Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Cort sendt på ruten som dagens første rytter
14. august 2018 14:26 af Lasse Wedege PenningFoto: Sirotti

161 ryttere skal i dag ud på tempocyklerne, når det gælder den meget afgørende enkeltstart i BinckBank Tour.

SE BINCKBANK TOUR PÅ EUROSPORT PLAYER

 

Syv af de 161 er danskere, og de første tre er faktisk i skrivende stund allerede sendt af sted. Magnus Cort kørte ud på ruten som dagens første klokken 13.39, og Christopher Juul-Jensen fulgte ham ni minutter senere. 14.07 var det så Matti Breschels tur, og 14.10 kørte Michael Valgren ud på ruten.

 

15.23 sendes en af løbets største favoritter, Søren Kragh Andersen, ud på de 12,7 kilometers enkeltstart, og et kvarter senere gælder det Mads Pedersen, inden Mads Würtz Schmidt som dagens sidste dansker ruller ned ad startrampen klokken 15.44.

 

Gårsdagens etapevinder Fabio Jakobsen er dagens sidst startende klokken 16.29. Han forventes i mål omkring 16.45.

 

Du kan læse vores grundige optakt til 2. etape af BinckBank Tour her. Du kan følge etapen på Feltet.dk/live fra klokken 15.00.

 

Starttider til 2. etape af BinckBank Tour

1 NIELSEN Magnus Cort - Astana 13:39:00
2 LAWLESS Christopher - Team Sky 13:40:00
3 GRUZDEV Dmitriy - Astana 13:41:00
4 TUFT Svein - Mitchelton-Scott 13:42:00
5 ZABEL Rick - Katusha-Alpecin 13:43:00
6 CIMOLAI Davide - Groupama-FDJ 13:44:00
7 KUZNETSOV Viacheslav - Katusha-Alpecin 13:45:00
8 MENTEN Milan - Sport Vlaanderen-Baloise 13:46:00
9 JANSEN Amund - Team LottoNL-Jumbo 13:47:00
10 JUUL JENSEN Cristopher - Mitchelton-Scott 13:48:00
11 PLANCKAERT Baptiste - Katusha-Alpecin 13:49:00
12 KLUGE Roger - Mitchelton-Scott 13:50:00
13 VANMARCKE Sep - EF Education First-Drapac 13:51:00
14 VERMOTE Julien - Dimension Data 13:52:00
15 DURBRIDGE Luke - Mitchelton-Scott 13:53:00
16 KONOVALOVAS Ignatas - Groupama-FDJ 13:54:00
17 VAN DEN BERG Julius - EF Education First-Drapac 13:55:00
18 ARASHIRO Yukiya - Bahrain-Merida 13:56:00
19 OWEN Logan - EF Education First-Drapac 13:57:00
20 VAN SCHIP Jan Willem - Roompot-Nederlandse Loterij 13:58:00
21 KIRSCH Alex - WB Aqua Protect Veranclassic 13:59:00
22 VAN GINNEKEN Sjoerd - Roompot-Nederlandse Loterij 14:00:00
23 GATTO Oscar - Astana 14:01:00
24 VAN DER LIJKE Nick - Roompot-Nederlandse Loterij 14:02:00
25 GANNA Filippo - UAE Emirates 14:03:00
26 SLAGTER Tom-Jelte - Dimension Data 14:04:00
27 MARTENS Paul - Team LottoNL-Jumbo 14:05:00
28 CARRETERO Hector - Movistar 14:06:00
29 BRESCHEL Matti - EF Education First-Drapac 14:07:00
30 HAMILTON Christopher - Team Sunweb 14:08:00
31 ARCAS Jorge - Movistar 14:09:00
32 VALGREN ANDERSEN M. - Astana 14:10:00
33 SEPULVEDA Eduardo - Movistar 14:11:00
34 LAMPAERT Yves - Quick-Step Floors 14:12:00
35 BOZIC Borut - Bahrain-Merida 14:13:00
36 VAN GESTEL Dries - Sport Vlaanderen-Baloise 14:14:00
37 GOUGEARD Alexis - AG2R 14:15:00
38 TUSVELD Martijn - Team Sunweb 14:16:00
39 STEELS Stijn - Vérandas Willems-Crelan 14:17:00
40 FRISON Frederik - Lotto Soudal 14:18:00
41 DE WINTER Ludwig - WB Aqua Protect Veranclassic 14:19:00
42 DE GENDT Aime - Sport Vlaanderen-Baloise 14:20:00
43 DEVRIENDT Tom - Wanty-Groupe Gobert 14:21:00
44 DE BIE Sean - Vérandas Willems-Crelan 14:22:00
45 VANSPEYBROUCK Pieter - Wanty-Groupe Gobert 14:23:00
46 ISTA Kevyn - WB Aqua Protect Veranclassic 14:24:00
47 MEURISSE Xandro - Wanty-Groupe Gobert 14:25:00
48 PER David - Bahrain-Merida 14:26:00
49 DOWSETT Alex - Katusha-Alpecin 14:27:00
50 SCULLY Tom - EF Education First-Drapac 14:28:00
51 VENTOSO ALBERDI F. - BMC Racing Team 14:29:00
52 IRIZAR ARAMBURU M. - Trek-Segafredo 14:30:00
53 LANGEVELD Sebastian - EF Education First-Drapac 14:31:00
54 DECLERCQ Tim - Quick-Step Floors 14:32:00
55 SCOTSON Miles - BMC Racing Team 14:33:00
56 MORI Manuele - UAE Emirates 14:34:00
57 VANTOMME Maxime - WB Aqua Protect Veranclassic 14:35:00
58 MAES Nikolas - Lotto Soudal 14:36:00
59 OSS Daniel - Bora-Hansgrohe 14:37:00
60 SEIGLE Romain - Groupama-FDJ 14:38:00
61 LEYSEN Senne - Vérandas Willems-Crelan 14:39:00
62 VAN POPPEL Boy - Trek-Segafredo 14:40:00
63 PIBERNIK Luka - Bahrain-Merida 14:41:00
64 MIRZA AL-HAMMADI Y. - UAE Emirates 14:42:00
65 VAN HOOYDONCK Nathan - BMC Racing Team 14:43:00
66 DE LA PARTE Victor - Movistar 14:44:00
67 RIABUSHENKO A. - UAE Emirates 14:45:00
68 WISNIOWSKI Lukasz - Team Sky 14:46:00
69 EDMONDSON Alexander - Mitchelton-Scott 14:47:00
70 ROSA Diego - Team Sky 14:48:00
71 BRÄNDLE Matthias - Trek-Segafredo 14:49:00
72 VAN AVERMAET Greg - BMC Racing Team 14:50:00
73 MATHIS Marco - Katusha-Alpecin 14:51:00
74 ASSELMAN Jesper - Roompot-Nederlandse Loterij 14:52:00
75 DEVOLDER Stijn - Vérandas Willems-Crelan 14:53:00
76 VAN HOECKE Gijs - Team LottoNL-Jumbo 14:54:00
77 BODNAR Maciej - Bora-Hansgrohe 14:55:00
78 QUINTANA Dayer - Movistar 14:56:00
79 VANDENBERGH Stijn - AG2R 14:57:00
80 MÜHLBERGER Gregor - Bora-Hansgrohe 14:58:00
81 RICKAERT Jonas - Sport Vlaanderen-Baloise 14:59:00
82 THWAITES Scott - Dimension Data 15:00:00
83 LADAGNOUS Matthieu - Groupama-FDJ 15:01:00
84 BACKAERT Frederik - Wanty-Groupe Gobert 15:02:00
85 SPENGLER Lukas - WB Aqua Protect Veranclassic 15:03:00
86 GUERREIRO Rúben - Trek-Segafredo 15:04:00
87 HAYMAN Mathew - Mitchelton-Scott 15:05:00
88 MULLEN Ryan - Trek-Segafredo 15:06:00
89 MATTHEWS Michael - Team Sunweb 15:07:00
90 SWIFT Ben - UAE Emirates 15:08:00
91 DOULL Owain - Team Sky 15:09:00
92 DENZ Nico - AG2R 15:10:00
93 VAN KEIRSBULCK G. - Wanty-Groupe Gobert 15:11:00
94 NAESEN Oliver - AG2R 15:12:00
95 VAN BAARLE Dylan - Team Sky 15:13:00
96 DUVAL Julien - AG2R 15:14:00
97 GRIVKO Andrey - Astana 15:15:00
98 TERPSTRA Niki - Quick-Step Floors 15:16:00
99 VAN EMDEN Jos - Team LottoNL-Jumbo 15:17:00
100 MADOUAS Valentin - Groupama-FDJ 15:18:00
101 BOOM Lars - Team LottoNL-Jumbo 15:19:00
102 THEUNS Edward - Team Sunweb 15:20:00
103 DLAMINI Nicholas - Dimension Data 15:21:00
104 LUDVIGSSON Tobias - Groupama-FDJ 15:22:00
105 KRAGH ANDERSEN Søren - Team Sunweb 15:23:00
106 VLIEGEN Loïc - BMC Racing Team 15:24:00
107 MATOS Nuno - Movistar 15:25:00
108 ULISSI Diego - UAE Emirates 15:26:00
109 WELLENS Tim - Lotto Soudal 15:27:00
110 DE VREESE Laurens - Astana 15:28:00
111 CAMPENAERTS Victor - Lotto Soudal 15:29:00
112 SAGAN Juraj - Bora-Hansgrohe 15:30:00
113 MERTZ Remy - Lotto Soudal 15:31:00
114 MC CARTHY Jay - Bora-Hansgrohe 15:32:00
115 BARBIER Rudy - AG2R 15:33:00
116 JANSE VAN RENSBURG R. - Dimension Data 15:34:00
117 VAN DER HOORN Taco - Roompot-Nederlandse Loterij 15:35:00
118 KÜNG Stefan - BMC Racing Team 15:36:00
119 CURVERS Roy - Team Sunweb 15:37:00
120 PEDERSEN Mads - Trek-Segafredo 15:38:00
121 SELIG Rüdiger - Bora-Hansgrohe 15:39:00
122 STYBAR Zdenek - Quick-Step Floors 15:40:00
123 DOUGALL Nicolas - Dimension Data 15:41:00
124 SCHACHMANN M. - Quick-Step Floors 15:42:00
125 ROOSEN Timo - Team LottoNL-Jumbo 15:43:00
126 SCHMIDT WÜRTZ Mads - Katusha-Alpecin 15:44:00
127 SMITH Dion - Wanty-Groupe Gobert 15:45:00
128 KRUOPIS Aidis - Vérandas Willems-Crelan 15:46:00
129 SENECHAL Florian - Quick-Step Floors 15:47:00
130 NAVARDAUSKAS Ramunas - Bahrain-Merida 15:48:00
131 POLANC Jan - UAE Emirates 15:49:00
132 DEBUSSCHERE Jens - Lotto Soudal 15:50:00
133 ALLEGAERT Piet - Sport Vlaanderen-Baloise 15:51:00
134 SÜTTERLIN Jasha - Movistar 15:52:00
135 WOUTERS Enzo - Lotto Soudal 15:53:00
136 DEHAES Kenny - WB Aqua Protect Veranclassic 15:54:00
137 GIBBONS Ryan - Dimension Data 15:55:00
138 VERMELTFOORT Coen - Roompot-Nederlandse Loterij 15:56:00
139 BASSO Leonardo - Team Sky 15:57:00
140 BAGDONAS Gediminas - AG2R 15:58:00
141 DRUCKER Jean-Pierre - BMC Racing Team 15:59:00
142 PLANCKAERT Edward - Sport Vlaanderen-Baloise 16:00:00
143 HOELGAARD Daniel - Groupama-FDJ 16:01:00
144 VAN ASBROECK Tom - EF Education First-Drapac 16:02:00
145 WAEYTENS Zico - Vérandas Willems-Crelan 16:03:00
146 MINALI Riccardo - Astana 16:04:00
147 STUYVEN Jasper - Trek-Segafredo 16:05:00
148 DUPONT Timothy - Wanty-Groupe Gobert 16:06:00
149 PELUCCHI Matteo - Bora-Hansgrohe 16:07:00
150 GROENEWEGEN Dylan - Team LottoNL-Jumbo 16:08:00
151 WALSCHEID M. - Team Sunweb 16:09:00
152 HALVORSEN Kristoffer - Team Sky 16:11:00
153 SPRENGERS Thomas - Sport Vlaanderen-Baloise 16:13:00
154 MOHORIC Matej - Bahrain-Merida 16:15:00
155 PEYSKENS Dimitri - WB Aqua Protect Veranclassic 16:17:00
156 BOARO Manuele - Bahrain-Merida 16:19:00
157 EWAN Caleb - Mitchelton-Scott 16:21:00
158 DE BONDT Dries - Vérandas Willems-Crelan 16:23:00
159 REINDERS Elmar - Roompot-Nederlandse Loterij 16:25:00
160 KITTEL Marcel - Katusha-Alpecin 16:27:00
161 JAKOBSEN Fabio - Quick-Step Floors 16:29:00

 

SE BINCKBANK TOUR PÅ EUROSPORT PLAYER

 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

VM - herrer(CM) 23/09

VM - damer(CMW) 23/09

Famenne Ardenne Classic(1.1) 27/09

Tour of Almaty(2.1) 29/09-30/09

Tour de Vendée(1.1) 30/09

Ungdoms OL(JO) 01/10

Binche - Chimay - Binche(1.1) 02/10

Sparkassen Münsterland Giro(1.HC ) 03/10

Paris-Bourges(1.1) 04/10

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »