Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Dansk mester sejrede i Uno-X Cup

Dansk mester sejrede i Uno-X Cup

28. september 2020 10:45Foto: Feltet.dk

Den danske mester, Tobias Lund Andresen, vandt lørdag 3. afdeling af den danske junior cup - UnoX Cup.

I den forgangne weekend er der blevet kørt Uno-X Cup, hvor den danske juniormester, Tobias Lund Andresen, igen viste sit store talent frem. 


Cirka 70 juniortalenter var til start i Tønder, hvor der blev kørt offensivt cykelløb, men et samlet felt endte med at komme til målstregen. Lige om til DM var Tobias Lund Andresen (Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior) hurtigst og sejrede foran Tobias Aagaard Hansen (Team Fri Bikeshop - Zealand Cycling) og Henrik Pedersen (Herning CK) i spurten. 


Det var dog den første sejr til Tobias Lund Andresen i Uno-X Cuppen, som er yderst tæt før sidste afdeling i Holbæk på søndag. Nicklas Rydahl fører Uno-X Cuppen med 25 point, hvilket er to point mere end Lucas Schrøder (Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior) og Lukas Lund Sørensen (Team Mascot Workwear). 
 

I holdkonkurrencen fører Team Mascot Workwear med 25 point, mens Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior er på andenpladsen med 19 point og Team ABC Junior er på tredjepladsen med 18 point. 

Fjerde og sidste afdeling køres på søndag i Holbæk.

Der blev også kørt cykelløb i juniorklassen søndag, hvor Tobias Lund Andresen igen var hurtigst og vandt.

Resultat af 3. afdeling
1 Tobias Lund Andresen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:07
2 Tobias Aagaard Hansen - Team Fri BikeShop - Zealand Cyc. 02:30:07
3 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub 02:30:07
4 Jacob Christensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:07
5 Stian Rosenlund - Team ABC Junior 02:30:07
6 Kasper Due Kaspersen - Team Mascot WorkWear 02:30:07
7 Kasper Andersen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:07
8 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub 02:30:08
9 Frederik Erringsø - Team Herning CK Junior 02:30:08
10 Christian Spang Kjeldsen - Team Mascot WorkWear 02:30:07
11 Victor Fanøe kronbæk - Team NORD 02:30:07
12 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub 02:30:07
13 Oscar Bluhm - Team Audi CEC 02:30:07
14 Oscar Munk-Olsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:30:07
15 Dennis Lock - Team Mascot WorkWear 02:30:07
16 Morten Nørtoft - Team Mascot WorkWear 02:30:07
17 Lucas Schrøder - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:07
18 Nicklas Rydahl - Team Fri BikeShop - Zealand Cyc. 02:30:07
19 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:07
20 Magnus Lorents Nielsen - Team Mascot WorkWear 02:30:07
21 Anders Bjørn Jørgensen - Give Cykelklub 02:30:07
22 Lukas Lund Sørensen - Team Mascot WorkWear 02:30:07
23 Carl-Frederik Bévort - Team ABC Junior 02:30:07
24 Simon Dalby - Team Mascot WorkWear 02:30:07
25 Adam Holm Jørgensen - Team ABC Junior 02:30:07
26 Sebastian Roer Iversen - Team Audi CEC 02:30:07
27 Mads-Emil Dupont Hougaard - Team Mascot WorkWear 02:30:07
28 Daniel Lond - Team Audi CEC 02:30:07
29 Albert Holm - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:07
30 Jaspar Lonsdale - Team SA-AL Køleteknik CEC 02:30:07
31 Julius Nowak Dalner - Team Herning CK Junior 02:30:07
32 Casper Kaysen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:30:13
33 Frederik Bjørn Sørensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:13
34 Sebastian Andreasson - Team ABC Junior 02:30:16
35 Magnus Machholdt - Team Fri BikeShop - Zealand Cyc. 02:30:16
36 Emil Als Feldberg Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:30:22
37 Jeppe Andreasen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:30:31
38 Frederik Christensen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:30:31
39 Nikolaj Mengel - Team ABC Junior 02:31:49
40 Mads Dupont - Middelfart Cykel Club 02:32:45
41 Jonas Birk Madsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:32:45
42 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring 02:32:58
43 Luis Carl Jørgensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Ju. 02:35:57
44 Mathias Møller Jørgensen - Team Herning CK Junior 02:39:49
45 Martin Egen Kristensen - Give Cykelklub 02:40:01
46 Rasmus Madsen - Team Herning CK Junior 02:40:01
47 Marius Mørkeberg Poulsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cyc. 02:40:01
48 Frederik Davidsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cyc. 02:40:01
49 Jonas Larsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 02:40:01
50 Nicolai Bajakewirtz - Team Herning CK Junior 02:40:01
51 Oskar Kromann Jensen - Team Audi CEC 02:40:01
52 Yasin Grøn El Mahdi - Team SA-AL Køleteknik CEC 02:40:01
53 Markus Bjørno Jensen - Give Cykelklub 02:40:01
54 jonathan stück - Silkeborg IF Cykling 02:40:01
55 Jacob Degn Fryland - Middelfart Cykel Club 02:40:01
56 Boxuan Yang - Give Cykelklub 02:40:01
57 William Harvald - Team Audi CEC 02:40:01
58 Tim Hansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 191. 02:40:01
59 Mads Mosevang Pedersen - Team Herning CK Junior 02:40:01
60 Jacob Christian Vestergaard - Team NORD 02:40:01
61 Philip Otte Mikkelsen - Team Audi CEC 02:40:01
62 Felix Fog Holst Larsen - Team ABC Junior 02:40:08
DNF Mads Nørrevang - Team Fri BikeShop - Zealand Cyc.
DNF Mads Nadhazi Almstrup - Middelfart Cykel Club
DNF Gustav Wang - Team ABC Junior
DNF Phillip Mathiesen - Team ABC Junior
DNF Rasmus Bisgaard Olsen - Team SA-AL Køleteknik CEC
DNF Kasper Læssø - Give Cykelklub
DNF Peter Asbjørn Hansen - Team Herning CK Junior
DNF Jeppe Nytofte Petersen - Give Cykelklub
DNF Daniel Lysdal Buur - Team SA-AL Køleteknik CEC

Samlet stilling

1 Nicklas Rydahl - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 25
2 Lucas Schrøder - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 23
3 Lukas Lund Sørensen - Team Mascot WorkWear 23
4 Nicolai Bujakewitz Kristensen - Team Herning CK Junior 22
5 Oscar Munk-Olsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 21
6 Tobias lund Andresen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 20
7 Frederik Christensen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 20
8 Carl-Frederik Bévort - Team ABC Junior 20
9 Tobias Aagaard Hansen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 19
10 Frederik Davidsen - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 19
11 Henrik Pedersen - Herning Cykle Klub 18
12 Mathias Møller Jørgensen - Team Herning CK Junior 18
13 Poul Holten Andersen - Team Audi CEC 18
14 Jacob Christensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 17
15 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 17
16 Oskar Kromann Jensen - Team Audi CEC 17
17 Frederik Bjørn Sørensen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 17
18 Stian Rosenlund - Team ABC Junior 16
19 Rasmus Bisgaard Olsen - Team SA-AL Køleteknik CEC 16
20 Simon Dalby - Team Mascot WorkWear 16
21 Kasper Due Kaspersen - Team Mascot WorkWear 15
22 Oliver B. Søndergaard - Team Mascot WorkWear 15
23 Mads-Emil Dupont Hougaard - Team Mascot WorkWear 15
24 Kasper Andersen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 14
25 Jonas Birk Madsen - Team Vifra Kvickly Odder Junior 14
26 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub 13
27 Martin Egen Kristensen - Give Cykelklub 13
28 Frederik Erringsø - Team Herning CK Junior 12
29 Christian Spang Kjeldsen - Team Mascot WorkWear 11
30 Emil Als Feldberg Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 11
31 Victor Fanøe kronbæk - Team NORD 10
32 Gustav Wang - Team ABC Junior 10
33 Nicklas Fonnesbech - Herning Cykle Klub 9
34 Pelle Køster Mikkelsen - Team Audi CEC 9
35 Oscar Bluhm - Team Audi CEC 8
36 Daniel Lysdal Buur - Team SA-AL Køleteknik CEC 8
37 Sebastian Mikkelsen - Team Herning CK Junior 7
38 Dennis Lock - Team Mascot WorkWear 6
39 Magnus Machholdt - Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 6
40 Morten Nørtoft - Team Mascot WorkWear 5
41 Magnus Lorents Nielsen - Team Mascot WorkWear 5
42 Jaspar Lonsdale - Team SA-AL Køleteknik CEC 5

Holdkonkurrencen

1 Team Mascot WorkWear 25
2 Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 19
3 Team ABC Junior 18
4 Give Cykelklub 16
5 Team Fri BikeShop - Zealand Cycling Junior 15
6 Team Herning CK Junior 14
7 Team Audi CEC 11
8 Team Mascot WorkWear #2 10
9 Team ABC Junior #2 8
10 Team NORD 7
11 Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior #2 5
12 Team Vifra Kvickly Odder Junior 5
13 Team SA-AL Køleteknik CEC 5
14 Team Audi CEC #2 1
15 Team Herning CK Junior #2 0
16 Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior #3 0
17 Team Vifra Kvickly Odder Junior #2 0

DEL
INFO
Uno-X Junior Cup
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 05/11-10/11

Ceratizit Madrid Challeng...(2.WWT) 06/11-08/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?