
6 Alexander Efimkin - Barloworld 20
7 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 20
8 Jörg Jaksche - Tinkoff Credit System 16
9 Matteo Carrara - Unibet.com 16
10 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 16
11 Isidro Nozal - Karpin Galicia 14
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 12
13 Beñat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 12
14 Paolo Longo Borghini - Barloworld 11
15 Patxi Vila - Lampre - Fondital 10
16 Samuel Sánchez - Euskaltel - Euskadi 10
17 Rubén Plaza - Caisse d'Epargne 9
18 Javier Megias Leal - Saunier Duval - Prodir 6
19 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T. 6
20 David López García - Caisse d'Epargne 4
21 Luis Pérez Rodriguez - Andalucia - Cayasur 2


Slutstilling i Bjergkonkurrencen
1 David López García - Caisse d'Epargne 42 pts
2 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 27
3 Jörg Jaksche - Tinkoff Credit System 22
4 Jose Miguel Elias Galindo - Relax - Gam 16
5 Jon Bru - Euskaltel - Euskadi 14
6 Matteo Carrara - Unibet.com 12
7 Oscar Sevilla Ribera - Relax - Gam 10
8 José Angel Gomez Marchante - Saunier Duval - Prodir 8
9 Vladimir Efimkin - Caisse d'Epargne 6
10 Alberto Fernández De La Puebla - Saunier Duval - Prodir 6
11 Eladio Jiménez - Karpin Galicia 4
12 Francisco Mancebo - Relax - Gam 4
13 Isidro Nozal - Karpin Galicia 4
14 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 4
15 Xabat Ochotorena - Orbea - Laukiz F.T. 3
16 Roman Kreuziger - Liquigas 1


Slutstilling i Holdkonkurrencen
1 Caisse d'Epargne 31.47.07
2 Relax-Gam 6.32
3 Karpin Galicia 12.33
4 Saunier Duval-Prodir 15.24
5 Unibet.com 18.08
6 Andalucia-Cayasur 25.51
7 Barloworld 31.20
8 Euskaltel-Euskadi 35.55
9 Agritubel 37.00
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 27/09-05/10

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 06/10

Tre Valli Varesine(1.1) 06/10

Tour of Thailand(2.1) 06/10-11/10

Paris-Bourges(1.1) 08/10

Amstel Gold Race(1.WWT) 10/10

Amstel Gold Race(1.UWT) 10/10

Tacx Pro Classic(1.1) 10/10

Hammer Hong Kong(2.1) 10/10-11/10

Gent-Wevelgem In Flanders...(1.WWT) 11/10

Gent-Wevelgem(1.UWT) 11/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 11/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger