Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Damiano Cunego viser Giro-form

Damiano Cunego viser Giro-form

24. april 2007 16:180

I dag startede etapeløbet Giro del Trentino, og 1. etpae blev kørt fra Arco - Terlago over 165 km.

Løbet blev domineret af en større gruppe, som kørte hjem. I spurten var Damiano Cunego (Lampre-Fondital) hurtigst og sejrede Enrico Gasparotto (Liquigas).

"Jeg er glad for denne sejr, fordi den øger min selvtillid. Jeg vidste, at jeg var i god form. Denne sejr viser bare, at jeg er på rette vej,” udtalte Cunego efter at have været på sejrpodiet.

Samlet fører Damiano Cunego også etapeløbet.

Resultat af 1. etape
1 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 4.14.17 (38.46 km/t)
2 Enrico Gasparotto - Liquigas
3 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
4 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare
5 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
6 Marlon Alirio Perez Arango - Team Universal Caffe'-Ecopterol
7 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
8 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
9 John-Lee Augustyn - Barloworld
10 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
11 Tomasz Nose - Adria Mobil
12 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
13 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
14 Florian Stalder - Team Volksbank
15 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
16 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano
17 Robert Kiserlovski - Adria Mobil
18 Luca Celli - Team L.P.R.
19 Andrea Noe' - Liquigas
20 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
21 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria-Navigare
22 Jose Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
23 Yauhen Sobal - Cinelli-Endeka-OPD
24 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
25 Miha Svab - Adria Mobil
26 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare
27 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
28 Massimiliano Maisto - OTC Doors-Lauretana
29 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
30 Marco Marzano - Lampre-Fondital
31 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
32 Valerio Agnoli - Aurum Hotels
33 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
34 Massimo Giunti - Miche
35 Jure Golcer - Tenax Salmilano
36 Vincenzo Nibali - Liquigas
37 Franco Pellizotti - Liquigas
38 Antonio Quadranti - Aurum Hotels
39 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare
40 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare 0.16
41 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 0.35
42 Wladimir Belli - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
43 Luigi Sestili - Aurum Hotels
44 Luca Pierfelici - Aurum Hotels
45 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 1.28
46 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 1.52
47 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
48 Cristian Gasperoni - Ceramica Flaminia 2.47
49 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana 3.07
50 Giuseppe Di Grande - Miche
51 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
52 Luca Ascani - Aurum Hotels
53 Dainius Kairelis - Amore & Vita-McDonald's 3.30
54 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's
55 Fabio Gilioli - Team Universal Caffe'-Ecopterol 4.19
56 Dario Cataldo - Liquigas 4.45
57 Luca Paolini - Liquigas
58 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's 4.56
59 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 5.30
60 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5.31
61 Pasquale Muto - Miche
62 Przemyslaw Niemec - Miche
63 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital
64 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
65 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol
66 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol
67 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
68 Simon Spilak - Adria Mobil
69 Marco Carletti - Team Universal Caffe'-Ecopterol
70 Christian Murro - Tenax Salmilano
71 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
72 Walter Fernando Pedraza Morales - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
73 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
74 Alessandro Vanotti - Liquigas
75 Piergiorgio Camussa - OTC Doors-Lauretana
76 Rino Zampilli - Aurum Hotels 5.36
77 Walter Proch - Team L.P.R. 7.30
78 Mariusz Witecki - Team Volksbank
79 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD 8.12
80 Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD
81 Denis Shkarpeta - Miche
82 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
83 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
84 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
85 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD
86 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD
87 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's 12.03
88 Slawomyr Bury - Amore & Vita-McDonald's 12.06
89 Krzysztof Szczawinski - Miche
90 Seweryn Kohut - Amore & Vita-McDonald's
91 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.08
92 Geraint Thomas - Barloworld
93 Robert Hunter - Barloworld
94 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
95 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana
96 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana
97 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
98 Branislau Samoilau - Team L.P.R.
99 Gerrit Glomser - Team Volksbank
100 Jure Zrimsek - Adria Mobil
101 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
102 Roger Beuchat - Team L.P.R.
103 Eddy Ratti - Aurum Hotels
104 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
105 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
106 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
107 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
108 Benjamin Cujnik - Adria Mobil
109 Fabio Andres Duarte Arevalo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
110 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
111 James Lewis Perry - Barloworld
112 Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana
113 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol
114 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
115 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
116 Francesco Tizza - OTC Doors-Lauretana
117 Patrick Riedesser - Team Volksbank
118 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
119 Stefan Cohnen - Aurum Hotels
120 Dmitri Nikandrov - Team Universal Caffe'-Ecopterol 12.13
121 Simone Bruson - OTC Doors-Lauretana
122 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
123 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
124 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
125 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
126 Harald Morscher - Team Volksbank
127 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
128 Christian Lener - Team Volksbank
129 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
130 Roberto-Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol
131 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
132 Nicola D'andrea - Miche
133 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
134 Eddy Serri - Miche
135 Borut Bozic - Team L.P.R.
136 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 15.55
137 Alexey Shchebelin - Cinelli-Endeka-OPD 16.08
138 Oleksandr Kvachuk - Cinelli-Endeka-OPD
139 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's
140 Lukasz Goralewski - Amore & Vita-McDonald's
141 Joze Senekovic - Adria Mobil
142 Jure Zagar - Adria Mobil

Udgået på dagens etape
DNF Fabrizio Guidi - Barloworld
DNF Stefan Koychev Hristov - Cinelli-Endeka-OPD
DNF Enrico Degano - Barloworld

Samlet stilling efter 1. etape
1 Damiano Cunego - Lampre-Fondital 4.14.07
2 Enrico Gasparotto - Liquigas 0.04
3 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 0.06
4 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria-Navigare 0.10
5 Alessandro Bertolini - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
6 Marlon Alirio Perez Arango - Team Universal Caffe'-Ecopterol
7 Mikhaylo Khalilov - Ceramica Flaminia
8 Hubert Krys - Ceramica Flaminia
9 John-Lee Augustyn - Barloworld
10 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
11 Tomasz Nose - Adria Mobil
12 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi
13 Harald Totschnig - Elk Haus-Simplon
14 Florian Stalder - Team Volksbank
15 Andreas Dietziker - Team L.P.R.
16 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano
17 Robert Kiserlovski - Adria Mobil
18 Luca Celli - Team L.P.R.
19 Andrea Noe' - Liquigas
20 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria-Navigare
21 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria-Navigare
22 Jose Serpa - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
23 Yauhen Sobal - Cinelli-Endeka-OPD
24 Michele Scarponi - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
25 Miha Svab - Adria Mobil
26 Emanuele Sella - Ceramica Panaria-Navigare
27 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon
28 Massimiliano Maisto - OTC Doors-Lauretana
29 Marzio Bruseghin - Lampre-Fondital
30 Marco Marzano - Lampre-Fondital
31 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
32 Valerio Agnoli - Aurum Hotels
33 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria-Navigare
34 Massimo Giunti - Miche
35 Jure Golcer - Tenax Salmilano
36 Vincenzo Nibali - Liquigas
37 Franco Pellizotti - Liquigas
38 Antonio Quadranti - Aurum Hotels
39 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria-Navigare
40 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria-Navigare 0.26
41 Niklas Axelsson - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 0.45
42 Wladimir Belli - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
43 Luigi Sestili - Aurum Hotels
44 Luca Pierfelici - Aurum Hotels
45 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 1.38
46 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 2.02
47 Christian Pfannberger - Elk Haus-Simplon
48 Cristian Gasperoni - Ceramica Flaminia 2.57
49 Donato Cannone - OTC Doors-Lauretana 3.17
50 Giuseppe Di Grande - Miche
51 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria-Navigare
52 Luca Ascani - Aurum Hotels
53 Dainius Kairelis - Amore & Vita-McDonald's 3.40
54 Ruslan Ivanov - Amore & Vita-McDonald's
55 Fabio Gilioli - Team Universal Caffe'-Ecopterol 4.29
56 Dario Cataldo - Liquigas 4.55
57 Luca Paolini - Liquigas
58 Alexey Bauer - Amore & Vita-McDonald's 5.06
59 Pascal Hungerbühler - Team Volksbank 5.40
60 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5.41
61 Pasquale Muto - Miche
62 Przemyslaw Niemec - Miche
63 Jaime Castaneda - Lampre-Fondital
64 Tomasz Marczynski - Ceramica Flaminia
65 Ivan De Nobile - Team Universal Caffe'-Ecopterol
66 Emanuele Bindi - Team Universal Caffe'-Ecopterol
67 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
68 Simon Spilak - Adria Mobil
69 Marco Carletti - Team Universal Caffe'-Ecopterol
70 Christian Murro - Tenax Salmilano
71 Maurizio Varini - Ceramica Flaminia
72 Walter Fernando Pedraza Morales - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
73 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
74 Alessandro Vanotti - Liquigas
75 Piergiorgio Camussa - OTC Doors-Lauretana
76 Rino Zampilli - Aurum Hotels 5.46
77 Walter Proch - Team L.P.R. 7.40
78 Mariusz Witecki - Team Volksbank
79 Alfonso Falzarano - Cinelli-Endeka-OPD 8.22
80 Alexandre Bazhenov - Cinelli-Endeka-OPD
81 Denis Shkarpeta - Miche
82 Stefan Rucker - Elk Haus-Simplon
83 Markus Eibegger - Elk Haus-Simplon
84 Tomas Konecny - Elk Haus-Simplon
85 Ivan Fanelli - Cinelli-Endeka-OPD
86 Igor Pugaci - Cinelli-Endeka-OPD
87 Romas Sinicinas - Amore & Vita-McDonald's 12.13
88 Slawomyr Bury - Amore & Vita-McDonald's 12.16
89 Krzysztof Szczawinski - Miche
90 Seweryn Kohut - Amore & Vita-McDonald's
91 Leonardo Moser - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 12.18
92 Geraint Thomas - Barloworld
93 Robert Hunter - Barloworld
94 Paolo Bossoni - Lampre-Fondital
95 Diego Genovesi - OTC Doors-Lauretana
96 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors-Lauretana
97 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
98 Branislau Samoilau - Team L.P.R.
99 Gerrit Glomser - Team Volksbank
100 Jure Zrimsek - Adria Mobil
101 Claudio Cucinotta - Tenax Salmilano
102 Roger Beuchat - Team L.P.R.
103 Eddy Ratti - Aurum Hotels
104 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
105 Sergio Lagana - Tenax Salmilano
106 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi
107 Lander Aperribai - Euskaltel - Euskadi
108 Benjamin Cujnik - Adria Mobil
109 Fabio Andres Duarte Arevalo - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
110 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
111 James Lewis Perry - Barloworld
112 Francesco Reda - OTC Doors-Lauretana
113 Davide Torosantucci - Team Universal Caffe'-Ecopterol
114 Emiliano Donadello - Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
115 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
116 Francesco Tizza - OTC Doors-Lauretana
117 Patrick Riedesser - Team Volksbank
118 Hannes Gründlinger - Elk Haus-Simplon
119 Stefan Cohnen - Aurum Hotels
120 Dmitri Nikandrov - Team Universal Caffe'-Ecopterol 12.23
121 Simone Bruson - OTC Doors-Lauretana
122 Raffaele Ferrara - Team L.P.R.
123 Gianluca Geremia - Ceramica Flaminia
124 Dario Andriotto - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo
125 Andreas Matzbacher - Team Volksbank
126 Harald Morscher - Team Volksbank
127 Vladimir Duma - Ceramica Flaminia
128 Christian Lener - Team Volksbank
129 Clemens Frankhauser - Elk Haus-Simplon
130 Roberto-Antonio Richeze - Team Universal Caffe'-Ecopterol
131 Riccardo Chiarini - Team L.P.R.
132 Nicola D'andrea - Miche
133 Unai Uribarri Artabe - Euskaltel - Euskadi
134 Eddy Serri - Miche
135 Borut Bozic - Team L.P.R.
136 Stefano Boggia - Ceramica Flaminia 16.05
137 Alexey Shchebelin - Cinelli-Endeka-OPD 16.18
138 Oleksandr Kvachuk - Cinelli-Endeka-OPD
139 Michael Stevenson - Amore & Vita-McDonald's
140 Lukasz Goralewski - Amore & Vita-McDonald's
141 Joze Senekovic - Adria Mobil
142 Jure Zagar - Adria Mobil

Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Thomas Rohregger - Elk Haus-Simplon 4 pts
2 Paolo Tiralongo - Lampre-Fondital 2
3 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 1

Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Ceramica Panaria-Navigare 12.42.51
2 Adria Mobil
3 Liquigas
4 Tenax-Menikini
5 Lampre-Fondital
6 Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 0.35
7 Aurum Hotels
8 Elk Haus-Simplon 1.52
9 Ceramica Flaminia 2.47
10 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 5.31
11 Euskaltel-Euskadi 6.59
12 Team LPR 7.30
13 Miche 8.38
14 OTC Doors-Lauretana
15 Team Universal Caffe'-Ecopterol 9.50
16 Amore & Vita-McDonald's 11.56
17 Team Volksbank 13.00
18 Cinelli-Endeka-OPD 16.24
19 Barloworld 24.16

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

HOMETRAINER? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE