Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Danilo Di Luca vandt første styrkeprøve

Danilo Di Luca vandt første styrkeprøve

16. maj 2007 17:380

Danilo Di Luca vandt den første rigtige styrkeprøve i dette års Giro d´Italia, på fjerde etape af det italienske etapeløb. Liquigas-rytteren kom først over stregen på toppen af den 17 km. lange stigning Montevergine Di Mercogliano. Team CSCs Andy Schleck kom i mål på en flot fjerdeplads.

Annonce

Der var lagt op til den første alvorlige styrkeprøve i dette års Giro d’Italia på dagens etape 153 km. lange etape fra Salerno til Montevergine Di Mercogliano.

Etapen blev kørt i kuperet terræn og sluttede på toppen af en 17 km. lang stigning, der dog med sin gennemsnitlige stigning på 5% ikke kan regnes blandt de hårdeste i løbet.

Saunier Duval-Prodir valgte at sætte tempo det meste af dagen, men det var Liquigas-mandskabet, der tog teten, da etapen skulle afgøres. Det italienske mandskab holdt favoritterne i et jerngreb og fik afleveret Danilo Di Luca perfekt til den afsluttende spurt, som han vandt foran Riccardo Ricco (Saunier Duval-Prodir) og Damiano Sunego (Lampre-Fondital). Med sejren overtog Danilo Di Luca naturligvis også løbets førertrøje.

Team CSCs Andy Schleck blev hele dagen holdt flot fremme af Team CSC mandskabet og den unge luxembourgske rytter takkede for tilliden og sprintede sig ind på en flot fjerdeplads, der lover godt for resten af det italienske etapeløb.

Rolig start på etapen
Den hårde afslutning fik tilsyneladende rytterne i feltet til at tage det roligt i starten af etapen og vi skulle helt frem til efter 33 km. kørsel før dagens første udbrud blev dannet. Tinkoff Credit Systems’ Pavel Brutt angreb sammen med Yuriy Krivtsov (AG2r Prevoyance) fra feltet og de to fik fem kilometer senere følgeskab af Markel Irizar Aranburu (Euskaltel-Euskadi). De tre ryttere arbejdede pænt sammen og fik oparbejdet et forspring på 4½ minut til feltet.

Massestyrt
Med lidt under 75 km tilbage af etapen begyndte det så småt at regne og det gjorde tilsyneladende vejen meget glat. Efter en del mindre styrt, styrter den førende rytter Enrico Gasparotto og hiver omkring 30-40 mand med sig. Gasparotto er selv blandt de ryttere, der så ud til, at være værst medtaget, men han kom tilbage på cyklen og fuldførte etapen, dog flere minutter efter dagens vinder.

Sværere så det ud for verdensmesteren, Paolo Bettini, der også var involveret i styrtet. Quick Step-rytteren kom tilbage på cyklen, men havde tydeligvis smerter i brystet (formentlig omkring ribbenene) og måtte flere gange slippe feltet selvom han fik god støtte fra sine holdkammerater. Ian McLeod (Française des Jeux) var dog feltet mest uheldige rytter, da han måtte udgå med et brækket kraveben.

Det store styrt betød selvfølgelig også, at der blev kørt nogle kilometer i roligt tempo i feltet og derved blev udbrydernes forspring øget til lidt over seks minutter. Der var dog på intet tidspunkt tvivl om, at de ville blive hentet inden mål, selvom de fortsat havde et forspring på omkring 2 min da de indledte dagens sidste stigning.

Perfekt finish af Liquigas
Med 15 km. tilbage af dagens etape angreb Pavel Brutt, men selvom det til at starte med så lovende ud, blev han hentet igen og de tre ryttere i front var samlet da der manglede 10 km. af etapen.

I feltet var T-Mobiles Frantisek Rabon første rytter til at angribe, men han blev hurtigt hentet af Julio Alberto Perez Cuapio (Panaria), der kørte lige forbi den tjekkiske rytter. Den mexicanske rytter oparbejdede et forspring på lidt over 20 sekunder til trods for et hårdt jagtende feltet. Han måtte dog give fortabt med bare 700 meter til mål, efter et fantastisk arbejde af den unge Vicenzo Nibali, der fik splittet feltet. Med 500 meter til mål tager Franco Pellizotti over i front og aflevere Danilo Di Luca perfekt i spurten, som han derved vinder sikkert foran Riccardo Ricco og med Damiano Cunego kort efter.

Resultat af 4. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 4.22.42
2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir
3 Damiano Cunego - Lampre - Fondital
4 Andy Schleck - Team CSC 0.03
5 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
6 Franco Pellizotti - Liquigas 0.06
7 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare
8 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 0.07
9 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 0.13
10 David Zabriskie - Team CSC
11 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 0.15
12 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
13 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
14 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
15 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir
16 Vincenzo Nibali - Liquigas
17 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
18 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
19 Andrea Noe' - Liquigas
20 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.34
21 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
22 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
23 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi
24 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System
25 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto
26 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
27 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
28 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
29 Volodymir Gustov - Team CSC
30 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
31 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
32 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
33 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare
34 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Serguei Yakovlev - Astana
36 Eddy Mazzoleni - Astana
37 Paolo Savoldelli - Astana
38 Andrey Mizourov - Astana
39 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 0.57
40 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 1.00
41 Christian Knees - Team Milram
42 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 1.02
43 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
44 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
45 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
46 Marco Pinotti - T-Mobile Team
47 Mario Aerts - Predictor - Lotto
48 Jussi Veikkanen - Française des Jeux
49 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
50 Patrice Halgand - Crédit Agricole 1.27
51 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 1.30
52 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 1.39
53 Christophe Kern - Crédit Agricole
54 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 1.41
55 Francis Mourey - Française des Jeux
56 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank
57 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 1.56
58 Francesco Bellotti - Crédit Agricole
59 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
60 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 2.02
61 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
62 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
63 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
64 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi
65 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 2.06
66 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System
67 Dmitriy Muravyev - Astana
68 Matthias Russ - Gerolsteiner
69 William Walker - Rabobank
70 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto
71 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare
73 Marco Marzano - Lampre - Fondital 2.13
74 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 2.25
75 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 2.32
76 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 2.36
77 Alexandr Kolobnev - Team CSC 2.38
78 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom
79 Davide Rebellin - Gerolsteiner 2.40
80 Sergio Ghisalberti - Team Milram 2.49
81 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team
82 Charles Wegelius - Liquigas
83 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 3.06
85 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 3.47
86 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance
87 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
88 Koos Moerenhout - Rabobank
89 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 3.57
90 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 4.12
91 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 4.23
92 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 5.01
93 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic
94 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic
95 Assan Bazayev - Astana
96 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 5.45
97 Vladimir Miholjevic - Liquigas
98 Alessandro Spezialetti - Liquigas
99 Alessandro Cortinovis - Team Milram 7.10
100 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare
101 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
102 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
103 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team
104 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi
105 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne
106 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
107 Matti Breschel - Team CSC
108 Steve Morabito - Astana
109 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
110 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole
111 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
112 Lilian Jégou - Française des Jeux
113 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8.32
114 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 11.06
115 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System
116 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
117 Nick Gates - Predictor - Lotto
118 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
119 Oscar Gatto - Gerolsteiner
120 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
121 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance
122 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance
123 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
124 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
125 Mirco Lorenzetto - Team Milram
126 Franck Renier - Bouygues Telecom
127 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
128 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital
129 Alessandro Petacchi - Team Milram
130 Thor Hushovd - Crédit Agricole
131 Martin Müller - Team Milram
132 Angelo Furlan - Crédit Agricole
133 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 11.06
134 Thomas Ziegler - T-Mobile Team
135 Tim Klinger - Gerolsteiner
136 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
137 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System
138 Gregory Henderson - T-Mobile Team
139 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
140 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom
141 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
142 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System
143 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
144 Fabian Cancellara - Team CSC
145 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System
146 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne
147 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 14.02
148 Benoît Joachim - Astana
149 Fabien Patanchon - Française des Jeux
150 Axel Merckx - T-Mobile Team
151 Michael Rasmussen - Rabobank
152 Max Van Heeswijk - Rabobank
153 Michael Blaudzun - Team CSC
154 Alberto Ongarato - Team Milram
155 Maxim Gourov - Astana
156 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
157 Arnaud Gérard - Française des Jeux
158 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir
159 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance
160 Robert Förster - Gerolsteiner
161 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
162 Aaron Olson - T-Mobile Team
163 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
164 Thomas Fothen - Gerolsteiner
165 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
166 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
167 Nicholas Roche - Crédit Agricole
168 Matteo Bono - Lampre - Fondital
169 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team
170 Julian Dean - Crédit Agricole
171 Sven Krauss - Gerolsteiner
172 Dmitry Kozontchouk - Rabobank
173 Brett Lancaster - Team Milram
174 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare
175 Juan José Haedo - Team CSC
176 Timothy Gudsell - Française des Jeux
177 Cyrille Monnerais - Française des Jeux
178 Addy Engels - Quickstep - Innergetic
179 Leon Van Bon - Rabobank 14.02
180 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
181 Yohann Gène - Bouygues Telecom
182 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir
183 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
184 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 14.24
185 Stefano Zanini - Predictor - Lotto
186 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
187 Enrico Gasparotto - Liquigas
188 Alessandro Vanotti - Liquigas
189 Eric Berthou - Caisse d'Epargne
190 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 14.45
191 Fabio Sabatini - Team Milram 15.41


Samlet stilling efter 4. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 14.26.10
2 Franco Pellizotti - Liquigas 0.26
3 Andrea Noe' - Liquigas 0.35
4 Vincenzo Nibali - Liquigas
5 Andy Schleck - Team CSC 0.53
6 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 0.54
7 David Zabriskie - Team CSC 1.03
8 Paolo Savoldelli - Astana 1.07
9 Eddy Mazzoleni - Astana
10 Andrey Mizourov - Astana
11 Serguei Yakovlev - Astana
12 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital 1.17
13 Paolo Tiralongo - Lampre - Fondital
14 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
15 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital
16 Volodymir Gustov - Team CSC 1.24
17 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.25
18 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 1.33
19 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43
20 José Luis Rubiera Vigil - Discovery Channel Pro Cycling Team
21 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 1.50
22 Evgeni Petrov - Tinkoff Credit System 1.58
23 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 2.00
24 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir
25 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 2.17
26 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir 2.19
27 Wim Van Huffel - Predictor - Lotto 2.22
28 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
29 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.24
30 Massimo Codol - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
31 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 2.27
32 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.32
33 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 2.34
34 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 2.36
35 Dmitriy Muravyev - Astana 2.39
36 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 2.43
37 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.45
38 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 2.52
39 Christian Knees - Team Milram 2.53
40 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2.55
41 Steve Zampieri - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.00
42 Bingen Fernandez Bustinza - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
43 Mario Aerts - Predictor - Lotto 3.05
44 Charles Wegelius - Liquigas 3.09
45 Marco Pinotti - T-Mobile Team 3.11
46 Rinaldo Nocentini - AG2r Prévoyance
47 Hubert Dupont - AG2r Prévoyance
48 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
49 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 3.15
50 Giuseppe Palumbo - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.18
51 Francesco Bellotti - Crédit Agricole 3.29
52 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 3.30
53 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 3.33
54 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 3.44
55 Mauricio Alberto Ardila Cano - Rabobank 3.48
56 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 3.49
57 Josep Jufre Pou - Predictor - Lotto 3.54
58 Matthias Russ - Gerolsteiner 3.58
59 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 4.00
60 Patrice Halgand - Crédit Agricole 4.01
61 Pietro Caucchioli - Crédit Agricole 4.05
62 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4.09
63 Jussi Veikkanen - Française des Jeux 4.12
64 William Walker - Rabobank 4.13
65 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 4.29
66 Davide Rebellin - Gerolsteiner 4.32
67 Sergio Ghisalberti - Team Milram 4.42
68 Marco Marzano - Lampre - Fondital 4.52
69 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 4.53
70 Oliver Zaugg - Gerolsteiner 4.58
71 Aketza Pena Iza - Euskaltel - Euskadi 5.00
72 Yoann Le Boulanger - Bouygues Telecom 5.05
73 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5.09
74 Dionisio Galparsoro Martinez - Euskaltel - Euskadi 5.32
75 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 6.06
76 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 6.09
77 Fortunato Baliani - Ceramica Panaria - Navigare 6.10
78 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 6.20
79 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 6.21
80 Francis Mourey - Française des Jeux 6.28
81 Nicolas Crosbie - Bouygues Telecom 6.29
82 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 6.35
83 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 6.50
84 Alexandr Kolobnev - Team CSC 7.05
85 Luis Felipe Laverde Jimenez - Ceramica Panaria - Navigare 8.06
86 Koos Moerenhout - Rabobank 8.11
87 Iban Velasco - Euskaltel - Euskadi 8.16
88 Pavel Padrnos - Discovery Channel Pro Cycling Team 8.34
89 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 8.41
90 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8.53
91 Assan Bazayev - Astana 9.00
92 Leonardo Scarselli - Quickstep - Innergetic 9.04
93 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.10
94 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 9.23
95 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 9.54
96 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 10.02
97 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 10.11
98 Vladimir Miholjevic - Liquigas 10.14
99 Lilian Jégou - Française des Jeux 10.20
100 Laszlo Bodrogi - Crédit Agricole 11.00
101 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 11.42
102 Alessandro Petacchi - Team Milram 12.31
103 Joan Horrach Rippoll - Caisse d'Epargne 12.49
104 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 12.51
105 Tim Klinger - Gerolsteiner 12.58
106 Mirco Lorenzetto - Team Milram 13.41
107 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 13.49
108 Matti Breschel - Team CSC 13.54
109 Steve Morabito - Astana 13.58
110 Fabian Cancellara - Team CSC 14.06
111 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 14.10
112 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 14.23
113 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 14.29
114 Enrico Gasparotto - Liquigas 14.44
115 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 14.47
116 Alessandro Cortinovis - Team Milram 14.52
117 Angelo Furlan - Crédit Agricole 15.06
118 Thomas Ziegler - T-Mobile Team 15.07
119 Salvatore Commesso - Tinkoff Credit System 15.09
120 Franck Renier - Bouygues Telecom 15.10
121 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 15.27
122 Gorazd Stangelj - Lampre - Fondital 15.28
123 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 15.30
124 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
125 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.32
126 Julian Dean - Crédit Agricole 15.35
127 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 15.50
128 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 15.52
129 Alberto Ongarato - Team Milram 15.55
130 Brett Lancaster - Team Milram
131 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 16.00
132 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 16.07
133 Max Van Heeswijk - Rabobank 16.09
134 Axel Merckx - T-Mobile Team 16.11
135 Manuele Mori - Saunier Duval - Prodir 16.14
136 Jurgen Van Goolen - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.17
137 Michael Blaudzun - Team CSC 16.45
138 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 16.48
139 Dario Andriotto - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 16.51
140 Christophe Kern - Crédit Agricole 17.00
141 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 17.05
142 Nicholas Roche - Crédit Agricole 17.12
143 Alessandro Spezialetti - Liquigas 17.20
144 Fabio Sabatini - Team Milram 17.34
145 Mickaël Buffaz - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.35
146 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 17.48
147 Robert Förster - Gerolsteiner 17.59
148 Daniele Contrini - Tinkoff Credit System 18.05
149 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.17
150 Jurgen Van De Walle - Quickstep - Innergetic 18.48
151 Martin Müller - Team Milram 18.50
152 Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi 19.00
153 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 19.12
154 Joseba Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi 19.20
155 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 19.24
156 Fabien Patanchon - Française des Jeux 19.29
157 Addy Engels - Quickstep - Innergetic 19.42
158 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.44
159 Angel Gomez - Saunier Duval - Prodir 19.48
160 Alessandro Vanotti - Liquigas 19.50
161 Thomas Fothen - Gerolsteiner 20.16
162 Eric Berthou - Caisse d'Epargne 20.22
163 Gabriele Balducci - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20.26
164 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 20.41
165 Maxim Gourov - Astana 20.48
166 Benoît Joachim - Astana 20.50
167 Juan José Haedo - Team CSC 20.54
168 Matthew White - Discovery Channel Pro Cycling Team 21.03
169 Michael Rasmussen - Rabobank 21.14
170 Stefano Zanini - Predictor - Lotto 21.22
171 Arnaud Gérard - Française des Jeux 21.26
172 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 21.27
173 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 21.45
174 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir 21.54
175 Yohann Gène - Bouygues Telecom 22.29
176 Matteo Bono - Lampre - Fondital 23.07
177 Aaron Olson - T-Mobile Team 23.10
178 Laurent Mangel - AG2r Prévoyance 24.05
179 Thor Hushovd - Crédit Agricole 24.17
180 Leon Van Bon - Rabobank 24.35
181 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 25.07
182 Oscar Gatto - Gerolsteiner 26.45
183 Sven Krauss - Gerolsteiner 26.49
184 Gregory Henderson - T-Mobile Team 30.02
185 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 31.33
186 Elio Aggiano - Tinkoff Credit System 31.48
187 Timothy Gudsell - Française des Jeux 32.52
188 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 34.13
189 Anton Luengo Celaya - Euskaltel - Euskadi 34.33
190 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 34.40
191 Nick Gates - Predictor - Lotto 35.59


Pointkonkurrencen efter 4. etape

1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 42 pts
2 Alessandro Petacchi - Team Milram 41
3 Danilo Di Luca - Liquigas 29
4 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 28
5 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 24
6 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 20
7 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 20
8 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 20
9 Robert Förster - Gerolsteiner 20
10 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 17
11 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 16
12 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 16
13 Andy Schleck - Team CSC 14
14 Assan Bazayev - Astana 14
15 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 12
16 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne 11
17 Franco Pellizotti - Liquigas 10
18 Luca Mazzanti - Ceramica Panaria - Navigare 9
19 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 9
20 Enrico Gasparotto - Liquigas 8
21 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8
22 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 8
23 Emanuele Sella - Ceramica Panaria - Navigare 7
24 Lorenzo Bernucci - T-Mobile Team 7
25 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 7
26 David Zabriskie - Team CSC 6
27 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
28 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
29 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 6
30 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 6
31 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 6
32 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 5
33 Julio Alberto Perez Cuapio - Ceramica Panaria - Navigare 5
34 William Walker - Rabobank 5
35 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital 4
36 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 4
37 Sylvester Szmyd - Lampre - Fondital 3
38 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 3
39 Leonardo Piepoli - Saunier Duval - Prodir 2
40 Mario Aerts - Predictor - Lotto 2
41 Ricardo Serrano Gonzalez - Tinkoff Credit System 2
42 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 2
43 Franck Renier - Bouygues Telecom 2
44 Max Van Heeswijk - Rabobank 2
45 Gilberto Simoni - Saunier Duval - Prodir 1
46 Alberto Ongarato - Team Milram 1
47 Alessandro Spezialetti - Liquigas 1
48 Martin Müller - Team Milram 1
49 Leon Van Bon - Rabobank -5


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Danilo Di Luca - Liquigas 15 pts
2 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 10
3 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 8
4 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 6
5 Andy Schleck - Team CSC 4
6 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
7 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
8 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 2
9 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 1
10 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1


Kombinationskonkurrencen efter 4. etape
1 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 11 pts
2 Alessandro Petacchi - Team Milram 10
3 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 10
4 Arnaud Labbe - Bouygues Telecom 9
5 Danilo Di Luca - Liquigas 6
6 Markel Irizar Aranburu - Euskaltel - Euskadi 6
7 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 6
8 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 5
9 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 5
10 Paolo Bettini - Quickstep - Innergetic 5
11 Robert Förster - Gerolsteiner 5
12 Simone Masciarelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 5
13 Damiano Cunego - Lampre - Fondital 4
14 Yuriy Krivtsov - AG2r Prévoyance 4
15 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 4
16 Andy Schleck - Team CSC 3
17 Assan Bazayev - Astana 3
18 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 3
19 Frédéric Bessy - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3
20 Stefano Garzelli - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2
21 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2
22 Alexandre Usov - AG2r Prévoyance 2
23 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 2
24 Franco Pellizotti - Liquigas 1
25 Mario Aerts - Predictor - Lotto 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Vincenzo Nibali - Liquigas 14.26.45
2 Andy Schleck - Team CSC 0.18
3 Riccardo Ricco - Saunier Duval - Prodir 0.58
4 Alexandr Arekeev - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 1.49
5 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 2.10
6 Domenico Pozzovivo - Ceramica Panaria - Navigare 2.20
7 Branislau Samoilau - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.58
8 Matthew Lloyd - Predictor - Lotto 3.09
9 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 3.14
10 Matthias Russ - Gerolsteiner 3.23
11 Aitor Hernandez Gutierrez - Euskaltel - Euskadi 3.25
12 Amaël Moinard - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 3.34
13 William Walker - Rabobank 3.38
14 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 3.54
15 Hubert Schwab - Quickstep - Innergetic 4.18
16 Andrei Kunitski - Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 4.34
17 Frantisek Rabon - T-Mobile Team 5.46
18 Julien Loubet - AG2r Prévoyance 6.15
19 Carl Naibo - AG2r Prévoyance 8.06
20 Giovanni Visconti - Quickstep - Innergetic 8.18
21 Jose Joaquin Rojas Gil - Caisse d'Epargne 8.48
22 Pavel Brutt - Tinkoff Credit System 9.19
23 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria - Navigare 9.36
24 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 11.07
25 Tim Klinger - Gerolsteiner 12.23
26 Mathieu Perget - Caisse d'Epargne 13.14
27 Matti Breschel - Team CSC 13.19
28 Steve Morabito - Astana 13.23
29 Mikhail Ignatiev - Tinkoff Credit System 13.48
30 Enrico Gasparotto - Liquigas 14.09
31 Ivan Rovny - Tinkoff Credit System 14.12
32 Lloyd Mondory - AG2r Prévoyance 15.25
33 Mathieu Heijboer - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 15.32
34 Paride Grillo - Ceramica Panaria - Navigare 16.30
35 Nicholas Roche - Crédit Agricole 16.37
36 Fabio Sabatini - Team Milram 16.59
37 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.42
38 Maximiliano Richeze - Ceramica Panaria - Navigare 18.37
39 Fabien Patanchon - Française des Jeux 18.54
40 Thomas Fothen - Gerolsteiner 19.41
41 Arnaud Gérard - Française des Jeux 20.51
42 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 20.52
43 Dmitry Kozontchouk - Rabobank 21.10
44 Matteo Bono - Lampre - Fondital 22.32
45 Oscar Gatto - Gerolsteiner 26.10
46 Sven Krauss - Gerolsteiner 26.14
47 Gregory Henderson - T-Mobile Team 29.27
48 Cyrille Monnerais - Française des Jeux 30.58
49 Timothy Gudsell - Française des Jeux 32.17
50 Nikolai Trusov - Tinkoff Credit System 33.38
51 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 34.05


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Liquigas 42.12.35
2 Lampre-Fondital 0.51
3 Team CSC 0.59
4 Astana 1.34
5 Saunier Duval-Prodir
6 Ceramica Panaria-Navigare 2.14
7 Acqua & Sapone-Caffe Mokambo 2.20
8 Caisse d'Epargne 2.43
9 Predictor-Lotto 3.12
10 Cofidis-Le Crédit par Téléphone 3.27
11 Discovery Channel Pro Cycling Team 3.38
12 Euskaltel-Euskadi 5.34
13 AG2r Prévoyance 5.40
14 Crédit Agricole 5.54
15 Bouygues Telecom 8.51
16 Rabobank 9.00
17 Gerolsteiner 9.03
18 T-Mobile Team 10.39
19 Quickstep-Innergetic 11.15
20 Tinkoff Credit System 11.55
21 Team Milram 12.11
22 Française des Jeux 13.59

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR