Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

CONTADOR VINDER TOUREN

CONTADOR VINDER TOUREN

28. juli 2007 17:210

Efter en meget tæt og spændende enkeltstart så lykkedes det for Alberto Contador at forsvare sin samlede føring i Tour de France. Hans holdkammerat på Discovery Channel Levi Leipheimer vandt etapen, men han måtte stadig konstatere, at Evans og Contador er foran ham i den samlede stilling.

Bedste tid på enkeltstarten var ellers længe indhavet af Leif Hoste (Predictor-Lotto) med 01:05:32. Den tid kunne verdensmesteren Fabian Cancellara (Team CSC) ikke slå. Han var 7 sekunder efter.

Det var dog klart duellen mellem alle favoritterne, som man ventede på. Discovery Channels George Hincapie viste et tegn på, hvad hans hold havde i posen, da han satte bedste tid med 01:15:17.

Denne tid blegnede dog hurtigt, da Vladimir Karpets kørte ind i 01:04:41 efter også at have sat sikre bedste mellemtider. Duellen i top-3 blev dog et drama. Inden start havde Contador 1.50 ned til Evans og 2.49 ned til Leipheimer. Ved de 3 mellemtider ude på ruten viste det sig at blive tættere.

Ved den første tid efter 17,5 km var Leipheimer bedst af alle 14 sekunder foran Evans og 36 sekunder foran Contador. Samlet betød det, at Contador førte med 1.28 ned til Evans og 2.13 foran Leipheimer. Ved anden mellemtid efter 35 km var Leipheimer blevet endnu bedre. Han var 35 sekunder foran Evans og 1.29 foran Contador. Samlet var Contador dermed 56 sekunder foran Evans og 1.20 foran Leipheimer. Ved tredje mellemtid ved 50,1 km var Leiphiemer endnu en gang den klart bedste og var 51 sekunder foran Evans og 2.09 foran Contador. Samlet betød det, at Contador førte med 40 sekunder ned til Evans og 48 sekunder foran Leipheimer. Det lignede spansk sejr samlet.

Leipheimer kom i mål i tiden 01:02:45 og satte en klart bedste tid efter de 55,5 km. Evans kom ind 51 sekunder efter og forsvarede sig dermed mod ham. Contador tabte 2.18 og vinder dermed Tour de France med 23 sekunder ned til Evans og 31 sekunder ned til Leipheimer. Det er den mindste afstand mellem nummer 1 og 3 nogensinde og den næstmindste mellem nummer 1 og 2 nogensinde.

Team CSC’s Carlos Sastre kørte en flot enkeltstart og blev nummer 16. Det betød dog, at han forsvarede sin samlede 4.-plads.

Resultat af 19. etape
1 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.02.44 (53.068 km/t)
2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.51
3 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 1.56
4 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.01
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.18
6 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 2.27
7 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.33
8 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 2.36
9 Leif Hoste - Predictor - Lotto 2.48
10 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 2.50
11 Thomas Dekker - Rabobank 2.55
12 Fabian Cancellara - Team CSC
13 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3.00
14 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 3.17
15 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
16 Carlos Sastre Candil - Team CSC 3.24
17 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 3.37
18 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.46
19 Christian Vande Velde - Team CSC 3.58
20 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 4.06
21 Andry Grivko - Team Milram 4.07
22 Bert Grabsch - T-Mobile Team 4.08
23 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 4.11
24 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 4.13
25 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
26 Michael Boogerd - Rabobank
27 Chris Horner - Predictor - Lotto 4.15
28 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 4.26
29 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 4.38
30 Jens Voigt - Team CSC 4.46
31 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 4.50
32 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 5.04
33 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 5.07
34 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 5.08
35 William Bonnet - Crédit Agricole 5.10
36 Frank Schleck - Team CSC 5.18
37 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
38 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5.19
39 Bram De Groot - Rabobank 5.24
40 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 5.26
41 Kanstantin Siutsou - Barloworld 5.27
42 Mauricio Soler - Barloworld 5.28
43 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 5.29
44 Markus Fothen - Gerolsteiner 5.34
45 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 5.41
46 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 5.48
47 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 5.50
48 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 5.54
49 Sven Krauss - Gerolsteiner 5.55
50 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
51 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 5.56
52 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 6.09
53 Kjell Carlström - Liquigas 6.13
54 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 6.18
55 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 6.22
56 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 6.25
57 Michael Albasini - Liquigas 6.28
58 Nicolas Vogondy - Agritubel 6.30
59 Christian Knees - Team Milram
60 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 6.32
61 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 6.34
62 Charles Wegelius - Liquigas 6.41
63 Mickael Delage - Française des Jeux 6.42
64 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 6.51
65 Marcel Sieberg - Team Milram 6.54
66 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 7.03
67 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 7.04
68 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
69 Patrice Halgand - Crédit Agricole 7.06
70 Axel Merckx - T-Mobile Team
71 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 7.11
72 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 7.14
73 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
74 Ralf Grabsch - Team Milram 7.20
75 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 7.23
76 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 7.24
77 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.26
78 Alessandro Cortinovis - Team Milram
79 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 7.30
80 Mario Aerts - Predictor - Lotto 7.35
81 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 7.42
82 Ronny Scholz - Gerolsteiner 7.43
83 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
84 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 7.44
85 Moises Duenas Nevado - Agritubel 7.48
86 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 7.52
87 David Millar - Saunier Duval - Prodir 7.53
88 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 7.56
89 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 7.58
90 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 8.08
91 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
92 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
93 John Gadret - AG2r Prévoyance 8.09
94 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
95 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 8.13
96 Paolo Longo Borghini - Barloworld 8.14
97 Grischa Niermann - Rabobank 8.16
98 Giampaolo Cheula - Barloworld
99 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
100 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 8.20
101 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 8.21
102 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
103 Julian Dean - Crédit Agricole 8.25
104 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 8.26
105 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8.28
106 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 8.32
107 Geraint Thomas - Barloworld 8.39
108 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 8.44
109 Robert Hunter - Barloworld 8.50
110 Nicolas Jalabert - Agritubel
111 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 8.54
112 Enrico Poitschke - Team Milram 8.58
113 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 9.00
114 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 9.16
115 Lilian Jégou - Française des Jeux 9.20
116 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 9.22
117 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.23
118 Anthony Charteau - Crédit Agricole 9.26
119 Freddy Bichot - Agritubel 9.34
120 Daniele Righi - Lampre - Fondital 9.35
121 Pieter Weening - Rabobank 9.36
122 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 9.41
123 Thor Hushovd - Crédit Agricole 9.42
124 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
125 Frederik Willems - Liquigas 9.45
126 Erik Zabel - Team Milram 9.49
127 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 9.50
128 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 9.53
129 Murilo Fischer - Liquigas
130 Alexander Efimkin - Barloworld
131 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 9.56
132 Sandy Casar - Française des Jeux 10.00
133 Manuel Quinziato - Liquigas
134 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 10.01
135 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 10.11
136 Benoît Salmon - Agritubel 10.18
137 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 10.26
138 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 10.35
139 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 10.42
140 Peter Wrolich - Gerolsteiner 11.00
141 Robert Förster - Gerolsteiner 11.04


Samlet stilling efter 19. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 87.09.18
2 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.23
3 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.31
4 Carlos Sastre Candil - Team CSC 7.08
5 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 8.17
6 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 11.37
7 Kim Kirchen - T-Mobile Team 12.18
8 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 12.30
9 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 14.14
10 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 14.25
11 Mauricio Soler - Barloworld 16.41
12 Michael Boogerd - Rabobank 21.05
13 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 21.49
14 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 24.05
15 Chris Horner - Predictor - Lotto 25.09
16 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 26.59
17 Frank Schleck - Team CSC 31.38
18 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 34.04
19 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 36.58
20 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 37.04
21 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 38.06
22 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 45.32
23 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 49.24
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 54.50
25 Christian Vande Velde - Team CSC 55.50
26 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 56.13
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.06.20
28 Jens Voigt - Team CSC 1.08.12
29 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.09.37
30 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.12.35
31 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.13.27
32 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.15.06
33 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole 1.22.15
34 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.30.12
35 Thomas Dekker - Rabobank 1.30.24
36 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.30.37
37 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.32.56
38 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.50
39 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1.36.33
40 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 1.36.34
41 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.36.40
42 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 1.36.49
43 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 1.36.55
44 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 1.44.44
45 Charles Wegelius - Liquigas 1.46.15
46 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 1.52.24
47 Christian Knees - Team Milram 1.53.13
48 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1.53.22
49 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1.54.40
50 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 1.56.20
51 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 1.58.35
52 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance 1.59.57
53 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir 2.05.07
54 John Gadret - AG2r Prévoyance 2.06.40
55 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 2.08.04
56 Dario David Cioni - Predictor - Lotto 2.10.32
57 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 2.15.16
58 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 2.15.17
59 Michael Albasini - Liquigas 2.18.25
60 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 2.19.36
61 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.20.06
62 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 2.20.31
63 Axel Merckx - T-Mobile Team 2.20.50
64 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto 2.21.47
65 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.22.40
66 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 2.23.21
67 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 2.24.26
68 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2.24.49
69 David Millar - Saunier Duval - Prodir 2.32.12
70 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2.32.48
71 Sandy Casar - Française des Jeux 2.33.19
72 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 2.37.15
73 Frederik Willems - Liquigas 2.37.20
74 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 2.37.46
75 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.38.55
76 Kjell Carlström - Liquigas 2.39.24
77 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 2.40.49
78 Andry Grivko - Team Milram 2.41.41
79 Erik Zabel - Team Milram 2.42.41
80 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel 2.44.07
81 Ronny Scholz - Gerolsteiner 2.44.29
82 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.50.20
83 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.50.44
84 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 2.53.32
85 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 2.55.48
86 Grischa Niermann - Rabobank 2.55.59
87 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 2.56.02
88 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 2.56.35
89 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 2.58.46
90 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 2.59.42
91 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 3.00.18
92 Nicolas Vogondy - Agritubel 3.00.30
93 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 3.06.59
94 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 3.09.15
95 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 3.09.19
96 Daniele Righi - Lampre - Fondital 3.10.35
97 Alexander Efimkin - Barloworld 3.13.12
98 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 3.14.05
99 Lilian Jégou - Française des Jeux 3.14.17
100 Murilo Fischer - Liquigas 3.15.01
101 Fabian Cancellara - Team CSC 3.15.53
102 Freddy Bichot - Agritubel 3.17.03
103 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.17.19
104 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 3.18.25
105 Bert Grabsch - T-Mobile Team 3.19.48
106 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
107 Julian Dean - Crédit Agricole 3.22.02
108 Giampaolo Cheula - Barloworld 3.22.04
109 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
110 William Bonnet - Crédit Agricole 3.22.35
111 Leif Hoste - Predictor - Lotto 3.22.52
112 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.23.17
113 Manuel Quinziato - Liquigas 3.23.47
114 Nicolas Jalabert - Agritubel 3.24.07
115 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.24.13
116 Ralf Grabsch - Team Milram 3.24.25
117 Mickael Delage - Française des Jeux 3.24.46
118 Robert Hunter - Barloworld 3.26.17
119 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 3.26.24
120 Marcel Sieberg - Team Milram 3.26.48
121 Alessandro Cortinovis - Team Milram 3.26.54
122 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 3.26.57
123 Paolo Longo Borghini - Barloworld 3.27.24
124 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 3.27.52
125 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.28.32
126 Benoît Salmon - Agritubel 3.28.49
127 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.29.42
128 Pieter Weening - Rabobank 3.31.49
129 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.32.30
130 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 3.34.36
131 Enrico Poitschke - Team Milram 3.35.28
132 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 3.35.30
133 Peter Wrolich - Gerolsteiner 3.36.10
134 Bram De Groot - Rabobank 3.37.51
135 Anthony Charteau - Crédit Agricole 3.39.15
136 Robert Förster - Gerolsteiner 3.40.15
137 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.40.56
138 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 3.41.43
139 Thor Hushovd - Crédit Agricole 3.42.14
140 Geraint Thomas - Barloworld 3.46.05
141 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.52.44


Pointkonkurrencen efter 19. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 234 pts
2 Robert Hunter - Barloworld 210
3 Erik Zabel - Team Milram 206
4 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 161
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole 156
6 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 125
7 Robert Förster - Gerolsteiner 123
8 Cadel Evans - Predictor - Lotto 109
9 Fabian Cancellara - Team CSC 93
10 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 88
11 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 84
12 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 83
13 Murilo Fischer - Liquigas 75
14 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 72
15 Sandy Casar - Française des Jeux 71
16 Kim Kirchen - T-Mobile Team 65
17 Mauricio Soler - Barloworld 64
18 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 63
19 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 63
20 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 55
21 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 54
22 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 49
23 Jens Voigt - Team CSC 49
24 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 45
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 45
26 Markus Fothen - Gerolsteiner 45
27 William Bonnet - Crédit Agricole 44
28 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 44
29 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 43
30 Carlos Sastre Candil - Team CSC 43
31 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 43
32 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 43
33 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic 41
34 Axel Merckx - T-Mobile Team 40
35 Manuel Quinziato - Liquigas 40
36 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
37 David Millar - Saunier Duval - Prodir 38
38 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 38
39 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 37
40 Michael Boogerd - Rabobank 36
41 Michael Albasini - Liquigas 36
42 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 36
43 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 36
44 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 36
45 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 35
46 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 34
47 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 33
48 Sven Krauss - Gerolsteiner 32
49 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
50 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 30
51 Andry Grivko - Team Milram 29
52 Frank Schleck - Team CSC 27
53 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 27
54 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 27
55 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 25
56 Patrice Halgand - Crédit Agricole 24
57 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 23
58 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 22
59 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 21
60 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 21
61 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 21
62 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 20
63 Freddy Bichot - Agritubel 19
64 Daniele Righi - Lampre - Fondital 18
65 Nicolas Jalabert - Agritubel 18
66 Geraint Thomas - Barloworld 18
67 Marcel Sieberg - Team Milram 17
68 Christian Vande Velde - Team CSC 17
69 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
70 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 16
71 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 15
72 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 15
73 Fabian Wegmann - Gerolsteiner 15
74 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 14
75 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 14
76 Julian Dean - Crédit Agricole 14
77 Enrico Poitschke - Team Milram 14
78 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 13
79 Peter Wrolich - Gerolsteiner 13
80 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 10
81 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 9
82 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
83 Paolo Longo Borghini - Barloworld 9
84 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 8
85 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 8
86 Chris Horner - Predictor - Lotto 7
87 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 7
88 Leif Hoste - Predictor - Lotto 7
89 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 6
90 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 6
91 Frederik Willems - Liquigas 6
92 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
93 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital 4
94 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4
95 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
96 Thomas Dekker - Rabobank 3
97 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 3
98 Manuel Beltran Martinez - Liquigas 2
99 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 2
100 Christian Knees - Team Milram 2
101 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
102 Ralf Grabsch - Team Milram 2
103 Moises Duenas Nevado - Agritubel 1
104 Lilian Jégou - Française des Jeux
105 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -1
106 Alexander Efimkin - Barloworld -3
107 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance -5
108 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel -5
109 Ronny Scholz - Gerolsteiner -5
110 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir -10


Bjergkonkurrencen efter 19. etape

1 Mauricio Soler - Barloworld 206 pts
2 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 128
3 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 104
4 Cadel Evans - Predictor - Lotto 92
5 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom 85
6 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic 77
7 Carlos Sastre Candil - Team CSC 74
8 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 68
9 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 64
10 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 64
11 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 61
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 54
13 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 53
14 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 52
15 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 51
16 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 50
17 Kim Kirchen - T-Mobile Team 45
18 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 43
19 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 43
20 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 42
21 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne 41
22 Patrice Halgand - Crédit Agricole 31
23 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 30
24 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 30
25 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 27
26 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 26
27 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 25
28 Thomas Dekker - Rabobank 25
29 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 25
30 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 24
31 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 23
32 David Millar - Saunier Duval - Prodir 22
33 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
34 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 16
35 Jens Voigt - Team CSC 16
36 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole 15
37 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 15
38 William Bonnet - Crédit Agricole 15
39 Michael Boogerd - Rabobank 14
40 Frank Schleck - Team CSC 14
41 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 14
42 Anthony Charteau - Crédit Agricole 14
43 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 13
44 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 13
45 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 12
46 Christian Vande Velde - Team CSC 12
47 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic 12
48 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 12
49 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 10
50 Markus Fothen - Gerolsteiner 10
51 Christian Knees - Team Milram 10
52 Giampaolo Cheula - Barloworld 10
53 Sandy Casar - Française des Jeux 9
54 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 8
55 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne 8
56 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 6
57 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
58 Daniele Righi - Lampre - Fondital 5
59 Frederik Willems - Liquigas 4
60 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 4
61 Michael Albasini - Liquigas 4
62 Kanstantin Siutsou - Barloworld 3
63 Freddy Bichot - Agritubel 3
64 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
65 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 2
66 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom 2
67 Andry Grivko - Team Milram 2
68 Alexander Efimkin - Barloworld 2
69 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
70 Marcel Sieberg - Team Milram 1


Ungdomskonkurrencen efter 19. etape
1 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 87.09.18
2 Mauricio Soler - Barloworld 16.41
3 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 49.24
4 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.13.27
5 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.15.06
6 Thomas Dekker - Rabobank 1.30.24
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 1.30.37
8 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.33.50
9 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 2.22.40
10 Andry Grivko - Team Milram 2.41.41
11 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 2.50.20
12 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 2.50.44
13 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 3.06.59
14 William Bonnet - Crédit Agricole 3.22.35
15 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 3.23.17
16 Mickael Delage - Française des Jeux 3.24.46
17 Marcel Sieberg - Team Milram 3.26.48
18 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 3.28.32
19 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 3.29.42
20 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 3.32.30
21 Sven Krauss - Gerolsteiner 3.40.56
22 Geraint Thomas - Barloworld 3.46.05


Holdkonkurrencen efter 19. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 261.39.33
2 Caisse d'Epargne 19.31
3 Team CSC 22.10
4 Rabobank 36.14
5 Euskaltel-Euskadi 46.51
6 Saunier Duval-Prodir 1.44.23
7 Predictor-Lotto 1.49.56
8 Lampre-Fondital 2.19.41
9 Crédit Agricole 2.25.39
10 AG2r Prévoyance 2.25.48
11 Liquigas 2.28.20
12 Quickstep-Innergetic 2.57.25
13 T-Mobile Team 3.17.26
14 Bouygues Telecom 3.49.43
15 Barloworld 3.58.52
16 Gerolsteiner 4.09.38
17 Agritubel 6.17.25
18 Team Milram 6.48.28
19 Française des Jeux 6.48.45

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Herrer (Enkeltstart)(CM) 25/09

VM - U23 Herrer(CM) 25/09

VM - Dame Junior(CMW) 25/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

VM - Herre Junior(CM) 26/09

VM - Kvinder(CMW) 26/09

VM - Herrer(CM) 27/09

Paris-Chauny(1.1) 27/09

Volta a Portugal Santander(2.1) 27/09-05/10

BinckBank Tour(2.UWT) 29/09-03/10

Cro Race(2.1) 29/09-04/10

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 30/09

La Flèche Wallonne(1.UWT) 30/09

Coppa Agostoni - Giro del...(1.1) 30/09

Giro d'Italia(2.UWT) 03/10-25/10

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 04/10

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 04/10

Famenne Ardenne Classic(1.1) 04/10

Gran Premio Bruno Beghelli(1.1) 04/10

Tour de Vendée(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY MOUNTAINBIKE? GUIDE, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER